Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikser Predom-Prespol 53E (1979) nie miksuje

24 Cze 2012 20:52 2827 8
  • Poziom 16  
    Witam! :D

Posiadam w/w mikser (taki jak ten, tylko z dodatkowymi przyciskami i suwakiem):

http://agdmuzeum.republika.pl/images/mikser53s.gif

i niestety nie może on zmielić nawet truskawek, nie wspominając o twardszych owocach, np. mango. I to pomimo, że ma ustawienia "farsze", "koktaile", "ciasta", "kawa".

1. Co może być tego przyczyną? Sprzęgło? Stępione noże? Sprzęgło może mógłbym wyeliminować mieląc kawę (do kawy jest oddzielny pojemnik), ale mieloną się u mnie rzadko pije :D

2. Czy typowy serwis w tej chwili mógłby coś na to poradzić? Znam jeden punkt gdzie jest serwis i sprzedają części zamienne, ale nie wiem, czy obecnie produkowane części są zgodne z takimi zabytkami :D

Z góry dzięki za odpowiedzi,
    Pozdrawiam,
    bf214
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Na początek zajrzyj do szczotek na silniku, po tylu latach mogło niewiele zostać.

PS. Myślę że warto naprawiać, zwłaszcza że obecnie produkowany sprzęt ma niewielką szansę dociągnąć do 2045 roku :D
  • Poziom 16  
    :D no właśnie chciałbym naprawić, bo raz, że słyszałem i czytałem bardzo różne opinie o jakości teraz produkowanego sprzętu agd, a dwa, że podoba mi się jego design (mój egzemplarz jest z żółtego plastiku).

sprawdzę szczotki i dam znać o wynikach.

ok szczotki jeszcze są (z tego, co pamiętam, to nie był on zbyt czesto używany - może szybko się zepsuł).
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Hmm napęd to ta maszyna ma bezpośredni, więc wszelkie paski przekładnie etc. odpadają. Nie piszesz nic, jak działa mikser, wchodzi na pełne obroty, iskrzy na szczotkach ? To by mogło być od strony silnika.
    Może też być sprzegło jak nie to na silniku to to w kubku, ale widziałbyś, że jest poszarpane albo stopione. Zobacz czy sam silnik po zdjęciu kubka ma moc, możesz go TROCHĘ przyhamować ręką i zobaczyć, czy silnik sie nie zatrzymuje, bądź gwint w sprzęgle nie jest wyrobiony.
    Części do tego sprzetu nie produkuje sie już ładnych kilka lat, dlatego pierwszy lepszy serwis raczej nie podejmie sie naprawy, musiałbyś poszukac takiego " z tradycjami :) " Jednakowoż dobrze by było chociaż wiedziec z czym jest problem i czy naprawa bedzie możliwa.
  • Poziom 16  
    -na obroty wchodzi chyba takie jak trzeba, natomiast na początku w pewnym momencie przyspieszyły i czasami potrafią zwolnić

-iskry ze szczotek są - krótkie, ok. 0,5-1 mm (na początku były dłuższe w jednej szczotce)

-przyhamowanie wirnika nie powoduje ślizgania się dolnego sprzęgła ani zatrzymania silnika, silnik tylko zwalnia

-noże nie są bardzo ostre; właściwie to nie wiem, jak ostre powinny być - tak, że można się skaleczyć?

[edit]
    Naostrzyłem noże i miksuje :D Może pomógł też dłuższy rozruch.

Dzięki za odpowiedzi!
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    bf214 napisał:
    iskry ze szczotek są - krótkie, ok. 0,5-1 mm (na początku były dłuższe w jednej szczotce)
    Zobacz lepiej na wszelki wypadek jaka jest długość szczotek i czy się nie zacinają, bo za chwilę może być to samo.
  • Poziom 16  
    Nie udało mi się sprawdzić długości szczotek, bo system wymiany szczotek nie jest "błyskawiczny", tylko musiałbym wylutować przewód. Ale co najmniej 4 mm.

A jak zapobiec ewentualnemu zacinaniu? Tam jest tak prosto to zrobione, że nie wiem, czy coś dałoby się zrobić... Mosiężna prowadnica o przekroju w kształcie litery "U" przylega do tekstolitowej płytki. Właściwie to nie ma powodu się zacinać.

Już chyba wiem o co Ci chodzi: gdy długość szczotki zacznie być porównywalna z szerokością, to może ona zacząć sie klinować.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    A co to jest 4 mm .. ? Te szczotki nowe mają ok. 2 cm. System wymiany szczotek jest szybki. Wyjmujesz zawleczkę wykonaną z drucika, potem wyjmujesz szczotkę, sprawdzić można nawet bez wyciagania silniczka.
    Jeżeli chodzi o zacinanie, to bardziej chodzi o to, że przez lata mikser pracując wciąga lub wpadają do niego różne okruchy itd. które po dostaniu sie do szczotek zaczynają je blokować = gorsza praca, iskrzenie, spalenie wirnika.
  • Poziom 16  
    Witam!

Cytat:
    System wymiany szczotek jest szybki. Wyjmujesz zawleczkę wykonaną z drucika, potem wyjmujesz szczotkę, sprawdzić można nawet bez wyciagania silniczka.

tzn. u mnie w charakterze zawleczki jest końcówka przewodu zasilającego silnik :D

Aha i nie polecam jednak ostrzenia noży (przynajmniej ręcznie), bo wtedy ich krawędzie się wyginają.

Dzięki jeszcze raz!