Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra F '95 wskazanie temperatury dla ECU

pawelooo19 25 Cze 2012 19:36 3452 7
  • #1 25 Cze 2012 19:36
    pawelooo19
    Poziom 13  

Witam serdecznie,
    w temacie Opel Astra F 1995r 1.6 8V + instalacja LPG ze sterownikiem BINGO M.
    Moje autko zaczęło porządnie szarpać na benzynie. Dało radę jechać jak mu ostro się przygazowało i co najlepsze na LPG jeździł wyśmienicie. Wyczytałem na pewnym forum, że może to być wina złych ustawień emulacji Sondy Lambda - w programie BINGO M, te wartości maja oznaczenia "H" i "L". Wiec ustawiłem H = 0.6 L= 0.8 lub odwrotnie i zauważyłem poprawę. Tylko, że w tej opowieści jest jedno małe ALE.

Otóż temperatura silnika wynosiła 37*C - wskazanie odczytane przez program BINGO M. A zerkając na tablice z zegarami temperatura płynu w chłodnicy wynosiła 95*C.

I moje pytanie - czy wskazanie temperatury silnika jest poprawne? Czy został uszkodzony czujnik temp silnika?

0 7
  • #2 26 Cze 2012 11:20
    Krzzysiek1981
    Poziom 13  

Skoro na gazie dobrze jeżdzi to trzeba by sprawdzić co sie dzieje z okablowaniem od wtrysku benzyny.Trzeba by sie podpiać pod komputer i zobaczyć co tam sie dzieje.

0
  • #3 26 Cze 2012 11:44
    dzarek_82
    Poziom 14  

BINGO M ma czujnik temperatury na parowniku, to albo ten czujnik jest niesprawny albo parownik jest niedogrzany bo np.płynu chłodniczego jest mało.

0
  • #4 26 Cze 2012 23:02
    pawelooo19
    Poziom 13  

Cytat:
    BINGO M ma czujnik temperatury na parowniku, to albo ten czujnik jest niesprawny albo parownik jest niedogrzany bo np.płynu chłodniczego jest mało.

Co do czujnika temperatury na parowniku to zaskoczył mnie tym kolega ;) Myślałem, że pobiera dane z czujnika dla ECU. Płynu jest wystarczająco dużo - zalane pod max. Termostat był niedawno wymieniany. Więc pewnie to ten czujnik a z cenami sie nie orientowałem bo bym wymienił.

Cytat:
    Skoro na gazie dobrze jeżdzi to trzeba by sprawdzić co sie dzieje z okablowaniem od wtrysku benzyny.Trzeba by sie podpiać pod komputer i zobaczyć co tam sie dzieje.

Co do tego to bzdura totalna ;) bynajmniej w moim przypadku. Wiecie co było? Otóż kupiłem sobie interface od gazu i poprzestawiałem parametry "H" i "L" tak jak w poprzednim poście - powiem wam, że bym się nie spodziewał aż takiej poprawy. Nie będę więcej jeździł do gazowników którzy za same pogrzebanie i poklikanie kasują 30zł. Te ustawienie gazu jest tak proste, że każdy co troche jest kumaty i nie boi się na pewno da sobie radę.

0
  • #5 26 Cze 2012 23:20
    dzarek_82
    Poziom 14  

A sam parownik przy rozgrzanym silniku przy dotknięciu ręką jest gorący?

0
  • #6 26 Cze 2012 23:29
    pawelooo19
    Poziom 13  

A tego to nie powiem na dzień dzisiejszy. Zobaczę jutro ;) Ale sam problem kangurów na benzynie został rozwiązany. Pozostał ten odczyt temperatury. Bo z tego co wiem gaz rozprężając się wytwarza zimno i to może schładzać wodę jaka przechodzi przez parownik, lub czujnik jest w takim miejscu gdzie woda ma słaby obieg. Ale z kolei ogrzewanie, grzeje bardzo dobrze. Nasuwa się drugie pytanie - czy czujnik ma zakres np do 90*C czy tylko do 37*C. I to by rozwiązało drugi problem i panika jest niepotrzebna.

0
  • #7 27 Cze 2012 10:50
    Krzzysiek1981
    Poziom 13  

Dlatego po przestawieniu parametrów sondy lambda chodzi lepiej bo sonda lambda nie jest podłaczona bezposrednio do ECU tylko przez komputer od gazu.W programie do Bingo M masz schemat.

0
  • #8 30 Lip 2012 23:04
    pawelooo19
    Poziom 13  

Witam, po przestawieniu parametrów samochód jest całkiem inny. Co do temperatury to nic nie zrobiłem, trochę się naczytałem na ten temat. Rano muszę przejechać jakieś 3-5 km żeby sie przełączył na gaz. Miałem wcześniej czujnik wyłączony ale stwierdziłem, że szkoda parownika na takie manewry. Jak zimą nie będzie chciał współpracować to zacznę się martwić. Jak uda mi się coś wykombinowac to wpiszę w tym temacie - POZDRAWIAM!

0