Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczny powrót siłownika hydraulicznego w łuparce do drewna

mariuszper 26 Jun 2012 20:19 11229 17
 • #1
  mariuszper
  Level 8  
  Witam wszystkich, mam problem z wykonaniem hydrauliki do łuparki - tzn. chciałabym aby siłownik który ma łupać drewno wysuwał się i chował automatycznie (jeden ruch dźwigni rozdzielacza który by wykonał oba te ruchy w jednym cyklu).
  Dlatego moje pytanie jest czy da się takie rozwiązanie wykonać bez użycia elektrozaworu (chodzi o ograniczenie kosztów ). Ewentualnie jeśli nie ma takiej opcji by to rozwiązać to prosiłbym użytkowników o jakieś schematyczne podanie jaki elektrozawór kupić i jak to połączyć. Pozdrawiam i proszę o cenne rady:)
 • #2
  Zbych034
  Level 38  
  A może zobacz rozwiązanie z stożkiem do łupania drzewa
 • #3
  mariuszper
  Level 8  
  juz mam wykonana konstrukcje lacznie z podajnikiem (zamieszcze zdjecia w tym tygodniu) wiec za daleko sa prace posuniete aby zmienic sposob lupania:)
 • #4
  pafciowaw
  Automation specialist
  Zamiast rozdzielacza trzeba zastosować zawór 4/2 (cztero-drogowy, dwu-położeniowy);
  dodatkowo zastosowałbym wyłącznik krańcowy (koniec wysunięcia tłoka) i jeden przekaźnika na podtrzymanie ruchu.
  Naciskając przycisk (PRACA) załączamy cewkę przekaźnika i cewkę elektrozaworu; przekaźnik przez własny styk podtrzymuje cewki mimo puszczenia przycisku PRACA; dopiero jak tłok osiągnie pozycję "wysunięty" krańcówka rozłącza podtrzymanie przekaźnika i zawór wraca na pozycję spoczynkową (beznapięciową) wtedy tłok się cofa do pozycji wyjściowej i machina czeka na kolejny sygnał PRACA....;)
 • #5
  Zbych034
  Level 38  
  Tylko jak nie wstawisz odpowiednich zabezpieczeń to raz puszczony w drogę nie zatrzyma się nawet jak twoja dłoń będzie na drodze.
 • #6
  mariuszper
  Level 8  
  Kolego napisz prosze w jaki sposob podlaczyc ten zawor oraz w jaki sposob by to pracowalo ? GLownie aby koszty byly mniejsze chcialbym uniknac zakupu elektrozaworu -
  tutaj jest luparka i ciekawa zasada dzialania - moze ktos wie jak to jest rozwiazane :
 • #7
  pafciowaw
  Automation specialist
  Na przytoczonym filmie ma to ciekawie rozwiązane: wysterowywuje ręcznie rozdzielacz dźwignią, a wysunięcie tłoka do końca powoduje "przerzucenie" dźwigni rozdzielacza w drugą stronę, do góry; sprytne rozwiązanie - nie potrzeba elektrozaworu i czujników.
  Dodatkowo ciekawe jest to, że klin jest nieruchomy, a na jego ostrze jest "napychany" kloc siłownikiem.
 • #8
  mariuszper
  Level 8  
  ale to wystarczylby rozdzielacz z zatrzaskiem ? cos takiego jak na tej aukcji : Link ??
 • #9
  pafciowaw
  Automation specialist
  Jeżeli ten "zatrzask" pracuje tak jak byśmy chcieli - czyli po przełączeniu zachowuje położenie ustawione. No i czy mechanicznie można go jakąś dźwignią/cięgnem spiąć z ruchem siłownika?!
 • #10
  mariuszper
  Level 8  
  hej, teraz jestem na etapie zakupu silnika do mojej konstrukcji, i mam w zwiazku z tym pytanie :
  Mam pompe z Boscha dwusekcyjna (27L i 7L przy 1400 obrotach) wiec czy silnik z tej aukcji Link wystarczy zeby pompa dobrze pravowala?
  Chodzi o to ze z obliczen wynika ze bedzie to troche za malo , a roznica w cenie np przy silniku 9KM wynosci 100%..
 • #11
  jazda_gazda
  Level 19  
  Sam robiłem swoją łuparkę i z doświadczenia powiem Ci że drewno nie zawsze wygląda jak na filmie (czyli proste i stosunkowo cienkie). Próbowałem ją zautomatyzować i najlepszym rozwiązaniem jest elektrozawór, krańcówki i czujnik ciśnienia oleju. W razie zablokowania drewna na dłucie wzrasta ciśnienie i siłownik wraca tak jak by doszedł do końca ale wyłącza się tryb auto.
 • #12
  mariuszper
  Level 8  
  dziekuje za odpowiedz - a czy moglbys mi podeslac chociaz schematyczny (na chlopski rozum) schemat takiego ukladu - tzn ze pompa tutaj, zawor tutaj (ew, jaki zawor) itp, bardzo bym prosil o taka informacje
 • #13
  kristofer1978zam
  Level 2  
  Witam. Właśnie pracuję nad tematem automatycznego ruch siłownika w łuparce na elektrozaworach. Znalazłem już zawór elektrohydrauliczny na 12 v tylko nie bardzo wiem jak połączyć to z przekaźnikami i wyłącznikami krańcowymi. Pomoże ktoś?
 • #14
  Tokugawa20
  Level 9  
  Akceptujesz schematy elektro-hydrauliczne z Festo FluidSima?
 • #16
  jharlan
  Level 25  
  kristofer1978zam wrote:
  zawór elektrohydrauliczny na 12 v

  Jaki?
  kristofer1978zam wrote:
  jak połączyć to z przekaźnikami i wyłącznikami krańcowymi.

  Zależy jaki :cry:
 • #17
  Tokugawa20
  Level 9  
  Quote:
  Znalazłem już zawór elektrohydrauliczny na 12 v tylko nie bardzo wiem jak połączyć to z przekaźnikami i wyłącznikami krańcowymi.  Może coś takiego jak poniżej, chociaż jest tu wszystko na 24V. Po wciśnięciu przycisku S1 siłownik wysuwa się, po dotarciu do pozycji końcowej siłownik automatycznie wraca do pozycji początkowej.


  Automatyczny powrót siłownika hydraulicznego w łuparce do drewna
 • #18
  piotr2691
  Level 10  
  to że na schemacie jest 24V nie zmusza nas do zastosowania takiej instalacji, tutaj chodzi tylko o schemat, cała reszta jest przecież zamienialna z 24 na 12V. masz elementy na 24v to łączysz tak jak narysowane, masz na 12 to tak samo...

  schematycznie nic sie nie zmienia, tylko sprzętowo trzeba zastosować elementy pod odpowiednie napięcie.
  tylko lepiej byłoby zastosować zawór 3połozeniowy z luźnym przepływem z P do T, wtedy pompa w przerwie pracy siłownika nie musiałaby pracować pod obciążeniem. i oczywiście wtedy trzeba przebudować elektryke ;)