Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prąd w łazience - oświetlenie oraz gniazdko

Rtoipek 22 Jun 2012 15:52 5897 13
e-mierniki
 • #1
  Rtoipek
  Level 9  
  Witam wszystkich 
  Jestem trakcie remontu łazienki gdzie zmuszony zostałem do założenia nowego gniazdka celem przyłączenia kabiny prysznicowej przy okazji zrobiłem oświetlenie o charakterze ozdobnym. Zarówno gniazdko jak i nowe oświetlenie chciałem podpiąć do istniejącego wyłącznika oświetlenia na suficie by włączając światło główne zapalać od razu oświetlenie ozdobne i zasilić gniazdko do którego podłączona jest kabina. Zgodnie z zaleceniami producenta kabiny nieużywana winna być odcięta od źródła prądu.

  Położyłem kabel 3X2,5 kw od wyłącznika do puszki nad planowanym oświetleniem, taki sam kabel położyłem od puszki do gniazdka oraz kabel 2x1,5 kw z puszki do transformatora( 60W SET60 ULTRA SLIM firmy Kanlux) wszystkie kable połączyłem w puszce przy pomocy szybko złączek PC254. Za transformatorkiem podłączyłem 2 halogeny 10W.

  Przed położeniem ostatnich kafelek zrobiłem próbę i okazało się, że po przyłączeniu do wyłącznika w pozycji włączony światło na suficie świeci jak dawniej przy wyłączeniu świeci się wszystko, ale bardzo słabo – oświetlenie na suficie, halogeny oraz lampka podpięta do gniazdka.

  Jestem laikiem i nie wiem gdzie szukać przyczyny takiego stanu rzeczy.
  Będę zobowiązany za pomoc.
 • e-mierniki
 • #2
  piter244
  Level 23  
  Zwij elektryka i to szybko. Dla laika podłączanie urządzenia elektrycznego związanego z wodą i jeszcze użytkownikiem w środku to jawna próba samobójstwa lub zabójstwa (nieumyślnego). wezwij elektryka, zapłać mu parę groszy i siedź spokojnie pod prysznicem.
 • e-mierniki
 • #3
  Rtoipek
  Level 9  
  Jakby to było takie proste to bym nie pisał.
  Pomijam, że może mi się trafić taki który tu robił instalacje.
  Będzie elektryk by sprawdzić czy trzeci kabelek jest podłączony do wyłącznika różnicopradowego w co raczej w to wątpię.
  Teraz chciałbym położyć ostatnie 2 kafelki i skończyć kafelkowanie.
  Dziękuję za radę.
 • #4
  togo1
  Level 12  
  Trzeci kabelek to ochrona i bynajmniej nie ma być podłączony do różnicówki. A jeśli chodzi o światło to lepiej zaczekaj na tego elektryka jak ma pojęcie to ci zrobi tak jak ma być bo widać coś zamieszałeś i może jeszcze do nieszczęścia dojść. Pamiętaj sobie, że kasę zarobisz życia i zdrowia nie odzyskasz więc zainwestuj w fachowca.
 • #5
  Francelektryk
  Level 17  
  Rtoipek wrote:
  zmuszony zostałem do założenia nowego gniazdka celem przyłączenia kabiny prysznicowej

  Na zasileniu kabiny bezwględnie musi i powinien być zastosowany wyłącznik różnicowo prądowy jako dodatkowy środek ochrony p.porażeniowej a nie tylko kombinacje
  Rtoipek wrote:
  Położyłem kabel 3X2,5 kw od wyłącznika do puszki nad planowanym oświetleniem, taki sam kabel położyłem od puszki do gniazdka oraz kabel 2x1,5 kw z puszki

  Rtoipek wrote:
  Będzie elektryk

  Rtoipek wrote:
  Teraz chciałbym położyć ostatnie 2 kafelki

  Po co ci będzie potrzebny elektryk gdy wszystko już będzie spartaczone?
  togo1 wrote:
  kasę zarobisz życia i zdrowia nie odzyskasz więc zainwestuj w fachowca

  kasa przyda się dla grabarza
 • #6
  Rtoipek
  Level 9  
  Może źle napisałem, interesowało mnie połączenie kabli w puszce nad oświetleniem.
  W sumie po to by położyć kafelki, wyfugowac i zainstalować WC.
  Od taki kaprys by pod koniec weekendu nie biec do pobliskiego lasku się wysrać.
  Elektryk będzie, bo być musi - mam dzieci i jestem rozsądny a pisałem posta w piątek w sumie po pracy tak bym sobie darował. Wcześniej dzwoniłem do 2 panów elektryków.

  Jestem laikiem, ale dam sobie radę a może nie, podłączenie w puszce jakie opisałem, tak myślę - jest proste. Więcej będę wiedział po rozwiązaniu problemu lub wizycie elektryka.

  Gdzieś tam na forum jest ogromna dyskusja czy dawać schematy czy nie, gotowce czy pomagać czy tez odsyłać do kolegów elektryków, o bezpieczeństwie itp.
  Bezsensowna dyskusja bo jak jest forum to powinno czemuś służyć albo może zaznaczyć, że forum jest dla tych co maja 20 lat doświadczenia lub tytuł doktora nauk elektrycznych :D a innych od razu skierować do elektryków.

  O ile pierwszą odpowiedz jeszcze mogę jakoś zrozumieć nic nie wnosi, ot elektryk troszczący się o moje bezpieczeństwo, wskazuje mi priorytety. Przy okazji tez się czegoś nowego dowiedziałem, ze elektrycy pracują za parę groszy, korzystam z usług elektryków, którzy najczęściej poprawiają instalacje wykonane przez innych elektryków i wiem ile płacę. Niestety nie rozumiem odpowiedzi powyżej ani merytorycznie ani pojąć nie mogę po co autor w ogóle się wysilał i o co miał na myśli. Ale odpowiadając autorowi - myślę, że to co zrobiłem jest wykonane poprawnie. Tyle, że nie mogę rozwikłać i nawet się nie staram zagadki trzech kabli wchodzących do puszki wyłącznika do którego chciałem to podłączyć. Wszystkie kable pospinanane szybko złączkami, wykorzystane są 2 przewody. Kontaktowałem się z deweloperem i czekam na elektryka, który wykonał ta instalacje, mam tu jeszcze kilka takich kwiatków o dziwo wykonanych ręką fachowca czyli elektryka. W sumie mogłem zrezygnować z puszki nad oświetleniem i dać 2 kable 3 x 2,5Kw i to by załatwiło sprawę.

  Quote:
  Na zasileniu kabiny bezwględnie musi i powinien być zastosowany wyłącznik różnicowo prądowy jako dodatkowy środek ochrony p.porażeniowej a nie tylko kombinacje

  Tak tez napisałem :), tak tez napisał producent, tak też ... wiadomo, nie wiadomo tylko czy wykorzystany będzie istniejący w skrzynce czy dodany nowy, ale to już późniejsza decyzja elektryka :) mam nadzieje, że decyzja a nie kombinacje

  Quote:
  Po co ci będzie potrzebny elektryk gdy wszystko już będzie spartaczone?

  Ktoś musi poprawić poprzedniego. Ja jak zauważyłeś sprawdzam, pytam, myślę.

  Tekst o grabarzu jest mocny - chyba kliknę + 3 pkt za niego  Jak pomalować sufit? wezwać malarza bo z drabiny można spaść.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Rtoipek
  Level 9  
  Żartowałem z tym doktorem nauk elektrycznych :)

  Czy na forum ludzie pytają jak zszyć brzuch czy przyszyć nogę - nie wiem, przez ciekawość wrzuciłem w Google i wszystkie odnośniki dotyczą tego forum !
  Zachęcam do sprawdzenia i zastanowienia.
  Nie wiem czy ludzie operują sami siebie, kolegów czy znajomych wiem natomiast, że przerabiają i robią instalacje elektryczne samodzielnie. Tak było, jest i będzie.
  Czy to dobre? Większość wypowiadających się odpowie - nie i będą mieli sporo racji A jak jest w rzeczywistości? jest rożnie bo zależny to od wielu czynników.

  Jeżeli jest forum i na nim zadane pytanie, nie ma przymusu, nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi czy odpowiedzi ale jak już taka jest niech będzie sensowna i coś wnosi :)
 • #9
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Uwagi słuszne, refleksje słuszne, ale i ... przypadki chodzą po ludziach.
  Ludzie robią instalacje elektryczne samodzielnie i samodzielnie proszą się o kłopoty. Dałem info do zastanowienia - Tragedia na działce Nie skutkuje.
  Zawsze znajdzie się dobrodziej (patrz posty) , który podpowie, jak zrobić by prąd był, by światło świeciło. Ale nie podpowie, jak zrobić bezpiecznie, a to jest najważniejsze.
  Byłem wczoraj u potencjalnego klienta. Kolega mu pomagał. Przewody do gniazd 2x, przewody do lamp/belek świetlówkowych 2x, zabezpieczenie zalicznikowe na fazie i "zerze" (stara, wiekowa instalacja przy liczniku), część instalacji już nowa, ale żyły z-ż "w powietrzu", ogólny roz...
  Światło świeci, elektronarzędzia zasilone, w gniazdach "prąd jest".
  Czyli jest dobrze. Rzygać się chce, jak to się widzi. Później pretensje, że nie chce się pomagać ... w wyprawie na tamten świat.
 • #10
  Rtoipek
  Level 9  
  Zdarza się i MOŻE można było uniknąć - tu myślę o tragedii na działce w Chorzowie. Ciągle jednak ginie więcej ludzi przechodzących na pasach przez jezdnię niż tych porażonych prądem a wśród tych ostatnich i tak spory odsetek to elektrycy.
  Moderated By kkas12:

  I co z tego?
  Czy to świadczy o tym, że nie obowiązują nas żadne standardy?
  Jeszcze jedna wypowiedź w takim tonie a zostanie kolega w odpowiedni sposób "nagrodzony" za filozoficzno-leceważące podejście do standardów i zasad bezpieczeństwa obowiązujących elektryków.  Nie trzeba mnie przekonywać do czegoś co wiem. Polemizuje tu by wskazać, że są rożne sytuacje a ludzie nie będący elektrykami jednak myślą, maja wątpliwości i ostatecznie jednak kończy się na elektryku -> potencjalny klient, to raz.
  Dwa to jak napisałem: jak jest pytanie niech zostanie bez odpowiedzi, jeśli te mają być takie jakie ja otrzymałem. I po trzecie ludzie którzy pytają jak ja czy mają wątpliwości jak potencjalny klient nie stanowią dla siebie i innych zagrożenia, zagrożenie stanowią Ci którzy nigdy tu nie trafią, Ci wiedzący i aktualnie robiący instalacje na działce lub u potencjalnego klienta.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  cirrostrato
  Level 37  
  SowerOfWind wrote:
  Ani jeden post w tym temacie nie jest merytoryczny. Elektrodowi elektrycy i bhp-owcy odradzają jak mogą ruszanie jakiego kolwiek kabelka, bo to oni są od tego i to oni na tym zarabiają. Niedługo żarówki nie będzie można samemu wymienić, nie wspominając już o gniazdku czy włączniku.....
  Link o tragedii na działce jest żałosny jako przykład - w ogóle nie wiadomo o co tam chodzi.
  Syn (elektryk po PW) mieszka i pracuje (platformy) w Norwegii, ma tamtejsze uprawnienia, jak w chałupie (kupił na kredyt) trzeba coś zmienić, to woła NORWESKIEGO elektryka z (też) uprawnieniami i zawsze na usługę, opisaną co i jak zrobione (bardzo dokładnie, na to nie ma bata), bierze papier (kosztuje sporo), jak by coś się stało, to finansowo (jakby co....) by nie wyrobił bo ubezpieczyciel by się na niego wypiął a gmina cofnęła dotacje do kredytu. A u nas tiodowicze radzą, jak założyć własnoręcznie kompletną instalację w domku komuś, kto pyta czy można 3X1,5mm bo taniej niż 3x2,5mm......
 • #13
  ksr30
  Level 10  
  Przedstaw schemat elektryczny owej instalacji. Jakby nie było mówimy tu o "instalacji" a żeby zacząć robić jakąkolwiek "instalację" to wypadało by mieć schemat. Rozpisywać to się możecie na lekcji polskiego :D
 • #14
  Rtoipek
  Level 9  
  Temat można zamknąć.
  Problem rozwiązany już w niedziele, ale dopiero teraz mam chwile czasu by napisać.
  Podziękowania dla:
  - ksr30 za chęci, mimo wszystko
  - SowerOfWind za podsumowanie.

  To dla kkas12
  Ton jest odpowiedni, jak najbardziej odpowiedni.
  Straszenie mnie, takie nie jest :cry:
  Znam standardy obowiązujące elektryków !!! Pisałem jak są albo raczej nie są przestrzegane – statystyki.
  Mogę to napisać, uprawniają mnie do tego studia podyplomowe -> WSZOP Katowice (Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy) Ktoś jeszcze ma takie uprawnienia?
  Ale tak w rzeczywistości pisze o czymś innym (powyższe posty) i nic nie poradzę, że ktoś to odbiera tak jak Ty. A może macie racje, książki tez popalić bo mogą być schematy i ludzie dalej będą się narażać robiąc coś samemu a wtedy elektrycy nie zarobią to raz i będą to dwa, zmuszeni zajmować się bezpieczeństwem.
  To jest forum -elektroda.pl staraj się o tym pamiętać, niezłe forum dotyczące bezpieczeństwa ma właśnie WSZOP - polecam.
  Właśnie dlatego, że jest to wspomniane forum należy trzymać rękę na pulsie.
  I tu nie chodzi tylko o elektryków, ale przede wszystkim o laików którym się wydaje że są elektrykami. [kkas12]

  Dla cirrostrato
  Jak będziesz miał chwile czasu poproszę o "standardy" chińskie są mi równie bliskie i będą równie pożyteczne oraz na miejscu.

  Dla Bronek22
  Oczekiwałem, że ludzie na tym forum są elektrykami a nie BHP-cami, którymi starają się być, biorąc pod uwagę wypowiedzi – ocierają się o jasnowidzenie a może czarno-widzenie wszystkiego. Spostrzeżenie słuszne – „zrobiłem partactwo”. Tak napisałem w pierwszym poście, potem je poprawiłem co napisałem w tym, mam nadzieje ostatnim. Coś zrobiłem :D