Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz lampowy dla poczatkującego

bugi_sv 22 Jun 2012 21:41 6531 36
IGE-XAO
    bugi_sv
    Level 10  
    Witam, od długiego czasu noszę się z zamiarem złożenia wzmacniacza lampowego. Z lampami nie miałem jeszcze nigdy do czynienia, także poszukuje w miarę prostego układu. Chciałbym żeby była to konstrukcja na więcej niż 2 lampach, ważne żeby zawierała lampy które będą się ciepło żarzyły (całość składam głównie dla walorów estetycznych, nie audiofilskich). Widziałem też że sporo projektów niezawiera informacji na temat transformatora sieciowego i głośnikowego, jako że niemam doswadczenia szukam czegoś opisanego jak dla laika. No i najważniejsza sprawa- sprawdzona konstrukcja. A i dodatkowo funkcje typu korektor mile widziane. Co do mocy- około 10-15W.
    Niby tematów "prosty wzmacniacz lampowy" odgroma, ale nie znalazłem czegoś co by zawierało wszytskie te elementy. Także mam nadziej że forumowicze nie skrytykują mnie za to że istnieje wiele takich tematów, a pomogą stworzyć takie kompendium dla laika.
  • IGE-XAO
    rossa
    Level 17  
    10W? Człowieku, to naprawde bardzo dużo jak na lampy. Zacznij od czegoś prostego, np słuchawkowego wzmacniacza zasilanego przetwornicą na ECC88. Pamiętaj, napięcie anodowe to około 200v, co może być niebezpieczne.
    vodiczka
    Level 43  
    bugi_sv wrote:
    Niby tematów "prosty wzmacniacz lampowy" odgroma, ale nie znalazłem czegoś co by zawierało wszytskie te elementy.

Bo 10-15 W na lampie to nie jest prosty układ a wzmacniacz przeciwsobny. Zacznij może od 3-5 W na ECL86 np. wzmacniacz do gramofonu Bambino.
    Jeżeli potrzebujesz ciepłego żarzenia to zbuduj cewkę Tesli na GU-50 z modulacją wyładowania dżwiękiem ale to też dopiero po nabraniu wprawy w prostszych konstrukcjach.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic933784.html
    bugi_sv
    Level 10  
    Chodzi mi o sprzęt grający do pokoju, także wzmacniacz słuchawkowy odpada, w takim razie może coś mniejszej mocy, ale co nagłośni pokój 40m^2. Konstrukcje typu cewka tesli lampa plazmowa mam już za sobą.

Narazie najprzystępniejszy wydał mi sie projekt z AVT http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2754.pdf , chetnie poznałbym opinie kogoś kto złożył taki. Możnaby do niego łatwo dołożyć korektor? I czy te lampy będą sie żarzyc ?
    rossa
    Level 17  
    Człowieku, stawiasz przed sobą bzrdzo trudne wyzwanie. także pod względem finansowym. Jaki masz budżet?
  • IGE-XAO
    bugi_sv
    Level 10  
    Właśnie z uwagi na koszta chciałbym zabrać się odrazu za coś konkretnego, żeby nie wydawać pieniędzy na coś z czego potem nie będę do końca zadowolony. Na koszta około 500 jestem przygotowany, w razie czego moge też zbierać elementy przez jakiś czas.
    vodiczka
    Level 43  
    bugi_sv wrote:
    Możnaby do niego łatwo dołożyć korektor? I czy te lampy będą sie żarzyc ?

Klasyczny układ przeciwsobny na EL 84, czujesz się na siłach to buduj. Do nagłośnienia pokoju wystarczy. Wszystkie lampy się żarzą, taka ich uroda. Czy wystarczająco jak na Twoje wymagania to inna sprawa. Z gustami się nie dyskutuje, choć składanie wzmaka dla walorów oświetleniowych to trochę dziwne ale 6 lamp da sporo przyjemnego światła. Idąc na całość możesz rozbudować układ o korektor barwy dźwięku i "magiczne oczko" jako wskaźnik wysterowania. Dojdą następne lampy.
    Kur-Czak
    Level 20  
    Ja jestem w trakcie budowy takiego wzmacniacza. Jak kolega chce go zrobić z dobrych podzespołów i estetycznie to musi się liczyć z wydatkiem ok. 800-1000zł. Największym wydatkiem są dobre transformatory głośnikowe.
    Mac3k
    Level 20  
    Idzie się zmieścić w 400 zł z zamówionym toroidem i trafami TG5 Unitry z klasyczną "piątką" stereo.

Tu mój temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1912759.html

W razie czego mogę pomóc bo tamten wzmacniacz zasadniczo to rozrysowałem i policzyłem sam. Co prawda pod względem np gniazd, podstawek, kondensatorów to jest po kosztach ale przynajmniej starałem się dać rezystory metalizowane.

Ewentualnie składaj Push-Pulla ale to są już sporo większe koszty.
    vodiczka
    Level 43  
    Mac3k wrote:
    Ewentualnie składaj Push-Pulla ale to są już sporo większe koszty.

Kolega bugi_sv chce dużo lamp żeby ładnie świeciły i moc 10-15 W więc raczej powinien iść w push-pull. Tak jak napisał Kur-Czak koszt bliższy 1000 PLN niż 500.
    Może też dołożyć GU-81 bez emisji ale ze sprawnym żarzeniem (120W) dla uzyskania lepszego efektu świetlnego. Przed profanami może udawać lampę prostowniczą. :D
    bugi_sv
    Level 10  
    Nie ukrywam że GU-81 bardzo mi sie podoba, ale chyba nie zdecyduje się na zamontowanie jej bez żadnej funkcjonalności. Chyba zdecyduje się na tego PP z projektu AVT. Teraz mam pytanie odnośnie częsci, które z elementów powinny być lepszej jakości, oraz w zasadzie co to znaczy że one są "lepszej jakości". Transformator zasilający rozumiem że ma mieć dwa uzwojenia wtórne na 250V i 6,3V , a w przypadku wyboru transformatora głośnikowego czym powinienem się kierować,?
    Mac3k
    Level 20  
    Lepszej jakości powinno być wszystko to, przez co leci sygnał, szczególnie niewzmocniony, to jest:
    kondensator na wejściu,
    rezystory siatkowe
    kondensator separujący
    potencjometry
    gniazda

transformator głośnikowy musi być przystosowany do pracy z PP i mieć odpowiednie Raa
    http://amptone.pl/p/235/1479/pp-15w-pozostale-glosnikowe-transformatory.html np taki do lamp EL84 (6p14p) ale możesz szukać podobnych parametrami używanych za mniejszą kasę na allegro.
    vodiczka
    Level 43  
    bugi_sv wrote:
    w przypadku wyboru transformatora głośnikowego czym powinienem się kierować,?

Dokładnie tym co jest w opisie AVT.
    Kur-Czak
    Level 20  
    Polecam transformatory głośnikowe od 4pietro4, świetne wykonanie i jakość dźwięku. Niestety minusem jest cena. Jeśli wzmacniacz ma świecić, a nie grać u audiofila to niech kolega kupi te tańsze, ograniczy to koszty.
    LemuRR 11
    Level 26  
    Ja dam osobistą radę. Nie zabieraj się odrazu za coś takiego, bo to spartolisz, wydasz pieniądze, i pozostanie tylko niesmak. Robiłeś już kiedyś JAKIKOLWIEK wzmacniacz ? Bo jeżeli nie to nie radzę się brać na początek nawet za wzmacniacz tranzystorowy.
    A jeżeli już koniecznie chcesz ten wzmacniacz na lampie to zrób ten ok 2,5W na PCL86 i trafach głośnikowych TG 2.5- kasy wydasz dużo mniej, i jak nie będzie działać, to zaoszczędzisz sobie wiele nerwów
    vodiczka
    Level 43  
    bugi_sv wrote:
    Nie ukrywam że GU-81 bardzo mi sie podoba, ale chyba nie zdecyduje się na zamontowanie jej bez żadnej funkcjonalności

Zaproponowałem to żartem ale dochodzę do wniosku czemu nie zamontować? Jeżeli to nie ma być kopia retrolampowca a własna konstrukcja w której eksponujesz świecące lampy to jest to o niebo lepszy pomysł niż podświetlenie wzmacniacza lampowego niebieskimi diodami a ktoś zamieścił w dziale DIY takie rozwiązanie.
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic1465897.html

Jeżeli utrata emisji używanej GU nie byłaby zupełna to mogłaby chodzić jako prostownicza a nie służyć wyłącznie za atrapę.
    bugi_sv
    Level 10  
    LemuRR 11 wrote:
    Robiłeś już kiedyś JAKIKOLWIEK wzmacniacz ?

Wzmacniacza audio jeszcze nigdy nie składałem, tym bardziej nie miałem do czynienia z lampami. Aczkolwiek miałem okazje projektować wzmacniacz operacyjny w technologi CMOS.

Vodiczka, a czy dodając GU81 jako atrapę, trzeba zastosować lepszy transformator zasilający, czy może to chodzić na takim samym? Rozumiem że lampa ta miałaby tylko podpięte żarzenie?
    LemuRR 11
    Level 26  
    bugi_sv wrote:
    LemuRR 11 wrote:
    Robiłeś już kiedyś JAKIKOLWIEK wzmacniacz ?

Wzmacniacza audio jeszcze nigdy nie składałem, tym bardziej nie miałem do czynienia z lampami. Aczkolwiek miałem okazje projektować wzmacniacz operacyjny w technologi CMOS.

Vodiczka, a czy dodając GU81 jako atrapę, trzeba zastosować lepszy transformator zasilający, czy może to chodzić na takim samym? Rozumiem że lampa ta miałaby tylko podpięte żarzenie?

Więc dobrze radzę, nie zabieraj się na początek za lampowca. Z własnego doświadczenia wiem że pierwsze konstrukcje audio nie wycodzą tak jakby się chciało.
    A jeżeli chcesz koniecznie na lampach, to zrób jakiś stopień SE na popularnych lampach, i tanich trafach. Bo konstrukcja lampowa, to nie tylko poskładanie schematu, elementów do kupy, i podłączenie.
    darlon
    Level 17  
    Mac3k wrote:
    Ja uważam że jest. 5W to naprawdę dużo mocy.

owszem, ja mam 12,5W i jest ostro, ale do tych 15W to jest dosłownie garść części i 2 trafa :) nie jest aż tak trudno
    vodiczka
    Level 43  
    bugi_sv wrote:

Tu jest problem, żarzenie GU jest zasilanie napięciem 12,6 V i pobiera około 10A. Potrzebny oddzielny transformator o mocy 120 W.
    bugi_sv
    Level 10  
    Mam jeszcze pytanie czy poza sygnałem z komputera czy odtwarzacza CD można jeszcze coś podłączyć pod wzmacniacz, chodzi o np jakieś radyjko małe czy gramofon?
    I czym kierować sie przy zakupie rezystorów, kondensatorów czy potencjometru, bo na amptone.pl jest tego sporo i nie bardzo wiem jak wybierać? Może polecacie jeszcze jakiś sklep z elementami?
    cirrostrato
    Level 37  
    Do każdego wzmacniacza można podłączyć dowolne źródełko sygnału mcz, czasem przez dodatkowy przedwzmacniacz, jeśli sygnał jest zbyt mały lub korektor np. jeśli adapter ma przetwornik magnetyczny. Dalsze pytania wykasuj, są żenujące, nie rokuje to dobrze w temacie złożenia wzmacniacza lampowego.....
    bugi_sv
    Level 10  
    cirrostrato wrote:
    Dalsze pytania wykasuj, są żenujące, nie rokuje to dobrze w temacie złożenia wzmacniacza lampowego.....

Dziekuje za radę, aczkolwiek wciąż chciałbym się dowiedzieć jak rozpoznać elementy lepszej jakości.
    vodiczka
    Level 43  
    bugi_sv wrote:
    Dziekuje za radę, aczkolwiek wciąż chciałbym się dowiedzieć jak rozpoznać elementy lepszej jakości.

wpisz w google "wzmacniacze lampowe" czytaj poszczególne pozycje bez pośpiechu i ze zrozumieniem. Zacznij od podstaw. Za miesiąc wróć z koncepcją wzmacniacza i konkretnymi pytaniami. Pośpiech wskazany jest przy łapaniu pcheł.
    darlon
    Level 17  
    zacznijmy od tego że korekcja barwy wzmacniacza lampowego do gitary nie jest zbyt przyjazna dla innych źródeł dźwięku typu radio, gramofon itp. ale zawsze można korekcję ominąć
    bugi_sv
    Level 10  
    darlon wrote:
    korekcja barwy wzmacniacza lampowego do gitary

Widzę lekkie niezrozumienie, bo już wcześniej podesłałeś projekty wzmacniaczy gitarowych (pomyślałem że w kwestii edukacyjnej), a mi chodzi o wzmacniacz audio. Aczkolwiek zdjęcia realizacji projektu z tonepada uzmysłowiły mi jak ważne jest precyzyjne i staranne wykonanie chassiu.
    darlon
    Level 17  
    cholera fakt! wieczorem poszukam, miałem kiedyś projekt fajnego wzmacniacza audio na EL 84, razem z płytkami i opisami, był na prawdę banalny. teraz nie mam czasu, idę do pracy :P