Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki układ i panele do zasilania kamery bezprzewodowej

23 Cze 2012 13:28 2755 7
 • Poziom 11  
  Zakupiłem kamery bezprzewodowe - ponieważ nie jestem na działce cały czas.
  Kamery są zasilane na 3 akumulatory 1,5V i z tego co zmierzyłem największy pobór prądu jest jak się obraca kamera ok 120mA (co 3 s. przez ok. 4-5 sek.) a ciągły pobór ok 40mA. Akumulatorki pewnie zastosuje 2000 mA, ale to i tak jest za mało - bo przeważnie nie ma mnie ok 1 miesiąca. Wymyśliłem, że będą one doładowywane przez panele słoneczne, takie jak od lampek z marketów, ale tam jest ładowanie na 1,5V , a ja mam łącznie 4,5V.
  Czy ktoś ma pomysł jak to zrobić, jaki układ - może po prostu kupię po 3 lampki z marketu i na każdy akumulatorek i podłączę po jednym układzie do każdego akumulatorka ?
 • Poziom 19  
  Dla klienta przygotowałem zestaw do kamery EYE2 bezprzewodowej z kartą GSM z wykorzystaniem energii na oświetlenie.
  Panel fotowoltaiczny 95 W
  Kontroler Ładowania LS1024
  Akumulator 80 Ah
  Przetwornica obniżająca napięcie 12V/5V 2A

  Nie reklamuje działa będę się z nim kontaktował dopytam czy zadowolony i jak wykorzystuje nadwyżkę prądową.
 • Poziom 33  
  Witam.
  Zastosowanie lampek solarnych, ogrodowych jest najprostszym rozwiązaniem.
  1. Możesz uzyskać dowolne napięcie łącząc szeregowo akumulatorki.
  (4 lampki to 4,8V)
  2.Nie musisz kupować akumulatorków, gdyż są one już w cenie lampek. (wprawdzie są tam najtańsze, chińskie po 600mAh ale tanio wychodzi)
  3.Masz hermetyczne obudowy na akumulatorki już w cenie lampki.
  Gdyby wydajność prądowa okazała się za mała to zawsze można dokupić drugie 4 i drugi łańcuch podłączyć równolegle do pierwszego.
  Oczywiście należy wylutować LEDY (wyłącznik zwykle wyłącza też ładowanie)

  Innym rozwiązaniem jest poszukanie w sklepach biedronki zestawów solarnych po 19,90PLN. Są to dwa oddzielne elementy:
  -fotoogniwa we własnej obudowie o powierzchni 2x większej niż duże lampki ogrodowe.
  -lampki 5-LEDowej z 2 akumulatorkami (600mAh)
  Kupiłem sobie takie 3 komplety i sprawują się dobrze. Prąd ładowania w dzień słoneczny to 60mA. (mierzyłem)

  Najlepszym rozwiązaniem jest jednak nowoczesny panel solarny 12V/10W za około 100PLN ,akumulator 12V o pojemności około 10Ah lub stary akumulator samochodowy, który do samochodu już się nie nadaje, ale dla małych prądów może służyć jeszcze przez lata.
  Pobór prądu z akumulatora poprzez ładowarkę samochodową do telefonu.
  Takie rozwiązanie gwarantuje zapas energii pozwalający na przetrwanie nawet kilku pochmurnych dni.
  Pozdrawiam.
  Wiesław Wasilewski
 • Poziom 11  
  Zastosowanie układu z akumulatorem i dużym ogniwem słonecznym odpada, bo kamery będą montowane na drzewach.
  Lampki z marketów to chyba najlepsze rozwiązanie ( i najtańsze) - jest tylko jeden problem - z tego co mi wiadomo to jest tam czujnik zmierzchu - czyli jak jest dzień to ładuje akumulatorki i nie podaje napięcia na diodę, a w nocy zaczyna podawać napięcie - i nie bardzo wiem jak to obejść żeby podczas ładowanie także podawał napięcie ?
 • Poziom 33  
  Dolutować przewody bezpośrednio do styków koszyczka z akumulatorkiem i w ten sposób połączyć szeregowo akumulatorki do wymaganego napięcia.
  Wówczas można pobierać prąd przez cały czas niezależnie od układu ładowania.
  Oczywiście wylutować także LEDa lub przeciąć ścieżkę na płytce w miejscu poboru prądu aby niepotrzebnie nie tracić energii na świecenie.
  Można także wykorzystać fakt, że lampka "rozpoznaje" kiedy jest ciemno, a kiedy widno i wyłączać zasilanie kamerki na noc. Kamera i tak wtedy po ciemku nic nie widzi, więc po co ma pobierać prąd.
 • Poziom 11  
  Teoretycznie kamera filmuje także w nocy, ale i tak nie jestem w stanie rozpoznać postaci, więc może to i dobre rozwiązanie. Tylko jak zrobić taki układ odwrócony (elektronikę miałem już kilka lat temu) - przez jakąś bramkę ?
 • Poziom 33  
  Szeregowo od strony minusa zasilania jednej z lampek włączając MOSFET sterowany napięciem pobranym z fotoelementu (nie z akumulatorka) można zamykać obwód zasilania kamery. Gdy fotoelement za słabo oświetlony, to MOSFET nie przewodzi.
  Ale taki układ to znów dodatkowa strata energii. Obawiam się o bilans energii.
  Średnio w ciągu dnia potrzebujesz około 80mA. Lampki solarne nie zapewnią takiego prądu nawet w słoneczne dni. A przecież nie wszystkie dni są słoneczne.
  A dokładanie kolejnych gałęzi równoległych lampek podraża i rozbudowuje cały układ. Trzeba jednak najpierw obliczyć bilans energetyczny:
  -Średnio ile godzin na dobę będzie fotoelement nasłoneczniony ?
  -Prąd maksymalny z fotoelementu to około 30mA. W pochmurny dzień może to być tylko kilka mA, więc nie zapewni prądu nawet na bieżące zasilanie, nie mówiąc już o gromadzeniu nadwyżki w akumulatorze.
  Przy takim zapotrzebowaniu na prąd powinien być użyty panel solarny o prądzie maksymalnym około 0,5A i akumulator około 5Ah. Podliczając koszty wielu lampek ogrodowych wyjdzie podobna suma.
 • Poziom 11  
  Wcześniej tego nie przeliczyłem, bo nie wiedziałem ile można uzyskać z lampki solarnej, ale w takim przypadku chyba będę musiał zrobić pewne ograniczenia i przerobić kamerę - przy wyłączeniu silniczka odpowiedzialnego za obrót kamery pobór prądu znacznie spadnie i może taki układ byłby optymalny. Lampki już zakupiłem - w sobotę zmontuje układ i zobaczymy jak będzie pracował.