Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Mini 210 - odzyskanie Windows 7 Starter z padniętego dysku

Maciek0468 24 Cze 2012 15:49 14713 13
  • #1 24 Cze 2012 15:49
    Maciek0468
    Poziom 10  

Witam, przed paroma dniami z moim laptopem zaczęły dziać się niedobre rzeczy. Przy każdorazowym ponownym uruchomieniu system nie chciał się włączyć. Uruchomić go można było jedynie po przejściu Startup Repair. Mniejsza z tym. Skopiowałem wszystkie potrzebne mi pliki z dysku, więc o to się nie martwię. Dzisiaj próbowałem uruchomić lapka i okazało się, że dysk padł. Nie uruchamia się, po prostu umarł. Dodam, że laptop to HP Mini 210.
    Mój problem dotyczy systemu operacyjnego jaki znajdywał się na padniętym dysku. Czy istnieje jakaś możliwość zainstalowania go na nowym dysku. W laptopie pod obudową mam naklejkę z kluczem od systemu i specyfikacje: Windows® 7 Starter SNPC OA HP
    Nie zrobiłem backupu partycji recovery, wiem jestem kretynem :bye:

Dodam tylko, iż planuję zakupić nowy dysk i na nim zbudować system (ten sama co na padniętym dysku) wraz z całą architekturą - od nowa.

Proszę Was o pomoc szanowni użytkownicy, i z góry bardzo dziękuję za okazałą pomoc i poświęcony czas ;)
    Pozdrawiam

0 13
  • Pomocny post
    #2 24 Cze 2012 17:48
    krys06
    Poziom 29  

System możesz ściągnąć z dowolnego źródła i wypalić na płytce. Bo ważny jest klucz a nie płytka.

0
  • #3 24 Cze 2012 18:35
    Maciek0468
    Poziom 10  

Jeżeli jest tak jak piszesz to świetnie, natomiast z tego co zdążyłem się zorientować to w HP jest tak, że numery licencji przypisane są do konkretnych wersji systemu. Obawiam się, że ściągnięcie Windowsa i próba aktywacji go z klucza na naklejce może się zakończyć fiaskiem.

1
  • Pomocny post
    #4 24 Cze 2012 18:49
    tzok
    Moderator Samochody

Dla chcącego nic trudnego... ale mus to być Win7 Starter. Możesz napisać/zadzwonić do HP - zapewne przyślą Ci płytkę recovery, tylko raczej nie za darmo.

0
  • #5 24 Cze 2012 19:01
    Maciek0468
    Poziom 10  

No właśnie z tym problem, że nie chcę kręcić z HP żadnego interesu. Wiem mniej więcej ile zażądają za płytki dlatego wolę zapytać Was co w tej sytuacji zrobić.
    Czyli tak kupuję nowy dysk, montuję go, ściągam Windows 7 Starter, instaluje przy użyciu klucza z naklejki, instaluje sterowniki.
    Dobrze zrozumiałem :)
    Jeżeli wszystko pójdzie tak jak w/w to piknie, natomiast wydaje mi się znając troszkę politykę HP, że gdzieś jest haczyk i instalacja systemu może przysporzyć sporo kłopotów (dopasowanie KEY'a do wersji Windows'a) - obym się mylił :)

0
  • Pomocny post
    #6 24 Cze 2012 20:42
    bartekk777
    Poziom 12  

Da się - Robiłem to kilka razy - nie ma problemu.

1. Pobierasz z internetu płytę z systemem Windows (32/64 - zależy jaki masz) oznaczoną All Version
        Pragnę zauważyć, że nie zachęcam do piractwa. To jedyny sposób na postawienie systemu bez płytek recovery!
    2. Instalujesz system bez podawania klucza (pyta czy wiesz co robisz - kliknij, że tak)
    3. Po zakończeniu instalacji pobierasz sobie jakiś aktywator, który umożliwia wrzucenie loga HP do systemu (coby pomyślnie przeszedł aktywację)
        UWAGA!!! Wrzucasz tylko logo, żadnych lewych kluczy, emulacji biosów czy aktywacji!
    4. Teraz klikasz aktywuj (za pomocą programu wbudowanego w Windows - zajrzyj do właściwości mojego komputera) i podajesz klucz z naklejki.
    Wyskakuje, że Microsoft cię kocha, bo twój system jest PRAWY!.

System sam wybierze jaką masz wersję (klucze są przypisane do konkretnej wersji)

Jest jeszcze opcja odzysku partycji recovery ze starego dysku, ale ja nie wiem jak to zrobić. Może ktoś inny pomoże w tej kwestii?

0
  • #7 24 Cze 2012 21:55
    Maciek0468
    Poziom 10  

@bartekk777 wielkie dzięki za wskazówki
    Mam nadzieję że się uda. W przypadku laptopów HP jest tak samo (?), mam nadzieję, że nie ma tu żadnych niespodzianek itp. :)

Takie pytanko na marginesie (wiem że nie ten dział) jaki dysk polecacie do HP Mini 210-1000 (2,5')
    Padnięty dysk to: Segate, SERIAL ATA DISC DRIVE 250 GB, Momentus 7200.4

0
  • Pomocny post
    #8 24 Cze 2012 22:03
    tzok
    Moderator Samochody

Wersja Starter jest dość specyficzną wersją i nie ma jej "do wyboru" na płytce jak to piszesz "All Version", czyli Ultimate.

Seagate Momentus to niezły dysk, zresztą jeśli chodzi o producenta to obecnie wielkiego wyboru nie masz.

0
  • Pomocny post
    #9 24 Cze 2012 22:04
    bartekk777
    Poziom 12  

Z mojej strony polecam ci WD ponieważ są naprawdę twarde. Pracowałem troszkę w serwisie
    (dorabiałem przez 3 lata w liceum) i w trakcie mojej kariery wrócił tylko jeden.
    Proszę nie traktować tego jako kryptoreklamy i wziąć pod uwagę fakt, że to było parę lat temu więc sytuacja
    mogła ulec zmianie. Co do Windowsa to nigdy nie było problemów (sam mam tak postawiony)
    jednakże może coś w tej sprawie się zmieniło.

1
  • #10 24 Cze 2012 22:15
    Maciek0468
    Poziom 10  

Rozumiem, co sądzicie o tym dysku.
    Nie chcę wydawać dużo pieniędzy, ale kupić możliwie najporządniejszego twardziela w optymalnej cenie :)

Cytat:

Wersja Starter jest dość specyficzną wersją i nie ma jej "do wyboru" na płytce jak to piszesz "All Version", czyli Ultimate.

To jak to, co robić. Sam już nie wiem :(

0
  • Pomocny post
    #11 24 Cze 2012 22:29
    tzok
    Moderator Samochody

Maciek0468 napisał:
    Rozumiem, co sądzicie o tym dysku.
    5400rpm vs 7200rpm w starym... czyli wolny.

0
  • Pomocny post
    #12 24 Cze 2012 22:31
    bartekk777
    Poziom 12  

Kolega słusznie zauważył, że wersja, którą ja nazwałem all Version, Microsoft nazwał Ultimate - punkt dla Ciebie.
    Co do Windowsa - jak masz starter to pobierz płytkę startera i gitara - aktywacja w ten sam sposób.
    Możesz też próbować instalować od razu na kluczu, ale raczej nie łyknie.

0
  • #13 24 Cze 2012 23:54
    Maciek0468
    Poziom 10  

Dzięki Panowie za dyskusję, wiele się dowiedziałem i natchnęliście (pozytywnie) mnie do działania. Powoli traciłem już wiarę, że da się to jakoś zrobić.
    Jutro ogarnę jeszcze szczegóły z dyskiem, wypalę sobie płytkę i jak już wszystko będę miał przystąpię do pracy.
    Pewnie zadam jeszcze troszkę pytań w trakcie instalacji i konfiguracji lapka. Na razie bardzo, ale to bardzo Wam dziękuję, nawet nie wiecie jak bardzo jestem Wam wdzięczny za okazałą pomoc i poświęcony czas.

Do usłyszenia (odkopania)
    Pozdrawiam ;)

0
  • #14 02 Lip 2012 01:31
    Maciek0468
    Poziom 10  

Witam po przerwie.
    Grzechem byłoby nie opisać moich poczynań, po pomocy którą mi udzieliliście, więc przystępuję do pracy.

Na początku napiszę, że wszystko się udało - mając jednocześnie świadomość, że bez Waszej pomocy byłoby to niemożliwe.

1) Wymiana dysku
    Tak jak już wcześniej pisałem, w netbooku HP mini 210-1000 dysk marki Segate (Momentus 7200.4; 250 GB; 2,5') uległ uszkodzeniu. Sprawdziłem go kilkoma programami, jak i również w BIOS'ie - podjąłem decyzje o jego wymianie.
    Padło na: WESTERN DIGITAL 320GB Scorpio (WD3200BEKT) - test tutaj - zakupiony wraz z przesyłką w cenie 275 PLN.

Wymiana sama w sobie nie była skomplikowana wystarczyło podważyć dolną część obudowy i wcisnąć pomarańczowy pin (pod baterią). Później tylko wyciągnięcie dysku (mocowany za pomocą gumowych spinów) i odpiąć kabelek interfejsu i zasilania (2 w 1). Podłączenie nowego dysku to analogia, tylko w przeciwną stronę :D

2)Test i bootowanie
    Po zamontowaniu dysku, zamknąłem obudowę i przetestowałem go w BIOS'ie (Primary Hard Disc Test). Do biosu przechodzimy wciskając F9. Test trwał około godziny i zakończył się powodzeniem.
    Przed wyjściem z biosu ustawiłem jeszcze botowanie z USB (Boot options) i wszystko zapisałem wciskając F10 i potwierdzając ''YES''.

3) Przygotowanie nośnika USB z Windows 7 Starter
    Z informacji zebranych mi dotychczas jedyną darmową formą (poza kontaktem z producentem - płatne) odzyskania systemu jest ściągnięcie Windowsa z internetu. Jeżeli dysponuje ktoś partycją recowery, czy kopią systemu - rzecz jasna nie musi niczego ściągać. Aczkolwiek ja nie posiadałem żadnej płyty tudzież kopii systemu - zainstalowanego na uszkodzonym dysku.
    Poszukałem troszkę na zaufanych stronach i dorwałem: Microsoft Windows 7 PL All Versions x86 x64
    Jest to obraz ISO z jedenastoma dostępnymi edycjami systemu Windows 7 - w tym Starter - zajmuje około 3.87 GB, więc pendrive 4GB w zupełności wystarcza.

Ściągnąłem przeskanowałem programami antywirusowymi, i przystąpiłem do tworzenia bootowalnego nośnika USB.

USB ponieważ netbook w swojej konfiguracji nie posiada napędu optycznego CD/DVD, a poza tym prędkość tegoż rozwiązania jest o wiele szybsza niż w przypadku instalacji ''z płyty''.

Przy tworzeniu pendrive'a z systemem niezmiernie pomocny okazał mi się ten artykuł (post - @MP).

4) Instalacja Windows 7 Starter
    W porcie USB zaaplikowałem nośnik USB z systemem. Poczekałem kilka sekund i instalator zaczął kopiować pliki systemu. Później wybrałem edycje systemu który miał zostać zainstalowany, i podzieliłem dysk na partycje.
    System (ISO) który ściągnąłem nie wymagał od użytkownika podawania klucza - więc go nie podałem. Poczekałem aż system się zainstaluje a trwało to ok. 15 minut.
    Po zainstalowaniu Windowsa przywracam domyślne ustawienia w BIOS'ie (lub wg. uznania).

5) Aktywacja systemu
    Wszystkie poprzednie kroki przeszedłem bez problemu, zainstalowałem nowy system, który do pełnej satysfakcji należało tylko aktywować.
    Otworzyłem okno aktywacji systemu Windows, klikając przycisk Start, prawym przyciskiem myszy wybrałem Komputer, później Właściwości, a następnie pozycję ''Aktywuj system Windows teraz''.
    Wpisałem klucz z naklejki (u mnie pod dolną obudową) - dla wersji Windows® 7 Starter SNPC OA HP.
    Aktywacja trwała około pięciu minut, i nie było z nią jakichkolwiek problemów.

-----------------------------------
    I to by było w zasadzie na tyle. Polecam jeszcze utworzenie kopii systemu i nagranie jej na płytę, ażeby to zapobiegać podobnym sytuacjom na przyszłość.

Myślałem, że będzie ciężej, znacznie ciężej...
    Strach ma wielkie oczy, może nie tyle co strach, co sama niepewność związana z poznaniem nowych nieznanych mi rzeczy.

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w dyskusje, za udzieloną mi pomoc.
    Bez Was na pewno było by mi trudniej, znacznie trudniej...
    Wsparcie którego tu doznałem jest nieocenione :D

Pozdrawiam

2
  Szukaj w 5mln produktów