Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MAXON MX-1000 - Odbiór AM oraz FM

cici0201 24 Jun 2012 23:58 3146 16
 • #1
  cici0201
  Level 13  
  Witam!
  Posiadam radyjko jak w temacie. Wyczytałem, że ma ono modulacje FM.
  Sprawdziłem je z innym radiem. Ustawiłem radia na tych samych kanałach. Nadając z MAXON'a w tym drugim wszystko dobrze słychać zaś w drugą stronę strasznie trzeszczy. Objawy są identyczne przy ustawieniu (na tym drugim radiu) AM jak i FM.
  Czy jest ktoś w stanie powiedzieć co powoduje takie działanie? Może radio już było już zmodyfikowane do odbioru AM?
 • #2
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Nic nie napisałeś gdzie zostało zakupione to radio.

  Jeżeli bezpośrednio z Niemiec to możesz przypuszczać, że Maxon 1000, jest :
  - nie przestrojony w zera "0"
  - posiada tylko emisję FM


  Pozdrawiam.
 • #3
  cici0201
  Level 13  
  Quote:
  Nic nie napisałeś gdzie zostało zakupione to radio.

  Radyjko zakupiłem w zestawie na alledrogo, ktoś pozbywał się swoich zabawek od CB i dołączał właśnie to radio, więc nie wiem czy było coś w nim robione. Pomyślałem, że dobrze byłoby je naprawić.
  Załączam zdjęcie płyty od spodu:
  MAXON MX-1000 - Odbiór AM oraz FM
  Zastanawiają mnie te dwa kabelki w lewym górnym rogu.

  Oraz zdjęcie środka:
  MAXON MX-1000 - Odbiór AM oraz FM

  Jeszcze raz sprawdziłem. Sytuacja wygląda tak, że na AM radio lepiej odbiera niż na FM. Na AM jest lekki pisk i słychać to co mówię na FM jest tylko taki lekki pisk i szum. Zaś przy odbiorze jest tak samo. Tylko trzaski a nie to co mówię.

  Czy dobrze robię sprawdzając je w ten sposób, że podłączam obydwa radia do tego samego źródła prądu a radia leżą obok siebie bez anten?
 • #4
  Olek II
  Moderator
  cici0201 wrote:
  Czy dobrze robię sprawdzając je w ten sposób, że podłączam obydwa radia do tego samego źródła prądu a radia leżą obok siebie bez anten?


  Poczytaj jak się sprawdza radia. Na pewno leżą za blisko siebie, min. odległość ok. 300-400m i gniazda antenowe obciążone. Radio ma tylko FM i aby odbierać prawidłowo AM konieczna nieopłacalna przeróbka.
 • #5
  cici0201
  Level 13  
  Gdzieś widziałem temat, że łatwo przerobić to radio. A dlaczego odbiera ono na AM?
 • #7
  cici0201
  Level 13  
  Quote:
  Zrób zdjęcie panela przedniego.

  MAXON MX-1000 - Odbiór AM oraz FM
 • #8
  Olek II
  Moderator
  cici0201 wrote:
  A dlaczego odbiera ono na AM?


  Nie wprowadzaj w błąd. To radio nie odbiera w AM, odbiera modulację AM, a to nie to samo. To radio ma wyłącznie FM (nadajnik i odbiornik). Odbiera modulację AM przez niedoskonałość dyskryminatora, rozstrojenie i małą odległość od nadajnika. To jest normalny objaw.
 • #9
  cici0201
  Level 13  
  Czyli nie da rady zmienić modulacji tego radia?
 • #11
  cici0201
  Level 13  
  Czemu nieopłacalna? Co trzeba było by zrobić?
 • #14
  bc211
  Level 30  
  Nie ma motoroli, a co za tym idzie można spodziewać się sporej amplitudy przed demoulacją DC na układ squelch'a i s-metr to zdecydowanie upraszcza postać rzeczy. Minusem jest symbol niemieckiej trąby na panelu, czyli raczej na pewno brak ARW.

  Dodano po 30 [minuty]:

  Po krótkiej lekturze schematu można stwierdzić obecność układu ARW, ale jest on mocno niekompletny do AM-u.
  Widocznie chodzi o to, żeby nie "ześwirował" squelch. To będzie jedna z tych diod ostrzowych przy L108.
  cici0201 wrote:
  Znalazłem jeden temat, że niby nieopłacalne zaś drugi w którym mowa o prostej przeróbce.
  Przed diodą masz AM, ale w tej postaci (bez poważniejszych ingerecji) nie nadaje się on do użytku, a co najwyżej do testów.

  Edycja postu

  Zauważyłem "mały" duży błąd i mała poprawka dlaczego sygnał po detekcji jest nie zdatny do użytku, a co najwyżej do testów: układ D108(dioda germanowa 1N60)-C125-R128(10kΩ)-C101(22µF) to układ detekcji. Detekcja, a demodulacja to różnica do demodulacji diodę trzeba wstępnie spolaryzować w taki sposób, aby punkt pracy detektora znajdował się na początku liniowej części charakterystyki przy pomocy osobnego układu "pomocniczego" np. takiego jaki jest w radiu Alan 100 plus.

  marcin
 • #15
  cici0201
  Level 13  
  Czyli proponujecie odpuścić sobie to radio?
  Muszę chyba trochę wiedzy o radiach zdobyć i dopiero się w to bawić.
 • Helpful post
  #16
  bc211
  Level 30  
  To zależy czym jest podyktowana chęć wprowadzenia zmian w radiu i czy fachman w Twojej osobie spełnia wymogi tej przeróbki. W przetłumaczeniu na chłopski rozum: koszt materiału to groszowe sprawy w przeciwieństwie do pracy, którą trzeba włożyć, lub inaczej: jeżeli jest to tylko i wyłącznie chęć posiadania CB, to dalsza dyskusja nie ma sensu.

  Trzeba jeszcze przygotować się na skomplikowane ewentualności, które mogą, ale nie muszą wystąpić i które mogą Cię po prostu psychicznie dobić. Klasyczna, typowa przeróbka, którą trzeba co najmniej raz i porządnie ze wszystkich stron pomierzyć.

  Dodano po 46 [minuty]:

  Jeżeli teraz dałbym Ci gotowy przepis na zasadzie "odłącz, podłącz, zmierz i dostrój" musisz rozumieć co robisz, by nie popełnić ani jednego błędu. Radio z AM-em zdecydowanie łatwiej przerobić do FM-u - tam nie zastanawiasz się co może pójść nie tak, bo wiele rzeczy zrobił już za Ciebie producent - dlatego trudniej uzupełnić braki robiąc na odwrót.

  A to już było pisane chyba ze 100 razy na forum.
 • #17
  cici0201
  Level 13  
  Czy spełniam wymogi? Tego nie wiem... Na pewno nie posiadam za dużo wiedzy o CB radiach jak już wspomniałem. Jakieś podstawy z elektroniki są.
  CB jakieś posiadam wiec drugie raczej mi zbędne. Chodzi tu bardziej o naukę czegoś nowego, zdobycia trochę wiedzy i praktyki jeżeli chodzi o radia.
  Quote:
  Jeżeli teraz dałbym Ci gotowy przepis na zasadzie "odłącz, podłącz, zmierz i dostrój" musisz rozumieć co robisz, by nie popełnić ani jednego błędu.

  W tej kwestii raczej powinienem dać radę chodź pewnie problemem może, być sprzęt pomiarowy.

  Moderated By Olek II:

  Przypominam że jest to dział serwisowy, na naukę tutaj miejsca nie ma. Temat zamykam, odpowiedź już dawno udzielona. Proszę założyć nowy w odpowiednim dziale.
  3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.