Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nota aplikacyjna Intersila opisująca zdalny czujnik naprężeń.

ghost666 27 Cze 2012 13:17 3024 1
 • Nota aplikacyjna Intersila opisująca zdalny czujnik naprężeń.

  Bezprzewodowy czujnik naprężenia to sensor idealny do zastosowania w miejscach gdzie dostęp nie jest łatwy. Układ wykorzystuje moduł do transmisji bezprzewodowej EZRadioPRO® o poborze prądu zaledwie 100μA do przekazywania bezprzewodowo transmisji i naprężeniu. Dodatkowo wykorzystanie jednostki TherMobility™ w celu zbierania energii z ciepła otaczającego układ pozwala na podtrzymanie transmisji. Dzięki zastosowaniu tych technologii sensor po instalacji jest w stanie samodzielnie działać do końca swojego okresu użytkowania, bez konieczności serwisowania, wymiany baterii etc.

  Moduł składa się z jednostki TherMobility™, foliowego sensora naprężenia, wzmocniacza ISL28133, przełącznika ISL54051 oraz nadajnika Si1012.

  Bezprzewodowy sensor naprężenia wykorzystuje foliowy czujnik naprężenia, który przyklejony jest do PCB. Czujnik oporowy tworzy jedną stronę mostka Wheatstona, wykorzystaną do pomiaru zmieniającego się oporu. Wzmacniacz operacyjny ISL28133 dokonuje odczytu napięcia różnicowego. W celu zmniejszenia poboru mocy przez urządzenie napięcie przykładane do mostka jest tylko na czas trwania pomiaru, zajmuje się tym niskooporowy przełącznik ISL54051. Jeśli wymagane jest zwiększenie rozdzielczości pomiaru do układu dodany może być przetwornik analogowo-cyfrowy ISL2671286.

  Wszystkie układy na płytce nadajnika zasilane są pojedynczym napięciem 3,3V produkowanym przez moduł TherMobility™. Moduł składa się z generatora termoelektrycznego eTEGTM HV56 firmy Nextreme, zamieniającego różnicę temperatur na różnicę potencjałów. W celu uzyskania wymaganego prądu 100μA przy zasilaniu 3,3V różnica temperatur wynosić musi 48°C, jednakże mniejsze różnice temperatur także pozwalają na aplikację układu, jedynie zwiększy się czas ładowania kondensatora zbierającego ładunek. Energia może być także wykorzystana do ładowania baterii. Zakładając czas pomiaru i transmisji zmierzonej wartości na 10ms układ ładować musi się 3s, podtrzymując jednocześnie działanie uśpionych układów prądem 100µA.


  Link


  Źródła:
  http://www.intersil.com/content/dam/Intersil/...auge/Cook_Book-Wiress_Strain_Gauge_Module.pdf

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9431 postów o ocenie 7092, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway
 • #2
  mjc
  Poziom 14  
  W artykule brakuje mi jednego: dokładności i niepewności pomiaru a to chyba rzeczy najważniejsze jeśli chodzi o jakość i zastosowanie tego tensometru.