Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C++ Obliczenia dla graniastosłupa prawidłowego czworokątnego

cezary2290 22 Cze 2012 18:19 1041 4
  • #1 22 Cze 2012 18:19
    cezary2290
    Poziom 1  

Witam mam za zadanie napisać program w C++, jednak kompletnie nie znam tego programu, oraz programowanie jest mi zupełnie obce. Dostałem polecenie od prowadzącego, które brzmi:

Suma długości krawędzi pojemnika w kształcie graniastosłupa prawidłowego czworokątnego wynosi 8. Oblicz długość boku podstawy i długość wysokości graniastosłupa, dla których objętość jest największa.

Napisałem część programu, ale nie wiem jak dalej sobie z tym poradzić. Czy poprawną jest użyta przeze mnie komenda ' for ' , w jaki sposób sprawić, żeby po wpisaniu długości boku innej niż 1, 2 lub 3 wyświetlała się informacja o tym, że suma krawędzi graniastosłupa wynosi 8

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Nie bardzo wiem jak się za to zabrać dalej. Jeśli znalazłaby się osoba, która mogłaby poświęcić trochę swojego czasu i zaangażowania do pomocy w napisaniu programu, byłbym ogromnie wdzięczny.

Proszę pamiętać o używaniu znaczników syntax. Opcja Listing kodu. Post poprawiłem. [adamas_nt]

0 4
  • #2 22 Cze 2012 18:33
    Defice
    Poziom 25  

Niestety to co napisałeś, jest całkowicie do kosza. Dobrze, że cokolwiek pokazałeś, ale nie ma z tego zbyt dużego pożytku.

Osobiście niezbyt rozumiem polecenie :/ Masz obliczyć wszystkie objętości dla możliwych do zbudowania graniastosłupów i wypisać jaką ma krawędź i wysokość ? Dobrze pojmuje ?

Podstawą może być tylko kwadrat ?

Cytat:
    Napisałem część programu, ale nie wiem jak dalej sobie z tym poradzić. Czy poprawną jest użyta przeze mnie komenda ' for ' , w jaki sposób sprawić, żeby po wpisaniu długości boku innej niż 1, 2 lub 3 wyświetlała się informacja o tym, że suma krawędzi graniastosłupa wynosi 8

1. Pętla for jest źle zbudowana.
    2. Co do wprowadzania, to trzeba zrobić warunek, że suma krawędzi wynosi 8, jeżeli jest inaczej ponownie trzeba wprowadzić wymiary.

Na szybko naskrobałem taki kod:

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Tyle, że bazowałem na krawędziach całkowitych więc narzuciłem, że suma krawędzi ma mieć 80 zamiast 8. Programik wypisuje jakie krawędzi spełniają warunek i jaka jest max objętość.

0
  • #3 22 Cze 2012 23:52
    sedr
    Poziom 17  

Polecam jednak używać std::vector zamiast tablic dwuwymiarowych,

0
  • #4 24 Cze 2012 11:19
    PDT
    Poziom 24  

cezary2290 napisał:
    Suma długości krawędzi pojemnika w kształcie graniastosłupa prawidłowego czworokątnego wynosi 8. Oblicz długość boku podstawy i długość wysokości graniastosłupa, dla których objętość jest największa.

Wydaje mi się oczywiste, że postawiony warunek spełni sześcian o długości boku 8/12.

PS Zastanawiam się czy autor nie zechciałby przy okazji wynaleźć koło?

0
  • #5 24 Cze 2012 11:22
    Defice
    Poziom 25  

PDT napisał:
    cezary2290 napisał:

Wydaje mi się oczywiste, że postawiony warunek spełni sześcian o długości boku 8/12.

PS Zastanawiam się czy autor nie zechciałby przy okazji wynaleźć koło?

Raczej ważna jest metoda dojścia do tego rozwiązania. W moim programie wystarczy zmienić tylko dane i obliczyć objętości dla innych graniastosłupów.

Poza tym to zadanie czysto szkolne.

0