Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JavaScript po stronie serwera, czy ktoś zna tą technologię ?

0ceanborn 26 Cze 2012 14:37 3393 5
  • #1 26 Cze 2012 14:37
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany

Witam

Jak w temacie. Uczę się HTML i JavaScript - jestem zafascynowany tym ostatnim językiem.
    Pora przejść na wyższy poziom - dynamiczne strony www.
    Możliwości klasycznego JavaScriptu są bardzo ograniczone, nie można zapisywać informacji ani korzystać z baz danych.

Wiem, powinienem uczyć się Javy lub Pythona (php mi się nie podoba), może kiedyś nauczę się tego ale zanim to się stanie, dużo wody upłynie w Wiślę.
    Tymczasem ja chciałbym tworzyć strony dynamiczne już.

Wziąłem ostatnio do ręki mały - bardzo prosty podręcznik Joomli! i zrezygnowałem nie dlatego, że bym nie potrafił tego skumać ale szkoda mi czasu na to, już lepiej uczyć się php. To nie w moim stylu być ograniczonym przez frameworki.

Skoro uczę się JavaScriptu to mógłbym za (prawie) jednym zamachem zacząć tworzyć dynamiczne www tym bardziej, że słyszałem dużo superlatyw nt node.
    Wszelkie sugestie mile widziane.

Jeszcze jedno pytanie - czy zna ktoś jakiś prosty tani serwer na node.js ?

Póki co znalazłem megiteam ale przydało by się coś tańszego na początek albo darmowy bez reklam. Niech by kosztowało jakieś 10 zł na miesiąc albo taniej.

Czy ASP może korzystać tylko i wyłącznie z JScript aby tworzyć dynamiczne www ?

Pomoc wynagrodzę przesłaniem nawet 50 punktów.
    Proszę o posty na temat.

0 5
  • #2 26 Cze 2012 17:03
    ~~[eM]~~
    Poziom 11  

Musisz rozważyć to pod tym kątem, że JS odpowiada za zabiegi estetyczno/ułatwiające. Pamiętaj, że każdy jednym kliknięciem może wyłączyć obsługę JS i wtedy strona może stać się bezużyteczna. JS zawsze jest wykonywana po stronie przeglądarki. I to nie tylko ogranicza funkcjonalność strony, czy możliwości programisty, lecz pamiętaj że cały ciężar spada na komputer użytkownika, a nie każdy przeciętny odwiedzający musi mieć kilku rdzeniowe cacka.

Dlaczego PHP Ci się nie podoba? Jest to najprostszy obiektowy język programowania właśnie z dedykacją dla tworzenia stron WWW. Ponadto bogate repozytorium, skrypty open source, można to połączyć z JS, Javą, Pascalem, C++. Ja obecnie swoje programy na platformę Windows wspieram skryptami PHP.

Jeżeli cię nie przekonałem do PHP, to (na razie w skrócie) przedstawiam alternatywy, które można zastosować: JSP (JavaServer Pages) no i wspomniane ASP - którego składnia o poziom wyższa od PHP.

//PS - jak wyglądało Twoje spotkanie z PHP - domyślam się że kilka tutków, czy kursów znalezionych w Google?

0
  • Pomocny post
    #3 27 Cze 2012 00:14
    megiteam
    Poziom 2  

~~[eM]~~ napisał:
    Musisz rozważyć to pod tym kątem, że JS odpowiada za zabiegi estetyczno/ułatwiające. Pamiętaj, że każdy jednym kliknięciem może wyłączyć obsługę JS i wtedy strona może stać się bezużyteczna. JS zawsze jest wykonywana po stronie przeglądarki.

Node.js, o którym wspomniał 0ceanborn, to jest JavaScript wykonywany po stronie serwera.

~~[eM]~~ napisał:

Dlaczego PHP Ci się nie podoba? Jest to najprostszy obiektowy język programowania właśnie z dedykacją dla tworzenia stron WWW.

Wbrew pozorom Python jest świetny jako pierwszy język programowania :)

@0ceanborn
    Jeżeli potrzebujesz konta z node.js i pythonem odezwij się do mnie na priv.

Pozdrawiam
    Magda Zarych

0
  • #4 27 Cze 2012 09:51
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

To ciekawa sprawa z tym node.js.
    Skoro JS jest interpretowany po stronie serwera, to co odpowiada za tę interpretację? Jakiś zewnętrzny program jak w PHP czy Perl-u? Czy jest to po prostu jakaś biblioteka, jak jQuery, która pozwala na "poruszanie się" w przestrzeni serwerowej?

0
  • #5 27 Cze 2012 13:57
    megiteam
    Poziom 2  

arnoldziq napisał:
    To ciekawa sprawa z tym node.js.
    Skoro JS jest interpretowany po stronie serwera, to co odpowiada za tę interpretację? Jakiś zewnętrzny program jak w PHP czy Perl-u? Czy jest to po prostu jakaś biblioteka, jak jQuery, która pozwala na "poruszanie się" w przestrzeni serwerowej?

To jest framework oparty o v8 - google'owy silnik do wykonywania JS. Node.js to v8+biblioteki w JS i C++ i to instalujesz po stronie serwera. Piszesz sobie kod w JavaScripcie np. chata, uruchamiasz na serwerze przez

$ node sciezka/do/skryptu

i masz na IP i określonym porcie wystawionego tego chata.

0
  • #6 30 Cze 2012 17:54
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany

Moderator może powiedzieć że byłem leniwy i nie starałem się szukać na googlu.
    Tak to jest - człowiek nie zawsze ma wenę do szukania w necie.
    Póki co znalazłem takie tutoriale :

Książki :
    Amazon.co.uk - zwykłe książki i e-booki
    polska firma - niestety zdzierają kasę

Online :
    http://blog.end3r.com/129/node-js-czyli-serwer-w-javascript-zbior-przydatnych-linkow/ - skarbnica linków
    http://www.nodebeginner.org/ - darmowa wersja książki pod tym tytułem, 10$ za pełny e-book
    http://www.slideshare.net/rafalw/nodejs-wprowadzenie - multimedia
    http://wileczeknet.blogspot.com/p/nodejs.html - artykuły
    http://www.readwriteweb.com/hack/2011/04/nodejs-video-tutorial.php - tutoriale

Nie zamykam tematu - pozostałe pytania nadal aktualne.

0