Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy dobór odpowiedniegotypu

25 Cze 2012 11:27 4130 24
 • Poziom 8  
  Musze założyć piec gazowy do C.O.i C.W.U. Nie wiem jaki.Doradzono mi piec turbo. Co to za piec. Powierzchnia mieszkania to 73m². Proszę o poradę.
 • Texa PolandTexa Poland
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  CO dobierasz do powierzchni - powinno wystarczyć 10kW, ale CWU zależy do ilości osób (# dzieci, # dorośli, wanna czy tylko prysznic?).
  A rodzaj pieca zależy od mozliwości kieszeni: im drożyszy tym oszczędniejszy.
  Turbo - chodzi o odzysk ciepłą ze spalin, ale do tego musisz mieć komin w kominie, i zamkniętą komorę spalania - skoro jesteś w mieszkaniu to nie sądzę, żeby warunki do tego były spełnione...
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  "Piec turbo" = kocioł z zamkniętą komorą spalania (kocioł z wentylatorem wyciągowym spalin lub z wentylatorem zasysającym powietrze do spalania). Konstrukcja tego kotła pozwala (przy odpowiednim jego montażu) uniezależnić (do pewnego stopnia) kocioł od samego pomieszczenia w którym jest zabudowany (kocioł może pobierać potrzebne powietrze do spalania - spoza tego pomieszczenia tzn. z zewnątrz).

  Dodano po 58 [sekundy]:

  voitek1 napisał:
  Turbo - chodzi o odzysk ciepłą ze spalin

  Ciekawe? Bardzo ciekawe ...
 • Texa PolandTexa Poland
 • Poziom 8  
  Tak to mieszkanie, ale będzie dawany wkład do komina.
 • Poziom 39  
  To nie jest tania sprawa. Blacha kwasoodporna jest droga, a wsady podwójne tym bardziej. Ale na dłuuuuższą metę się opłaca... (pod warunkiem, że masz dobrze ocieplone mieszkanie, bo to podstawa do oszczędności, na którą wydatek się zwraca najszybciej)
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Oczywiście nie każdy kocioł "turbo" jest kotłem kondensacyjnym (co próbował wmówić "voitek1"). Natomiast jeśli chodzi o "podwójnie drogą sprawę" związaną z zakupem rur kwasoodpornych to śmiem stwierdzić że z reguły wystarcza 1 wsad (spalinowy) ponieważ powietrze do spalania może być z reguły pobierane poprzez przestrzeń kominową pomiędzy włożoną rurą spalinową a cegłą kominową.
 • Poziom 39  
  To pozwolę sobie się wytłumaczyć:
  1. Turbo-piec (w przeciwieństwie do turbo kominka) nie oznacza zasysania powietrza tą samą drogą (po zewnętrznej kwasówki - czyli między kominem a rurą), a na wykorzystaniu powtórnie gorących "spalin" (hence: "turbo"!), czyli j.w. piec kondensacyjny. ...z resztą nie uważam, że jest o co się spierać, skoro nazwa i tak jest potoczna i jak widać różnie przez różne osoby rozumiana.
  ...kontynuując...
  2. Do występującego najczęściej przewodu kominowego, szczególnie w starszych i szczególnie w blokach (bo autor postu pisał o mieszkaniu, nie o domu wlonostojącym), rzadko da się wprowadzić dodatkową rurę o odpowiedniej średnicy (czyli takiej, jaka wymagana w stosunku do kotła), właśnie ze względu na zbyt małą średnicę tegoż przewodu kominowego i zbyt dużą średnicę kwasówki, którą (w/g zaleceń odpowiednich do stawianego kotła) należałoby wprowadzić. A tania nie jest... Pozostaje przebudowa przewodu kominowego na podwójny (j.w. już pisałem), czyli do obiegu zamkniętego
  3. Oddzielną sprawą jest uszczelnienie wejścia/wyjścia rury kominowej w pomieszczeniu z kotłem, które to uszczelnienie we/wy musi być o wiele bardziej restrykcyjne przy używaniu kotła z obiegiem zamkniętym (bo powietrze zasysane jest w okolice pomieszczenia kotła. Czyli istnieję przy niewilekim rozczelnieniu o wiele większe prawdopodobieństwo zassania spalin do pomieszczenia niz przy obiegu otwartym (zasysanie powiertrza z pomieszczenia odpowiednio wentylowanego). W obiegu otwartym wystarczy sprawny przewód kominowy - powietrzny - w pomieszczeniu w którym stoi kocioł, no i oczywiście oddzielny przewód kominowy do którego jest podłączony kocioł (zapewne jest jakiś już obecny). Oczywiście jak się dobrze zaprojektuje i wykona od początku do końca obieg zamknięty to problem z głowy - ale przy "przeróbkach" - często nie jest warta skórka za wyprawkę
  4. Więc jeśli pkt.2 (szczelność) i 3 (średnica) zostaną spełnione - to tak - wtedy obieg zamknięty jest uzasadniony. Czy się opłaca/kalkuluje przebudowa? To pytanie pozostawiam autorowi zapytania.

  Pozdrawiam wszytkich ciepło (bo lato coś nie chce z nami zostać na dłużej)
 • Specjalista - systemy grzewcze
  voitek1 napisał:
  z resztą nie uważam, że jest o co się spierać, skoro nazwa i tak jest potoczna i jak widać różnie przez różne osoby rozumiana.

  Z całym szacunkiem do Szanownego Kolegi temat należy jednoznacznie wyjaśnić. Z tego co wiem to żaden kocioł z zamkniętą komorą spalania, w tym - kocioł kondensacyjny nie spala drugi raz tego samego paliwa (a raczej nie spala spalin). Gdyby tak było to baryłka roby spadła by poniżej ceny wody. Niestety, jak na razie to nam nie grozi :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 39  
  wawrzeczko_t napisał:
  ...nie spala drugi raz tego samego paliwa...
  Nie napisałem, że spala, ale że wykorzystuje ciepło (czyt. ze zrozumieniem)...
  Ja swoje wypowiedzi opieram na kilku instalacjach w trzech domach i rozmową z wieloma instalatorami jak i sprzedawcami kotłów. Z resztą chodzi o to, żeby pytającemu pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania (urządzenia i instalacje), a nie spierać się o nazewnictwo... więc chyba nie tu sedno sprawy.
  Ale ok - @wawrzeczko_t ma rację, ...a ja święty spokój.
 • Poziom 12  
  marcin-12345 napisał:
  Tak to mieszkanie, ale będzie dawany wkład do komina.

  Z tego wnioskuję, że wymieniasz stary kocioł na nowy.
  Jeżeli chcesz w ramach oszczędności wykorzystać istniejący wkład, to kocioł musi być do niego "dopasowany".
  Dla kotła jaki Ci zaproponowano czyli z zamkniętą komorą spalania wymagany jest wkład dwuprzewodowy. Jest to wkład, w którym rura z odprowadzeniem spalin jest wprowadzona w rurę zasysającą powietrze.
  Rura ze spalinami musi być wyprowadzona na zewnątrz budynku (np. ponad dach) natomiast rura zasysająca powietrze może być wyprowadzona tak jak spalinowa lub włączona tylko do przewodu kominowego.
  Nie podajesz żadnych informacji o "dawnym wkładzie", który chcesz wykorzystać więc nie ma do czego się odnieść.
  Jeżeli zasobność portfela pozwala na większe koszty inwestycyjne, to możesz pomyśleć o modnych kotłach kondensacyjnych. Są one wyposażone dodatkowo w urządzenie odzyskujące część ciepła ze spalin przez co ich sprawność nieco wzrasta.
  Na forum znajdziesz tematy, w których już omawiano sprawy związane z doborem kotłów. Ta lektura z pewnością przybliży Ci tematykę doboru kotła oraz pozwoli zorientować się jak wiele czynników ma na to istotny wpływ.
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Po lekturze tego tematu lekko mi się włos zjeżył... Koledzy, to jest forum serwisowe i nie godzi się wypisywać tutaj takich bzdur. Więc jeśli nic mądrego z tej pisaniny nie wynika, to może lepiej wcale nie piszcie. Walker29- nie czepiasz się. Czepiać się teraz ja zacznę i brak kompetencji będę odpowiednio nagradzał.
 • Poziom 12  
  A tak konkretniej mógłbyś odnieść się Walker29 krótko i technicznie do przytoczonego cytatu ?
  Tylko nie pisz, że spaliny nie zawierają pary. a doprowadzenie do jej kondensacji nie wymaga dodatkowego urządzenia.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Poza inną konstrukcją kotła i materiałów użytych do wykonania wymiennika spaliny-woda kocioł kondensacyjny nie posiada innych - dodatkowych elementów powodujących odzysk ciepła w wyniku skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach.
 • Poziom 12  
  Zatem różnica tkwi w innej konstrukcji kotła.
  Jakie elementy konstrukcyjne występują wspólnie dla obu kotłów, a jakie są tylko w kondensacie?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  To już sam się musisz jakoś dowiedzieć.
 • Poziom 12  
  Konstruowanie wytyków bez konieczności wykazania się konkretną wiedzą techniczną przychodzi z łatwością.
  Gdy proszę o podanie różnic konstrukcyjnych pomiędzy kotłem z zamkniętą komorą spalania, a kotłem kondensacyjnym, zapada dziwne milczenie.
  Czyżby to było aż tak bardzo trudne i zbyt skomplikowane?
 • Użytkownik usunął konto  

 • Moderator na urlopie...
  Inicjusz napisał:
  ...proszę o podanie różnic konstrukcyjnych pomiędzy kotłem z zamkniętą komorą spalania, a kotłem kondensacyjnym...

  Zamknięta komora
  Piec gazowy dobór odpowiedniegotypu
  Kondens
  Piec gazowy dobór odpowiedniegotypu
 • Poziom 19  
  Witam

  Skoro nikt się nie kwapi napisze Tobie podział i podstawowe różnice.

  Według mnie występuja trzy grupy wspomianych kotłów:

  1. Kocioł z zamknietą komora spalania (trubo)

  Wymuszony obieg spalin (zamknięta komora) wymiennik , palnik i zespół gazowy taki sam jak przy otwartej komorze spalania.

  Częśc wspólna z kondesacyjnym to zamknięta komora spalania , wentylator (wspólny tylko z nazwy - w kotłach kondesacyjnych jest on droższy gdyż posiada falownik-pełna modulacja obrotów).Podobny jest równiez komin.
  Kotły trubo największa sprawność przy mocy maksymalnej , kondesacyjne odwrotnie. W kotłach turbo na palnik podowany jest osobno gaz i powietrze, natomiast w kotłach kondesacyjnych podawana jest mieszanka gaz/powietrze oczywiscie precyzyjnie dobrana.

  2. Kotły kondesacyjne

  Konstrukcyjnie to zamknięta komora spalania , ze specjalnie skonstruowanyk palnikiem i wymiennikiem. Całośc procesu jest prowadzona w ten sposób , aby para wodna(jej znaczna część) zawarta w spalinach zdołała się wykroplić na chłodniejszej części wymiennika i mogła oddać dodatkowe ciepło niesione przez siebie. Przy sprzyjających warunkach sprawność podnosi się o kilka procent.
  Konstrukcja i materiał wymiennika w zależnosci od pomysłu (patentu) producenta.

  O ile w przypadku pracy kotła w trybie CO wspomniane parametry są możliwe dość łatwo do zrealizowania to w przypadku produkcji CWU sprawność kotłów kondesacyjnych znacznie spada.
  Nowatorskim rozwiazaniem w tym trybie moze się pochwalić Ferroli kotłem Blue Helix.
  Kocioł , który kondesuje przy produkcji CWU cały czas. Na obecna chwilę jest to jeden z lepszych kotłów kondesacyjnych 2-funkcyjnych.
  Posiada on wymiennik spiralny bitermiczny (rura w rurze) więc nie ma potrzeby stosowania zaworów 3d, wymienników płytowych itp. jak to ma miejsce w kotłach monotermicznych. Zimna woda płynac środkiem wymiennika (z nierdzewki) stworzy sprzyjające warunki do wykroplenia się pary wodnej na jego powierzchni-podejście nowatorskie .

  3 Kotły kondesujące

  Jest to kocioł turbo (czytaj tani kocioł, tanie części wymienne ) z dołożoną przystawką kondesujacą -dodatkowym wymiennikiem.

  Woda z powrotu CO , lub Zimna woda wejściowa przy produkcji CWU ( w zalezności od trybu pracy kotła) przepływa przez wspomniany dodatkowy wymiennik podnosząc sprawność całego kotła.
  Sprawność Od 97-104 % w zalezności od konstrukcji kotła.

  Jak widać pełen kondesat to nie jest , lecz jest tańszy w zakupie i serwisowaniu.
  Ponieważ konstrukcyjnie kotły te są bliższe kotłom turbo największą sprawność mają na mocy maksymalnej-czyli odwrotnie jak kotły kondesacyjne.

  Posiadając tę wiedzę nasuwa się oczywiste przeznaczenie tych kotłow -układy grzejnikowe. Kocioł bardzo dobry jeżeli jest potrzeba wymiany kotła , natomiast grzejniki w tym układzie zostały dobrane na wysoki parametr. W tym kotle śmiało można ustawić 75 stopni na zasilaniu-sprawność pozostanie wysoka.


  Oczwiście napisałem tylko ogólniki.

  Pieniaczy forumowych proszę jak zwykle o konstruktywne wnioski lub odpowiedź na zadane pytanie. Licze na rozwnięcie wątku a nie na wyrywanie z konteksu moich pojedynczych zdań.

  Jeżeli coś pozostaje nadal niejasne , zadaj bardziej szczegółowe pytanie .


  Pozdrawiam
 • Specjalista - systemy grzewcze
  szymonjasiu napisał:
  lecz jest tańszy w zakupie i serwisowaniu.

  A dlaczego jest tańszy w serwisowaniu?
 • Poziom 19  
  Tańszy serwis, ponieważ części wymienne kosztuja mniej.

  Wentylator bez falownika ok 3 razy tańszy od takiego , który jest w pełnym kondesacie.Zespół gazowy-dwa razy tańszy od tego w kondesacie-prosta regulacja tylko moc minimalna i maksymalna.
  Wymiennik woda/spaliny nawet 5 razy tańszy od tego , który jest w kotle kondesacyjnym.
  Od strony serwisu konserwacja i przeglad niewiele się różni od kotła turbo.
  Analiza spalin nie jest konieczna przy regulacji takiego kotła-można sprawdzić skłąd spalin aby sprawdzić czy do procesu spalania dostarczana jest odpowiednia ilość tlenu. Po takim sprawdzeniu i regulacji ilosci powietrza jest pewność, że kocioł pracuje we własciwej sprawnosci-dotyczy to oczywiście każdego kotła turbo.

  Prosta budowa kotła nie wymaga rozbudowanego zaplecza technicznego od serwisanta.
  Ponieważ analiza spalin nie jest niezbędna, nie ma potrzeby wprowadzc kotła w specjalne tryby serwisowe -przegląd takiego kotła może wykonac serwisant/instalator niekonieczenie będący Autoryzowanym Serwisem Firmowym producenta.
  Kwota za przegląd/naprawe takiego kotła będzie zdeydowanie mniejsza niż za przeglad kotła kondesacyjnego z analizą spalin, który to przegląd ze wzgledu na procedury i zasób wiedzy wykonuje w praktyce prawie zawsze ASF.

  Podsumowujac , serwis takiego kotła ze względu na koszty części jak i robocizny będzie tańszy od serwisu kotła kondesacyjnego.

  Pozdrawiam

  Proszę poprawić błędy pisowni. Następne ostrzeżenie.
  mod - mirrzo

 • Moderator na urlopie...
  szymonjasiu napisał:
  Ponieważ analiza spalin nie jest niezbędna, nie ma potrzeby wprowadzc kotła w specjalne tryby serwisowe -przegląd takiego kotła może wykonac serwisant/instalator niekonieczenie będący Autoryzowanym Serwisem Firmowym producenta.

  Czyli zabrali Ci już uprawnienia serwisowe ?
  Bo jeżeli nie, to strzelasz sobie w stopę.
 • Poziom 19  
  Majac dozorowe uprawnienia gazowe moge wykonać przegląd (po okresie gwarancyjnym) dowolnego kotła gazowego. Jeżeli ktoś zażyczy się abym podjechał (np, pod Twoje BROTIE) do kilkuletniego kotła turbo mogę wykonać wspomniany przeglad bez analizy spalin (zwłaszcza przy rozdzielnym systemie spalinowym).
  Wystawie fakturę i szczegółowy raport co robiłem , oczywiście bez analizy spalin, przegląd taki jest ważny dla zarządcy budynku , jak i dla firmy ubezbieczeniowej .
  Zakładam , że Ty robisz zawsze analize spalin w kotłach turbo...(ja zawsze przy pierwszym uruchomieniu, podczas eksploatacji w zależności od portfela użytkownika i ewentualnie jak potrzebuje do diagnostyki kotła)
  Jeżeli jesteś na bieżąco , pewnie wiesz , że wkrótce kominiarze odegrają znaczącą role w całym procesie eksploatacji i użytkowania kotła.