Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 3690 ciągle się zawiesza

Counter89 26 Cze 2012 19:49 2838 15
  • #1 26 Cze 2012 19:49
    Counter89
    Poziom 6  

Witam, jestem nowy i wiele nie potrafię, aczkolwiek mam problem i liczę na konkretną pomoc a nie docinki w stylu "przecież to oczywiste poszukaj na googlach".

Posiadam laptop Acer Aspire 3690, który notorycznie się zawiesza. Czasem zdarza się że pochodzi 2 godziny czasem zawiesza się już podczas odpalania biosu. Po rozebraniu go na części okazało się że na płycie głównej były jakieś nadpalenia, tak jakby doszło do jakiegoś zwarcia. Wymieniłem płytę główną na nową (zamiennik) ale problem występuje nadal. Po zużyciu pamięci RAM wnioskowałem, że może zwyczajnie brakuje mu pamięci i zakupiłem 2 kości po 1Gb każda (łącznie 2 Gb), po wpięciu ich do laptopa system widzi tylko 1 Gb. Poza tym nadal się wiesza. Standardowo zainstalowany był tu windows XP, aczkolwiek podejrzewając, iż może być to problem z systemem zainstalowałem windows 7 ultimate.
    Znajomy który miał możliwość sprawdzenia w identycznym komputerze podzespoły sprawdził pamięć RAM i procesor w drugim identycznym laptopie.
    Z tego co się orientuję to stan aktualny jest następujący:
    - Płyta główna nowa
    - Ram nowy
    - dysk stary ten co był
    - procesor ten co był (sprawdzony u kolegi, u niego chodził bez zarzutu)

Dane komputera:
    Intel(R) Celeron(R) M CPU 420 @ 1.60GHz 1.60 GHz
    Pamięć RAM (zamontowane 2Gb) 1Gb
    Typ systemu: 32 bitowy
    karta graficzna: Rodzina mikroukładów Mobile Intel(R) 945 Express Chipset Family (Microsoft Corporation - WDDM 1.0)
    dysk: HTS541010G9AT00 ATA Device 80Gb

Ostatecznie mimo wymiany płyty głównej i ramu oraz reinstalacji windowsa z xp na 7 nadal jestem w punkcie wyjścia, proszę o pomoc bo sam już nie wiem co robić. Jeśli brakuje jakiś istotnych informacji proszę pisać to dorzucę.

0 15
  • #2 26 Cze 2012 19:56
    boro1234567
    Spec od komputerów

Counter89 napisał:
    Po zużyciu pamięci RAM wnioskowałem, że może zwyczajnie brakuje mu pamięci i zakupiłem 2 kości po 1Gb każda (łącznie 2 Gb), po wpięciu ich do laptopa system widzi tylko 1 Gb.

Coś mi tu nie gra z tym ramem.
    Jak z chłodzeniem sprawne pasta nałożona?
    Dysk sprawdzony?

0
  • #3 26 Cze 2012 21:21
    Counter89
    Poziom 6  

Pasta jest nałożona dokładnie, co do dysku to postaram się podpiąć dysk do innego laptopa i zobaczymy czy nie będzie wieszał, co do ramu to zastanawiam się czy nie ma innego ograniczenia płyty niż było w specyfikacji (w manualu płyty było 2Gb ograniczenia) posiadam jeszcze starą kość 512 podłączę ją i zobaczymy czy ją zobaczy jeśli tak to będzie pewność że 2 slot na pamięć nie jest uszkodzony

0
  • #4 26 Cze 2012 21:33
    boro1234567
    Spec od komputerów

Counter89 napisał:
    Pasta jest nałożona dokładnie, co do dysku to postaram się podpiąć dysk do innego laptopa i zobaczymy czy nie będzie wieszał, co do ramu to zastanawiam się czy nie ma innego ograniczenia płyty niż było w specyfikacji (w manualu płyty było 2Gb ograniczenia) posiadam jeszcze starą kość 512 podłączę ją i zobaczymy czy ją zobaczy jeśli tak to będzie pewność że 2 slot na pamięć nie jest uszkodzony

Gdzie kupiłeś tą płytę?
    Counter89 napisał:
    Z tego co się orientuję to stan aktualny jest następujący:
    - Płyta główna nowa
    - Ram nowy
    - dysk stary ten co był
    - procesor ten co był (sprawdzony u kolegi, u niego chodził bez zarzutu)

Z tego wynika że nie Ty wymieniałeś podzespoły.
    Jak laptop zachowywał się przed wymianą płyty?

0
  • #5 26 Cze 2012 22:42
    ebry
    Poziom 30  

Zostają dwa podzespoły które mogą być przyczyną zawieszania się .
    Dysk - częsty powód dziwnego zachowania się komputera
    Ładowarka - proszę się nie śmiać, miałem już przypadki, gdzie ładowarka ( nie działająca poprawnie ) zawieszała komputer, a inna zawieszała trackpad.

0
  • #6 27 Cze 2012 09:02
    Counter89
    Poziom 6  

Przed wymianą płyty było tak samo, komputer wieszał się podczas odpalania biosu, podczas ładowania windowsa lub już po rozruchu, czasem pochodził krócej czasem dłużej. Po kilku dniach od wymiany Ramu zauważyłem jedynie że komputer chodzi dłużej, ale mimo wszystko nadal się zawiesza. Nic nie wskazuje żeby było za mało RAMU, bo po odpaleniu ciągle monitorowałem wydajność i początkowo było to zużycie rzędu ~420Mb potem skoczyło do około 650 po czym znów spadło do około 450 (przy czym system widzi łącznie 1Gb). Mimo braku uruchomionych aplikacji system nadal się wiesza.

0
  • #7 27 Cze 2012 09:48
    boro1234567
    Spec od komputerów

A jak sprawa z temperaturami wygląda?
    Przetestuj te pamięci.

0
  • #8 27 Cze 2012 14:12
    Counter89
    Poziom 6  

Pogrzebałem dziś z RAMem i okazało się że 2 kość się wypieła. Po poprawce uruchomiłem komputer i system wykrył 2Gb czyli wszystko ok ale tylko teoretycznie bo po kilku minutach wszystko się zawiesiło. Przy próbie ponownego uruchomienia komputer nie ładował nawet biosu i taka sytuacja powtarzała się kilkukrotnie aż wreszcie ruszył. Załadował się bios po czym znów zwiecha jeszcze zanim zaczął się ładować windows. Dla pewności uruchamiałem komputer także z wpiętym 1,5Gb, wszystko wyglądało identycznie jak przy 2 Gb. Co do dysku to okazało się że w drugim laptopie mam inną wtyczkę więc nie dam rady go przetestować pod innym kompem. Czy jest inna możliwość żeby sprawdzić ten dysk?

W ramach ciekawostki przy jednej z prób odpalenia komputera gdy nie załadował się bios nie mogłem wyłączyć go przyciskiem power. wyłączył się dopiero po odcięciu zasilania.

Co do temperatury RAMu to gdzie lub czym mogę to sprawdzić?

0
  • #9 27 Cze 2012 14:26
    boro1234567
    Spec od komputerów

Chodziło mi o temperaturę procesora, grafiki nie ramu.
    Ram sprawdź programem do testowania.

0
  • #10 27 Cze 2012 15:12
    Counter89
    Poziom 6  

Zrobiłem test dysku twardego HDTune, szybki test wypadł ok, aczkolwiek jak zrobiłem zwykły test wyskoczył mi komunikat windowsa o krytycznej temperaturze dysku twardego 55 stopni.

0
  • #11 29 Cze 2012 09:53
    Counter89
    Poziom 6  

Tracąc nadzieję na rozwiązanie problemu udałem się wczoraj do serwisu Acer-a. Zdałem komputer do diagnozy i jak się okazało najprawdopodobniej uszkodzona jest płyta główna co mnie nie miło zaskoczyło. W związku z tym załatwiłem już nową która ma dotrzeć do mnie w poniedziałek. Co z tego wyjdzie zobaczymy. W ramach ciekawostki powiem tylko że w serwisie za naprawę płyty zaoferowano mi 530zł przy czym zakup kompletnej sprawnej płyty oscyluje w kwocie 150-280zł :D. Po zmianie płyty dam znać co i jak i czy problem ustąpił (chyba nie ma innego wyjścia).

0
  • #12 29 Cze 2012 10:55
    ebry
    Poziom 30  

A jak się to ma do tego?:

Counter89 napisał:
    Wymieniłem płytę główną na nową

A tu kolejna rzecz:
    Counter89 napisał:
    wyskoczył mi komunikat windowsa o krytycznej temperaturze dysku twardego 55 stopni.

Counter89 napisał:
    - dysk stary ten co był

Proszę zauważyć, że serwis zawsze stara się zarobic jak najwięcej, więc chcą wymieniać najdroższe podzespoły. W przypadku kolegi, jest to płyta główna.

0
  • #13 01 Lip 2012 15:00
    Counter89
    Poziom 6  

No płyta główna została wymieniona na nową ponieważ były na niej widoczne przepalenia. Najwidoczniej "nowa" płyta była już sama w sobie uszkodzona. Co do dysku to jest to ten sam dysk od nowości, nie był wymieniany, ale test wypadł pozytywnie więc go nie liczę jako źródła usterki. Jutro spodziewam sie nowej płyty głównej więc zobaczymy co z tego wyjdzie.

0
  • #14 01 Lip 2012 15:16
    boro1234567
    Spec od komputerów

Counter89 napisał:
    No płyta główna została wymieniona na nową ponieważ były na niej widoczne przepalenia. Najwidoczniej "nowa" płyta była już sama w sobie uszkodzona.

Coś mi tu nie gra.
    Na poprzedniej płycie tęż były przepalenia, wymieniłeś na nową i nadal istnieje potrzeba wymiany płyty?
    Skoro kupiłeś nową płytę i okazuje się że jest uszkodzona to chyba ma jakąś gwarancję?

0
  • #15 03 Lip 2012 14:27
    start_2010
    Poziom 9  

Miałem taki sam problem z moim laptopem tylko że extensa 3000 i po podłączeniu myszki zewnętrznej pod usb laptop działał i się nie zawieszał... Sprawdź może masz ten sam problem co ja :)

0
  • #16 19 Lip 2012 14:10
    dennis79
    Poziom 10  

Ebry --> masz u mnie wielkie piwko :D

"Zostają dwa podzespoły które mogą być przyczyną zawieszania się .
    Dysk - częsty powód dziwnego zachowania się komputera
    Ładowarka - proszę się nie śmiać, miałem już przypadki, gdzie ładowarka ( nie działająca poprawnie ) zawieszała komputer, a inna zawieszała trackpad."

Dzięki Tobie uniknąłem mozolnego sprawdzania podzespołów. Touchpad wariował do tego stopnia, że zmuszony byłem podłączyć mysz zewnętrzną. Oczywiście wszystkie te dolegliwości występowały tylko i wyłącznie na dość "nie oryginalnym" zasilaczu. W pewnej chwili doszło nawet do sytuacji, w której lapek nie chciał się nawet uruchomić. Kończyło się "power off'em" już na ładowaniu biosu.

PS. Ebry - byłoby dla Ciebie 0.5l , ale musiałem przyznać rację żonie, która łaziła za mną i mówiła że to na pewno zasilacz :D

0
  Szukaj w 5mln produktów