Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekształtnika podwyższającego napięcie

maniex 26 Cze 2012 04:23 896 0
 • #1 26 Cze 2012 04:23
  maniex
  Poziom 9  

  Witam,

  tak jak w temacie mam pytanie dotyczące przekształtnika dc/dc podwyższającego napięcie. Jestem w trakcie robienia projektu na uczelnię, w którym muszę zbudować układ stabilizujący napięcie generowane przez elektrownie wiatrową. Najpierw jest ono prostowane przez niesterowany prostownik, a później chcę je podwyższyć, tak aby falownik mógł na wyjściu dać 230/400V.

  Teoretyczny wzór na napięcie wyjściowe przekształtnika dc/dc podwyższającego napięcie jest taki:
  Uwy=Uwe*[1/(1-δ)]; gdzie δ, to czas wypełnienia imuplsu.

  ale problem jaki napotkałem polega na tym, że ta charakterystyka jest prawdziwa, jeżeli układ jest zasilany z idealnego źródła napięcia. Jeżeli generator jest zamodelowany wraz z impedancją wewnętrzną, to charakterystyka napięcia wyjściowego w zależności od δ osiąga maksimum, powyżej którego zwiększanie współczynnika wypełnienia powoduje obniżanie napięcia wyjściowego (!). Dzieje się tak chyba dlatego, że chociaż ten wzór cały czas jest prawdziwy, to w wyniku długiego przewodzenia klucza, co powoduje niemal zwarcie, prąd narasta do bardzo dużych wartości powodując co raz większe spadki napięć na impedancji generatora, a co za tym idzie znaczne obniżenie napięcia wejściowego.

  Metody sterowania jakie udało mi się znaleźć opierają się na pomiarze napięcia wyjściowego, porównaniu go z napięciem zadanym i zasileniu tym błędem regulatora PI(D), który steruje δ. Czasem mierzony jest też prąd cewki przekształtnika i porównywany z wartością zadaną, ale błąd też podawany jest na regulator PI.
  Z moich symulacji wynika, że regulator PI się nie nadaje, jeżeli napięcie wejściowe jest zbyt niskie, żeby wygenerować zadane napięcie wyjściowe. Wtedy błąd cały czas będzie dodatni, a regulator PI cały czas będzie zwiększał wartość δ, chociaż po osiągnięciu wartości dla której napięcie wyjściowe jest maksymalne możliwe, powinna być na tym samym poziomie, bądź zmniejszona.

  Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Jeśli tak, to jak go rozwiązał? W literaturze nie spotkałem się nawet ze sformułowaniem bądź sygnalizacją takiego problemu... :|

  0 0