Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik prądu zmiennego 1 fazowy problem z uruchomieniem

24 Cze 2012 12:54 3228 7
  • Poziom 2  
    Witam,

W garażu mam piłe do cięcia drewna zakupioną w USA, chciałem ją uruchomić w polsce więc w puszce przepiąłem kable pod napięcie 240v (jak na schemacie). Po podłączeniu do sieci i uruchomieniu silnika coś jest nie tak. Silnik zachowuje się jak by pracował cały czas na uzwojeniu roruchowym (lekko buczy, może wibruje). Po odkręceniu pokrywki z kondesatorami widać że rozruchowy się lekko spocił (coś z niego zaczeło wyciekać i lekko dymił). Zastanawiam się co jest nie tak, czy to możliwe żę wyłącznik odśrodkowy nawalił i przez to te problemy? Co radzicie?
    Poniżej zamieszczam zdjęcia kondesatora, jedynej naklejki na silniku oraz puszki z podłączonymi kablami (troche nie wyraźne za co przepraszam)

Silnik prądu zmiennego 1 fazowy problem z uruchomieniem Silnik prądu zmiennego 1 fazowy problem z uruchomieniem Silnik prądu zmiennego 1 fazowy problem z uruchomieniem
    Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 34  
    Sprawdź przełącznik odśrodkowy czy nie zaciął się. Kondensator widocznie się przegrzał przez zbyt długą pracę pod dużym prądem.
  • Sklep HeluKabel
  • Spec od Falowników
    A gdzie te 60uF? Są tam 2 kondensatory - czy może 200uF jest dla napięcia 120V, zaś 60uF/300V ma być w naszym klimacie elektrycznym?
  • Poziom 2  
    To 2 kondesator 60uf nie jest kondesatorem pracy? Na tym ze zdjęcia jest napisane "motor start" więc będzie rozruchowym, natomiast ten 2 powinien być kondesatorem pracy. Jestem w błędzie?

Później wrzuce zdjęcia 2 kondesatora żeby rozwiać wątpliwości.

//Uwaga: Problemem najprawdopodobniej okazała się częstotliwość. W związku z mniejszą częstotliwością w polsce w stosunku do tej ze stanów silnik obraca sie troche wolniej przez co wyłącznik odśrodkowy nie działa prawidłowo i nie załącza uzwojenia głównego.

Ktoś ma jakiś pomysł jak to rozwiązać? Można zamontować inny wyłącznik odśrodkowy? Czy teraz pozostała tylko opcja aby zamontować przełącznik i zmieniać wszystko ręcznie.?

Pzdr.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Bartek, pokaż ten wyłącznik odśrodkowy, dodaj zdjęcie.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Poziom 20  
    Uzwojenie główne ma pracować cały czas a uzwojenie rozruchowe kondensator rozruchowy tylko przez chwilkę. Natomiast wyłącznik odśrodkowy nie nie załącza kondensatora rozruchowego tylko go nie wyłącza. Tak właśnie może się dziać przy niższych obrotach wirnika. A rozwiązanie jest dość proste i wystarczy zmniejszyć siłę docisku wyłącznika do styków poprzez lekkie rozciągnięcie sprężynek lub wymienić na słabsze.
    Takie buczenie silnika i wibracje są spowodowane właśnie tym że kondensator rozruchowy pracuje cały czas a powinien tylko w momencie rozruchu
  • Poziom 27  
    Witam

Wydaje mi się, że problem jest nieco głębiej - silnik może pracować przy napięciu 120V AC jednofazowym lub przy napięciu 240V AC międzyfazowym - standard amerykański i ma się nijak do naszego napięcia sieciowego 230V. Jedyny pomysł jaki widzę, to podłączenie przez transformator 230V / 120V ale nie jestem pewien, czy nasza częstotliwość mu przypasuje i czy skóra warta wyprawki, bo koszt transformatora też będzie znaczny.

Pozdrawiam

Krystian Tokarski
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedzi, silnik już działa (dałem go do naprawy osobie zajmującej sie takimi rzeczami - wymienił przegrzany kondesator i naprawił wyłącznik odśrodkowy)

Tak czy inaczej silnik podczas pracy mocno sie grzeje, jakie zabezpieczenie do niego dobrać? bezpiecznik termiczny? wyłącznik silnikowy? i o jakich zakresach?

Pozdrawiam