Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MAXON MX-1000 - Odbiór AM oraz FM

cici0201 24 Jun 2012 23:58 3146 16
    cici0201
    Level 13  
    Witam!
    Posiadam radyjko jak w temacie. Wyczytałem, że ma ono modulacje FM.
    Sprawdziłem je z innym radiem. Ustawiłem radia na tych samych kanałach. Nadając z MAXON'a w tym drugim wszystko dobrze słychać zaś w drugą stronę strasznie trzeszczy. Objawy są identyczne przy ustawieniu (na tym drugim radiu) AM jak i FM.
    Czy jest ktoś w stanie powiedzieć co powoduje takie działanie? Może radio już było już zmodyfikowane do odbioru AM?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Nic nie napisałeś gdzie zostało zakupione to radio.

Jeżeli bezpośrednio z Niemiec to możesz przypuszczać, że Maxon 1000, jest :
    - nie przestrojony w zera "0"
    - posiada tylko emisję FM

Pozdrawiam.
    cici0201
    Level 13  
    Quote:
    Nic nie napisałeś gdzie zostało zakupione to radio.

Radyjko zakupiłem w zestawie na alledrogo, ktoś pozbywał się swoich zabawek od CB i dołączał właśnie to radio, więc nie wiem czy było coś w nim robione. Pomyślałem, że dobrze byłoby je naprawić.
    Załączam zdjęcie płyty od spodu:
    Zastanawiają mnie te dwa kabelki w lewym górnym rogu.

Oraz zdjęcie środka:

Jeszcze raz sprawdziłem. Sytuacja wygląda tak, że na AM radio lepiej odbiera niż na FM. Na AM jest lekki pisk i słychać to co mówię na FM jest tylko taki lekki pisk i szum. Zaś przy odbiorze jest tak samo. Tylko trzaski a nie to co mówię.

Czy dobrze robię sprawdzając je w ten sposób, że podłączam obydwa radia do tego samego źródła prądu a radia leżą obok siebie bez anten?
    Olek II
    Moderator
    cici0201 wrote:
    Czy dobrze robię sprawdzając je w ten sposób, że podłączam obydwa radia do tego samego źródła prądu a radia leżą obok siebie bez anten?

Poczytaj jak się sprawdza radia. Na pewno leżą za blisko siebie, min. odległość ok. 300-400m i gniazda antenowe obciążone. Radio ma tylko FM i aby odbierać prawidłowo AM konieczna nieopłacalna przeróbka.
    cici0201
    Level 13  
    Gdzieś widziałem temat, że łatwo przerobić to radio. A dlaczego odbiera ono na AM?
    cici0201
    Level 13  
    Quote:
    Zrób zdjęcie panela przedniego.

Olek II
    Moderator
    cici0201 wrote:
    A dlaczego odbiera ono na AM?

Nie wprowadzaj w błąd. To radio nie odbiera w AM, odbiera modulację AM, a to nie to samo. To radio ma wyłącznie FM (nadajnik i odbiornik). Odbiera modulację AM przez niedoskonałość dyskryminatora, rozstrojenie i małą odległość od nadajnika. To jest normalny objaw.
    cici0201
    Level 13  
    Czyli nie da rady zmienić modulacji tego radia?
    cici0201
    Level 13  
    Czemu nieopłacalna? Co trzeba było by zrobić?
    bc211
    Level 30  
    Nie ma motoroli, a co za tym idzie można spodziewać się sporej amplitudy przed demoulacją DC na układ squelch'a i s-metr to zdecydowanie upraszcza postać rzeczy. Minusem jest symbol niemieckiej trąby na panelu, czyli raczej na pewno brak ARW.

Dodano po 30 [minuty]:

Po krótkiej lekturze schematu można stwierdzić obecność układu ARW, ale jest on mocno niekompletny do AM-u.
    Widocznie chodzi o to, żeby nie "ześwirował" squelch. To będzie jedna z tych diod ostrzowych przy L108.
    cici0201 wrote:
    Znalazłem jeden temat, że niby nieopłacalne zaś drugi w którym mowa o prostej przeróbce.
    Przed diodą masz AM, ale w tej postaci (bez poważniejszych ingerecji) nie nadaje się on do użytku, a co najwyżej do testów.

Edycja postu

Zauważyłem "mały" duży błąd i mała poprawka dlaczego sygnał po detekcji jest nie zdatny do użytku, a co najwyżej do testów: układ D108(dioda germanowa 1N60)-C125-R128(10kΩ)-C101(22µF) to układ detekcji. Detekcja, a demodulacja to różnica do demodulacji diodę trzeba wstępnie spolaryzować w taki sposób, aby punkt pracy detektora znajdował się na początku liniowej części charakterystyki przy pomocy osobnego układu "pomocniczego" np. takiego jaki jest w radiu Alan 100 plus.

marcin
    cici0201
    Level 13  
    Czyli proponujecie odpuścić sobie to radio?
    Muszę chyba trochę wiedzy o radiach zdobyć i dopiero się w to bawić.
  • Helpful post
    bc211
    Level 30  
    To zależy czym jest podyktowana chęć wprowadzenia zmian w radiu i czy fachman w Twojej osobie spełnia wymogi tej przeróbki. W przetłumaczeniu na chłopski rozum: koszt materiału to groszowe sprawy w przeciwieństwie do pracy, którą trzeba włożyć, lub inaczej: jeżeli jest to tylko i wyłącznie chęć posiadania CB, to dalsza dyskusja nie ma sensu.

Trzeba jeszcze przygotować się na skomplikowane ewentualności, które mogą, ale nie muszą wystąpić i które mogą Cię po prostu psychicznie dobić. Klasyczna, typowa przeróbka, którą trzeba co najmniej raz i porządnie ze wszystkich stron pomierzyć.

Dodano po 46 [minuty]:

Jeżeli teraz dałbym Ci gotowy przepis na zasadzie "odłącz, podłącz, zmierz i dostrój" musisz rozumieć co robisz, by nie popełnić ani jednego błędu. Radio z AM-em zdecydowanie łatwiej przerobić do FM-u - tam nie zastanawiasz się co może pójść nie tak, bo wiele rzeczy zrobił już za Ciebie producent - dlatego trudniej uzupełnić braki robiąc na odwrót.

A to już było pisane chyba ze 100 razy na forum.
    cici0201
    Level 13  
    Czy spełniam wymogi? Tego nie wiem... Na pewno nie posiadam za dużo wiedzy o CB radiach jak już wspomniałem. Jakieś podstawy z elektroniki są.
    CB jakieś posiadam wiec drugie raczej mi zbędne. Chodzi tu bardziej o naukę czegoś nowego, zdobycia trochę wiedzy i praktyki jeżeli chodzi o radia.
    Quote:
    Jeżeli teraz dałbym Ci gotowy przepis na zasadzie "odłącz, podłącz, zmierz i dostrój" musisz rozumieć co robisz, by nie popełnić ani jednego błędu.

W tej kwestii raczej powinienem dać radę chodź pewnie problemem może, być sprzęt pomiarowy.

Moderated By Olek II:

Przypominam że jest to dział serwisowy, na naukę tutaj miejsca nie ma. Temat zamykam, odpowiedź już dawno udzielona. Proszę założyć nowy w odpowiednim dziale.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.