Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GPS Logger - rejestrator przejechanej trasy

Duch__ 16 Lip 2012 11:37 19326 39
    krru
    Poziom 32  
    Tu raczej potrzebna byłaby korekta różnicowa - na skraju pola stoi sobie jeden odbiornik i transmituje własny pomiar, na maszynie znajduje się drugi (najlepiej taki sam) oraz komputerek, który odbiera dane z obu GPSów. Różnica wskazań dwóch odbiorników jest znacznie dokładniejsza niż pojedyncze wskazanie - różne niejednorodności atmosfery, które mają wpływ na dokładność są na tyle duże (w sensie rozmiarów), że w obszarze kilku km można je uznać za stałe.
    Jak przypuszczam, że transmisję dało by się załatwić (potrzeba przesłać max 9600 a i kilkukrotnie mniej wystarczy) dostępnymi na rynku urządzeniami.
  • PCBway
    pgoral
    Poziom 26  
    Oj chyba zliczanie obrotów koła które się ślizga może wprowadzać błędy.

Myślę, że czujnik przyspieszenia w celu zwiększenia dokładności i już. :)

albo tak jak pisze kru.
    w jakimkolwiek miejscu - własny DGPS
  • PCBway
    aneuro
    Poziom 16  
    W warunkach "bojowych", czyli polowych być może pomiar za pomocą czujników Halla w kole może być niedokładny, ale być może taki żyroskop z 3osiowym czujnikiem przyspieszenia by starczył.
    A tutaj jest ciekawy artykół, jednak o mikro żyroskopach do stosowania tam, gdzie GPS niedostepny, czyli np. pod wodą w łodziach podwodnych ;)
    Micro-Mechanical Gyroscopes May Provide Navigation For Planes And Cars Of The Future

Wydaje mi się, że to tylko kwestia ceny-to co ja akurat potrzebuję to tylko określić zmiany wysokości w pionie aby energię potencjalną oszacować-kinetyczną znam bo mam prędkość z czujników Halla i na drodze w miarę sensowne to dane będą... Myślę ż za pomocą akcelerometru 3osiowego uda mi się zidentyfikowac wszystkie składowe i przemieszczenie w pionie wyznaczyć znając prędkość wzdłuż trajektorii... symulacja komputerowa w 3D w OpenGL pomoże to zwizualizować i zrozumieć-już się pisze własnie...

Takie czujniki przyspieszenuia mają potencjalnie niesamowite zastosowania-np. zabezpieczenie przed kradzieżą takie, że po dłuższym postoju trzeba.... w określony sposób przygazować i zwolnić, bo inaczej... wysyłamy sygnał na komórkę właściciela, że ktoś nam wciąga "boilda" na lawetę, albo demoluje samochód :D

Temat poruszania się bez GPS po zdefiniowanym zarysem obszarze też ciekawy, bo mozna przecież kosiarce "pokazać" co ma skosić i... niech to robi tak aby spalić jak najmniej paliwa i w casie kiedy bedę sobie palił grila i tylko zerkał, czy nie kosi orzypadkiem też kwiatków u sąsiada :D
    Więc sposób zaprogramowania obszaru przez przejechanie i zakreśleniu go pojazdem jest super pomysłem. Stawianie tyczek z nadajnikami już nieco kłopotliwe, mało eleganckie i czasami pewnie niemożliwe...labo utrudnione...
    tom3kk
    Poziom 19  
    Fajne urzadzenie - praktyczne, aczkolwiek jak ktos ma smartphone'a to moze uzyc aplikacji.

Ja osobiscie chce zrobic logger z submitowaniem danych via GPRS do zdalnego hosta, coby widziec trase w przegladarce.

Gratulacje.
    aneuro
    Poziom 16  
    Duch__ napisał:
    Podaje link do bardzo ciekawej rozpiski z której można się dowiedzieć o rodzajach ramek GPS, oraz danych jakie można z nich wyciągnąć:

Link

Rozumiem, że ten Twój rejestrator musi mieć fizyczne połączenie z GPS.
    Oprócz metod różnicowych przydałoby mi się w tym bezprzewodowym GPS QSTARZ Solar bluetooth GPS Receiver (BT-Q815):
    GPS Logger - rejestrator przejechanej trasy

za pomocą bluetooth logować w smartphone( raczej palmtopie z WindowsMobile2005) współrzędne lon i lat oraz czas co np. 0.1sec, a dokładna wysokość będzie dorzucona później z rejestratora wysokości na 3 osiowym czujniku przyspieszenia, albo po prostu odczytana z danych topograficznych terenu na podstawie zalogowanych współrzędnych GPS szerokości i długości.

Tylko zastanawiam się jak jest połączenie po bluetooth, to czy ten protokół i ramki się różnią w GPS? Czy wystarczy po prostu nawiązać połączenie poprzez bluetooth, a komunikacja w sensie protokołu i tak jest taka sama i wręcz jakimś prostym terminalem można wysyłać zapytania do GPS?

Nie mogę znaleźć sensownej aplikacji na tego palmtopa do prostego logowania tego położenia-mam tam kartę SD więc dane są łatwe do załadowania później do PCta do analizy.

Update: Z danych producenta mam min.:
    Protocol NMEA 0183 v3.01 (Default:GGA,GSA,GSV,RMC,VTG)
    Baud Rate 9600,N,8,1(Default)
    Datum WGS84
    Channel 51 channel all-in-view tracking
    Frequency L1, 1575.42MHz

Z góry dzieki za info.
    Pozdr.
    krru
    Poziom 32  
    Zwykle GPS z bluetoothem po prostu realizują łącze szeregowe i działają dokładnie tak samo jak odbiorniki "kablowe". A programu to w zasadzie specjalnego nie potrzebujesz. Odbiornik sam zaczyna nadawać (zgodnie z tym co w opisie jest oznaczone jako Default), są to dane tekstowe, wystarczy jakiś terminal z możliwością zapisu do pliku.
    aneuro
    Poziom 16  
    Gdyby tak było to fajnie by było automatycznie logować po włączeniu obydwu urządzeń z blue, bez klikania żadnego, tylko nazwy pliku automatycznie z datami i czasem rozpoczęcia logowania ;)

Tymczasem, udało mi się na smartphonie Siemensa z Windows CE zaistanować darmowy
    VisualGPSce i zalogować trochu danych do pliku na karcie SD.
    Nie ma on żadnej możliwości wyboru czasu logowania, ale logował co 1s i to jest wystarczające tutaj...
    Oczywiście jedyny problem to.... "zarządzanie powerem" przez tą Winzgrozę ;)
    Chyba w ustawieniach systemowych trzeba pogrzebać, bo mi chyba blue wyłącza i zalogowałem tylko kilkaset sekund...
    Jutro kolejne testy w terenie....
    BTW: Co ciekawe, w plecaku z niezbyt grubego materiału ten GPS działa zamknięty całkowicie ;) Może przez to rozłaczyło? Ale na postoju łapał ponad 8 satelitów zamkniety w tym worku...
    Zobaczymy jutro jak będzie.

Dzieki za info.
    Pozdr.
    arekm
    Poziom 16  
    tom3kk napisał:
    Ja osobiscie chce zrobic logger z submitowaniem danych via GPRS do zdalnego hosta, coby widziec trase w przegladarce.

http://www.telit.com/en/products/gsm-gprs.php ma zintegrowane układy z (prawie) wszystkim. Nie wiem tylko czy akcelerometr jest wbudowany czy nie. Aplikacje do nich się pisze w np. pythonie i uploaduje do urządzenia.

Umożliwia nawet takie bajery jak transmisję toru audio - zdalny podsłuch itp. Zdalny upgrade softu to również nie problem.
    aneuro
    Poziom 16  
    arekm napisał:
    Aplikacje do nich się pisze w np. pythonie i uploaduje do urządzenia.

To prawie komputer pokładowy ;)
    Ciekawe ile kosztują te zabawki, bo nie widziałem ceny.
    Znalazłem parser w JAVIE do NMEA i wygląda na to, że interesujące mnie informacje sa w tej sekwencji GPS :

GPGGA - essential fix data which provide 3D location and accuracy data.

$GPGGA,123519,4807.038,N,01131.000,E,1,08,0.9,545.4,M,46.9,M,,*47

Code:

GGA          Global Positioning System Fix Data
         123519       Fix taken at 12:35:19 UTC
         4807.038,N   Latitude 48 deg 07.038' N
         01131.000,E  Longitude 11 deg 31.000' E
         1            Fix quality: 0 = invalid
                                   1 = GPS fix (SPS)
                                   2 = DGPS fix
                                   3 = PPS fix
                                   4 = Real Time Kinematic
                                   5 = Float RTK
                                   6 = estimated (dead reckoning) (2.3 feature)
                                   7 = Manual input mode
                                   8 = Simulation mode
         08           Number of satellites being tracked
         0.9          Horizontal dilution of position
         545.4,M      Altitude, Meters, above mean sea level
         46.9,M       Height of geoid (mean sea level) above WGS84
                          ellipsoid
         (empty field) time in seconds since last DGPS update
         (empty field) DGPS station ID number
         *47          the checksum data, always begins with *

Tylko nie jestem pewien co oznacza to:
    0.9 Horizontal dilution of position ?

Bo poza tym to mniej więcej jest to co mnie interesowało i być może nawet udałoby się własną aplikację w JAVA załadować do tego smartphona, bo mam i tak tam javę IBM MIDP 2.0 zainstalowaną do uruchamiania "Mobile GMaps 1.42.01" i wtedy powinno dać radę bezpośrednio chyba z portu GPS logować te dane już przefiltrowane i wstępnie zweryfikowane....
    A mając w telefonie internet via gprs, wysyłać na serwer WWW albo nawet lepiej szyfrowanym połączeniem i nie musi to być żadne SSH, bo wystarczy na kartę SD (mam 2GB) wygenerować kilkaset MB śmieci z generatora hardwarowego i wtedy zwykły XOR wystarczy aby kodować po stronie smartphona i dekodować po stronie serwera w domu, mając ten sam plik do deszyfrowania ;)
    pier
    Poziom 23  
    Witam.
    Robię dla siebie podobny logger na bazie Twojego projektu. Mam odbiornik RoyalTek RGM-2000 kupiony w podobnych okolicznościach jak Twój.
    Program pisałem od podstaw podglądając Twój. Znalazłem błąd w Twoim programie:
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Czy nie powinno być tak:
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Czy przez to program nie gubi ci części ramek?

A jeszcze jedno, jakim cudem na pierwszym zdjęciu świeci zielona dioda skoro urządzenie jest niepodłączone do zasilania?