Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie Placu targowego

pigini 26 Cze 2012 16:27 2741 16
  • #1 26 Cze 2012 16:27
    pigini
    Poziom 9  

Witam, Na wstępie chciałbym prosić o wyrozumiałość, na dobrą sprawę to pierwszy temat który zakładam. :)

Problem który napotkałem jest dość banalny jednak nie mogę sobie z nim samodzielnie poradzić.
    Mieszkam sąsiadując z placem targowym, właściciel chciałby zmienić sposób przyłączania boksów.
    Aktualnie kilkanaście przewodów zasilających biegną po słupach do rozdzielni ( od każdego boksu osobne zasilanie), a celem jest jedna główna linia w którą wpinali by się odbiorcy bezpośrednio ze słupów.

Długość linii wynosi: 150m
    Główne zabezpieczenie na obwody boksów: 63A
    Ilość boksów i pobór prądu bliżej nie określony.
    Planowane przewody AsXSn

I tutaj pojawia się pytanie co do przekroju przewodu jaki zastosować, nie wiem który wzór zastosować do układu z rysunku:
    Czy podczas obliczaniu spadków napięcia, potraktować ten układ jako trójfazowy czy jako kilka jednofazowych... Obliczając jako układ 3F, wystarcza przekrój 25mm² ale nie jestem do końca pewny jak to ugryźć i bardzo proszę o pomoc.

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Cze 2012 17:01
    vodiczka
    Poziom 42  

pigini napisał:
    Mieszkam sąsiadując z placem targowym, właściciel chciałby zmienić sposób przyłączania boksów.

Co ma wspólnego miejsce Twojego zamieszkania z właścicielem placu targowego? Czy ta linia idzie z Twojej rozdzielini?
    Układ trójfazowy z niesymetrycznym obciążeniem faz.
    pigini napisał:
    Ilość boksów i pobór prądu bliżej nie określony.

Piszesz że boksy są już zasilane, jeżeli nawet planowane jest zwiększenie ich ilości to przed projektowaniem linii trzeba określić ilość odbiorców i moc przyłączeniową.
    pigini napisał:
    Obliczając jako układ 3F, wystarcza przekrój 25mm²

Co chcesz liczyć jak nie znasz rozkładu obciążenia linii, chyba że przyjąłeś najbardziej niekorzystny wariant - wszyscy odbiorcy na końcu linii.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 26 Cze 2012 17:30
    pigini
    Poziom 9  

Linia idzie z jego rozdzielni, a miejsce mojego zamieszkania przyczyniło sie tylko do tego że wmieszałem się w tę sprawę ;)

Ilość boksów dość dynamicznie się zmienia, a tym bardziej ciężko oszacować kto tam co ma, jedni mają opiekacz do kebaba mający 2500W a inni tylko żarówkę i radio, dlatego pobór jest ciężki do oszacowania w danej chwili. Boksy mają własne zabezpieczenia 16 lub 20A w zależności od potrzeb.

Moc przyłączeniowa całego targowiska to 52kW (bezpiecznik 80A)
    Natomiast moc przydzielona na boksy jest ograniczona trzema bezpiecznikami 63A po jednym na każda fazę.

Przyjąłem właśnie wariant kiedy wszyscy są na końcu linii, bo to chyba jedyne słuszne założenie kiedy nie zna się parametrów odbiorników przyłączonych do linii.

Jak można rozwiązać ten problem w przypadku układu trójfazowego niesymetrycznego?

0
  • #4 26 Cze 2012 17:43
    vodiczka
    Poziom 42  

Kolego, oświetlenie placu i zasilanie boksów powinno być zgodne z projektem a projektant powinien wiedzieć jak to policzyć. Jeżeli nie masz dostatecznej wiedzy i uprawnień lepiej nie mieszaj się w ten temat bo w razie nieszczęścia wmiesza się prokurator.

0
  • #5 26 Cze 2012 18:09
    pigini
    Poziom 9  

Rozumiem że i Kolega nie chce się mieszać w przykładanie ręki do czegoś takiego... W takim razie załóżmy dla potrzeb edukacyjnych że taka właśnie sytuacja z niesymetrycznym układem trójfazowym zaistniała.
    Jeśli nie ma możliwości podliczenia poszczególnych mocy, bierze się pod uwagę moc która jest przydzielona zabezpieczeniem 63A i zakłada najgorszy możliwy scenariusz.
    Pobór prądu 63A w odległości 150m od rozdzieli, przy układzie trójfazowym i przewodzie aluminiowym AsXSn 4x25mm + 1x 25mm spadek napięcia wychodzi 2,86% czyli w normie.

Jednak ten wzór obejmuje napięcie międzyfazowe 400V a odbiorniki zasilane byłyby napięciem 230 w takim przypadku licząc spadek napięcia dla obwodu jednofazowego, przy przewodach 25mm² obciążeniu 63A i odległości 150 spadek napięcia wynosi już 9,96%

Istnieje jakiś uproszczony wzór na obliczenie spadku napięcia w niesymetrycznym trójfazowym obwodzie ?

0
  • Pomocny post
    #6 26 Cze 2012 19:04
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Jeśli chodzi o pomoc w tym temacie koledze to mogę podać jedynie Link do mojego dawnego tematu odnośnie proj. inst. el.
    Znajdzie kolega tam wzory jak i przykłady obliczeń.

Jako iż spotkałem się już z takim tematem - wykonawstwo, powiem jedynie koledze że jest to temat który warto przemyśleć zarówno pod względem sposobu wykonania, doboru przekroju jak i ochrony przeciwporażeniowej. Temat należy zlecić do opracowania przez odpowiednie biuro projektowe.

P.S. Sama koncepcja zilustrowana na szkicu jest błędna chyba że ja jej nie potrafię odczytać.

0
  • Pomocny post
    #7 26 Cze 2012 19:07
    vodiczka
    Poziom 42  

pigini napisał:
    Istnieje jakiś uproszczony wzór na obliczenie spadku napięcia w niesymetrycznym trójfazowym obwodzie ?

Wszystkie odbiorniki są zasilane napięciem 230V, przynajmniej tak wynika ze schematu podanego przez kolegę. Do boksu dochodzi jedna z faz, N i PE. Przyjmując najgorszy możliwy scenariusz czyli 100% asymetrię (równe prądy w przewodzie fazowym i N) trzeba liczyć jak dla prądu jednofazowego. W praktyce nigdy nie będzie tak że na jednej fazie wszystkie boksy będą pobierały maksymalny prąd a na dwóch pozostałych wszystkie boksy będą wyłączone. Trzeba przyjąć jakiś wspólczynnik jednoczesności i od tego jest projektant.
    Również nie trzeba zakładać że całe obciązenie jest na końcu linii, to można policzyć jeżeli wiadomo ile słupów w jakiej odległości od siebie i ile boksów można maksymalnie przyłączyć do jednego słupa. Przy założeniu że każdy z boksów pobiera maksymalną moc przydzieloną, zawsze na początku linii będzie większy spadek napięcia na 1mb przewodu niż na końcu.

0
  • #8 26 Cze 2012 19:49
    pigini
    Poziom 9  

JohnySpZOO napisał:

P.S. Sama koncepcja zilustrowana na szkicu jest błędna chyba że ja jej nie potrafię odczytać.

Podpowiesz gdzie jest błąd ?

Vodiczka Czyli zakładając całkowitą asymetrię fazową, jak wspominałeś
    prąd L= prąd N wystarczy podliczyć całą linię jako linię jednofazową, przewidującą najgorszy możliwy scenariusz.
    Ceny przewodów nie różnią się tak kolosalnie ceną w stosunku do przekroju, a przewymiarowanie nie niesie z sobą negatywnych sutków, więc chyba to jest rozwiązanie problemu :)
    Cena projektu takiej linii zapewne przewyższyłyby kilkakrotnie różnicę ceny wynikającą z przewymiarowania:)
    Nie oczekuje że na to otwarcie przytakniesz ale podpowiedz tylko czy takie założenie byłoby teoretycznie do przyjęcia ;)

0
  • #9 26 Cze 2012 20:05
    vodiczka
    Poziom 42  

pigini napisał:
    Cena projektu takiej linii zapewne przewyższyłyby kilkakrotnie różnicę ceny wynikającą z przewymiarowania:)

A kto przyjmie linię bez projektu za friko? Taka przeróbka nie mieści się w ramach remontu. Wystarczy że ktoś coś przyhaczy, kogoś porazi śmiertelnie i już prokurator sprawdza czy papierki w porządku.

0
  • #10 26 Cze 2012 20:36
    JohnySpZOO

pigini napisał:
    Podpowiesz gdzie jest błąd ?
    W odczytaniu owego schematu:

Wiesz o co chodzi? Schemat powinien być czytelny dla odbiorcy - elektryka. Twój nie jest.
    Zamieszczony szkic jest jest szkicem poglądowym na bazie kolegi rysunku - nie należy się mim kierować.
    Rozumiesz jego ideę kolego?

Każda tablica odbiorcza powinna być wyposażona w RCD 30mA i uziemiona.

pigini napisał:
    Czyli zakładając całkowitą asymetrię fazową, jak wspominałeś
    prąd L= prąd N wystarczy podliczyć całą linię jako linię jednofazową, przewidującą najgorszy możliwy scenariusz.
    Tak? Jesteś tego pewien? A co z odbiorami 3F'mi?
    Co z założeniami, preferencjami odbiorcy?
    Temat dość ciekawy niemniej jego drążenie jest dla kolegi niebezpieczne jak i potencjalnych odbiorców jeśli kolega będzie próbował w drożyć go w życie.

Pozdrawiam: JohnySpZOO :)

0
  • #11 26 Cze 2012 20:57
    pigini
    Poziom 9  

vodiczka napisał:
    pigini napisał:

A kto przyjmie linię bez projektu za friko? Taka przeróbka nie mieści się w ramach remontu. Wystarczy że ktoś coś przyhaczy, kogoś porazi śmiertelnie i już prokurator sprawdza czy papierki w porządku.

Śmiem twierdzić że zmieści się w ramach remontu. linia będzie na terenie prywatnym, na trasie dotychczasowej "linii" która jest w papierach placu, a w rzeczywistości była uwieszonymi na słupach przewodami wszelakiej maści, od pomarańczowych przedłużaczy ogrodowych, przez YDYp aż po gumowe siłowe przewody.
    Tak więc mam wrażenie że Elektrownia nie będzie miała nic przeciwko ucywilizowaniu tego i przystosowaniu do jakichkolwiek zdroworozsądkowych norm. Widzieli to przy modernizacji liczników i nawet słowem się nie zająknęli, skwitowali to krótko "co za licznikiem to nas nie obchodzi".

JohnySpZOO już rozumiem, Dziękuję za zwrócenie na to uwagi i przepraszam za prostotę, przewody oczywiście będą zabezpieczone, a przyłącza będą wykonane przewodami AnsXS 3x16mm² :)

0
  • #12 26 Cze 2012 21:01
    JohnySpZOO

pigini napisał:
    ... przyłącza będą wykonane przewodami AnsXS 3x16mm² :)

Może kolega to jakoś rozrysować obracając ideę?

0
  • #13 26 Cze 2012 21:48
    pigini
    Poziom 9  

Starałem się jak mogłem ale paint nie zastąpi programu projektowego ;)

W rozdzielni głównej znajduje się zabezpieczenie główne przedlicznikowe 80A Licznik oraz 4 obwody z zabezpieczeniami B16 i B10 do zasilania gniazd oraz oświetlenia budynku w którym znajduje się rozdzielnia.
    W tablicy placu jest tylko 3 zabezpieczenia C63
    Zabezpieczenia C16 na tablicach odbiorców to główne zabezpieczenia ich tablic ( jeśli chodzi o małe punkty) bo jest kilka przyczep gastronomicznych o poborze ponad około 5000W w ich przypadku zabezpieczenia byłyby odpowiednio zwiększone.

Zdaje sobie sprawę że jakość rysunku nie jest najwyższych lotów ale mam nadzieje że oddałem cały pomysł :)

0
  • #14 26 Cze 2012 22:03
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Starałem się odrobić lekcje, ale nie mogę znaleźć kabli/przewodów
    AnsXS czy też AnSXn 5x35 lub 3x16.

0
  • #15 26 Cze 2012 22:15
    JohnySpZOO

elpapiotr napisał:
    Starałem się odrobić lekcje, ale nie mogę znaleźć kabli/przewodów
    AnsXS czy też AnSXn 5x35 lub 3x16.
    A jak masz kolego odrobić lekcje skoro autor tematu sam do końca nie jest przygotowany do rozpoczęcia prowadzenia lekcji.

Tak dla przykładu owego odrobienia pracy domowej miałem kiedyś do zrobienia obmiar sporego obiektu gdzie część opisowa nie zgadzała się z częścią rysunkową (to co na rysunku i w opisie obok rysunku). Trzy niezgodne wersje jednego projektu.

Autorze tematu, nadal nie wiesz co tak naprawdę robisz, co liczysz i piszesz i kreślisz.

0
  • #16 26 Cze 2012 22:15
    pigini
    Poziom 9  

Heh przepraszam za nieścisłość, Przewody były by tworzone "na dokrętkę" 4x35mm + 1x35mm
    oraz 2x16mm + 1x16mm Faktem jest że takich przewodów nie produkują, ale jakoś trzeba sobie radzić :)

0