Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny ze sprzężeniem zwrotnym. Szukam schematu.

15 Sty 2005 13:58 5106 8
 • Poziom 17  
  Ludzie kieruje się do Was z prosba o pomoc!! potrzebuje schemat wzmacniacza ze sprzęzeniem zwrotnym dodatnim i ujemnym zbudowanego na wzmacniaczu operacyjnym!! Jesli moglbym rowniez prosic o opis dzialania bylbym zobowiazany!!
  BARDZO DZIEKUJE!!!!!!!!!
 • Poziom 17  
  Ale konkretnie do czego ma sluzyc ten wzmacniacz? Ma to byc do wzmacniania syganalu audio? Musisz okreslic do czego ma sluzyc , jesli ma wzmacniacz syganal akustyczny to daje ci schemacik z jakiejs gazetki.
  A dodatnie sprzezenie zwrotne to sie raczej nie stosuje sie w wzmacniaczach tylko generatorach lub komparatorach. Chyba ze chodzi ci o cos innego, ale jak juz napisalem musisz sprecyzowac o co ci chodzi.
  A jesli chodzi o sam rodzaj wzmacniacza to polecam NE 5532
 • Poziom 17  
  CZESC!
  MIALEM PROBLEMY Z INTERNETEM!
  JAKO PRACE DYPLOMOWA MAM ZROBIC WZMACNIACZ ZE SPRZEZENIEM ZWROTNYM DODATNIM UJEMNYM I POJEMNOSCIOWYM!
  PROBLEM W TYM ZE WSZYSTKIE SCHEMATY SA SKOMPLIKOWANE I GLOWNIE PRZY UJEMNYM SPRZEZENIU ZWROTNYM SA TO JAK NAPISALES WZMACNIACZE MOCY, A PRZY DODATNIM GENERATORY! MI ZAS CHODZI O JAK NAJPROSTRZY SCHEMAT BADANIA TEGO ZJAWISKA! BEDE BARDZO WDZIECZNY - JUZ JESTEM ZA POMOC!
  POZDRAWIAM!
 • Pomocny dla użytkowników
  Człowieku jak ty chcesz pisać pracę i uzyskać pomoc jak nie jesteś w stanie w sposób jasny przedstawić problemu ?

  Czy to ma być jeden wzmacniacz z wszystkimi sprzężeniami czy też każdy oddzielnie ?

  Czy wzmacniacz ma być operacyjny czy tranzystorowy (ilo stopniowy) ?
  Co masz w nim mierzyć (pokazać) ?

  POMYŚL TROCHĘ NAD PYTANIAMI !
 • Poziom 17  
  3 ODDZIELNE WZMACNIACZE:
  -ZE SPRZEZENIEM ZWROTNYM (POJEMNOSCIOWYM)
  -ZE SPRZEZENIEM ZWROTNYM (DODATNIM)
  -ZE SPRZEZENIEM ZWROTNYM (UJEMNYM)!

  NIE MUSZA ALE ZALEZY MI ZEBY BYLY WYKONANE W OPARCIU O WZMACNIACZE OPERACYJNE!

  MAM TYMI UKLADAMI PRZEDSTAWIC JAKI WPLYW MA SPRZEZENIE ZWROTNE NA SYGNAL WYJSCIOWY (PODAJEMY SYGNAL NA WEJSCIE I OBSERWUJEMY WYJSCIE), JAK PARAMETRY TYCH WZMACNIACZY WPLYWAJA NA TEN SYGNAL! PO PROSTU ZADEMONSTROWAC DO CZEGO SLUZY KAZDY Z TYCH WZMACNIACZY!
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Hey !!

  "Goły" wzmacniacz operacyjny, czyli bez sprzężenia zwrotnego ma bardzo duże wzmocnienie, podanie na jego wejście sygnału sinusoidalnego spowoduje powstanie na wyjściu sygnału prostokątnego, co jest w tym wypadku niekorzystne, bo chcemy mieć na wyjściu sinus (no chyba, że ukłąd ma działać jako komparator). Tak wiec, aby układ działał "normalnie" musimy zmniejszyć mu wzmocnienie z kilkutysięcy do kilkuset lub mniej. W tym celu stosujemy ujemne sprzężenie zwrotne, które powoduje zmniejszenie wzmocnienia, ale za to zmniejsza nieliniowość charakterystyki statycznej i pozwala na zbudowanie układu o szerszym paśmie 3-decybelowym niż pasmo "gołego" wzmacniacza.
  Układy z dodatnim sprzężeniem zwrotnym nie stosuje się jako układy wzmacniające lecz jako generatory lub przerzutniki, czy komparatory.

  Wzmacniacz odwracający i nieodwracający są pokazane na rysunkach poniżej. Zasada ich działania jest prosta, napięcie sinusoidalne jest podawane na wejście układu i w zależności od układu jest odwracane lub nie, oczywiście odpowiednio wzmocnione. W obu przypadkach Uwe = 10 [mV], a wzmocnienie wynosi 100 czyli na wyjściu bedzie Uwy = 1 [V].

  Wzmacniacz z ujemnym pojemnościowym sprzężeniem zwrotnym to inaczej integrator czyli układ całkujący. Wzmocnienie w takim układzie wynosi
  G = Xc / R1 gdzie Xc = 1 / (2 Π f C) jest reaktancją pojemnościową. Jak widać mamy tu we wzorze częstotliwość i pojemność. Te dwa składniki decydują (między innymi) o działani naszego integratora. Im większa pojemność tym mniejsza reaktancja i mniejsze wzmocnienie i bardziej lub mniej strome zbocze na wyjściu. Działanie tego układu jest następujące: na wejście wzmacniacza podajemy sygnał prostokątny, który powoduje naprzemienne ładowanie i rozładowywanie kondensatora. W zależności od wielkości pojemności i częstotliwości wejściowej możemy uzyskać bardziej lub mniej przypomiinajace trójkąt przebiegi wyjściowe.

  Przerzutnik Schmitt'a jest przyjkładem układu z dodatnim sprzężeniem zwrotnym. Schemat wraz ze wzorami jest ponizej. Zasada działania jest taka, że układ ma dwa stany na wyjściu: "wysoki" i "niski". Jeśli napiecie wejściowe (zgodnie z rysunkiem) będzie niższe od Up2 to na wyjściu będziemy mieli "stan wysoki", a jeśli wyższe od Up1 to "stan niski". Okno jest potrzebne aby wyeliminować zmaiany na krawędzi przełączania.

  Pozdrawiam !!
 • Poziom 17  
  DZIEKUJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
 • Poziom 18  
  nalezy wyjasnic ze te rezystory ,ktore sa wpiete od razu do wejscia wzmacniacza sa po to aby zmniejszyc blad spowodowany przez prady ,ktore wplywaja do wejscia wzmacniacniacza, dla idealnego wiadomo ze nie wplywaja ,mozna tez zastosowac lepsze wzmacniacze gdzie te prady wynosza pA
 • Poziom 15  
  Witam... Tak czytam rózne posty i dochodze do wniosku że: 1 ludzie idą na łatwizne pytając o tak proste żeczy które są w podręczniku do elektroniki. 2 pytają o coś o czy w ogóle nie mają pojęcia... Sory ale taka jest smutna prawda.... Podejrzewam że tu chodzi o prace dyplomową dla jakiegoś technikum, inna sprawa że Ci nauczyciele wymyslają tak denne projekty.... A odnośnie tego że mają być same wzmacniacze z dodatnim...blebleble to nie ma takich tworów na świecie samoistnie, istenieja takie rozwiązania ale oną są do konkretnych rzeczy np. wzmacniacz z ujemnym -> wzmacniacz sygnału, wzmacniacz z dodatnim -> generator... moim zdanie tak nalezy takie problemy rozwiązac.... bierzesz np. generator i mówisz tu zastosowano dodatinie sprzężenie bo muszą być spelnione warunki gereracji itd.... Pozdrowienia i życze zaliczenia tej pracy, ciekawe tylko jaką można dostaćocene za coś takiego...