Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Apple Macbook white 07' Płyta główna?

Myblock 23 Cze 2012 16:09 2037 6
  • #1 23 Cze 2012 16:09
    Myblock
    Poziom 11  

Witam

Posiadam macbooka z 2007 roku C2D 2.0ghz gma950 grafika, jeżeli się nie myle płyta główna z oznaczeniem K36.

Przedstawię problem który występuje, otóż w 90% występuje kernel panic o treści Unable to find platform driver macbook2.1 co daje rezultat braku ładowania systemu.

Pierwszą czynność jaką zrobiłem reset SMC trzymając klawisz power około 10sec, następnie PVRAM - Option + Comand + P + R. nadal problem występuje, lecz żadziej, bo za którymś razem startuje osx, więc postanowiłem zacząć od zmiany pasty na gpu i cpu, wyczyszczenie płyty izopropanolem, w tym czasie wyciągnełem baterie CMOS, napięcie na mierniku ok, skladając zmieniłem ram na kingstony i dysk na SSD, co dało odpalenie za pierwszym razem i instalacja przebiegła w 100%.

Zaczynają się schody, bo zresetować system już nie mogłem(czarny ekran i biała dioda) musiałem manualnie guzikiem power uruchomić. Kolejna próba odpalenia systemu była ok, sprawdziłem podstawowe funkcję typu dzwięk, wifi, bluetooth, odtwarzanie filmów, cdrom, wejścia, ładowanie. Wszystko gra poza resetem i sleep(nie wzbudza się ekran).

Kolejne testy nasuneły dalsze ustalenia, Komputer działa puki jest włączony, można w małym odstępie czasu wyłączyć, włączyć, ale gdy zabieram go w podróż wyłączonego na większy odstęp czasu niż 30minut, wracam do początku z błędem. Co robie? Zostawiam go z tym błędem włączonego na 10-15 minut i po takim czasie się uruchamia. Przez cały proces testów nie udało mi się uruchomić sleep ani reset z poziomu systemu.

Zwracam się do was być może ktoś miał problem podobny i od czego zacząć szukać na płycie głównej. Bateria CMOS jest sprawna, chyba że pojemność?! bo mam wrażenie jakby nie przechodziło odpowiednie zasilanie do SMC dając rezultat że nie jest wstanie komunikować się z systemem, przez co ACPI nie może znaleść sterownika do danej platformy.

Dziękuje za uwagę.
    Jacek.

0 6
  • #2 24 Cze 2012 13:42
    timon22332233
    Poziom 23  

stawiam na uwalony dysk albo płytę. A że Macbooki, części do nich i wszystkie rzeczy z apple są drogie, raczej nie opłaca ci się tego naprawiać.Tym bardziej że nie jest nowy. za 900-1200 zł kupisz peceta o lepszych parametrach.

0
  • #3 24 Cze 2012 14:50
    Myblock
    Poziom 11  

Zdaje sobie sprawę i podkreślam że prawdopodobnie płyta, wydaje mi się że jakiś maly element się śmieje, procek i grafika śmiga, więc warto poświęcić uwagę, dysk ssd odpada był testowany i kupowałem go jako nowy. Nie chodzi mi co można kupić tylko co można zrobić z aktualnym maczkiem.

0
  • #4 24 Cze 2012 21:56
    timon22332233
    Poziom 23  

możesz dać zdjęcie wnętrza? Może uskodzenie jest widoczne gołym okiem? Ale zabawy z SMD nie polecam :D są wszystkie sterowniki? Jakie ma temperatury? Można też poszukać taniej płytki na allegro.

0
  • #5 24 Cze 2012 22:34
    Myblock
    Poziom 11  

Dałem pastę arctic silver 5 i temperatury od 49 do 58 max 60 stopni przy normalnym użytkowaniu, typu internet, muzyka, filmy.Natomiast wiatrak lata przeważnie przy yt 1080p. Przeczesałem całą płytę pod lupą i światłem dziennym, nic kompletnie nie widzę, jeden kondensator który nawet nie spuchł ze starości, nawet ani jednej suchej plamki po jakiś płynie lub zalaniu.

Zamówiłem nową baterię CMOS czy jak kto woli PRAM, o identycznym oznaczeniu BR2325 3V, na aktualnej miernik wskazuję 3,17. Pojemność nie wiem jak sprawdzić, nie miałem doczynienia z Litowymi i jak się zachowuje pojemność do woltażu. Ponieważ aby uruchomić komputer muszę go zostawić na chwile włączonego na opisanym błędzie kernel panic jakby coś musiało się podładować z baterii lub zasilacza, wtedy startuje bez zarzutu i jest tak za każdym razem gdy mi wyskoczy błąd. Wystarczy jakby go wyłączyć na kilkanaście minut całkowicie żeby błąd powróćił. Wszytko byłoby dobrze do zniesienia, ale sleep, nie budzi się, ani reset systemowy.
    Nawet jak kombinacja klawiszy aby zresetować PRAM, option+comand+P+R powinien zresetować komputer lecz nie chce, dioda się pali i ekran czarny. Ciekawostka ustawienia znikają ;)

Jutro po pracy mogę wrzucić fotkę jak zdejmę topcase, bo dół znowu smarować pastą i rozkręcania, a aktualnie pisze z tego kompa i użytkuje ;)
    Jeżeli bateria przyjdzie to zrobię drugą fotkę.

0
  • #6 25 Cze 2012 08:42
    timon22332233
    Poziom 23  

spróbuj mu podmienić baterie i zasilacz z innego maca tego typu.może problem tkwi w układzie ładowania? Sam pisałeś ze musi chwile podziałać zanim ruszy. Może za
    ten czas bateria się ładuje? Może jest tak uszkodzona że traci zmagazynowaną energię za 20 min. Sprawdzałeś aktualność tych sterowników?

Weź sobie - na przyszłość - do serca treść pkt 3.1.13 Regulaminu forum, a - na teraz - popraw posty. [M]

0
  • #7 02 Lip 2012 15:36
    Myblock
    Poziom 11  

Cytat:
    25 Cze 2012 10:50
    Re: Apple Macbook white 07' Płyta główna?
    Cytowanie selektywne - zaznacz tekst wiadomości i kliknij Odpowiedz z cytatem Pisownia Zmień/Usuń ten post Usuń ten post
    Zasilacz kupiłem oryginalny od firmy w Szczecinie z gwarancją używany, baterie są sprawne, system postawiony z płyty Snow Leopard DVD install 10.6 i zrobiony combo update do 10.6.8, tak samo ram i dysk są moje sprawdzone.

Czekam tylko na tą małą baterie litową do płyty głównej, zobaczymy co się wydarzy.

Znalazłem przyczynę lecz nie mogę odczytać ze schematu który dokładnie element padł, wydaje mi się że kondensator smd, lecz nie jestem pewien, był wylany (mazia w kształcie stożku jako że w element jest pod płytą, kolor taki ciemny brąż mazi) zapomniałem zrobić zdjęcia przed oczyszczeniem go, więc pokaże to co mam.
    Bardzo bym prosił o wskazanie elementu, moim zdaniem C7625 lub C7626
    Umieszczam pierwsze zdjęcie z usterką, drugie zdjęcie oddali już bez elementu oraz schemat apple.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo