Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

żarówki z LED-ów

tir 15 Sty 2005 15:17 2787 10
  • #1 15 Sty 2005 15:17
    tir
    Poziom 10  

Witam wszystkich Forumowiczów.
    Mam ochotę kupić sobie do swojego 126p żarówki diodowe - takie jak są na tej stronie: http://www.expert.auto.pl/zarowki.php
    (LED 15 i LED 17)

Jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Tradycyjne żarówki STOP-u do malucha mają podwójny żarnik - do STOPU i do pozycyjnych. A w tych żarówkach diodowych - to co śieci w miejsce pozycyjnych świateł??

CZy takie żarówki z LEDów spełnią swoją role w dzień, tzn czy bedzie je widać?
    Nie wiem, ale w końcu w nowoczesnych samochodach odchodzi sie od tradycyjnych żarówek a w ich miejsce montuje LED-y...

Pozdrawiam
    [/url]

• #2 15 Sty 2005 22:07
    P.Artek
    Poziom 21  

Taka pseudo zarowka nie posiada jasnosci zwyklej zarowej zarowej(i homologacji tez),mozesz zastosowac led jedno wloknowa i poprzez rezystor podlaczyc pozycyjne a pelne napiecie ze stopu.Jest jedno ale jezeli bedziesz mial jakas przykra niespodzianke na drodze jestes przegrany.A przynajmiej ja odrazu wezwalbym policje i zwrocil uwage na urzywanie zrodel swiatla nie spelniajacych wymogow ust. i nie posiadajacych homologacji czyli jestes w ....

• #3 16 Sty 2005 11:04
    Lodoo
    Poziom 15  

bo ty wogole sie czepiasz wszystkiego na tym forum i zawsze jestes najmadrzejszy...
    mialem w malyszku samorobki LED i nikt sie nie czepial, teraz mam soczewki z przodu - oczywiscie samorobki i mialem stluczke, sukli przyjechaly poogladali posprawdzali doszli do wniosku ze swieca poprawnie.

zalezy na kogo trafisz, moze byc tak ze sie przyczepi a moze byc ze nie...

• #4 16 Sty 2005 13:12
    WoŹnY
    Poziom 28  

jakbym miał stłuczkę i zauważyłbym jakieś przeróbki też bym kwestionował ich poprawność. Przegląd techniczny murowany, a jakbys nie przeszedł to bym miał to gdzieś, bym sie cieszył, bo Ty poniósłbys koszty wszelkie. Niestety zycie jest brutalne, a P.Artek przedstawia jedną z możliwych sytuacji.

Wracając do tematu. "Żarówka" ta nie nadaje się niestety jako zamiennik tych dwuwłóknowych. Ponadto kilkanaście led to zdecydowanie za mało aby móc zastąpić żrówkę 21W. Było wałkowane na forum niejeden raz. Sam też myślałem o ledach w moim malcu ale narazie projekt zawiesiłem, bo nie wiedze zbytniej szansy realizacji. wstawić musiałbym kilkadziesiąt diód, koszt wielki i jak ktoś mnie walnie to po oględzinach technicznych mogą mnie jako winowajcę uznać.

• #5 16 Sty 2005 13:43
    tir
    Poziom 10  

Ale przecież w niektórych najnowszych autach są montowane żarówki kirunkowskazów i STOP-ów z LED-ów. Np w Lancii Thesis, albo Peugotcie 307 Mercedesach itd.
    Wiec jednak tę zarówki muszą spełnić homologacje...
    żarówki z LED-ów

• #6 16 Sty 2005 15:46
    senso
    Poziom 20  

Ale mają homologację :P
    Ja też wezwałbym policję jesli stuknął by mnie taki samochód samoróbka. Nie ze złosliwości , ale większość deb... zakłada rzeczy nie mając pojęcia o ich montazu,Wychodzą z założenia że jak się spalą to założa nowe.
    Widziałem jak jeden fagas zakładał ledy do tylnich lamp w 125p.Ledy wisiały na kablu,skierowane w dowolną sytronę,końcówki nie izolowane,no i oczywiście po dwie diody na każdą lampę.A ty potem jedziesz w nocy i nie widzisz wozu ze światłami jasności robaczków świętojańskich i rozdup.... brykę.Bo kret chciał się popisać przed qmplami czy laskami.
    pozdro

• #7 16 Sty 2005 15:59
    IrekKo
    Poziom 32  

Skąd wiadomo, że wszystkie żarówki mają homologację?
    Czasem można dostać w marketach jakieś chińskie wytwory "żarówkopodobne" - masz gwarancje że mają odpowiednią siłę jasności?
    Który mechanik na przeglądzie sprawdza jasność świecenia stopów i kierunkowskazów?
    W którymś numerze chyba "Auto Świata" był test żaróek halogenowych.
    1/3 nie spełniała norm jasności (szczególnie te "blue"), a można je było kupić w normalnym sklepie motoryzacyjnym.
    MOżna spokojnie zamontować LED-y (z tyłu) i wizualnie sprawdzić, czy świecą tak samo jasno jak oryginalne żarówki. Jeżeli nie to wiadomo, że ich nie warto montować.
    Poza tym było już na forum kilka wątków o LED-ach zamiast żarówek.

• #8 16 Sty 2005 16:02
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

O wyglądzie auta i jego oświetleniu, a także zasadach poruszania się nim itd decydują przepisy, które określają co wolno, a czego nie. I nie zostały one wymyślone dla czyjegoś widzimisię, mają na celu zagwarantowanie jak najbezpieczniejszego poruszania się WSZYSTKICH uczestników ruchu.
    Jeśli masz taki kaprys to załóż sobie diody, dpoal;ace karbidowe, rozdzielacz na tłumik i co tam jeszcze wymyślisz. Ale używaj wtedy auta na swojej prywatnej drodze! Na publicznej NIE jesteś sam. Każdy, kto ma wątpliwą przyjemność poruszać się wiele po naszych drogach, wie jak niebezpieczni bywają czasem tacy "wynalazcy" (np.100W*2 z przodu, LED*2 z tyłu). A chyba nikt nie chce ztracić zdrowia, czy życia z powodu jakegoś kretyna... Dlatego Lodoo myślę, że P.Artek ma rację. I wszyscy powinniśmy wypowiedzieć wojnę takim niebezpiecznym przeróbkom.

• #9 16 Sty 2005 22:12
    tir
    Poziom 10  

Obawiam się, ze mnie źle zrozumieliście. Nie mam zamiaru robić takich żarówek sam, bo to mijałoby się z celem. Miałem na myśli gotowe zrobione zarówki:
    żarówki z LED-ów

Myślałem, ze skoro sprzedają takie zarówki w sklepie, to muszą one mieć spełnione wszystkie homologacje itepe, itede.

Ale jak czytam, to nie koniecznie tak musi być....

• #10 17 Sty 2005 18:25
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ta LED żarówka będzie świecić bardzo kierunkowo. Przy jej zastosowaniu mógłbyś sobie zamalować na czarno cały odbłyśnik. A na kloszu uzyskałbyś punkt, rozproszony lekko przez soczewki klosza. Ogólna światłość byłaby na pewno mniejsza niż przy zastosowaniu zwykłej żarówki.
    Na światła w maluchu jest rada: trzeba czyścić i jeszcze raz czyścić wszelke złącza elektryczne (kostki, cokoły lamp...) i zadbać o dobrą masę i sprawny regulator.

• #11 17 Sty 2005 19:07
    tir
    Poziom 10  

macie racje z tymi ledami, chba sobie to daruje, choć nie ukrywam, ze fajnie byłoby mieć takie diodowe oświetlenie, ale pod awrunkiem, że dorównywałoby to jasności świecenia tradycyjnym żarówkom..

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam