Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Równoległe łączenie paneli słonecznych - jakie diody

dziuniek1 23 Jun 2012 13:14 12806 7
    dziuniek1
    Level 11  
    1) Mam zainstalowany panel słoneczny o takich Parametrach:
    P max [W] 40
    Isc [A] 2,8
    Voc [V] 17,9
    Impp [A] 2,59
    Vmp [V] 16,4
    V nom [V] 12
    do tego 2* aku 74Ah i oczywiście odpowiedni regulator (10A). Ponieważ brakuje mi troszkę mocy postanowiłem zakupić drugi panel o parametrach:
    P max [W] 60
    Isc [A] 3,75
    Voc [V] 21,6
    Impp [A] 3,45
    Vmp [V] 17,4
    V nom [V] 12
    i połączyć je równolegle
    Wiem, że powinienem zastosować diody schottkiego - ale czy przy tak zbliżonych parametrach są potrzebne ? - jeżeli tak to jakie były by najlepsze, czy mam je dać na dwóch panelach, czy wystarczy na tym 40W? Jak je zamontować (wlutować samą diodę na kabel, czy jakiś układ).
    Zakładając, że popłynie max prąd (ponad 5A) jakiej grubości przewody powinienem zastosować ?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    wieswas
    Level 33  
    Diody lepiej założyć na obu panelach. Nie będzie prądu wstecznego rozładowującego akumulator przez nieoświetlony panel.
    Lepsze oczywiście byłyby diody Schottkeego, choć dodatkowy spadek napięcia na zwykłej diodzie w porównaniu do schottke'ego o 0,5V dużo tu nie zmieni. Masz przecież wystarczającą nadwyżkę napięć z paneli. Dostępność diod mocy Schottky'ego i ich cena jest gorsza niż zwykłych.
    Przewody to około 1,5mm^2.
    dziuniek1
    Level 11  
    Dziękuję za odp. i przekrój przewodów

wieswas wrote:
    Diody lepiej założyć na obu panelach. Nie będzie prądu wstecznego rozładowującego akumulator przez nieoświetlony panel.

Z tym nie ma problemu, bo mam zabezpieczenie chroniące akumulatory przed rozładowaniem.
    Biorąc ten fakt pod uwagę, czy taka różnica pomiędzy panelami może spowodować uszkodzenie któregoś z nich w przypadku zacienienia jednego (jeżeli oczywiście nie zastosuje diody)?
  • Helpful post
    wieswas
    Level 33  
    Uszkodzenie nie grozi, gdyż same panele to złącza jak w diodzie .Mają wprawdzie większy prąd zwrotny niż diody prostownicze i mniejsze napięcia przebicia. Ale przy takich małych różnicach między napięciami jedynym problemem jest samorozładowywanie się akumulatora w ciągu nocy i dni pochmurnych, oraz częściowo prądy wyrównawcze między panelami. Ponieważ przy panelach solarnych chcemy uzyskiwać jak najwięcej energii należy każdorazowo rozpatrywać co jest korzystniejsze:
    utrata części prądu przez upływności czy spadek napięcia na dodatkowej diodzie podczas ładowania akumulatora. W różnych przypadkach może być różna odpowiedź.
    Zależy to od napięcia, prądu, dobowego czasu ładowania.
    tomeye
    Level 19  
    PANEL
    P max [W] 40
    Isc [A] 2,8
    Voc [V] 17,9
    Impp [A] 2,59
    Vmp [V] 16,4
    V nom [V] 12
    o słabszych parametrach będzie się grzał ale zestaw będzie działał
    dziuniek1
    Level 11  
    Czyli najlepiej jednak zrobić przez diody.
    Z tego rozumiem, że najlepiej kupić jak najbardziej zbliżone panele (mocowo i prądowo, a napięcie ma drugorzędną rolę ?)
    Czyli jakbym zakupił panel o takich parametrach:
    P max [W] 40
    Isc [A] 2,6
    Voc [V] 21,6
    Impp [A] 2,32
    Vmp [V] 17,2
    V nom [V] 12
    To można powiedzieć że oprócz połączenia kabli nic nie muszę robić:)
    mrrudzin
    Level 39  
    tomeye wrote:
    PANEL
    o słabszych parametrach będzie się grzał ale zestaw będzie działał

Kolega może rozwinąć myśl tzn. wyjaśnić dlaczego będzie się grzał?

Dodano po 2 [minuty]:

dziuniek1 wrote:
    Czyli najlepiej jednak zrobić przez diody.
    Z tego rozumiem, że najlepiej kupić jak najbardziej zbliżone panele (mocowo i prądowo, a napięcie ma drugorzędną rolę ?)
    Czyli jakbym zakupił panel o takich parametrach:
    P max [W] 40
    Isc [A] 2,6
    Voc [V] 21,6
    Impp [A] 2,32
    Vmp [V] 17,2
    V nom [V] 12
    To można powiedzieć że oprócz połączenia kabli nic nie muszę robić:)

Każdy panel ma tzw. punkt pracy z maksymalną mocą (w Twoich danych Vmp i IMpp). Jeśli je pomnożysz wyjdzie Ci Wp (u Ciebie Pmax), jeśli używasz dwóch różnych paneli o różnych parametrach pojawia się problem, bo nie da się pracować z nimi tak, aby osiągać maksymalną moc.
    dziuniek1
    Level 11  
    Dziękuję bardzo - problem rozwiązany - kupiłem panel najbardziej zbliżony parametrami zastosowałem diody i wszystko działa. Przez całe wakacje pracowały na tym 3 laptopy, oświetlenie przyczepy, woda w przyczepie, tel komórkowe i prysznic i nie było braków w zasilaniu.