Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie plc jako freelancer czy da się z tego wyżyć??

ProgramistaPLC 24 Sie 2012 18:11 24208 106
  • #61 24 Sie 2012 18:11
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Dajcie obydwaj spokój, jeden miesza historię i politykę z automatyką, a drugi zachowuje się jak naganiacz Siemensa. Prawda jest taka że klientowi powinno się przedstawić najkorzystniejsze rozwiązanie. I nie ważne czy to będzie Siemens, Telemecanique, Moller, Mitsubishi ma działać, być jak najmniej zawodne i jak najtańsze to jest biznes. Tylko Rkarcz nie pisz że Siemens to nie zawodność bo problem który Ci opisałem na priv jest faktem, Siemens stwierdził że nie możliwe. Ale żeby ktoś z nich miał się pofatygować i stwierdzić na własne oczy to trzeba im zapłacić. No i kwadratura koła bo to im powinno zależeć aby odnaleźć babol w swoim sprzęcie. Ja rozumiem że u innych też zdarzają się różne sytuacje awaryjne. Ale tu na forum ciągle czytam Siemens to Siemens tamto.

• Szkolenia SEP
  • #62 24 Sie 2012 18:15
    kenion
    Poziom 19  

marek_ka napisał:

Ja zwróciłem uwagę, że nie wszyscy mają takie chore podejście. Nie jestem upoważniony do podania nazwy koncernu. Koncernu ze Szwecji. W tej firmie bojkotuje się wyroby Simensa właśnie za II wojnę.

Powiedzenie głośno o mordercy że jest mordercą, nazywasz opluwaniem i trolowaniem. Szczerze ci współczuję, jesteś biedny ( nie chodzi mi tu o to ile masz na koncie, cyferki o niczym nie świadczą)

Może w ramach bojkotu - nie kupujmy niczego co niemieckie ;) Rozbawiła mnie trochę ta wypowiedź. To co wydarzyło się w przeszłości, ma się trochę nijak do czasów obecnych - a tym bardziej to tematu tego wątku ;)

• #63 24 Sie 2012 18:26
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Źle go zrozumiałeś, jemu chodziło o firmy wspierające reżim i dorabiające się na niewolniczej pracy więźniów, Siemens, BASF to tylko przykłady. Nie jestem pewien czy dobrze myślę ale Siemensa chyba bojkotuje TetraPak, jakby nie patrzeć olbrzymi koncern światowy.

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedna rzecz przestańcie tak zachwalać Siemensa i bez tego ma olbrzymią część rynku. Ja poznałem Siemensa, Telemecanique, i Allena Bradleya każdy ma swoje wady i zalety, najwięcej pracuję na Siemensie, Allena Bradleya cenię z prostotę, a najbardziej mi odpowiada Telemeacnique (rzecz gustu). Niech ludzie którzy tak zachwalają Siemensa powiedzą jaką mają skalę porównawczą. Proszę tylko konkretne odpowiedzi.

• #64 24 Sie 2012 19:10
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk

marek_ka napisał:
    W #34 użyłeś sformułowania " wykorzysta 50%". Czyżbyś zapomniał co napisałeś.

Czy widziałeś kontekst zdań? Pisałem o platformach, a nie o PLC. Platforma to połączenie systemu sterowania w spójną całość. PLATFORMA np. znienawidzone przez Ciebie Siemens'owskie STEP7 i WINCC. A nie konkretne PLC, w tym przypadku wymienione przez ciebie ... coś tam. Pisałem też tam o znajomości kilku platform (od PLC, przez HMI, np. po raporty) i tym, że nie widzę żadnego człowieka jako eksperta w 3 i jednocześnie ciągle się w nich rozwijających i robiących nowe zlecenia. Ja pewnie nie wykorzystuję 1% możliwości zastosowanych PLC, ale możliwości czego? Bo ciągle nie wiem o co ci chodzi w moich 50% - co w tym stwierdzeniu jest be, że rzuciłeś dodatkowo hasła polityczne, etyczne itp.?

marek_ka napisał:
    Rkarcz napisał:
    Biznes nie pamięta zaszłości. Ważny jest słupek kolejnego miesiąca.

Ja zwróciłem uwagę, że nie wszyscy mają takie chore podejście. Nie jestem upoważniony do podania nazwy koncernu. Koncernu ze Szwecji. W tej firmie bojkotuje się wyroby Simensa właśnie za II wojnę.

O etyce sporo mówił też Chruszczow potępiając Stalina. Twoja pewność etyki w podejściu do wyborów twojego zleceniodawcy jest dość naiwna, ale nic, to twoje relacje z kontrahentem i nic mi do nich. Mniemam, że jest instytucją charytatywną, w której panuje pełen komunizm pracowniczy i z pewnością zyski są rozdzielane wg potrzeb je wytwarzających. Czy też może właściciel zabiera sobie zyski, a pracownikom płaci tyle ile musi - to rozumiem jest etyczne, prawda? W jego wykonaniu kapitalizm jest etyczny, w Siemens'a już nie, bo tworzył np. czujniki zbliżeniowe w torpedach ubotów. A czy polskie firmy były etyczne, gdy Piłsudski najechał Rosję radziecką w 1919 roku? Co się wtedy działo na kresach wschodnich? Znasz historię? Ciekawe kto produkował karabiny, naboje, bagnety do mordowania biednych ukraińców, białorusinów - nie będe przytaczał przykrych faktów z historii naszego kochanego narodu. Albo kowale w czasach średniowiecznych - rozumiem, że z wiedzy i pracy ich potomków nie korzystamy - ich praca w wytwarzaniu sprzętu wojennego była przecież nieetyczna, a podkuwane przez nich konie nie raz tratowały mieszkańców wiosek chłopskich. Dlatego uważam twoje wywody za kompletne bzdury. Każdy kraj ma niechlubną historię. Od Portugali na zachodzie europy, po Rosję na wschodzie. Nie omijając Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, czy nawet Skandynawów. Ciekawe, czy pradziad właściciela koncernu o którym mówiłeś nie był wojownikiem wikingów i nie zdzielił w mordę mojego pradziadka. I też nie powinienem kupować towarów twojego kontrahenta. Czy tu stosujemy inną etykę?

Do reszty twoich wypocin się nie odniosę, bo wolę w tym czasie pobawić się ze swoim największym osiągnięciem - własnym dzieckiem. Wierzę, że nie spotka takiego etycznego demagoga na swojej drodze... :-) Poza tym to forum techniczne i chętnie przerzucę tą dyskusję wybitnie polityczną na wskazane przez ciebie forum historyczne, polityczne - twój wybór.

Dodano po 9 [minuty]:

tomasz_kwasniewski napisał:
    Dajcie obydwaj spokój, jeden miesza historię i politykę z automatyką, a drugi zachowuje się jak naganiacz Siemensa. Prawda jest taka że klientowi powinno się przedstawić najkorzystniejsze rozwiązanie. I nie ważne czy to będzie Siemens, Telemecanique, Moller, Mitsubishi ma działać, być jak najmniej zawodne i jak najtańsze to jest biznes. Tylko Rkarcz nie pisz że Siemens to nie zawodność bo problem który Ci opisałem na priv jest faktem, Siemens stwierdził że nie możliwe. Ale żeby ktoś z nich miał się pofatygować i stwierdzić na własne oczy to trzeba im zapłacić. No i kwadratura koła bo to im powinno zależeć aby odnaleźć babol w swoim sprzęcie. Ja rozumiem że u innych też zdarzają się różne sytuacje awaryjne. Ale tu na forum ciągle czytam Siemens to Siemens tamto.

W tej dyskusji na pewno padło ode mnie stwierdzenie, że każde rozwiązanie renomowanego producenta jest jak najbardziej ok - AB, GEF, Mitsubishi, Omron. Jakkolwiek mam swoje zdanie na tematy jęczenia na kwadraturę koła Siemens'a. Co do Twojego problemu jaki opisałeś - prosiłem o projekt, bez tego to możemy sobie gdybać, ale na pewno nie powiem Ci, że coś jest niemożliwe. Sam miałem kilka przebojów z preferowanym przeze mnie Siemens'em. Ale poradziłem sobie w większości przypadków wykorzystując inne możliwości tej platformy - dość szerokie możliwości - stety, czy niestety nieznane nad Wisłą. Dlatego nie jęczę.

• #65 24 Sie 2012 19:22
    marek_ka
    Poziom 26  

Słusznie zauważył tomasz_kwasniewski, chodzi o niewolniczą pracę, a nie o świadomy wybór. Jak ktoś chce zrobić broń to ją robi i to jest jego wybór.

Do zabrania głosu pobudził mnie naganiacz firmy S... swą nachalną propagandą.

Znam produkty tejże firmy i parę lat wstecz robiłem dla Niemców na ich S... W porównaniu z innymi wyrobami ten Step7 i reszta, jak to mówią "szału nie ma". Siermiężny jak to niemieckie wyroby.

Nie spotkałem się z zapotrzebowaniem, na czyste programowanie PLC. W moim przypadku wychodzi to przy okazji czego innego.

Na dużych obiektach klient nie pozwoli wpiąć się z komputerem. Na małych, jak wychodzi taka potrzeba to sam piszę, ponieważ szybciej mi napisać niż znaleźć kogoś kto by to zrobił. Bo taki człowiek musi mieć akurat czas, trzeba mu wytłumaczyć itd. a klient naciska że mu się spieszy.
    Zlecam montaż mechaniczny, instalacje.

• #66 24 Sie 2012 19:48
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Albo źle zrozumiałeś marka albo naprawdę nie wiele wiesz o historii, Siemens przed wojną był jedną z firm obok np BASF, które doprowadziły Hitlera do władzy. Tu nie chodzi o produkcję sprzętu wojennego. Nie ma co porównywać się do kowali bo tak moglibyśmy cofnąć się do początków cywilizacji. W XX wieku nasza cywilizacja wypracowała jakiś poziom który został zniweczony przez wojnę, do której pośrednio doprowadziły takie firmy jak Siemens. Prezesi tych firm byli sądzeni jak zbrodniarze wojenni. I to jest fakt. A to że nie znasz człowieka który byłby ekspertem w programowaniu PLC, HMI i SCADA to po prostu może mało ludzi znasz. W zeszłym roku miałem przyjemność pracować przy inwestycji dla naszego zakładu z kimś kto programował wszystko, mało tego napisał w C++ programik konwertujący pliki z raportami tak aby nam było wygodnie je obrabiać. Dziś jego firma robi dla nas kolejną inwestycję ale bez niego, on wyjechał na kontrakt do Chin, stawiać fabrykę samochodów.

Dodano po 21 [minuty]:

Przesłałem Ci ten projekt, umieszczę go też tutaj może ktoś inny będzie mi to potrafił wytłumaczyć.
    Panowie problem jest taki w stacji UP DATE 1000, z tego projektu ściągam program ze sterownika ale jakimś cudem brakuje kilku bloków FC, w sterowniku te funkcje są na bank bo inaczej by pół maszyny nie działało. Proszę o komentarz jak to mogło się stać.

• #67 24 Sie 2012 19:54
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk

marek_ka napisał:
    Do zabrania głosu pobudził mnie naganiacz firmy S... swą nachalną propagandą.

Wypowiedział się etyczny demagog.

• #68 24 Sie 2012 20:00
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

No wiesz trochę jest w sprzeczności bycie freelancerem i jednocześnie dystrybutorem Siemensa. Przynajmniej w moim odczuciu.

• #69 24 Sie 2012 20:34
    hans512
    Poziom 14  

[quote="Rkarcz"]

marek_ka napisał:
    Ciekawe kto produkował karabiny, naboje, bagnety do mordowania biednych ukraińców, białorusinów - nie będe przytaczał przykrych faktów z historii naszego kochanego narodu.

Hej. Nie lubie klotni ale nie konca masz racje.
    Roznica miedzy twoim przykladem a Simensem jest taka iz ta firma dalej istnieje. W odroznieniu od II Rzeczypospolitej czy jakis przedwojennych firm w Polsce. Tak wiec jej bojkot ma jakis tam logiczny sens.

ps. Ja sam nie bojkotuje nikogo. Zeby nie bylo iz jestem stronniczy.

Co do PLC: W UK ten segment rynku wcale nie wyglada rozowo. Typowy programista zarabia w przedziale 25-35k GBP. Wiec szalu nie ma.

• Szkolenia SEP
  • #70 24 Sie 2012 23:48
    adamac2
    Specjalista Automatyk

Ja Cie kręcę. Ale zrobiliście straszną gmatwaninę techniczno - historyczną (ani to nie ma za wiele wspólnego z techniką ani historią).

Panowie a do Forda też nie wsiadacie czy też wyskakujecie z niego bo Henry Ford finansowo wspierał niemiecką gospodarkę Hitlera przed wojną? Co wy myślicie że tylko niemieckie koncerny wspierały Hitlera? Wojna to jest zawsze świetny interes dla przemysłu.

A wkurza mnie ten podjazd na pana RKarcz, nie znam człowieka osobiście ale często pomaga na różnych forach w tematach związanych z Siemensem i zakładam, że posiada dużą wiedzę na temat Siemensa i to stanowi o jego wartości. Nie pisze przynajmniej bzdur etyczno - historycznych.

Sam nie jestem zwolennikiem Siemensa (ja za to jestem zakutym AB userem) ale nie łudźmy się, że obecnie mamy może 3 czy 4 platformy na porównywalnym poziomie i ludzie którzy piszą że LG/LS ma porównywalne możliwości to chyba piszą 3 linijki kodu w miesiącu.

Co do Pana Tomka skoro uważa że Telemecanicque jest dobre to ok, ja tam w Unity Pro nie widzę nic wspaniałego, a jeżeli ktoś pisze, że AB jest proste no cóż (chyba proste czyli user friendly bo sam soft RsLogix 5000 ma ogromne możliwości, a wie to każdy kto konfigurował sieci falowników po ControlNet, Ethernet czy korzystał z Kinetix.... pełen dostęp zmiennych symbolicznych z falowników odrazu w programie, najwspanialsza edycja online i tak dalej).

Panie Tomku ja nie widzę sprzeczności w byciu integratorem a dystrybutorem. Skoro ktoś potrafi sprostać wymaganiom zleceniodawcy na sprzęcie który sprzedaje i najlepiej zna no to cóż.

Ja pracuje firmie gdzie głównie jedziemy na AB i Siemensie a mniej na Omronie, Wago i jeszcze by coś znalazło. I nie widzę problemów historyczno etycznych w wyborze platformy. Można powiedzieć że jakbyśmy mieli rozpamiętywać zło całego świata to nie mielibyśmy na czym pracować.

A co do moralności szwedów po latach to dajcie może luz. Bez ich neutralności i stali to Hitler najdalej pod Wiznę by zajechał.

• #71 25 Sie 2012 06:28
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Ja procowałem na PL7pro i sterownikach Premium i Micro, to oprogramowanie i do tego XBT uważam za najlepsze. O AB mówiłem prosty właśnie pod kątem jego intuicyjności i łatwości w obsłudze a nie o jego możliwościach. Dla mnie nie ma problemów historycznych, bo pracuję głównie na Siemensie, ale potrafię zrozumieć kogoś kto ma chęci do bojkotowania. To tylko kwestia zrozumienia jego poglądów. I tyle. Co do tych LG ja na tym nie pracowałem, i nie będę się wypowiadał, jak komuś odpowiada i potrafi w tym pracować to proszę bardzo. Ale powiem coś innego pracuję dużo na Siemens S5, a z doświadczenia wiem że wiele osób pracujących nawet u integratorów boi się tego jak ognia, chyba tylko dlatego że nie ma ikonek które możemy klikać, a tak naprawdę to oprogramowanie jak każde inne tylko bez ozdobników, no i kilku odogodnień, ale swoją rolę spełnia. Kwestia tylko chęci.

• #72 25 Sie 2012 07:59
    marek_ka
    Poziom 26  

Następny obrońca jedynej słusznej firmy się odezwał. Przeczytaj jeszcze raz to co kolega napisał w #66, może wtedy zrozumiesz różnicę między braniem udziału w wojnie, a byciem odpowiedzialnym za ludobójstwo.

Może przedstaw zadanie które można zrealizować na S... a nie da się na LS.

Robię na różnych platformach, ale to zlecenie akurat na LS ponieważ szybciej i łatwiej napisać na niego niż na Simensa, a jako bonus, jest tańszy w zakupie.

Jako ciekawostkę dodam, że w tej instalacji pracuje też sterownik zaprojektowany przeze mnie, na uK Atmela. Wykonuje fragment odpowiedzialny za zależności czasowe na poziomie us. Czy twój pupil potrafi to zrealizować w praktyce?

Na papierze być może. W praktyce nie jest tak różowo. Wiem bo miałem problemy z poprawnym działaniem układu gdy ważne były zależności rzędu 0,5ms.

• #73 25 Sie 2012 09:47
    adamac2
    Specjalista Automatyk

Odrazu powiem tobie, że pomimo twoich umiejętności elektroniczno -programistycznych uważam za wielką bzdurę stosowanie takich układów na uCPU w przemyśle. Już lepszy ten LG/LS. Co do pupila (nie wiem dlaczego tak piszesz) zapewne nie musi stosować taki domoróbek bo robi projekty w których zamawiający wyśmiałby go za takie rozwiązania. Mam wrażenie, że powstało to chyba na tartaku u wuja Henia, bo jaki koncern to tobie przyjmie?

Stary a sponsorowanie Hitlera przed II wojną światową to nie jest pośrednia przyczyna wojny i ludobójstwa?

Co do waszych super teorii to jeszcze jeden przykład na Mitsubishi też nie możemy pracować bo samoloty Zero zrzucając bomby w czasie II wojny światowej przeorały pół zachodniej Azji. Prawda?

Co do tego porównania. To ciekawe jakbyś zsynchronizował na LG maszynę drukarską z 20 paroma osiami, gdzie do normalnej pracy używamy s7-300 i 4 procesory simotion d.

• #74 25 Sie 2012 10:47
    kosmos99
    Poziom 34  

marek_ka napisał:
    Jako ciekawostkę dodam, że w tej instalacji pracuje też sterownik zaprojektowany przeze mnie, na uK Atmela. Wykonuje fragment odpowiedzialny za zależności czasowe na poziomie us

I firma, w której to pracuje nie robiła Ci problemów z "odbiorem"? Załóżmy, że ten "moduł" ulega uszkodzeniu, skąd to wziąść? Stajesz się wtedy osobą "niezastąpioną".

• #75 25 Sie 2012 14:37
    marek_ka
    Poziom 26  

Zaproponuj inne rozwiązanie.

Układ ma wystawić impuls ok.1ms z opóźnieniem 9 - 4 ms z dokładnością 20us, w ostateczności 50 us. Wartość opóźnienia jest aktualizowana co 170 ms.

Reszta to mało istotne drobiazgi. 14 silników, 9 siłowników i trochę krańcówek i czujników. Wcześniej sterowanie było zrealizowane cyfrowo i analogowo.

Może magik od S... da radę?

• #76 25 Sie 2012 15:21
    jestam
    Specjalista Automatyk

GE PacSystems RX3i z modułem IC695HSC304

Do osiągnięcia dokładność 1us przy wewnętrznym oscylatorze 2MHz.

• #77 25 Sie 2012 15:53
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk

marek_ka napisał:

Może magik od S... da radę?

Nie wiem czy bym dał, pewnie nie. I co? Coś to znaczy? Myślę, że to nie jest zadanie dla PLC. PLC ma szerokie zastosowanie, ale czasami są konieczne rozwiązania dedykowane. I wyjątkowo się z etycznym demagogiem zgadzam. Czasami to jest konieczne. Mając 5 zapytań na biurku, to do takiego z takim wymaganiem technicznym wogóle bym nie podszedł. I myślę, że wyszedłbym na tym lepiej, bo w czasie tracenia czasu na 1us zrobiłbym 4 chłodnie z czasem istotnym na poziomie 1h.

• #78 25 Sie 2012 22:30
    marek_ka
    Poziom 26  

Ktoś kiedyś wykonał 2 linie dla klienta. Od kilku lat regularnie to naprawiałem. Przede mną na naprawy przyjeżdżał fachowiec, który miał w jedną stronę ponad 300km. 4 lata temu przekonałem klienta do zmiany sterowania w 1 linii. Klient kupił kolejną linię u renomowanego producenta i miał zamiar przestawić się na nowe linie produkcyjne. Ale popracował na nowej, zobaczył jak się psuje i postanowił przerobić 2 linię. Jak widać jestem w zasadzie jedynym serwisantem. Po prostu lubię trudne rzeczy.

Masz rację kolego, że to nie jest zadanie dla PLC ze stajni S... Kol. adamac2 przeceniasz możliwości S7-300. Wielu producentów robi równie dobre PLC. Nie widzę problemu ze zrealizowaniem tego zadania przy wykorzystaniu produktów innych producentów niż S...

Dziękuję kolego jestam za linka. Prawdopodobnie ten sterownik spełniłby zadanie.

• #79 25 Sie 2012 22:45
    adamac2
    Specjalista Automatyk

Oj widzę, że akurat o tym o czym pisałem nie masz za dużo wiedzy.

Bo w sterowaniu ruchem to s7-300 bierze minimalny udział (i to nie jest klucz), ale napisałem o 4 sterownikach ruchu simotion d. Czegoś takiego już nie zrealizujesz na swoim sprzęcie.
    Więc z niektórych aplikacji poprostu ciężko wyeliminować produkty marki Siemens.

I nie musisz mi mówić o porównywalnych lub lepszych sterownikach od S7-300 bo to wiem (zresztą że nie jestem fanem Siemensa wielokrotnie pisałem).

• #80 26 Sie 2012 01:30
    jestam
    Specjalista Automatyk

adamac2 napisał:
    napisałem o 4 sterownikach ruchu simotion d.[...]Więc z niektórych aplikacji poprostu ciężko wyeliminować produkty marki Siemens

Siemens nie jest jedyny. Inny producenci mają podobne rozwiązania, przykład. Nie wiem, czy funkcjonalnie identyczne, ale na pewno zbliżone.

• #81 26 Sie 2012 08:11
    marek_ka
    Poziom 26  

Przepraszam , dla mnie istnienie innych równie dobrych sterowników jak simotion było oczywiste i nawet nie pomyślałem że na nie kładziesz nacisk.

Wracając do 'wynalazków' w liniach produkcyjnych. W nowej linii też są wynalazki na laminacie bez soldermaski w montażu przewlekanym, lutowane lutem ołowiowym. Ale to nie wynalazki są przyczyną awarii. Przyczynami awarii są produkty fabryczne: czujniki, komputer, monitor no i oczywiście mechanika, ale to nie moja działka.

• #82 26 Sie 2012 10:17
    adamac2
    Specjalista Automatyk

Tak nie skupiłeś się na simotion d, tylko na s7-300 (czyli pominąłeś największy wypas i mercedesa w ofercie Siemensa, a skupiłeś się na szarej S7-300, proszę Ciebie.....). Chyba jednak nie do końca czujesz temat.

Łatwo wrzucić stronę www. Mogę dorzucić jeszcze kilku innych producentów którzy mają "motion control". A ja zapytam widziałeś maszynę z 20 osiami w drukarni na GE? GE na procesie ok, ale w maszynówce to jeszcze nie widziałem.

Tylko ciekawego dlaczego przedstawiciele trzech czołowych producentów (nie będę już wymieniał nazw) automatyki powiedziało wprost, że ich rozwiązania nie są w stanie sprostać wymaganiom naszej aplikacji. A skoro oni nie chcieli nam sprzedać to coś dziwnego prawda?

Dobry dajmy sobie luz bo temat w którym piszemy nie ma nic wspólnego z Siemensem jak chcecie to wróćcie do tematów etycznych. Możemy podsumować jednym zdaniem które nas połączy a mianowicie czym mniej Siemensa tym lepiej:).

• #83 26 Sie 2012 11:06
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk

adamac2 napisał:
    Możemy podsumować jednym zdaniem które nas połączy a mianowicie czym mniej Siemensa tym lepiej:).

Ale ze względu na etykę, technikę, czy tak po prostu...? :-)

• #84 26 Sie 2012 12:07
    adamac2
    Specjalista Automatyk

Ze względu na różnorodność:) każdy powinien mieć swoją działkę:).

• #85 26 Sie 2012 12:53
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk

adamac2 napisał:
    Ze względu na różnorodność:) każdy powinien mieć swoją działkę:).

Proszę, to jest kulturalna odpowiedź bez podtekstów politycznych, brawo.. :-)

• #86 26 Sie 2012 13:12
    adamac2
    Specjalista Automatyk

Tak naprawdę chciałem napisać dlatego, że AB jest najlepsze.... ale również chciałem ładnie wybrnąć:) i się powstrzymałem hehe:).

• #87 26 Sie 2012 16:52
    marek_ka
    Poziom 26  

ghost666 napisał:
    Z góry dzięki za informacje odnośnie stawek

Popatrz w sufit, pomyśl ile zajmie ci to czasu. Ile chciałbyś zarobić w tym czasie? Na ile stać klienta? Dolicz jakąś kwotę na nieprzewidziane problemy związane z uruchomieniem. Idź negocjuj z klientem.

Ceny usług są naprawdę różne. Jak zaczynałem, to uzgodniłem stawkę godzinową. Robiłem zlecenie 4 dni. Później dowiedziałem się że niemiecki inżynier podobną pracę robił 2 tygodnie też na godziny, tylko za stawkę w euro.

Jak przeholujesz z ceną, to najwyżej nie dostaniesz zlecenia. Jak dasz za mało to będziesz miał problem.

• #88 26 Sie 2012 22:03
    Rariusz
    Specjalista Automatyk

Witam

Co do rozwiązań GE odnośnie sterowania osiami to miałem
    okazję widzieć maszynę z około 15 serwonapędami PACMotion
    w maszynie do obróbki szkła i muszę powiedzieć że maszynka działała
    bardzo dobrze.

Pozdrawiam

• #89 25 Cze 2013 14:02
    kejkson
    Poziom 12  

Szwedzka firma nie uznaje Siemensa za drugą wojnę. . . z moich doświadczeń wynika, że Szwedzi używają głównie Mitsubishi no a Japończycy się w drugiej wojnie nie udzielali ?

• #90 25 Cze 2013 14:19
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

kejkson napisał:
    Szwedzka firma nie uznaje Siemensa za drugą wojnę. . . z moich doświadczeń wynika, że Szwedzi używają głównie Mitsubishi no a Japończycy się w drugiej wojnie nie udzielali ?

Z tego co wiem Szwecji nigdy nie najechali.