Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
PLFONPLFON
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie urządzeniami za pomocą internetu

25 Jun 2012 21:23 1431 9
 • Level 2  
  Słuchajcie, mieszkam za granicą dość daleko od domu w którym mam dzieci i chciałbym je czasami widzieć i usłyszeć, jednocześnie aby one mogły mnie widzieć i słyszeć. Pomyślałem sobie o czymś takim:
  po mojej stronie naturalnie internet, kamerka, mikrofon i jakiś odpowiedni program
  po drugiej stronie głośniki, kamera i nośnik obrazu (pomyślałem o projektorze)
  W momencie kiedy będę miał możliwość lub ochote :) wchodzę sobie w program lub odpowiednią stronę internetową klikam co trzeba i pojawia mi się obraz domu, jednocześnie w tym domu uruchamiać by się miał projektor który pokazywałby mój obraz oraz głośniki dające dźwięk.
  Fajnie by było żebym miał możliwość sterowania obrazem (ale wiem że to już zależałoby od rodzaju kamery) oraz dźwiękiem.
  Fajnie by było żebym mógł swobodnie puszczać dzieciom w domu jakąś muzyczkę lub obrazki z tego projektora.

  Nie wiem czy istnieje coś takiego na rynku, pewnie tak bo dzisiaj wszystko jest.
  Tylko gdzie to wszystko znaleźć? i jeśli się orientujecie to jakie ewentualnie koszty tego. Dodawać nie muszę że jak najtaniej :).

  Może ktoś ma jakąś alternatywę na coś takiego.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • PLFONPLFON
 • Level 32  
  Za pomocą Skype'a dość łatwo byłoby osiągnąć taki efekt. W sumie wystarczyłoby projektor do stale pracującego komputera podłączyć.
 • Level 2  
  No własnie zapomniałem dodać, jesli to możliwe to nie mieszajmy w to komputera po stronie domu :)
 • PLFONPLFON
 • Level 32  
  Jakiś komputer to i tak musiałby być. Wykonanie jakiegokolwiek dedykowanego urządzenia do tego celu byłby zupełnie nieopłacalne. Wystarczy tani komputerek w miniaturowej obudowie (ostatnio bardzo popularne) z pasywnym chłodzeniem. Ciche, niewielkie i mało prądu zje, lepszego urządzenia się raczej nie znajdzie.
 • Level 43  
  Quote:
  No własnie zapomniałem dodać, jesli to możliwe to nie mieszajmy w to komputera po stronie domu :)

  Komputera, czy użytkownika?, bo nie angażując nikogo po drugiej stronie, mógł byś uruchomić na nim zdalną sesję i włączyć wszystko ręcznie, było by to nieco czasochłonne (może niewygodne) i nie tak efektowne jak na filmach ;) ale nie wymagało by żadnego wyspecjalizowanego programu.
 • Level 2  
  Wiecie, tak szczerze to nie pasuje mi ciągle uruchomiony komputer po drugiej stronie, może być nie wiadomo jak energooszczędny to jednak tej energii brać będzie trochę. W grę raczej wchodziłby sprzęt który by czuwał i w razie potrzeby reagował na mnie.
  Ostatecznie rozważę opcję małego komputerka i wtedy by raczej nie było problemu ze zrealizowaniem mojej ideii.
  Może to faktycznie najprostsza opcja.
  Już mniej więcej wiem jakby to zrobić ale tylko z pomocą komputera niestety, pozostaje jeszcze tylko opcja rzutnika :) albo czegoś co by wyświetlało mój obraz w dowolnym momencie.
  Może ktoś poleci mi jakiś mini komputerek nadający się do tego? Tani i pobierający naprawdę mało energii.
  Jakby jednak ktoś miał jeszcze jakieś fajne pomysły to chętnie wysłucham :).

  A przyszło mi do głowy inne pytanie

  nie byłoby problemu żeby na moim komputerze wyświetlać obraz z kilku kamer, przełączać się między nimi robić zbliżenia itd ?
  Bo załóżmy że zamiast jednej kamery zainstalowałbym 4 albo i więcej.
 • Level 32  
  Są komputery w rodzaju Raspberry Pi (ciężko dostać, śmiesznie tani), SheevaPlug i podobne bardzo małe i bardzo energooszczędne, do tego bez wentylatorów, czyli bezgłośne. Większość takich ma wyjścia HDMI i porty USB, bez problemu da się tego użyć.

  No, problem może być jeden, potrzebny będzie komputerowiec z głową na karku, żeby to raz uruchomić i skonfigurować wg tych wymagań. Jedna taka sprytna osoba wymyśli, jak to zrobić, a potem w godzinkę zainstaluje i przetestuje wszystko.
 • Level 43  
  Quote:
  Wiecie, tak szczerze to nie pasuje mi ciągle uruchomiony komputer po drugiej stronie, może być nie wiadomo jak energooszczędny to jednak tej energii brać będzie trochę. W grę raczej wchodziłby sprzęt który by czuwał i w razie potrzeby reagował na mnie.

  Są i na to sposoby - Wake On Lan.
 • Level 32  
  Nieznacznie skomplikowałoby to tylko całą konstrukcję i obsługę, a klasyczny pecet po uśpieniu zjadałby niewiele mniej energii, niż uruchomiony na stałe minikomputer, który bez obciążenia pobierze może kilka watów w porywach. Na przykład dla Raspberry Pi jest to moc na poziomie ładowarki do telefonu komórkowego. Nie wliczam tutaj oczywiście kamery internetowej, projektora i innych elementów, ale te musiałby być włączone cały czas (to by trochę energii zjadało w standby) lub trzeba by było zastosować prosty sterownik z przekaźnikami do odłączania tego wszystkiego. Ale to dalsze komplikowanie, trzeba by było całość oprogramować tak, żeby przy połączeniu to wszystko włączyć i wyłączać automatycznie po jego zakończeniu.

  Jeśli masz znajomego komputerowca znającego się na Linuksie, programowaniu i na elektronice (w sensie wymachiwania lutownicą, albo chociaż podłączenie gotowych modułów przekaźnikowych i sterowanie z PC), to zapytaj go, czy nie podjąłby się skonstruowania i oprogramowania takiego systemu miniPC, projektor, kamera internetowa, jakaś telefonia internetowa. Zapewne trochę zajmie ustalenie szczegółów oraz możliwości ich realizacji, potem ten komputerowiec będzie potrzebował trochę czasu na realizację. Ewentualnie zlecić to komuś, przy czym nie szacowałbym raczej poniżej kilkuset złotych za samą robociznę, do tego koszty urządzeń, instalacja np. projektora pod sufitem i temu podobne. Zależy od szczegółowych wymagań.

  Oczywiście nawet znajomego komputerowca należy odpowiednio wynagrodzić za jego czas, tak żeby nikt nie miał wątpliwości co do sensu mojej wypowiedzi.
 • User removed account