Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Mega32] gotowa matryca 5x7 bez jakichkolwiek oznaczeń - proponowane sposoby ste

Antystatyczny 26 Cze 2012 21:51 1271 8
  • #1 26 Cze 2012 21:51
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Witam.

Dziś zakupiłem pojedynczą matrycę LED 5x7, która nie nosi jakichkolwiek oznaczeń. Z badania miernikiem włączonym na pomiar diod udało mi się dowiedzieć, że matryca ta potrafi wyświetlać punkty w kolorze czerwonym i zielonym. Obudowa jest prostokątna, a piny sa wyprowadzone w dwóch rzędach po 9 nóżek. Proszę o jakąkolwiek wskazówkę dotyczącą badania połączeń tego typu elementów.

0 8
  • #2 26 Cze 2012 22:02
    xamrex
    Poziom 28  

No ale czego chcieć więcej. Masz miernik, to możesz sobie schemat sam narysować.

0
  • #3 26 Cze 2012 22:03
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Możliwości nie ma za wiele - wspólna anoda lub katoda. Skoro diody są dwukolorowe to najpewniej mają osobno wyprowadzoną wspólną elektrodę dla poszczególnych kolorów (czyli dwie wspólne katody/anody). Prostym miernikiem rozkminisz w parę minut.

0
  • #5 26 Cze 2012 22:05
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Bardzo łątwo napisać, trudniej wykonać. To nie to samo co wybadanie multipleksowanego wyświetlacza 4x 7segment. Pierwszy raz w zyciu mam coś takiego w dłoni i pomyślałem sobie, że być może sposób wyprowadzania połączeń jest w jakiś tam sposób znormalizowany. Jako że nie mam modelu tej matrycy, a i nie znam żadnego innego modelu jakiejkolwiek matrycy 5x7, prosiłem o jakieś wskazówki. Wskazówką może być nawet podanie modelu jakieś innej matrycy o wyprowadzeniach 9 pin w dwóch rzędach.

0
  • #6 26 Cze 2012 22:08
    xamrex
    Poziom 28  

Ale jaką ty checz wskazówkę? bo nie wiem o co ci chodzi?
    Dostałeś datasheeta,
    Twoja matryca może się różnić tylko wyprowadzeniami pinów..
    Tu nie ma jakiejś filozofii.

0
  • #7 26 Cze 2012 22:09
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Pisałem odpowiedź nim ukazała się odpowiedź z datasheet. Już zaglądam i z góry dziękuję!

0
  • Pomocny post
    #8 26 Cze 2012 22:10
    xamrex
    Poziom 28  

Jak byś nie umiał znaleźć tego w datashecie, to tak mniej więcej to wygląda:
    [Mega32] gotowa matryca 5x7 bez jakichkolwiek oznaczeń - proponowane sposoby ste

Tylko pewnie numery pinów nie będą się zgadzać( podasz napięcie na 1 i 16 pin) to nie zapali ci się pierwsza dioda tylko moze zapalić się inna.

0
  • #9 26 Cze 2012 22:48
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Nie zgadzają się, ale już rozumiem sposób podłączenia. Bardzo dziękuje za cenną podpowiedź!

Dodano po 23 [minuty]:

Mam odpowiedź:

Zaznaczyłem jeden z rogów matrycy iksem, bo kompletnie nie ma żadnych oznaczeń. Sama kostka jest biała, ma nierówno obrobione boki, a wyprowadzenia sa ułożone w dwóch rzędach po 9 pinów.

X
    -wiersz1 | -wiersz2
    -kol2 R | -kol3 R
    -kol2 G | -wiersz3
    -kol1 G | -kol3ziel
    -wiersz4 | -pin niepodłączony
    -kol1 R | -kol4 G
    -wiersz5 | -kol5 R
    -wiersz7 | -kol5 G
    -wiersz6 | -kol4 R

Może komuś się to przyda. Raz jeszcze dziękuję za pomoc.

0