Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie wyłącznika schodowego - 18V na wyłączonej opcji.

26 Cze 2012 13:00 8315 13
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie!
    Mam problem z instalacją na klatce schodowej w moim domu. Posiadam podwójny wyłącznik schodowy bez podświetlenia, który na opcji wyłączonej podaje do świateł schodowych 17.5V - nie wiem skąd to się bierze. Jest to o tyle nie fajne, ponieważ w schodach chce zamontować oświetlenie LED, a one reaguje już na takie napięcie i delikatnie się podświetla - dodam, że jak włączę światło górne z tego włącznika napięcie podchodzi pod 22V. Połączenie wyłącznika schodowego - 18V na wyłączonej opcji. Połączenie wyłącznika schodowego - 18V na wyłączonej opcji. Połączenie wyłącznika schodowego - 18V na wyłączonej opcji. Połączenie wyłącznika schodowego - 18V na wyłączonej opcji. Połączenie wyłącznika schodowego - 18V na wyłączonej opcji. Bardzo proszę o pomoc, schemat połączenia, przyciski i oświetlenie w zdjęciach.
  • Poziom 14  
    Nie do końca rozumiem o jakie przewody chodzi... F oznacza fazę, 0 oznacza przewód neutralny.
    PS w jednym wyłączniku na styk P podałem fazę, a w drugim podałem neutralny - wydaje mi się, że wszystko powinno być ok.
  • Specjalista elektryk
    Cytat:
    PS w jednym wyłączniku na styk P podałem fazę, a w drugim podałem neutralny - wydaje mi się, że wszystko powinno być ok.

Naprawdę ? No to bum w momencie załącz.
    Na Twoim rysunku jest inaczej, niż tu opisujesz.
    Swoją drogą jak się dowiesz, jaką rezystancję wewnętrzną posiada multimetr, to zrozumiesz.
    PS. Wykręć żarówkę, powtórz pomiar.
  • Poziom 23  
    Źle zrozumiałem Twoje oznaczenia na schemacie. Myślałem że literą F oznaczyłeś puszkę zaś trzy "kółeczka" to faza, zero i uziemienie (instalacja trójprzewodowa). A to jest nowa instalacja w całym domu czy tylko przerabiasz ją? Na Twoim miejscu upewniłbym się czy na pewno na tym przewodzie jest faza. Bo objawy które opisujesz świadczą o tym że przewody są zamienione.
    Chyba że bardziej doświadczony elektryk znajdzie inną przyczynę.
  • Specjalista elektryk
    Te trzy kółeczka to zaciski w puszce łączeniowej, w obwodzie biorą udział tylko dwa (trzecie nie podłączone), F jak łatwo się domyślić to faza.
  • Poziom 14  
    odwrócenie podłączenia przewodów nic nie daje.
    Instalacja jest nowa, nie przerabiana.
  • Poziom 42  
    Jest taka zasada, że do pierwszego wyłącznika na środek przychodzi przewód L a na drugi przełącznik na środek przychodzi przewód z lampy na pozostałe dwa styki łączysz przewodem tzw. korespondencyjnym. I trzeba pamiętać, żeby przewód fazowy podłączyć na środek żarówki a nie na gwint. I to musi działać.
  • Specjalista elektryk
    Kolego krzychupar - nie wygłupiaj się. Jaki środek żarówki ?
    Może chodziło o ... stopkę ?
  • Poziom 15  
    krzychupar napisał:
    I trzeba pamiętać, żeby przewód fazowy podłączyć na środek żarówki a nie na gwint. I to musi działać.

A LED też tak ma ??
  • Poziom 29  
    Wiem - typowy Off-top ale jak mam GZ10 to też na środek żarówki ?
    Znaczy się do szkła przytknąć czy jak ?

Czy podłączysz na gwint czy na "środek" to jeden ....
    po prostu bezpieczniej w przypadku zwykłej żarówki podłączać na stopce, piętce czy jak kto woli.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

No bez ...
    Nie jak kto woli, bo kiedyś elektryków uczono o gwintach "edisonowskich" i "Swanna". Nikt nie słyszał o "piętkach", jako o elementach żarówek.
    Wtedy występowały również wkrętki redukcyjne do opraw oświetleniowych.
  • Poziom 1  
    Kolego.
    Napisałeś że w jednym włączniku na zasilanie podałeś fazę (czarny), a w drugim neutralny (niebieski)... Tam nie ma neutralnego tylko są trzy żyły robocze. W pierwszym czarny to zasilanie,w drugim czarny to wyjście na żarówkę.Zamień czarny z niebieskim w włączniku z którego wychodzi na żarówkę. Może obrazek pomoże tylko kolory sobie pozmieniaj. Połączenie wyłącznika schodowego - 18V na wyłączonej opcji. Połączenie wyłącznika schodowego - 18V na wyłączonej opcji.