Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wentylator w viessmann vitopend 100 wh0 nie załącza się

Maciej2110 03 Gru 2017 19:48 9792 48
    pakamon2
    Poziom 6  
    piracik napisał:
    Mruczenie może pochodzić z cewki zaworu 3D

Dzieki za odpowiedz. Niestety potwierdzilem ze to odglos pompy... odpialem zacisk PUMP gdy piec byl wlaczony i "mruczenie" :) ustalo.
    Wyczytalem rowniez na forum ze powodem tego ze pompa sie nie wylacza moga byc wadliwe czujniki temperatury.
    Zsymulowalem dwa z nich odpowiednimi wartosciami rezystorow (ok 15k) ale pompa nadal dziala po 20 minutach od wlaczenia pieca do pradu :(
    Odczyt temperatury na wyswietlaczu zmienil sie na 14 stopni.

Jedynie dziwny odczyt mial "ogranicznik temperatury" (http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/d11f2c49cc3ec42dc12571c00001f964/20dc489e34699598c1257b470076fa0c/$FILE/IM%20IS%20Vitopend%20100-W%20WH1D%20zamknieta%20komora%20(11-2011).pdf str. 46 ) mierzony omomierzem mial wartosc "0" Ohm. Nie wiem jaka rezystancje powinny miec te ograniczniki ale zalozylem ze jest sprawny - prosze dajcie znac ze sie myle :D

Takze utknalem w martwym punkcie :(
    Jesli ktos ma jakies pomysly to smialo :)
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    zidane
    Poziom 12  
    Jak ściągnąć pokrętła z potencjometrów, żeby wyciągnąć płytę trzeba je chyba ściągnąć, nie chcą zejsc za chiny ludowe.

Czy ktoś z okolic Krakowa, Krakowa miałby do odsprzedania na szybko ten przekaźnik Panasonic ALDP124, bo kod F5, wentylator nie działa, brak ogrzewania i ciepłej wody w mieszkaniu...
    krzychu_001
    Poziom 7  
    Dziękuję wszystkim za rozwiązanie problemu z błędem F5.

Mój piec ma niecałe 5 lat. Model Vitopent 100-W WH1D
    W moim przypadku było tak , że piec przestał grzać wodę na koniec dnia. Po około 50 sekundach wyświetlił się błąd F5 na wyświetlaczu. Tyle akurat to ma trwać zanim ukaże się błąd. Pierwsze co zrobiłem to rozebrałem obudowę pieca i obudowę wewnętrzną aby dostać się do wentylatora. Odkręciłem ciepłą wodę i widać było już że łopatki wentylatora się nie kręcą. Nie wzywałem serwisu bo jak płytę mają mi za chwilę wymienić to nic nie stracę jak sobie przekaźnik wymienię. Taką szybką diagnozę postawiłem bo nie jestem w tym żadnym specjalistą ale rozebrać i złożyć potrafię.

Przekaźnik do tej płyty to Panasonic ALDP124 i można go zakupić za 3,40zł za sztukę w sklepach internetowych. Rano zamówiłem i następnego dnia po południu już kurier mi dostarczył przesyłkę. Takie są montowane właśnie na płytach viessmanna więc wszystko pozostaje tak jak w oryginale. Ja wymieniłem wszystkie 4 sztuki aby nie było zaraz znów niespodzianek i też każdemu polecam aby przy tej cenie lepiej nie żałować i wymienić wszystkie cztery. Oczywiście sam nie wymieniłem ale mam dobrego szwagra który robi w takich mikroukładach od lat to mi profesionalnie wymienił w zaledwie kilka chwil.

Taka moja uwaga. Przekaźniki ALDP124 są lutowane do płyty głównej. Jak się decydujesz już na wymianę przekaźnika i olewasz wzywanie serwisanta to nie ma co tego rozbierać od razu tylko zamówić przekaźniki a w między czasie popytać znajomych czy mają kogoś kto nam to przylutuje a jak nie to poszukać w okolicy czy są jakieś serwisy komputerowe lub agd to może za niewielką opłatą to dla nas zrobią. Wymiana 4 sztuk na wyjętej płycie to max 5 minut roboty więc nie dajcie się zwodzić że to trwa nie wiadomo ile i jak wielkiej tu trzeba precyzji czy inne wymysły. Przekaźniki są spore więc i wymiana jest łatwiejsza.

Przed przystąpieniem do pracy należy bezwzględnie odłączyć piec od zasilania i zakręcić gaz.

Co do wyjęcia płyty z obudowy to trzeba zdjąć całą konsolę. Ona jest na wcisk od góry montowana bez żadnych śrub. Trzeba zdjąć czarny plastik z obudowy odpinając zaczepy z każdej strony. Najlepiej przed rozpięciem wtyczek zrobić dokładną dokumentację zdjęciową połączenia kabelków lub jak zachodzi potrzeba to je dodatkowo oznaczyć aby trafiły później na swoje miejsca. Powypinać wszystkie wtyczki i kabelki i wyjąć panel rozchylając po bokach zaczepy.

Zdjąć drugi czarny plastik z panelu i będziemy mieć widok na całą płytę z góry. Z panela głównego nie ściągamy żadnych pokręteł. Płytę wypinamy delikatnie z zaczepów. Jest ich 5 do odchylenia i dwa które tylko utrzymują płytę w miejscu.

Pozostaje już tylko wymiana i ponowny montaż a po tym to już tylko wierzyć że naprawa się powiodła i parę złotych zostało w kieszeni. Powodzenia

Dodano po 13 [minuty]:

Jak ktoś ma problem z nie trzymaniem przez piec temperatury to polecam sprawdzić czy na kranach w perlatorach, sitkach, słuchawce prysznica nie zebrał się kamień bo to potrafi nam niekiedy napędzić samych problemów.

Sprawdzić jest łatwo wystarczy zdjąć z kranu sitko czy perlator a pod prysznicem wystarczy odpiąć słuchawkę od węża i obserwować czy na piecu są wahania temperatury przed i po tej operacji. Jak jest znacząca poprawa to winny jest kamień który zmniejsza przepływ wody.

Naprawa: Szklanka octu 10% i wrzucić sobie na noc końcówki a rano już kamienia nie będzie. Słuchawkę prysznica w większe naczynie aby była cała zanurzona.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    oktiM
    Poziom 10  
    Miałem ten sam problem z Vitopend WH0A. Serwisant stwierdził, że wentylator nie chodzi i trzeba wymienić płytę główną (1200 + wymiana). To mnie pchnęło na ten wątek. Kupiłem za 9 PLN przekaźnik HF33F024 (innego nie było w całym Wrocławiu). Ma on 100 000 cykli mechanicznie, Odciąłem mu zbędną nóżkę dodatkowego styku, wylutowałem stary przekaźnik K2, wstawiłem nowy i Viessmann hula jak złoto. Zaoszczędzony czas bez ciepłej wody i kupa kasy. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy tu naprowadzili mnie na właściwe tory.
    inż. górnik oktiM
    krzychu_001
    Poziom 7  
    To dobrze. Ja zamawiałem przez internet te przekaźniki a przesyłka kurierem była w bardzo szybkim tempie. No tylko pogratulować i niech działa tak jak powinno być ok.
    Prorok78
    Poziom 11  
    Ja również przeprowadziłem naprawę płyty wymieniając te nieszczęsne przekaźniki... Piecyk rzecz jasna ożył :)
    Notabene coś podejrzanie często te przekaźniki padają...
    krzychu_001
    Poziom 7  
    Nic dziwnego bo z czego by mieli okazję kasę czerpać jak nie z wymiany płyty głównej. Wcześniej były nawet dość drogie potem ceny spadły ale po tej wymianie i tak nic nie przebije ceny nowych przekaźników. Mój piec od wymiany żyje już ze dwa miesiące i jest wszystko dobrze. A tak kupił bym nową płytę i znów 4 lata pochodzi i padnie a przekaźnik jest tani a mam jeszcze 4 w zapasie. No życzę wszystkim aby zawsze tak było szybko i tanio naprawić.
    Fireal
    Poziom 2  
    Witam,

mój piec to Vitopend 100 WH1B

chciałbym się poradzić. Posiadam model Vitopend 100 bez wyświetlacza. Prawdopodobnie mam ten sam problem ponieważ co jakiś czas piec przestaje grzać i podgrzewać ciepła wodę. Po ponownym włączeniu wraca do normy. Błąd to 3 razy migająca dioda. Obstawiam wentylator.

Był gość który zrobił mi ogólne czyszczenie i przede wszystkim sprawdzał wentylator. Chwile podziałało, problem wrócił. Gość obstawia płytę i już krzyczy mi 400zł. Czytając to co tutaj piszecie widzę że można sobie to samemu ogarnąć. Problem w tym że ja się kompletnie nie znam na elektronice. Czy ktoś miał problem z tym modelem co ja, chciałbym spróbować wymienić najpierw te rezystory i czy ktoś może zna model rezystora czy lepiej sprawdzić na płycie i potem szukać.

Dzięki za sugestie :)
    krzychu_001
    Poziom 7  
    No nic nowego raczej tu nie ma co pisać. Opis jest na tyle na ile możliwy. Przekaźniki są widoczne na fotkach wyzej po lewej stronie pod wtyczkami. 4 przekaźniki czarne w rzędzie wystarczy w google wpisać panasonic aldp 124 i zaraz będzie wiadomo jak wygląda. U mnie piec całkowicie przestał grzać wodę przy awarii. Druga speawa jest taka że nie ma 100% pewności że będzie dobrze to bardziej na zasadzie jest jak ci nie zależy na czasie to zamawiasz przekazniki, wymieniasz i sprawdzasz czy pomogło na wlasne ryzyko i dodatkowy koszt jak się nie uda. Decyzja indywidualna
    zales.vip
    Poziom 24  
    Fireal napisał:
    Problem w tym że ja się kompletnie nie znam na elektronice.

oraz

Fireal napisał:
    chciałbym spróbować wymienić najpierw te rezystory i czy ktoś może zna model rezystora czy lepiej sprawdzić na płycie i potem szukać

Sugerują żebyś raczej sam niczego nie wymieniał. Oczywiście nie każę Ci wzywać fachowca który sprzeda Ci nową płytę za 1200zł lub używkę za 400, ale jak już chcesz rozwiązać problem w ten sposób to chyba lepiej będzie jak wymontujesz płytę (zrób sobie przy tym dużo zdjęć żebyś umiał później złożyć) i zaniesiesz do warsztatu elektronicznego, gdzie fachowo wymienią uszkodzone elementy, a może znajdą jeszcze jakieś do wymiany.

Warto jednak zauważyć inną kwestię - kwestię bezpieczeństwa.
    żeby było jasne nie jestem przeciwnikiem naprawy płyt, ale uważam że demontaż i montaż takiej płyty "regenerowanej" powinien zrobić ktoś kompetentny, który będzie w stanie później sprawdzić poprawność jej działania choćby pod kątem zadziałania zabezpieczeń i sprawdzić działanie całego kotła. szczelność gazu itp.

Co jeżeli uszkodzenie płyty nie jest powodem, a skutkiem? Może coś powoduje jej uszkodzenie? Spotkałem się z sytuacją gdzie problem z łożyskowaniem wentylatora powodował że obracał się on ciężko, co z kolei powodowało dużo szybsze wypalanie się styków w przekaźnikach...
    Fachowiec wychwyci odrazu takie "kwiatki"
    Fireal
    Poziom 2  
    W moim przypadku, póki co zdarzało się to rzadko. Włączała się czerwona lampa i wyłączał się. Ponowne uruchomienie pieca pomagało. Problem znikał na chwilę potem wracał. Czekam aż kolejny raz wyrzuci błąd, żeby zobaczyć czy wentylator pracuje. Serwisant na wejściu powiedział że w tym modelu to problem płyty. Posprzątał piec, wyczyścił wentylator i kazał obserwować. Dzisiaj błąd wrócił i znalazłem ten temat. Chciałbym spróbować wymienić te przekaźniki i zobaczyć jak dalej piec będzie się zachowywał (oczywiście szukam fachowca, który to może zrobić).

ps. dodam że kwestia bezpieczeństwa jest dla mnie najważniejsza i szukam najlepszego rozwiązania, stąd mój post tutaj.
    krzychu_001
    Poziom 7  
    Kolega wyżej ma rację lepiej abyś może się nie brał za rozbieranie tego pieca. Ja no jak by to powiedzieć siłą rzeczy potrafię coś rozebrać i poskładać jak było ale tak jak pisałem wcześniej sam tego nie lutowalem. Pojechalem do szwagrac 45km bo wiedziałem że to zrobi dobrze. Tobie słabo idzie nawet z przeczytaniem poprzednich wypowiedzi. Fotki płyty głównej wstawione, opisany dokładnie model przekaźnika i lakoniczny opis wyjęcia tej płyty. Pogadaj ze znajomymi moze ktoś ma doczynienia z elektroniką i Ci to zrobi. Same bezpieczniki trzeba zamówić wcześniej już bo będą szły ze dwa dni. Pamiętaj że to jes gaz a nie żarty
    Fireal
    Poziom 2  
    Nie napisałem ze zrobie to sam. Nie znam się na tym więc tym bardziej. Co do zdjęcia to mam inny model i zapytałem czy ktoś robił to w modelu którym posiadam. A wiem że plyta wyglada inaczej i jezeli dobrze znalazlem to sa dwa rodzaje przekaznikow tam. Zaznaczam też że szukam serwisu który ewentualnie mógłby to zrobić a szukam tutaj tylko podobieństwa usterki. Także spokojnie. Dziękuję za wyjątkową troskę :)

Ps. Nie mam problemu z czytaniem ze zrozumieniem także, tego typu komentarze można sobie odpuścić.
    krzychu_001
    Poziom 7  
    Ok ok nikogo nikt nie chce obrażać. To tylko forum i oczywiście ma na celu wspomóc i też doradzić różne sposoby ich rozwiązania. Ewentualnie można gazownikowi podrzucić taką myśl że podejrzewasz że to może być przekaźnik i jaki był by koszt na miejscu jego zamiany na nowy. Mój szwagier mówi że to są wymieniacze a nie naprawiacze. Ja tak jak pisałem wcześniej wymieniłem od razu cztery na nowe. Daj znać co się udało zrobić bo idzie zima i jak padnie w trakcie to będzie zimno w domu. Mi padł chyba w środę na noc a w piatek już zrobiłem ale to tylko dla tego że przekaźniki dotarły już nastepnego dnia.
    Fireal
    Poziom 2  
    Jasne, jestem teraz na etapie znalezienia odpowiedniej osoby. Dziwi mnie tylko fakt ze teraz działa a za jakis czas pewnie znowu będzie problem. Czy jeżeli przekaznik by padł to nie powinno być tak że wogole by nie ruszył? Może gdzie indziej szukać przyczyny jeszcze. Narazie musze czekać aż wyskoczy błąd i zobacze jak zachowuje sie wentylator.

Jak macie sugestie na co nakierować ewentualnie serwisanta to będę wdzieczny.

Dzięki
    krzychu_001
    Poziom 7  
    Aktualizacja odnośnie działania płyty po naprawie.

Mija już prawie rok i płyta nadal działa. Nic się z nią nie działo przez ten czas. Nie wyświetlił się żaden inny błąd. Zero ingerencji po naprawie.

Druga sprawa to odratowaliśmy jeszcze dwie płyty w tym czasie z tym samym błędem F5 po sąsiedzku. Pierwszą płytę tak jak u mnie 4 przekaźniki wymienione i hula już pół roku a drugą i tu ciekawostka odnośnie tej naprawy to płyta była wymieniana przez gazownika miesiąc po utracie gwarancji i teraz po prawie 3,5 roku płyta miała być nowa za 1000zł a okazało się że miała wymienione 2 przekaźniki. Już nawet tak oszczędnie to gazownik zrobił że wymienił tylko 2 i wcisnął płytę za 1000zł i jeszcze zabrał tą już uszkodzoną czyli kolejny 1000zł wpadnie po zainwestowaniu 5zł w wymianę. Po tej regeneracji 3,5 roku płyta chodziła i teraz znów ma 4 nowe przekaźniki i żyć będzie dalej. To potwierdza jedynie że naprawa jest słuszna a gazownicy wciskając ludziom regenerowane płyty w cenie nowych liczą tylko zyski.
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Serwisant nie ma prawa zabrać starej płyty bez zgody klienta.
    Zamontowanie używanej części mówiąc, że jest nowa podlega pod paragraf.
    Opisana wyżej sytuacja to zwyczajna kradzież i powinna być zgłoszona na policję.

Czy był to serwis autoryzowany? Czy serwisant zostawił protokół lub jakiś rachunek czy paragon?
    Myślę, że warto zgłosić taki fakt i przerwać proceder kradzieży!!!
    Jeśli nie na policję to chociaż do producenta kotła. (jeśli zrobił to serwis autoryzowany)
    krzychu_001
    Poziom 7  
    Teoretycznie jest tak jak piszesz ale wtedy na tym osiedlu mało się słyszało o tym błędzie F5 i że płyty tak szybko padają w tych piecach. My tu mamy osiedle i w każdym mieszkaniu jest zainstalowany ten piec a jest ich prawie 200 sztuk i dopiero jak mi padł to zacząłem drążyć szybko temat i wszedłem na to forum plus youtube i zaryzykowałem i się udało z tą wymianą. To był serwisant taki można powiedzieć uniwersalny bo robi różne marki pieców. Sąsiad nie chciał się w to teraz bawić bo to było załatwiane tak na gębę po prostu było już po gwarancji to im nie zależało ważne było by znów działał a płytę zabrał bo wtedy uważali że zepsuta na nic im się nie przyda. A tak z innej beczki to jak można go oskarżyć jeżeli najpierw się odlutowało poprzednie przekaźniki i wstawiło nowe. Do tego aby zgłosić taką sprawę to uważam że trzeba by było nie ruszać tej płyty tylko zostawić jako dowód plus może jakaś opinia biegłego albo przynajmniej autoryzowany serwisant który musiał by potwierdzić że wymieniał płytę i zauważył niezgodności. A tak to bez dowodów nie ma co się wychylać. Jak się gościu trafi kiedyś to się dowie że ludzie wiedzą i tyle. Firmy teraz tylko obliczają po jakim czasie od gwarancji ma paść dany element aby później zarabiać na serwisie i częściach zastępczych.
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze
    krzychu_001 napisał:
    A tak to bez dowodów nie ma co się wychylać. Jak się gościu trafi kiedyś to się dowie że ludzie wiedzą i tyle. Firmy teraz tylko obliczają po jakim czasie od gwarancji ma paść dany element aby później zarabiać na serwisie i częściach zastępczych.

No ale brak dowodów nie przeszkadzał Ci rzucić oskarżenia na gazowników, że wszyscy oszukują.
    Widzisz... U mnie 100% serwisów kończy się paragonem, a jeśli mam zamontować część używaną to jest dużo taniej i klient o tym wie i sam na to się decyduje.

Jeśli chodzi o ta planowaną awaryjność urządzeń to nie zauważyłem aby coś takiego było, a serwisuję dość sporo urządzeń.