Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik impulsów na CD4026 - sterowanie

Dziku2000 25 Cze 2012 18:12 4431 7
  • #1 25 Cze 2012 18:12
    Dziku2000
    Poziom 10  

Chcę sobie zrobić licznik impulsów do odczytywania błędów w aucie, które sygnalizowane są kodami błyskowymi. O ile policzyć kilka błyśnięć to nie problem, o tyle przy np. 53 można łatwo się pomylić. Impuls w aucie jest wyzwalany minusem, a CD4026 jest sterowany plusem. Wpadłem na pomysł, żeby zastosować optoizolator PC817. Problem w tym, że na wyświetlaczu pojawiają się losowe liczby. Zastosowałem więc rezystor R2=10k zamiast 1k (wyczytałem w nocie PC817, że to wydłuży jego czas reakcji), jednak nic to nie dało. W trakcie testów zamiast impulsów z auta stosowałem przycisk zwierny na pinach "Reset2_Bledy" i "Reset1_Bledy". Znalazłem na forum informację, żeby pin CLK układu CD4026 dać przez rezystor 10k do masy i zastosować kondensator bocznikujący(nie miałem pomysłu jak go wstawić do schematu). Czy to rozwiązanie pomoże w przypadku sterowania za pomocą PC817? Może macie jakieś inne sugestie?

Wrzucam też schemat moich "wypocin":

p.s.
    Proszę mi wybaczyć dla niektórych być może trywialne pytania, ale z wykształcenia jestem mechanikiem i moja "elektronika" opiera się na analizie układów podobnych, a nic podobnego nie mogłem znaleźć.

0 7
  • #2 25 Cze 2012 22:26
    kybernetes
    Poziom 39  

A co to za auto, że wysyła w kodzie błyskowym 53 impulsy!? Przecież kody błyskowe składają się z oddzielonych przerwą grup impulsów dla każdej cyfry kodu oddzielnie.

0
  • #3 25 Cze 2012 22:27
    Dziku2000
    Poziom 10  

Mercedes w124, a dokładnie chodzi o sterownik automatycznej klimatyzacji.

0
  • #4 25 Cze 2012 22:39
    szod
    Poziom 33  

Próbowanie licznika przy pomocy przycisku bez stosowania rozwiązań likwidujących drgania styków nie jest dobrym pomysłem. Liczniki będą liczyć odbicia styków i wynik będzie rósł nierówno - raz mniej, raz więcej. Jak chcesz sprawdzić licznik, to zbuduj prosty generator na 555 na małą częstotliwość np. 2Hz i zobaczysz czy działa poprawnie. Czy zadziała w aucie tego nie wiem, musiał byś zrobić próbę. W autach pewnie są różne rozwiązania podłączeń lampki sygnalizującej błędy, więc możesz mieć problemy w niektórych przypadkach.

0
  • #5 28 Cze 2012 19:48
    Dziku2000
    Poziom 10  

Sprawdziłem licznik za pomocą NE555, działa ok. Czyli problem tkwi w sposobie sterowania. Załóżmy teraz, że chcę zamiast odczytywać błędy, sterować licznikiem za pomocą przycisku, który ma zwierać do masy. Jakie elementy i w którym miejscu musiałbym zastosować, żeby układ działał poprawnie?
    Moje założenie wynika z tego, że jeśli licznik będzie działał z przyciskiem, wtedy z odczytem impulsów z auta też sobie poradzi.

1
  • Pomocny post
    #6 28 Cze 2012 20:54
    szod
    Poziom 33  

Poniżej przykładowy układ do sterowania przyciskiem. Wyjście układu (OUT) podłącza się do wejścia licznika.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Cze 2012 21:33
    Christophorus
    Poziom 41  

Dziku2000 napisał:
    Impuls w aucie jest wyzwalany minusem, a CD4026 jest sterowany plusem.
    Poziom sygnału możesz odwrócić w tzw. inwerterze wykonanym na tranzystorze. Oczywiście zasilasz go tym samym napięciem co cały licznik nie sugerując się tym, że na podanym schemacie napięcie zasilające wynosi 12V.

Licznik impulsów na CD4026 - sterowanie Licznik impulsów na CD4026 - sterowanie

Na wejściu licznika mogą się też pojawiać zakłócenia co sprawia wrażenia zliczania przypadkowych wartości. Wówczas na wejściu licznika można zastosować inwerter na bramce NAND z przerzutnikiem Schmidta typu 4093 uzupełniony o filtr RC na wejściu. Przykład inwertera na bramce 4011 masz poniżej. Inwerter na bramce 4093 będzie taki sam jeśli idzie o schemat połączeń.

0
  • #8 29 Cze 2012 20:42
    Dziku2000
    Poziom 10  

szod napisał:
    Poniżej przykładowy układ do sterowania przyciskiem. Wyjście układu (OUT) podłącza się do wejścia licznika.

Powyższy schemat pomógł, wszystko działa jak należy. Punkty pomógł już przyznałem. Dziękuję za pomoc.

0