Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewinięcie stojana w odkurzaczu samochodowym Predom Zelmer TYP 126.

bmisilo 23 Cze 2012 14:27 1716 0
    bmisilo
    Poziom 19  
    Witam chciałbym podzielić się z użytkownikami forum w jaki sposób naprawić stojan w odkurzaczu samochodowym Predom Zelmer TYP 126 zasilany z sieci 230V.
    Otóż dostałem od znajomego taki odkurzacz który po prostu się przegrzewał,falowały w nim obroty. Myślałem, że jest to uszkodzenie wirnika, ale jednak nie uszkodzony okazał się stojan. Jako kolekcjoner odkurzaczy nie odpuściłem i postanowiłem go przewinąć.
    Sposób policzenia zwojów
    Stojan należy zamocować w imadle i piłką do metalu przeciąć uzwojenie z jednej strony i wybić je wybijakiem. Aby w miarę sprawnie policzyć uzwojenie należy po policzeniu 10 zwojów skręcić je w jedną "linkę", aby się nam nie myliło podczas liczenia. Mi wyszło 410 zwojów, a następnie należy zmierzyć mikrometrem średnicę drutu mi wyszło 0.20mm. Następnie należy wyciąć z drewna szablon starej cewki i dwie większe okładki. Można nawijać ręcznie lub użyć wkrętarki. Potem wystarczyć zaizolować uzwojenie preszpanem jak w oryginale i umieścić tak samo jak starą cewkę. Sprawdzić silnik na "sucho" bez impregnacji czy wszystko działa, a następnie zaizolować lakierem elektroizolacyjnym lub od biedy żywicą epoksydową.
    Przyczyną uszkodzenia stojana mogła być za długa praca przekraczająca 30 minut praca (S2 30).