Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny własnej roboty (układ dahlandera)

JimmyB 24 Cze 2012 01:29 4674 12
  • #1 24 Cze 2012 01:29
    JimmyB
    Poziom 11  

Witam,
    Jestem całkiem zielony w temacie silników elektrycznych, a chciałem zrobić jeden. Silnik ma być nieduży, a wydajny (jak np. w wiatraku czy gramofonie), oczywiście na prąd stały. Pytanie czy nadaje się silnik ze schematu z tej strony: http://www.silnik.pl/index.php?func=3&parent_id=34&page=34&i=10&pol=exe i co oznaczają oznaczenia na schemacie takie jak K81M oraz parametr "liczba biegunów"? Jeśli ten schemat się nie nadaje, prosiłbym o podanie jakiegoś innego.

0 12
  • #2 24 Cze 2012 01:42
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wytłumacz - chcesz ZROBIĆ silnik, tak? Od podstaw? Samodzielnie wykonać wirnik, nawinąć go, wyważyć, osadzić na łożyskach, wykonać stojan, czy to na magnesach stałych, czy z uzwojeniami... I ma to być solidniejsze i rzetelniejsze od produktów dostępnych na rynku?
    Piszesz, że silnik ma być na prąd stały, po czym wklejasz schemat sterowania silnikiem trójfazowym...
    O co ci w ogóle chodzi?

0
  • #3 24 Cze 2012 08:32
    gilus1
    Poziom 28  

Liczba par biegunów świadczy o prędkości synchronicznej silnika prądu przemiennego. Co do własnego wykonania silnika: daruj sobie. Małe i wydajne silniki są stosowane w modelarstwie. Jest dużo firm oferujących szeroką gamę silników i zapewniam Cię, że mają dużo lepsze parametry niż Twój planowany prototyp. Można także zamawiać nietypowe silniki, ale własnoręczne wykonanie mija się z celem.

0
  • #4 24 Cze 2012 10:59
    wieswas
    Poziom 33  

Każdy silnik jest obliczany. Skomplikowane wzory zależne między innymi od złożonych kształtów elementów ferromagnetycznych. Te złożone kształty przemieszczają się względem siebie podczas ruchu. Płynący w uzwojeniach prąd i jego kształt (a więc i harmoniczne) zależy od tego. Przesunięcia fazowe prądu względem napięcia zależą od ilości zwojów i położenia uzwojenia względem innych pól magnetycznych. Wątpię też abyś był w stanie frezować elementy ferromagnetyczne z tak dużą precyzją i całość wyważył mechanicznie.
    Jedynie co możliwe to przezwojenie silnika fabrycznego na inne napięcie i inną ilość par biegunów, choć i to zwykle wiąże się z pogorszeniem sprawności.

0
  • #5 24 Cze 2012 11:29
    kybernetes
    Poziom 39  

Skomplikowane obliczenia nie są potrzebne dla prostego amatorskiego silnika. Wykonać taki silnik można prostymi narzędziami ślusarskimi jak pilnik, wiertarka, młotek, przecinak itd. Gorzej z wyważeniem ale i to jest częściowo możliwe bez skomplikowanych urządzeń. Jedno jest pewne - trzeba na to poświecić wiele, wiele godzin pracy. No i nie będzie on taki dobry jak ze sklepu.

0
  • #6 24 Cze 2012 12:47
    JimmyB
    Poziom 11  

Dobra, chyba zostałem przekonany, żeby dać sobie z tym spokój. Przeszukując google natknąłem się na temat o maszynkach do tatuażu własnej roboty. Możnaby było zrobić takie cudo: Silnik elektryczny własnej roboty (układ dahlandera)
    Teraz tylko pytanie jak to działa?

0
  • #7 24 Cze 2012 12:56
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

JimmyB napisał:
    Silnik elektryczny własnej roboty (układ dahlandera)

JimmyB napisał:
    oczywiście na prąd stały.

Jak prąd stały to skąd ci się wziął ten układ Dahlandera?

JimmyB napisał:
    co oznaczają oznaczenia na schemacie takie jak K81M

Styki przekaźników/styczników.

JimmyB napisał:
    Jeśli ten schemat się nie nadaje, prosiłbym o podanie jakiegoś innego.

To jest schemat podłączenia silnika prądu przemiennego. Jeśli chcesz silnik (i to na dodatek prądu stałego) budować to ci się nie przyda.

0
  • #10 24 Cze 2012 13:52
    JimmyB
    Poziom 11  

Już ktoś wcześniej napisał, że ten układ jest na prąd przemienny, mój błąd - jak już pisałem nie znam się. Dzięki za pomoc.
    BTW dobry pomysł z tym dzwonkiem.

0
  • #11 24 Cze 2012 13:57
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Chłopie! Może ty najpierw napisz konkretnie, co chcesz zrobić. Ba najpierw chcesz konstruować silnik, teraz maszynkę do tatuażu. Zaraz spodoba ci się prom kosmiczny...

0
  • #12 24 Cze 2012 13:59
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kybernetes napisał:
    Wykonać taki silnik można prostymi narzędziami ślusarskimi jak pilnik, wiertarka, młotek, przecinak itd.

Można, w załaczeniu klika stron z książki Janowskiego.

0
  • #13 24 Cze 2012 15:01
    JimmyB
    Poziom 11  

Prom kosmiczny fajna sprawa, ale znajomy już zbudował, a po co nam 2? Cały czas chodzi mi o silnik, ale skoro nie dam rady go zbudować, to zastosuję mechanizm z maszynki do tatuażu tudzież z dzwonka elektrycznego. Jeszcze takie pytanko jakiego rdzenia użyć?

0