Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Linuxa z pendrive na pamieć flash - Terminal Neoware CA15

22 Cze 2012 13:09 2423 2
  • Poziom 21  
    Witam,

Borykam się z wykonaniem bardzo nietypowej instalacji Linuxa na terminalu Neoware CA15. Jego pełna specyfikacja techniczna zawarta jest tutaj: http://www.parkytowers.me.uk/thin/neoware/CA15/index.shtml

Najważniejsze parametry:
    procesor Via Samuel 400 MHz
    128 MB RAM
    32 MB flash HDD (fabrycznie w gnieździe IDE)
    Ethernet, USB 2.0, grafika VIA VT8623

Jako że 32 MB to jest śmiesznie mało zrobiłem pewną operację: wlutowałem wewnętrzne piny USB i za pomocą goldpinów podłączyłem w środku na stałe pendrive 1 GB Kingstona a pamięć 32 MB podłączaną pod IDE wymontowałem.

Jedyną opcją bootowania systemu jest sieć i inny pendrive, i kompletnie nie wiem jak zainstalować jakąś dystrybucję żeby nie uszkodzić zbyt szybko pamięci w środku operacjami zapisu. O ile odczyt nie zmniejsza żywotności pendrive to intensywny zapis może szybko "wykończyć" pamięci flash ....

Może część rzeczy podmontować w ramdysku ? Dać sobie spokój z tą pamięcią 32 MB czy włożyć ją też umieszczając pendrive na przewodach ?

I właśnie jaką dystrybucję wybrać. Zastanawiam się nad następującymi:
    Lucid Puppy 5.2.8 (zgodna z Ubuntu więc i paczkami DEB), ładny interfejs
    Damn Small Linux (nieco egzotyczny i jakoś mało user friendly jak dla mnie)
    Tiny Core w jednej z trzech wersji: Core, TinyCore, CorePlus

Dysponuje dodatkowo:
    PC z Windows 7
    szybkim łączem internetowym

Nie chcę aby system który de facto będzie instalowany na pendrive zachowywał się jak wersja live i wymagał ciągłego przechodzenia przez kreator ( tak jest w Puppy Linux)

Liczę, że pomożecie mi w wyborze dystrybucji (może polecicie coś innego ?) dla tak nietypowej operacji instalacji na nośniku a`la SSD czyli wrażliwym na operacje zapisu i pomożecie przeprowadzić instalację osobie która używała Linuxa głownie przy użyciu środowiska graficznego ;)
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 10  
    Witam. Mam również Neoware CA15 i problem rozwiązałem po prostu tak:
    1. kupno dysku laptopowego z IDE44 + tasiemka (ew. kupno u chińczyka adaptera IDE44->karta SD, koszt ok 15..20zł)
    2. usunięcie płaskownika znajdującego się w przedniej części (po zdjęciu stalowej obudowy
    3. wyrzucenie dysku SSD 32MB i montaż w jego miejsce dysku laptopowego - trzeba nieco pobawić się w ułożenie tasiemki i zabezpieczenie elektroniki dysku przed zwarciem - moja tasiemka była długa (ok 15cm) więc spełnia rolę izolatora
    4. system instalowałem z napędu DVD-USB; użyłem slackware jako systemu "startowego" (bo był pod ręką, a ponadto ma tą zaletę że po uruchomieniu spokojnie można odmontować napęd); slacka koniecznie trzeba uruchomić z obrazu huge.s
    5. Początkowo hulał slackware, potem z uwagi na moje lenistwo i funkcję jaką pełni ten neoware, od grudnia siedzi openwrt x86

Jeśli myślisz o graficznym środowisku pracy.... zmień sprzęt. Jeśli ma pełnić rolę serwera plików (sama, ftp) + rejestratora temperatury (owfs) + serwera cache (polipo) itd, to jak najbardziej wystarczy. No i ten pobór prądu.... razem z dyskiem 15..16W

powodzenia!

ps pod tym linkiem jest kilka informacji z okresu moich walk z CA15
  • Poziom 21  
    Ja myślę o jakimś lekkim graficznym środowisku do używania irc, komunikatorów, przeglądania www i hostowania stron. Z dyskami jest taki problem że ciężko dostać nowy dysk IDE 2.5 cala w rozsądnej cenie a używane mają liczne błędy . .