Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silownik zamka centralnego

25 Cze 2012 19:00 6500 23
 • Poziom 9  
  Witam

  Mam pytanie, jakiego typu powinien być zasilacz by uruchamiał siłownik zamka centralnego ? Chciałbym do tego dodać przełącznik , przycisk do uruchamiania siłownika tylko nie wiem jaki byłby odpowiedni mógłby ktoś podać link do takiego przełącznika przykładowo . żeby była mozliwosc zamykanie i otwieranie siłownika (cofania)

  Chciałbym zamontować dwa siłowniki żeby działały na jednym zasilaczu czy mogą to być siłowniki SLAVE ( 2 kablowe) ?

  Czy zasilacz 12 v wystarczy? (stabilizowany)

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  Dar.El
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 15  
  Napisz konkretnie gdzie chcesz zastosować te siłowniki i czy mają ze sobą współpracować?
 • Poziom 9  
  Chce wykorzystać siłowniki w innym celu do prostej funkcji otwierania i zamykania , tak maja oba ze sobą współpracować na jednym zasilaczu czy mam kupić 2 szt SLAVE?
  Jaki zasilacz powinien być ? jakie powinno być natężenie prądu wyjściowego?

  Chciałby dołączyć do tego przełącznik by zamykał i cofał siłownik tylko nie wiem jaki to powinien być?

  (Nie chce by siłowniki były cały czas pod napięciem 24/0.)
 • Poziom 15  
  Ten zasilacz 12v/1.6A spokojnie ci wystarczy potrzebujesz jeszcze odpowiedni przełącznik który będzie ci zmieniał polaryzację zasilania i dwa siłowniki slave.
 • Poziom 9  
  Ok a jaka byłaby różnica gdybym połączył siłowniki MASTER + SLAVE ?( master jest 5 kablowy)

  Odpowiedni przełącznik, w tym rzecz ze ja nie wiem jaki, nie znam się na tym. Mógłby ktoś podać przykładowy przełącznik?
 • Poziom 39  
  Siłownik master ma po prostu dołożony mikrostyk (3 dodatkowe kable). Nie musisz go podłączać aczkolwiek możesz go użyć do logiki sterowania siłownikami. Do sterowania siłownikami w żadnym przypadku nie używaj zwykłego przełącznika, Siłowniki są przystosowane wyłącznie do zasilania modułem siłowników. Zasilacz musi dawać co najmniej 10 A prądu w impulsie. Oczywiście to zależy też od tego co masz zamiar tym siłownikiem ciągnąć, ~10A dla nominalnej siły, mniejsze wartości dla mniejszej siły, w tym ostatnim przypadku należałoby zmniejszyć napięcie zasilania aby nie przeciążyć zasilacza.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 9  
  Nie potrzeba mi jest duża siła w siłowniku ( typu uciąg 7 kg), chce przesuwać siłownikiem przedmiot ważący z 400 gram czy w taki wypadku zasilacz stabilizowanany 12V - 1.6A będzie odpowiedni będzie działał siłownik?

  http://allegro.pl/

  Rozumiem ze gdyby zasilacz miał napięcie wyjściowe 10A to wtedy siłowniki wykorzystywał by w pełni swoja moc? ( sory jeżeli coś tu mieszam ale nie znam sie na tym)

  Czy ten zasilacz 10 A by się nadawał np

  "ZASILACZ IMPULSOWY STABILIZOWANY 12V 10A 120W "

  http://allegro.pl/

  Co do przełącznika nadal nie wiem jaki to ma być przełącznik może ktoś pokazać jak wygląda ?

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
 • Poziom 39  
  Myślę, że nadałby się, oczywiście należałoby go przetestować jak sie sprawuje w Twoim układzie.

  W poście wyżej wyjaśniłem Ci, że zwykły przełącznik się nie nadaje i że należy zastosować moduł zamków centralnych do zasterowania siłowników. Dzieje się tak dlatego, ze te siłowniki są bardzo oszczędnie konstruowane a ich silniki nie mogą pracować w sposób ciągły ani tym w zwarciu (zablokowane), gdyż się po prostu spalą. Dlatego standardowo do ich wysterowania używa się impulsu długości 0,4-0,6 s. Taki czas jest dla nich nieszkodliwy (oczywiście o ile go nie powtarzasz raz za razem bo wtedy też nie wytrzymają). Takie impulsy najprościej uzyskać właśnie za pomocą dedykowanego do nich modułu zamka centralnego. Z modułu wychodzą dwa kabelki sterujące, na które należy podać masę - jeden do ruchu w przód drugi do ruchu w tył. Do tych dopiero kabelków podłączasz zwyczajne przełączniki o jednym stabilnym położeniu - np. mikrostyki albo co Ci tam estetycznego wpadnie w rękę.
 • Poziom 9  
  Czy chodzi o czarne pudelku jak na zdjęciu? ( moduł zamka centralnego)


  Silownik zamka centralnego

  Gdybym miał to wszystko podłączyłbym zasilacz do "centralki " ( czarne pudełeczko) czy to by działało? Nie musiałbym stosować żadnego przełącznika dodatkowego bo miałbym pilota jeszcze lepiej.
  Jak myślisz czy te zasilacze będą się nadawać?

  1.STABILIZOWANY zasilacz BENQ 12V - 3A ( 36W )
  2.STABILIZOWANY 12V - 1.6A
 • Poziom 39  
  1. Tak, można zastosować taki zestaw.
  2. A te zasilacze są za słabe.
 • Poziom 9  
  Ja chce podłączyć tylko 2 siłowniki, czy zasilacz BENQ 12V - 3A ( 36W ) nie poradzi sobie z tym? ( nie chce by siłowniki działały z maksymalna siłą)  1.Czy zasilacz impulsowy prąd na wyjściu 5A da rade z dwoma siłownikami?
  2.Ile musi mieć zasilacz minimum amperów by poradził sobie z dwoma siłownikami?
  3.Czy zasilacz około 14 -16 amperów na wyjściu by się nadawał?
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Mam siłownik master 3 kg kupiony wiadomo gdzie :-) , i pracuje już prawidłowo przy 12V/500mA. Wystarczy poszukać w internecie jak jest zbudowany siłownik by się dowiedzieć że prąd 5A może wasze siłowniki załatwić w fazie testów. Impuls zamknięcia wysyłany przez sterownik trwa 1-2s. Po 5 cyklach zamknij - otwórz siłownik jest już ciepły a co dopiero przy 5A i dłuższym czasie wysterowania.
 • Poziom 9  
  No to z tego co piszesz Saax zasilacz 12V - 1.6A powinien chyba dać rade z dwoma siłownikami ?


  SAAX -- jak podłączyłeś siłownik do zasilacza? przez moduł sterujący zamka centralnego? czy jakoś inaczej?  Różne sa wersje już sam nie wiem co kupić jaki zasilacz bo jeden pisze tak drugi inaczej . Poczekam na odpowiedz moze jeszcze kogoś .
 • Poziom 39  
  ps3 napisał:
  Ja chce podłączyć tylko 2 siłowniki, czy zasilacz BENQ 12V - 3A ( 36W ) nie poradzi sobie z tym?
  i
  ps3 napisał:
  nie chce by siłowniki działały z maksymalna siłą


  Człowieku, a jakim cudem ktoś ma wiedzieć czy ten zasilacz sobie poradzi z tymi siłownikami, skoro nie wiadomo co chcesz tym ciągnąć i jakiego będą potrzebowały prądu do wysterowania twojego mechanizmu?

  Dla ułatwienia opisze ci jak działa ten siłownik: otóż siła na cięgle zależy od prądu jaki przepłynie przez siłownik a prąd zależy od oporu na cięgle i od napięcia zasilania siłownika. Tak więc, w zależności od tego co chcesz tym ciągnąć, wydajność prądowa i napięcie zasilacza może być różne. Przy starcie i maksymalnej sile uciągu, jeden siłownik pobiera ponad 5 amperów. To jest górna granica źródła z jakiego chcesz go zasilać i jedynie taką wartość można ci podać bo to producent w swojej specyfikacji produktu tak sobie to zaprojektował. Jeżeli chcesz siłownik obciążać w mniejszym stopniu to sam musisz, za pomoca amperomierza i woltomierza, eksperymentalnie ustalić jakie parametry zasilacze będą dobre do twojego urządzenia. Proste?
 • Poziom 9  
  kybernetes - pisałem ze to ma być przedmiot o wadze okolu 400 g czytaj uważnie , ( siłownik który chce zakupić ma uciąg okolu 7 kg)

  SAAX pisze ze wystraszył mu zasilacz 12v/ 500mA do prawidłowej pracy

  Kupie ten słabszy zasilacz zobaczę czy da rade kosztuje grosze.
 • Poziom 39  
  ps3 napisał:
  kybernetes - pisałem ze to ma być przedmiot o wadze okolu 400 g czytaj uważnie , ( siłownik który chce zakupić ma uciąg okolu 7 kg)


  A jaki prąd bierze siłownik w stanie zablokowania? ;)
 • Poziom 9  
  Jestem lajk nie znam się na elektronice w ogóle. Nigdy nie miałem do czynienia z zamkami centralnymi.

  Nie mam pojęcia . Ile bierze w stanie zablokowania?

  Z tego co napisałeś czy dobrze zrozumiałem :


  1. Jeden silownik pobiera 5A przy maksymalnej sile uciągu, czyli jeżeli chcialbym zasilić jeden silownik powinien mieć zasilacz 12v prąd na wyjściu 5 A ?
  2. Jeżeli chce podłączyć 2 siłowniki powinienem mieć zasilacz 10 A ? lub 2 zasilacze po 5A ?
  3. Jeżeli 5A dla siłownika równa się maksymalna silą uciągu czyli okolo 7 kg to jak podłącze słabszy zasilacz 1,6 A to będzie okol 1,5 kg uciągu siłownika?
 • Poziom 39  
  1. Amperaż przekłada się na moment czyli uciąg. Im więcej amperów tym więcej uciągnie.

  2. Im wyższe napięcie podasz na siłownik tym większy prąd przez niego przepłynie Przy 12 V jeden siłownik przy nominalnym uciągu bierze kilka amperów (jak pisałem komplet 4 bierze w impulsie, przy ruszaniu i przy zatrzymanych siłownikach ok. 20 A).

  3. Stad wniosek, że nawet jeśli nie planujesz wielkich uciągów siłowników to i tak należy zabezpieczyć układ przed przeciążeniem. Bo w przypadku jeśli go zasilisz 12 V a siłownik się zatrzyma przy końcu ruchu to pobór prądu przekroczy możliwości tych zasilaczy. Co się stanie z zasilaczami nie wiadomo, lepsze zasilacze z ograniczeniem prądu po prostu się wyłączą lub spadnie napięcie, ale tanie zasilacze zazwyczaj się palą (pali się bezpiecznik a jak go brakuje to palą się "flaki").

  4. Masz dwie możliwości: a) zasilisz siłownik niższym napięciem tak aby pobór prądu nie przekroczył wydajności zasilacza (np. 6 V albo nawet mniej), i b) w szereg z siłownikiem włączysz rezystancję (najlepiej nieliniową np. żarówkę o odpowiedniej mocy), która ograniczy maksymalny prąd w obwodzie do akceptowalnych przez zasilacz wartości. W obu przypadkach musisz się liczyć z tym, że siłowniki będą działały wolniej jak przy napięciu 12 V, szczególnie w pierwszym przypadku. W obu przypadkach trzeba dobrać napięcie i rezystancję tak aby prąd nie przekroczył wydajności zasilacza.

  Żarówkę należy dobrać tak aby prąd płynący w obwodzie przy zablokowanych siłownikach nie przekraczał mocy zasilacza. Tu trzeba będzie eksperymentować bo nie znamy rezystancji uzwojeń siłowników. Proponuję zacząć z żarówką o mocy zasilacza i stopniowo zwiększać jej moc cały czas mierząc natężenie prądu. Np. masz zasilacz 12 V i 2 A. Włączasz w szereg z siłownikami żarówkę 12 V i 25 W, pozwolisz im się wysunąć i zablokować i mierzysz prąd. Jeżeli nie sięga 2 A to możesz zwiększyć moc żarówki. Pomiary wykonuj szybko i daj siłownikom ostygnąć miedzy pomiarami aby ich nie spalić, szybko się nagrzewają. Zamiast jednej mocnej żarówki możesz oczywiście użyć kilku mniejszych, spiętych razem równolegle. Np. w naszym wypadku pięciu żarówek 12 V i 5 W. Takie podłączenie jest bezpieczne dla każdego zasilacza.
 • Poziom 9  
  Czym mam mierzyć natężenie prądu? nie mam żadnych przyrządów do tego

  Zmiana planów chce podłączyć tylko jeden silownik wiec kupie zasilacz 12v 5A bo rozumiem im większy udźwig tym więcej (A) no ale 5A na jeden silownik chyba będzie w porządku i nic się nie spali ?

  Znalazlem parametry siłowników

  Napięcie: 12 ±2V DC

  Prąd: 2.3A
  Skok: 18 ±1mm
  Dynamiczne skręcanie: 4.5 - 5.5 kg
  Statyczne skręcanie: 2.0 - 2.5 kg
  Czas reakcji: 0.2s
  Żywotność: po 100000 cykli
  Temperatura pracy: -30stC - 70stC


  nr 2

  PARAMETRY:

  Napiecie zasilania :12V/24V
  Pobor pradu-praca:1.5A
  Sila udzwigu :7.0kg
  Wysow silownika :21-22mm
  Zywotnosc :1000000(gora/dol)
  Temperatura pracy:-30-+80C
 • Poziom 9  
  Witam

  1.Jak mam podłączyć zasilacz do centralki siłowników ? Musze robić masę( w instrukcji tak pisze )?
  Czy wystarczy ze po prostu połączę przewody czarny i czerwony do zasilacza ?


  2. Nie wiem jak podłączyć silownik ( chce podłączyć tylko jeden ) , w instrukcji jest kilka sposobów podłączeń siłowników który wybrać ? ( w instrukcji w niektóry sposobach trzeba zrobić uziemienie zgadza się? gdzie przymocować taki kabelek?)
 • Poziom 39  
  Zasilacz podłączasz w miejscu gdzie na schemacie masz narysowany akumulator.
  Siłownik podłączasz wg. schematu "sterowanie bezpośrednio siłownikiem".
  Przewody oznaczone na schemacie symbolem uziemienia podłączasz do bieguna ujemnego zasilania.
 • Poziom 10  
  Witam
  Podpinam się :) Chcę się bawić jednym siłownikiem poprzez zdalne sterowanie (pilot) ale pytanie mam takie: czym prócz topornego akumulatora mogę go zasilić z daleka? Jaka bateria sobie z 1 siłownikiem poradzi?
  Dzięki za wyjaśnienie
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Hmm nikt nie pomoże?
  małe aku jak to motora wystarczy?
  Zależy mi na informacji...
 • Poziom 39  
  Mały akumulator ołowiowy w zupełności wystarczy. Jenak musisz pomyśleć o jego ładowaniu.