Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik prądu zmiennego 1 fazowy problem z uruchomieniem

24 Cze 2012 12:54 3228 7
 • Poziom 2  
  Witam,

  W garażu mam piłe do cięcia drewna zakupioną w USA, chciałem ją uruchomić w polsce więc w puszce przepiąłem kable pod napięcie 240v (jak na schemacie). Po podłączeniu do sieci i uruchomieniu silnika coś jest nie tak. Silnik zachowuje się jak by pracował cały czas na uzwojeniu roruchowym (lekko buczy, może wibruje). Po odkręceniu pokrywki z kondesatorami widać że rozruchowy się lekko spocił (coś z niego zaczeło wyciekać i lekko dymił). Zastanawiam się co jest nie tak, czy to możliwe żę wyłącznik odśrodkowy nawalił i przez to te problemy? Co radzicie?
  Poniżej zamieszczam zdjęcia kondesatora, jedynej naklejki na silniku oraz puszki z podłączonymi kablami (troche nie wyraźne za co przepraszam)

  Silnik prądu zmiennego 1 fazowy problem z uruchomieniem Silnik prądu zmiennego 1 fazowy problem z uruchomieniem Silnik prądu zmiennego 1 fazowy problem z uruchomieniem
  Pozdrawiam
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 34  
  Sprawdź przełącznik odśrodkowy czy nie zaciął się. Kondensator widocznie się przegrzał przez zbyt długą pracę pod dużym prądem.
 • Sklep HeluKabel
 • Spec od Falowników
  A gdzie te 60uF? Są tam 2 kondensatory - czy może 200uF jest dla napięcia 120V, zaś 60uF/300V ma być w naszym klimacie elektrycznym?
 • Poziom 2  
  To 2 kondesator 60uf nie jest kondesatorem pracy? Na tym ze zdjęcia jest napisane "motor start" więc będzie rozruchowym, natomiast ten 2 powinien być kondesatorem pracy. Jestem w błędzie?

  Później wrzuce zdjęcia 2 kondesatora żeby rozwiać wątpliwości.


  //Uwaga: Problemem najprawdopodobniej okazała się częstotliwość. W związku z mniejszą częstotliwością w polsce w stosunku do tej ze stanów silnik obraca sie troche wolniej przez co wyłącznik odśrodkowy nie działa prawidłowo i nie załącza uzwojenia głównego.

  Ktoś ma jakiś pomysł jak to rozwiązać? Można zamontować inny wyłącznik odśrodkowy? Czy teraz pozostała tylko opcja aby zamontować przełącznik i zmieniać wszystko ręcznie.?

  Pzdr.
 • Poziom 36  
  Witam !
  Bartek, pokaż ten wyłącznik odśrodkowy, dodaj zdjęcie.
  Pozdrawiam. Stefan
 • Poziom 20  
  Uzwojenie główne ma pracować cały czas a uzwojenie rozruchowe kondensator rozruchowy tylko przez chwilkę. Natomiast wyłącznik odśrodkowy nie nie załącza kondensatora rozruchowego tylko go nie wyłącza. Tak właśnie może się dziać przy niższych obrotach wirnika. A rozwiązanie jest dość proste i wystarczy zmniejszyć siłę docisku wyłącznika do styków poprzez lekkie rozciągnięcie sprężynek lub wymienić na słabsze.
  Takie buczenie silnika i wibracje są spowodowane właśnie tym że kondensator rozruchowy pracuje cały czas a powinien tylko w momencie rozruchu
 • Poziom 27  
  Witam

  Wydaje mi się, że problem jest nieco głębiej - silnik może pracować przy napięciu 120V AC jednofazowym lub przy napięciu 240V AC międzyfazowym - standard amerykański i ma się nijak do naszego napięcia sieciowego 230V. Jedyny pomysł jaki widzę, to podłączenie przez transformator 230V / 120V ale nie jestem pewien, czy nasza częstotliwość mu przypasuje i czy skóra warta wyprawki, bo koszt transformatora też będzie znaczny.

  Pozdrawiam

  Krystian Tokarski
 • Poziom 2  
  Dzięki za odpowiedzi, silnik już działa (dałem go do naprawy osobie zajmującej sie takimi rzeczami - wymienił przegrzany kondesator i naprawił wyłącznik odśrodkowy)

  Tak czy inaczej silnik podczas pracy mocno sie grzeje, jakie zabezpieczenie do niego dobrać? bezpiecznik termiczny? wyłącznik silnikowy? i o jakich zakresach?

  Pozdrawiam