Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant turbotec pro 202-zmiana ustawień fabrycznych i regulator pokojowy

24 Cze 2012 05:37 5071 3
  • Poziom 2  
    Witam,

Dostępne tematy na forum przejrzałem, jednak mam nadal kilka pytań odnośnie pieca... Niestety, serwisant, który przyjechał na rozruch nie udzielił zbytnio dodatkowych informacji...

Info ogólne: piec ogrzewa dwa piętra (+/- 140m2), dodatkowo na jednym piętrze pełni funkcję c.w.u.
    Chciałbym ustawić parametry tak, by grzanie było jak najbardziej ekonomiczne.

1.jeśli dobrze rozumiem tryb obciążenia częściowego (d.0) powinien być ustawiony na maxa, czyli 20kW?

2. czas opóźnienia pompy (d.1) - zalecacie coś zmienić oraz na czym to dokładnie polega?

3.max czas blokady (d.2) - czy coś zmienić i na czym to dokładnie polega

3.regulacja zasilanie/powrót (d.17) - do czego służą te zmiany

4.rodzaj pracy pompy (d.18) - do czego służą te zmiany

5.max zadawana wartość temp (d.71) - jeśli ustawienie jest, np na 50 stopni, a manualnie pokrętło ustawię na 60stopni to jaka wówczas jest max temp?

Pompa powinna być ustawiona na biegu 1, czy 2? Dodatkowo wyczytałem, że pompę można regulować za pomocą zaworu obejściowego - regulować, czy zostawić tak jak jest?

Proszę o zasadnicze różnice między pracą ciągłą, a dwustawną, kiedy się używa?

Informuję, że instrukcję czytałem, ale mimo wszystko mam nadal wątpliwości, więc proszę o wyrozumiałość.

Ostatnia kwestia dotyczy regulatora pokojowego... W sumie po fakcie dowiedziałem się, że za pomocą regulatora można "ustawiać" moc pieca. Na obecną chwilę mam Honeywell CM727, więc będę musiał go zmienić.
    W trybie AUTO w obecnym regulatorze mam możliwość do 4 zmian temperatury (sam wprowadzam wartości) i czasu w ciągu doby. Niestety, w calormatic można ustawiać temp za pomocą opcji dzień/noc?
    W internecie znalazłem kilka regulatorów "nie vaillantowskich", które niby mają złącze e-bus albo są kompatybilne z kotłami vaillant - tylko moje pytani brzmi, czy owe regulatory będą również sterowały mocą kotła?

Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Serwisant jest obowiązany prawidłowo uruchomić urządzenie i przeprowadzić instruktaż obsługi dla użytkownika, a nie wyjaśniać znaczenie i zasady regulacji kodami diagnostycznymi.
    Na www.vaillant.pl są informacje o możliwościach odbycia szkoleń serwisowych.
  • Poziom 14  
    Ad1. W kodzie d.0 należy wprowadzić sumę mocy zainstalowanych grzejników (i podłogówki jeżeli jest) - to zapewni najwyższą możliwą sprawność kotła na c.o.

Ad2. Nie zmieniać

Ad3. j.w.

Ad4. (3) - przy współpracy tylko z podłogówką można regulować pracą obiegu za pomocą czujnika na powrocie - w innych przypadkach nie zmieniać

Ad.5 (4) - zalecana praca z wybiegiem - nie zmieniać

Ad.6 (5) - maksymalna temperatura obiegów c.o. - ustawić wartość temperatury dla jakiej zostały wymiarowane grzejniki (nie dotyczy podłogówki)

przy małych instalacjach c.o. można pompę przełączyć na bieg 1, w większości przypadków jednak pompa powinna pracować na 2 biegu.

Praca ciągła regulatora wymusza dynamiczną zmianę temperatury zasilania obiegów grzejnych w zależności od wielkości różnicy pomiędzy temperaturami zadaną i rzeczywistą w pomieszczeniu - wynikiem tego typu regulacji jest mniejsze zużycie gazu, jednak metoda ta wymaga określenia dosyć precyzyjnie współczynnika dopasowania (Charakterystyka regulacji/adaptacja linii) zależnego od termiki budynku. Można to zrobić oczywiście doświadczalnie. Praca dwustawna regulatora daje informacje do kotła tylko o potrzebie grzania, wtedy kocioł podgrzew instalacje do temperatury ustawionej na termostacie kotła. Ten typ pracy powoduje szybsze uzyskiwanie temperatury zadanej w pomieszczeniach (czuć to szczególnie rano) jednak jest mniej efektywny, ale też nie wymaga od użytkownika szczegółowej parametryzacji regulatora. Praca regulatora w trybie pracy ciągłej jest szczególnie polecany dla układów grzewczych o dużej bezwładności cieplnej czyli wykonanych w starych technologiach i o dużych przekrojach.

Nowe regulatory calorMATIC (np. pkojowy 370) na głowe bije możliwości Honeywella - i z tego co wiem inny ebus'owy (czyli nie Vaillant) nie będzie pracował prawidłowo z tym kotłem.

Co do szkoleń - można takie odbyć w ośrodkach szkoleniowych ale trzeba prowadzić branżową działalność gospodarczą :D więc raczej ta opcja odpada :D

pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam,

Dziękuję za odpowiedź.
    Chciałbym dopytać o pracę ciągłą, a dwustawną - czy w obu trybach regulator pokojowy (Calormatic 360) moduluje mocą pieca?

Pozdrawiam