Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Cinquecento 704ccm przegrzewa się.

---trafopowielacz--- 23 Jun 2012 17:09 2669 17
Wago
 • #1
  ---trafopowielacz---
  Level 23  
  Witam. Posiadam Fiata CC z 95roku.
  Wymieniona jest chłodnica cieczy na nową bo pękła, wymieniona jest także chłodniczka nagrzewnicy bo urwał się kruciec na wąż.
  Wszystko jest czyste i prawidłowo podłączone. Jednakże kilka dni temu wyjechaliśmy z podwórka, przejechaliśmy półtora kilometra i wskazówka zeszła na 130stopni, zgasiliśmy- nikt nie chce wypalić uszczelki pod głowicą, odczekaliśmy 30minut i jedziemy dalej. Na kilka dni było spokój i temperatura utrzymywała się w granicach 90stopni. Dzisiaj jednak od nowa, ojciec jedzie do roboty, przejechał z 5km i od nowa, wskazówka zamknęła skalę, płyn się gotuje. Znowu postój, wystygł i przez dalszą cześć drogi temperatura stała jak wryta na 90stopni. Nie mam już siły, mechanik rozkłada ręce bo usterka jest okresowa i nie wie gdzie jej szukać. Wentylator chłodnicy został zmieniony, lecz mimo to nie włącza się. Prąd do niego dochodzi, gdyż po zdjęciu przewodu z czujnika i zwarciu przewodów, dmucha aż miło. Chłodnica zalana płynem Petrygo. Gdzie szukać usterki? Pilnie trzeba to naprawić bo poniedzieli cienias musi przejechać ponad 120km.
  Liczę na pomoc i pozdrawiam.
  Proszę o pomoc, Pozdrawiam
 • Wago
 • Helpful post
  #2
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Węże twarde? Płynu ubywa? Nie czuć spalinami z płynu? Uszczelka pod głowicą, to dość częsta przypadłość tych silników.
 • Helpful post
  #4
  kwantor
  Level 38  
  Ten osad czarny to podejrzane.
  trzeba było ustalić jak zagotował, czy wentylator się włączył, czy chłodnica była cała gorąca.Jeżeli była gorąca a wentylator stał, to winny czujnik w chłodnicy, lub kiepski kontakt elektryczny, gdzieś na lini zasilania wenylatora.
  Jeżeli nie była gorąca, to może być zacinanie termostatu.
 • Wago
 • Helpful post
  #6
  Zico63
  Level 37  
  A pompa "wody"?
 • Helpful post
  #8
  kierbedz4
  Level 36  
  ---trafopowielacz--- wrote:
  Była gorąca, czujnik nowy, mam 3 i sprawdzałem je w garnuszku w domu, wszystkie włączają obieg. Jak się płyn zagotował to wentylator się nie włączył.
  Jak się temperatura płynu w chłodnicy podniesie do 100 stopni to wentylator musi się włączyć.Problemem może być
  : spalony bezpiecznik w obwodzie wentylatora lub skorodowane końcówki kabla w kostce którą wkłada się w gniazdo wentylatora.Wystarczy tylko przekręcić kluczyk stacyjki w pozycję zapłon i zdjąć końcówki kabla z wyłącznika termicznego z chłodnicy i je zewrzeć .Jeżeli wentylator nie wystartuje to trzeba szukać usterki w samej instalacji.Również może być uszkodzony silnik wentylatora lub skończyły mu się szczotki
 • Helpful post
  #9
  kwantor
  Level 38  
  Trudno to zdiagnozować, bo dzieje się sporadycznie.
  Trzeba uruchomić silnik i niech sobie chodzi, obserwować włączanie się wentylatora.
  Zarejestrować przy pomocy kontrolki gdzie jest problem, gdy się nie włączy, czy czujnik połączył obwód.
  Ja niegdyś przejeździłem 1 rok bez wentylatora w seycento- taka trasa do pracy, pogoda i inne uwarunkowania- szybka jazda bez przeciazania silnika, wystarczył pęd powietrza do chłodzenia.
  Aż kiedyś w łodzi zagotował w korku, więc wymieniłem zatarty i spalony wiatrak.
 • #10
  ---trafopowielacz---
  Level 23  
  Wiatrak jak mówię sprawdzałem, nawet bez włączania zapłonu po zwarciu przewodów idących do czujnika wentylator rusza, czujnik jest nowy, wentylatory mam 2 i oba są sprawne. Nie wiem już co robić, ale coś muszę bo 120km to trochę jest.
 • Helpful post
  #11
  kwantor
  Level 38  
  ---trafopowielacz--- wrote:
  120km to trochę jest.

  Co to jest, znajomy robi codziennie 90 km do pracy i z powrotem.
  No to wymień termostat, skoro czujnik jest 100% pewny.Więcej nic tam nie ma prucz bezpiecznika.
  W Cinko mają być 2 wentylatory?
 • Helpful post
  #13
  kwantor
  Level 38  
  Może nadziergałeś tam pajęczyn i brak pewnych połączeń.
  Jak tak bardzo przeżywasz tą trasę.. to wyprowadź dodatkowe przewody równolegle do czujnika i załóż dodatkowy wyłącznik w kabinie, abyś mógł się ratować w razie awarii ręcznym włączeniem wiatraka.
  Po powrocie będziesz szukał dalej.
 • Helpful post
  #15
  tzok
  Moderator of Cars
  Twarde przewody, czarny tłusty osad na ściankach zbiorniczka wyrównawczego, niewłączający się wentylator mimo gotującego się płynu, otwartego termostatu i sprawnego termo-włącznika... nad czym tu się zastanawiać? Wręcz książkowe objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą.
 • #16
  kwantor
  Level 38  
  Powinny pojawiać się banki powietrza i wyrzucać płyn, ale przypadek nie równy przypadkowi.
 • #18
  Barthezz3
  Level 14  
  Możliwy termostat a nie włączający się wiatrak także bym stawiał na jakieś usterki w instalacji elektrycznej.Sam posiadałem cienkiego i jak padł wiatrak to sam podmuch wiatru zapewniał chłodzenie na tyle aby woda się nie gotowała i stała na 90 stopniach(gorzej naturalnie jak człowiek się zatrzymał :P) także gotująca się woda to wina termostatu na 80%