Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchamianie WinXP bez dysku z serwera NetzoneSoft NxD

Gelip 25 Jun 2012 12:16 5811 29
    Gelip
    Level 33  
    Na stronie AutoUpdate jest ciekawy serwer oferujący możliwość uruchamiania komputera bez dysku - NxD
    Instrukcja PDF -> DID_NxP_5.8.pdf
    Instrukcja DOC -> manual_AutoUpdate.rar
    Demo wideo -> Diskless Boot up

Po instalacji i konfiguracji serwera Linux oraz instalacji klienta na WinXP SP2, po kliknięciu Mount w programie NXP 5 Uploader od razu mamy gotowy dysk NTFS Aktywny, widoczny w oknie Mój komputer na który trzeba wykonać upload partycji systemowej. Program bazuje na protokole iSCSI. Start systemu przez Ethernet 100 trwa ok. 30 sekund :-) przy współpracy z iPXE.
    Gelip
    Level 33  
    Moje uwagi:
    - upload partycji na serwer działa na zasadzie kopiowania plików a nie sektor po sektorze więc przy zakładaniu pustego obrazu na serwerze wystarczy wielkość nieco większa od tej jaką zajmują faktycznie pliki na C: a nie tyle co ma cała partycja
    - NxD działa elegancko z iPXE a nie działa z gPXE
    - w przypadku konfiguracji serwera I/O na WinXP folder root musi być na partycji NTFS:
    - z serwera na linuksie startuje w mgnieniu oka :-) natomiast z serwera na WinXP zatrzymuje się na ekranie TFTP coś tam, OK
    - obraz dysku jest na partycji ext2 w linux a w WinXP na NTFS default klaster
    - ustawienia Cache dysku (obrazu) na serwerze WinXP i linux są takie same:

Nie wiem dlaczego z serwera WinXP uruchamia się długo lub wcale. Podobno windows jest bardziej restrykcyjny niż linux. Znalazłem informacje na temat opcji RestrictAnonymous w rejestrze która ogranicza dostęp anonimowy - może w tym tkwi problem?
    Ze zwisem w czasie bootowania WinXP może mieć związek wyłączona opcja: Użyj prostego udostępniania plików (zalecane)
    niemstow1
    Level 13  
    A czy kolega musi używać NetzoneSoft NxD?
    Gelip
    Level 33  
    Próbowałem też innych narzędzi np. CCBoot i tam też startuje ale dłużej 3-4 minut. Sieć mam na skrętce RJ45, wszystkie urządzenia 100TX a jedno nawet 1000.

Według mnie MS iSCSI Initiator potrzebny jest tylko do automatycznego montowania dysku z obrazu na serwerze po uruchomieniu klienta z serwera.
    Gelip
    Level 33  
    Wypróbowałem też inne oprogramowanie - SANDeploy Boot Server :-). Jest tam dokładna instrukcja z obrazkami. Program demo jest na 30 dni i wymaga nowszej konsoli MMC w WinXP SP2.
    System WinXP SP2 uruchamia się zdalnie (przez Wifi G na serwerze) w ciągu ok. 4 minut a sam ekran bootwania WinXP jest wyświetlany przez 3.27 min. (Nie wiem właśnie co jest grane bo w tym czasie nie widać aby odczytywał coś zdalnie bo nie miga dioda w karcie sieciowej).
    kitor
    Level 34  
    Nie wiem jak tu, ale AoE ma jedną ogromną wadę w przypadku Win, przełożenie sieciówki w inny slot PCI lub dodanie kolejnej na tym samym sterowniku kończy się zmianami które uniemożliwiają funkcjonowanie rozwiązania. Nawet poprawki na rejestr zrobione bezpośrednio na obrazie partycji na serwerze nic nie dały. (chodzi o inicjowanie sterownika sieci w pierwszej fazie uruchamiania systemu)
    WSS2008 w ten sposób na starym Athlonie XP i 512MB ramu startował około 4 minut przy sieci 10/100, z wykorzystaniem gPXE.
    Gelip
    Level 33  
    kitor wrote:
    WSS2008 w ten sposób na starym Athlonie XP i 512MB ramu startował około 4 minut przy sieci 10/100, z wykorzystaniem gPXE.

Przeczytaj jeszcze raz dokładnie mój pierwszy post i obejrzyj to :-)

WinXP SP2 przez sieć 10/100 w 30-40 sekund z serwera Linux Netzonesoft NxD
    (Athlon XP 2400+ 2.0GHz, 1GB RAM, iPXE uruchamiane z CD na starcie)
    gorus1
    Level 10  
    Zainteresowałem się tym rozwiązaniem i nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale server na linuxie służy do udostępniania obrazu systemu z win xp dla bezdyskowych stacji roboczych? Jeśli tak to czy można podłączać się jednocześnie do serwera więcej niż jednemu klientowi? Jak się ma wtedy sprawa z licencją?
    Jeśli błędnie pojmuję temat to proszę mnie wyprowadzić z błędu...
    kitor
    Level 34  
    Licencja jest jasna - przecież uruchamiasz system na fizycznym komputerze A, więc na B potrzebujesz kolejną licencję. Co z tego, że "dyski" są na jednym serwerze.

@Gelip WSS2008 jak wiemy jest oparty od Vistę, więc co się dziwić że mielił 4 minuty? ;)
    gorus1
    Level 10  
    Dzięki za odp.
    Skoro na serwerze linuxa można postawić serwer PXE i dzięki temu udostępniać obraz z systemem np. xp to jak najbardziej można również udostępnić obraz windows serwer 2008 i każdy użytkownik będzie się wtedy mógł zalogować. Jednak nie rozumiem jednej rzeczy: skoro jest udostępniany tylko obraz systemu to w takim razie gdzie się zapisują efekty pracy użytkowników? Jak to się odbywa, bo przecież przy następnym podłączeniu użytkownik znów wczyta system z jego obrazu czyli domniemam, że będzie miał taki stan jaki jest zapisany na obrazie systemu?
    kitor
    Level 34  
    Linux ma obraz dysku. Stacja robocza ma bootloader (pxe) który potrafi z tego obrazu po sieci wystartować. Dalej system swoim sterownikiem przejmuje dysk - więc plik z serwera jest widziany jako HDD. To nie obraz, tylko dysk - nie możesz wystartować z niego kilku komputerów na raz, jak z fizycznym HDD...
    gorus1
    Level 10  
    Rozumiem, dzięki.
    W taki razie nie ma znaczenia czy to będzie windows serwer czy też zwykły system - i tak tylko jeden PC będzie mógł wczytać pliki. Chyba, że zrobimy kilka obrazów dysku...
    W takim razie do czego służy Windows Server MultiPoint 2011 http://www.webshock.com.pl/pracownia-komputerowa-w-szkole/ ,czy przypadkiem nie można się do niego logować więcej niż jednemu bezdyskowemu terminalowi? Chyba, że to trochę inna technologia...
    kitor
    Level 34  
    Serwer terminali - coś jak zdalny pulpit, tyle że wiele komputerów loguje się do jednego na różne profile użytkowników. Każdy terminal ma jakiś system, który obsługuje protokół RDP i tyle. System działa na serwerze, a widzisz tylko pulpit na terminalu.
    gorus1
    Level 10  
    Ok. Dzięki Wielkie.
    Teraz już rozumiem. To zupełnie coś innego. Szukam jakiegoś taniego sposobu prowadzenia szkoleń dla 10 osób z podstawowej obsługi systemu i nie widzę jakby w tym pierwszym sposobie możliwości redukcji kosztów (i tak potrzebne będą licencje). Natomiast przy serwerze jeżeli chodzi o klienta - najprościej jest kupić taki bezdyskowy terminal. Natomiast jak zaadoptować stare stacje robocze (bez dysków) tak aby działały jako klient terminali? Szukać jakiegoś klienta RDP pod DOS czy jakiś inny sposób?
    Proszę o podpowiedź i już więcej nie zawracam głowy :)
    freetz_master
    Level 31  
    gorus1 wrote:

Szukać jakiegoś klienta RDP pod DOS czy jakiś inny sposób?

Tak. Odpalane z dyskietki.

A tak na powaznie. Przy dzisiejszych cenach sprzetu i zalozeniu, ze na XP i tak trzeba licencje, to nic lepszego niz klasyczne rozwiazanie (komp+lokalny system) nie da sie zrobic.
    kitor
    Level 34  
    Gorus - ale i tak musisz mieć licencje na serwer terminali, więc myślę że najtaniej w tym celu będzie kupić jednak całe komputery.
    gorus1
    Level 10  
    Jeżeli chodzi o redukcję kosztów to także miałem na myśli częste zmiany, instalację, konfigurację, konserwację systemu (do każdego trzeba podejść indywidualnie). Dlatego wolę rozwiązanie serwera terminali, bo to zaoszczędzi trochę czasu spędzonego przy przygotowaniu systemu dla kolejnej grupy szkoleniowej.
    Co do klienta RDP pod DOS to jakiego byście polecili?
    freetz_master
    Level 31  
    gorus1 wrote:

Co do klienta RDP pod DOS to jakiego byście polecili?

Nie chce kwestionowac poziomu Twojej wiedzy ani poziomu kursow, ale cos takiego to totalne fiasko. Istnieje wiele "lekkich" dysrtrybucji linuxa z nowymi wersjami protokolu rdp, ale cofanie sie do ery DOSa to nie swiadczy dobrze o poziomie "szkolki komputerowej".
    gorus1
    Level 10  
    Powyższy temat potraktuj to jako jedno z zagadnień poruszonych na szkoleniu :)
    P.S. kierowca bolida F1 nie koniecznie musi znać się na jego konstrukcji.

Tymczasem dzięki za info.
    Gelip
    Level 33  
    Quote:
    To nie obraz, tylko dysk - nie możesz wystartować z niego kilku komputerów na raz, jak z fizycznym HDD...

Tego akurat nie byłbym pewien. Zdaje się iż serwer NxP został stworzony właśnie po to aby umożliwić start kilku PC jednocześnie - no chyba, że się mylę ale patrząc po prezentacjach wideo na YT zdaje się iż mam rację. Zauważyłem też że serwer NxP istnieje pod innymi nazwami np.: Sieu Giai Phap, Iozone, MichaelSoft DDS itp. ale z tego co widać na ekranach startowych to wszystko jest to samo :-)

Gelip
    Level 33  
    Wykonałem dokładniejszy test. Jeśli chodzi o serwer Netzonesoft to działa on w ten sposób iż udostępnia jeden obraz dysku np. WinXP dla wielu komputerów (WKS - workstation). Oczywiście wszystkie maszyny muszą mieć identyczną konfigurację sprzętową (dopuszczalne różnice to chyba CPU, RAM i adres MAC karty sieciowej). Chodzi o to iż w obrazie są zainstalowane sterowniki konkretnych urządzeń. W warunkach domowych taki test można przeprowadzić za pomocą maszyny wirtualnej. Ja użyłem MS Virtual PC 2007 na dwóch fizycznie różnych komputerach z systemem hosta WinXP SP2. Jedyne różnice w maszynach to procesor i MAC adres karty sieciowej.
    Wprawdzie uruchamianie dwóch maszyn nie odbywa się jednocześnie ale po uruchomieniu obu można zapisywać pliki i używać systemu jednocześnie. Po stworzeniu np. pliku tekstowego na pulpicie w jednej maszynie nie pojawia się on na pulpicie drugiej maszyny ponieważ pliki zapisywane są w oddzielnych katalogach na serwerze a nie w obrazie dysku.
    Nowo utworzone przez użytkowników pliki istnieją tylko do momentu ponownego restartu lub wyłączenia komputera, także gdy ktoś złapie np. wirusa przy przeglądaniu internetu to po restarcie i tak maszyna jest gotowa do pracy zawsze w początkowym stanie - obraz dysku jest tylko do odczytu. Każda uruchomiona maszyna ma również do dyspozycji własny plik wymiany nxpswap o wielkości 1GB każdy, udostępniany przez serwer jako dysk S::
    Nie zauważyłem żadnych konfliktów w czasie działania obu systemów.

Testowane z następującymi agentami PXE:
    • Intel(R) Boot Agent GE v1.2.45
    • Network boot from Intel E1000e (VMware)
    • Argon PXE Boot Agent v2.00 (MS VPC 2007)
    • iPXE 1.0.0+ (0036)
    kitor
    Level 34  
    No i dlatego to funkcjonuje. Jakby nie patrzeć, masz obraz dysku w trybie RO + nakładkę która trzyma wszystkie zmiany. W przypadku AoE dysk jest dyskiem i system ma nad nim pełną kontrolę - więc odpalenie dwóch komputerów na raz mogło by się skończyć naprawdę różnie.

No i wciąż pozostaje kwestia licencji - w końcu na jednej instalacji systemu masz jeden klucz. A uruchamiasz kilka komputerów.
    Gelip
    Level 33  
    kitor wrote:
    No i wciąż pozostaje kwestia licencji - w końcu na jednej instalacji systemu masz jeden klucz. A uruchamiasz kilka komputerów.

Na pierwszym filmiku w moim poprzednim poście widać iż uruchamia się WinXP na 70-ciu komputerach :-). Tutaj coś pisze o licencji - można przepuścić przez G Translator ale ciężko zrozumieć.
    Zdaje się iż Microsoft ma jakiś projekt pod tytułem: Microsoft i-cafe Program
    Quote:
    Microsoft i-Café Program jest odpowiedzią na niezaspokojone potrzeby kawiarni internetowych przystępności i znaczenia. Poprzez zapewnienie niskich kosztów inwestycyjnych i Kafejka konkretnych rozwiązań, można rozpocząć rośnie zyskowność, dostarczyć prawdziwej satysfakcji klienta i poprawę konkurencyjności.

FAQ
    kitor
    Level 34  
    Nie widzę żadnych referencji odnośnie iCafe dla stref innych niż malezja, filipiny, etc.
    Poza tym, w pierwszym poście podajesz linki do instalek NxD - natomiast na ich stronie widać wyraźnie że (w odróżnieniu od AoE, iSCSI) jest to rozwiązanie komercyjne (i dostępna jest wersja ewaluacyjna) - jak do tego się odniesiesz?
    Gelip
    Level 33  
    kitor wrote:
    Nie widzę żadnych referencji odnośnie iCafe dla stref innych niż malezja, filipiny, etc.

Tak, masz rację - zdaje się iż program i-cafe jest tylko dostępny w krajach azjatyckich ale przyznasz chyba iż jest to ciekawe rozwiązanie?
    kitor
    Level 34  
    Jest, ale nie zmienia to faktu że nie odnosi się zupełnie do naszych realiów. I nie odniosłeś się do drugiej części postu - a to może totalnie skasować to rozwiązanie dla większości osób.
    Gelip
    Level 33  
    kitor wrote:
    nie odnosi się zupełnie do naszych realiów.

Jeśli chodzi o nasze realia i legalność to jest coś takiego jak Microsoft SPLA lub Rental Rights
    Quote:
    Microsoft Rental Rights are a simple way for companies to rent, lease, or outsource desktop PCs with Windows desktop operating system and Microsoft Office licenses to third parties (such as Internet cafés, hotel and airport kiosks, business service centers, and office equipment leasing companies)
    kitor
    Level 34  
    kitor wrote:

Poza tym, w pierwszym poście podajesz linki do instalek NxD - natomiast na ich stronie widać wyraźnie że (w odróżnieniu od AoE, iSCSI) jest to rozwiązanie komercyjne (i dostępna jest wersja ewaluacyjna) - jak do tego się odniesiesz?

Cały czas piszę o legalności NxD.
    Gelip
    Level 33  
    Dobra, skończmy już z tą legalnością w naszych realiach. Temat założyłem w dziale sieci komputerowe jako ciekawostkę techniczną dzięki której można uruchomić WinXP przez sieć a do testowania można użyć wersji ewaluacyjnej.