Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na układ sterowania do balonu

Buda88 27 Cze 2012 10:55 1913 12
  • #1 27 Cze 2012 10:55
    Buda88
    Poziom 2  

Witam.
    Planuję zaprojektować układ sterowania do jednostki latającej jaką będzie balon o średnicy około 2m. Chciałbym zadawać mu daną pozycję którą miałby osiągać.
    Zakładam, że wgram mu np. mapę obszaru, w którym będzie się poruszał. Drogę będzie wyszukiwał za pomocą algorytmu wavefront.
    Moje pytanie brzmi czy jest możliwe (czy to dobra idea?) aby sterowanie odbywało się za pomocą mikrokontrolera + mostka-H. Na podstawie mapy program napisany w C++ ( w tym także algorytm wavefronta) będzie dawał sygnał na odpowiednie wyjście mikrokontrolera, na jego wyjściu pojawi się logiczna 1 i np. wartość 7V (nie wiem czy tak do końca działa mikrokontroler?). Następnie to 7V zostanie przekazane na mostek H i on wprawi w ruch silnik. Czy może jednak lepiej zrezygnować z mostka H i sterować bezpośrednio z mikrokontrolera?
    Ale plusem mostka H jest możliwość sterowania prędkością poprzez PWM a także kierunkiem, ponieważ zależy mi żebym mógł kręcić śmigłem w obie strony zależnie od potrzeby.
    Co ogólnie o tym sądzicie?
    Czy jest to dobra droga?
    Czy może macie jakieś inne pomysły na zrealizowanie tego planu?
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam.

0 12
  • #2 27 Cze 2012 11:53
    atom1477
    Poziom 43  

Widzę że kompletnie nie wiesz o czym piszesz.
    Sterowanie PWM to nie jest zaletą mostka H tylko mikrokontrolera. Mostek jedynie powiela sygnały PWM podawane z mikrokontrolera.
    Czyli sam mostek nie wysteruje Ci silnika PWMem jak układ poprzedzający mostek (mikrokontroler) nie wygeneruje owych sygnałów PWM.
    W pewnym sensie można powiedzieć że silnikami i tak będziesz sterował bezpośrednio z mikrokontrolera, bo z punktu widzenia sygnału mostek nic nowego już tam nie dodaje.
    Mostek dodaje jedynie energii.
    Tak samo z kierunkiem.

0
  • #3 27 Cze 2012 12:04
    MirekCz
    Poziom 35  

1. Poczytaj o mostkach H. Z mikrokontrolera nie wysterujesz bezpośrednio silnika, bo potrzebuje on dużo większy prąd niż może dostarczyć mikrokontroler. Mostek H jest po to, żeby na podstawie cyfrowych sygnałów z mikrokontrolera sterować dużą mocą silnika.

2. Pomyśl o zainstalowaniu silników ze śmigłami na serwach modelarskich. W ten sposób będziesz mógł je obracać dookoła i w ten sposób kontrolować lot i obrót balonu...

0
  • #4 27 Cze 2012 16:52
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

MirekCz napisał:
    [...] będziesz mógł je obracać dookoła i w ten sposób kontrolować lot i obrót balonu...
    ...tym bardziej, że śmigła nie do końca są dwukierunkowe.

0
  • #5 28 Cze 2012 22:45
    basior1
    Poziom 12  

Idea piękna .
    Warto dodać jeszcze LB-746

Dodano po 2 [minuty]:

Tomasz Gumny napisał:
    MirekCz napisał:
    [...] będziesz mógł je obracać dookoła i w ten sposób kontrolować lot i obrót balonu...
    ...tym bardziej, że śmigła nie do końca są dwukierunkowe.

ale są lewe i prawe

0
  • #6 28 Cze 2012 22:54
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Wymiana śmigła przy każdej zmianie kierunku obrotów może być niewygodna, zwłaszcza w locie. :D

0
  • #7 28 Cze 2012 23:15
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Aj tam, śmigłem można kręcić w dwie strony(dla czepialskich: oczywiście nie jednocześnie... ;) ).

0
  • #8 28 Cze 2012 23:26
    basior1
    Poziom 12  

Ja proponuje zastosować ATtiny13 i cztery silniczki .
    port PB2 lot góra.
    port PB3 lot dół.
    A sterowanie lewo prawo .
    port PB1 prawo.
    port Pb0 lewo.
    I bardzo proszę nie robić ze sterowca balona.

0
  • #9 28 Cze 2012 23:46
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

basior1 napisał:
    port PB2 lot góra.
    port PB3 lot dół.
    A sterowanie lewo prawo .
    port PB1 prawo.
    port Pb0 lewo.
    1. To jest pomysł pakowania się w kłopoty - wyjścia są konfliktowe.
    2. Raczej mało pamięci na
    Buda88 napisał:
    program napisany w C++ ( w tym także algorytm wavefronta)

0
  • #10 29 Cze 2012 11:00
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

LordBlick napisał:
    Aj tam, śmigłem można kręcić w dwie strony
    Właśnie w tym problem, że nie bardzo. Oczywiście kręcić można, ale "łyżeczkowy" zazwyczaj profil śmigła powoduje, że ciąg przy właściwym kierunku obrotów jest znacznie większy niż przy obrotach przeciwnych.

0
  • #11 29 Cze 2012 15:39
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Tomasz Gumny napisał:
    LordBlick napisał:
    Aj tam, śmigłem można kręcić w dwie strony
    Właśnie w tym problem, że nie bardzo. Oczywiście kręcić można, ale "łyżeczkowy" zazwyczaj profil śmigła powoduje, że ciąg przy właściwym kierunku obrotów jest znacznie większy niż przy obrotach przeciwnych.

... a ja dodam, na wszelki wypadek:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Profil_lotniczy
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_no%C5%9Bna

Pomysł na układ sterowania do balonu

0
  • #12 29 Cze 2012 16:32
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Gwoli ścisłości - istnieją profile symetryczne, stosowane zresztą w samolotach akrobacyjnych, które umożliwiają skuteczne latanie w odwróceniu. Niestety w przypadku śmigła przeciwne obroty oznaczają latanie na plecach i do tyłu. :D

0
  • #13 05 Lip 2012 08:23
    Buda88
    Poziom 2  

atom1477 napisał:
    Widzę że kompletnie nie wiesz o czym piszesz.

Akurat jeśli chodzi o mostek-H to jakieś tam pojęcie mam bo używałem go już i bawiłem się nim. Mogę nie mieć pojęcia akurat o mikrokontrolerach, bo nimi w praktyce jeszcze się nie bawiłem.

No nic narazie dzięki za pomoc, niedługo się za to zabieram jak tylko będę miał już troche wolnego czasu.

0