Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp, LC-37GD8E brak podświetlenia

zbyszekskibinski 27 Jun 2012 02:08 4612 13
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Wyłacza się po starcie do standby. W trybie serwisowym utrzymuje się właczony ale gaśnie podświetlenie po 1 sek. W tym czasie szybkim okiem da się zaobserwować poziomą smugę w pozycji 3-4 lampy od góry, zamiast w pełni swiecącej lampy. Transformatory przemierzone i maja po 2.6-2.8 kΩ, lampy sprawdzane testerem i OK, ale pomiar w 100% nie jest wiarygodny. Inwerter składa się z częsci górnej który steruje 10 lampami oraz dolnej (8 lamp-przeciwsobnie). Inwerter znany jest z usterek traf ale ja podejrzewam jedną ze świetlówek

Podświetleniem steruje BD9777, byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby ktoś podesłał mi notę katalogową układu, być może udałoby mi się wyłaczyć protect aby ustalić coś więcej i usunąć błędy lamp, na nie podświetlnonym panelu wszelkie nawigacje w service menu to szaleństwo dlatego nawet nie próbuję wchodzić. Dzieki i pozdrawiam

Zbyszek
    lisek
    Service technician RTV
    Ten model ,jesli ktoś próbuje 5x właczyć TV (błąd invertera pięciokrotny ) to się TV blokuje (na Amen).
    Na początek spróbuj wyczyścić bufor errors.

Quote:
    1- Unplug the AC power cord of TV set to force power off.
    2- While holding down the “VOL (–)” and “INPUT” keys on the set at once, plug in the AC power cord to turn on the
    set. The letter K appears on the screen.
    3- Next, hold down the “VOL (—)” and “P ( V )” keys on the set at once.

* Wyj. z tr.serwisowego K_mode : odłącz Tv z sieci ,nacisnij VOL (–)” and “INPUT” keys ,włącz TV do sieci i PRZYTRZYMAJ VOL (–)” and “INPUT” keys do czasu pojawienia się obrazu

Czasem potem

Quote:
    Defective crystal (X3001) 20.250Mhz
    In some case, an unstable oscillation frequency from defective crystal (X3001) causes a breakdown of a transformer (T7503) on the inverter unit.

*Chodzi na 20.000Mhz

Tam inverter jest zasilany z 24V i sygnał Power On z procka VCT6973G "włącza" stabilizator na płycie invertera ,który zasila wspomniany ic7501 BD9777 (brak datasheeta na ten scalak w obudowie SSOP-20)
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Jurek dzięki za odpowiedź. Nie mogę wyczyścić buffera błędów, bo wyłącza się podświetlenie po 1 sek jak wchodzisz w serwis. Można tylko pomierzyć napięcia, bo tv jedynie pozostaje włączony i działa płyta sygnałowa oraz zasilacz.
    Proszę jedynie o PDF z opisem tego IC, żeby dojść, jak obejść zabezpieczenie i włączyć.

Smuga na ekranie swiadczy o nie zapalającej sie lampie ale moze to być wina transformatora,sterujacego tą lampą bądź braku jego sterowania. Spróbuje pomierzyć czy jest wysokie na tej CFFL oscyloskopem i dam znać co dalej ale PDF byłby niezbędny...

Pozdrawiam
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Wiem od znajomych ,że w tej serii często padały trafka Hv po pierwotnej stronie.
    Pomiar na ohmy nic nie da, tylko oscyloskop i generator sygnałowy .

Jak pisałem o *.pdf dla tego IC zapomnij , ja nie spotkałem i nikt z moich znajomych nie posiada.
    Foto płytki z trafkami HV / na drugiej płytce sa jeszcze dodatkowo4-trafka
    Sharp, LC-37GD8E brak podświetlenia

Inverter - IM3826-2 INV2 - RUNTKA217WJZZ

p.s
    Coć było na https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2199560.html
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Pobrałem sobie schemat na stronie serwisowej Sharpa i widzę, ze noga 13 tego układu jest oznaczona jako CP i C7512 jest przyłączony do niej także będę próbował obejść zabezpieczenie.

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Po obejściu kontroli lamp, i założeniu zworki na pinie 13 ,dalej wyłącza podświetlenie po 1 s po uruchomieniu przez service mode. Wyglada więc na inwerter, a dokładniej jedno z trafek, które?.... Trzeba dojść jakimś sposobem i podmienić.
  • Helpful post
    lamer.
    Level 33  
    zbyszekskibinski wrote:
    Trzeba dojść jakimś sposobem i podmienić.

Skoro widać które lampy świecą ciemniej, to chyba żaden problem ustalić który transformator je zasila. Wystarczy wtedy zamienić miejscami transformatory i obserwować ekran.
  • Helpful post
    mirex
    Level 43  
    A może z oscyloskopem warto się dogadać w takich przypadkach?
    A może, po 10 włączeniu na przykład, palec by wystarczył. ;)

---------
    zbyszekskibinski wrote:
    Pobrałem sobie schemat na stronie serwisowej Sharpa

Pewnie, można. Tyle tylko, że u nas kilka lat już leży i czeka, aby go obejrzeć. Najlepiej przed założeniem tematu. ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3577364#3577364
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Panowie, lamer i mirex nie jest łatwo ustalić dokładnie, która lampa się nie świeci bo w service mode udaje się tylko wejść 'raz na 20 razy' i mam tylko jedną sekundę a właściwie jej ułamek zanim zaświeci się 'śnieg' z głowicy na którym niewiele widać a aż ekran w ogóle zgaśnie ale moje bystre oko nawet w tak trudnych warunkach wychwyciło, ze jest to lampa 4 od góry (zgodnie z obrazkiem liska, na którym ktoś wymieniał już 4-te trafko). Oscyloskopem można pomierzyć ale tak jak pisałem, bardzo rzadko udaje się wejść w serwis kombinacją 'sharpowską': VOL-/INPUT/raz na kilkanaście razy/Gdyby było tak prosto napewno dawno bym już naprawił i nie zakładałbym postu szan. panowie L. i M,

No coż zamówiłem transformatorek, podmienie i dam znać jak poszło.
    Pozdrawiam.
    lamer.
    Level 33  
    zbyszekskibinski wrote:
    Panowie, lamer i mirex nie jest łatwo ustalić dokładnie, która lampa się nie świeci

A to co?
    zbyszekskibinski wrote:
    da się zaobserwować poziomą smugę w pozycji 3-4 lampy od góry, zamiast w pełni swiecącej lampy.

zbyszekskibinski wrote:
    Oscyloskopem można pomierzyć ale tak jak pisałem, bardzo rzadko udaje się wejść w serwis kombinacją 'sharpowską

Oscyloskop jest bardzo szybkim przyrządem, jedna sekunda na pomiar to aż za dużo.
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    Oscyloskopem można pomierzyć ale tak jak pisałem, bardzo rzadko udaje się wejść w serwis kombinacją 'sharpowską

Kol. Zbyszku jesli ja pisałem o pomiarze trafek.HV to miałem na mysli "żmudną pracę pomiarową " polegającą niestety na wylutowaniu trafek z płytki i pomiarze ich przy pomocy znanej metody na "stole warsztatowym" : generator i oscyloskop na wyjsciu trafka_ obserwacja przebiegu.
    Pisałem wcześniej
    Quote:
    Wiem od znajomych ,że w tej serii często padały trafka Hv po pierwotnej stronie.
    Pomiar na ohmy nic nie da, tylko oscyloskop i generator sygnałowy .

p.s
    (':?:') Możesz wrzucić do tematu *.pdf scalaka

Link_Trust me, I'm an engineer !
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Jurku ja znam tą metodę (tzw.' ringing test')ale prościej zmierzyć czy jest po prostu wysokie z 4 trafka na lampę a z pomiaru oscyloskopowego nic nie widzę także napewno to trafko nie steruje jedną z świetlówek przyłaczonych do niego. Pdf scalaka,(a właściwie schamat inwertera) podeśle ci na maila, bo jest już na forum a wg. reguł forum nie można byle gdzie wklejać plików. Filmik super, mam nadzieje, że 'powaga' tego forum nie spowoduje, że filmik zaliczy koszyk.

Pozdr.
    lamer.
    Level 33  
    zbyszekskibinski wrote:
    podeśle ci na maila, bo jest już na forum a wg. reguł forum nie można byle gdzie wklejać plików

Jest, i to od dawna. Z resztą lisek podesłał Ci link z fragmentem tego schematu, więc niczego nie musisz mu podsyłać na maila. :D

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=228079
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Telewizorek został naprawiony. Po wymianie transformatorka (tego, którego brak na obrazku zaprezentowanym przez Liska-), po trzydziestu próbach wejścia w serwis c..j uruchomił się z zapełnionym buferem błędów świetlówek (uff.. ciężka jest praca serwisanta, lub 'naprawiacza' jak ongiś mnie nazwał jeden z panów moderatorów) Natychmiast skasowałem błędy i wyłączyłem do czuwania. Teraz zostaje jeszcze z trzydzieści razy powtórzyć opcje wejścia w SM aby wykasować tą głupią literkę 'K' i robota zakończona. Podziękowania dla panów, głównie dla lamerka i liska.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Klient odebrał. Zamykam.