Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piecyk gitarowy KUSTOM KBA200 - wypalony rezystor

27 Cze 2012 13:47 2173 8
  • Poziom 28  
    Witam, wypalony jest rezystor R28 - ściślej mówiąc po poprzedniej naprawie nie ma go w ogóle a napisy na płycie spalone. Rezystor jest w układzie zabezpieczenia wzmacniacza zbudowanego na hybrydzie STK404-140.
    Prośba o sprawdzenie jak ktoś ma taki sprzęt lub schemat, ewentualnie oszacowanie wartości tego rezystora albo zdjęcie płyty. Fragment schematu załączam.

Piecyk gitarowy KUSTOM KBA200 - wypalony rezystor
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    hm, czyli działał bez zabezpieczenia, wartość od 1,5 do 2,2 kilo oma.
  • Poziom 28  
    Dopóki działał, miał zabezpieczenie. Gdy się spalił został zaniesiony gdzieś do naprawy i tam wyjęli zwęglony rezystor. Poddali się bo podobno mieli problem z zakupem hybrydy.
    Jak go dostałem, zamiast rezystora siedziała dioda BAV18 zwrócona katodą do katody 1N4148, którą także ktoś wymienił na BAV18. Na płytce widać, że powinien być rezystor w tym miejscu, tylko jego wartość (wszystkie były opisane) jest wypalona i nie ma możliwości odczytać.

Założymy 1k5, najwyżej będzie trochę wcześnie odcinała.... albo wcale :)
    Temat wciąż otwarty jeśli ktoś ma KBA200 na stole lub w domu i może go otworzyć, to było by super znać dokładną wartość.

A może ktoś to policzy? Ja niestety za cienki jestem :( zespół głośników ma rezystancję zmierzoną omomierzem 2,8ohm - nie wiem czy coś nie mało - muszę je jeszcze sprawdzić, zasilanie wzmacniacza +/- 60V, moc odcięcia myślę, że 200W trzeba założyć, napięcie przy którym dioda transoptora zaświeci - ok 1,2V - da się z tego policzyć?
  • Poziom 20  
    Hm, popatrz dioda i rezystor są szeregowo,dlatego pewnie ktoś wstawił je odwrotnie.... Co do mocy to napisałem ,iż wartości od... do... ponieważ wszystko zależy od tranzystorów końcowych oraz rezystorów emiterowych.
    W różnych seriach produkcyjnych jest różnie.
    Nie wiem skąd ci się wzięło na diodę transoptora 1,2V?
  • Poziom 28  
    Z noty wziąłem... forward voltage = 1,2V, zresztą zmierzyłem - przy ok 1V zaczyna tranzystor przewodzić, przy ok. 1,2V jest już nasycony. Może coś źle zrozumiałem, ale jak pisałem: za cienki jestem - inaczej sam bym sobie policzył.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    No niby tak teoretycznie jest, dobra przyjmujemy standardowo 1,4V .

Trochę wcześniej wprowadziłem w błąd wiec wyjaśniam:

- na rezystorze R46(470 om) dla maksymalnego prądu tranzystorów Q102 Q102 , a co za tym idzie odpowiadającemu maksymalnej mocy na rezystancji głośnika ma się nam odłożyć właśnie takie napięcie aby transoptor zadziałał,czyli ok.1,4V,

- pomiar prądu jest dokonywany na rezystorach R38, R 37 o wartości 0,22 oma, odłożone napięcie jest prostowane na diodzie D11 a następnie dzielone w dzielniku R28, R46, czyli napięcie odłożone na R38, 37 dla maksymalnego prądu jest dzielone w stosunku R28+R46/ R46 ,

Kondensator C20 ma zadanie opóźnienie reakcji jak również podtrzymanie napięcia przewodzenia transoptora.

Z założonej mocy wzmacniacza, oczywiście nie przekraczając parametrów maksymalnych tranzystorów Q103, Q102 i przy wskazanej rezystancji obciążenia wynika, iż zabezpieczenie powinno zadziałać przy prądzie ok. 8,45A.

Dla marginesu bezpieczeństwa można przyjąć 7A, jak" mocno dajesz" nawet 6A( moc niewiele mniejsza nie jest tak znacząca dla efektu słyszalności a dla sprzętu tak:D - moc dwa razy większa nie oznacza dwa razy głośniej:D:D:D).

Teraz z prawa Ohma liczysz z prądu 7A i rezystancji 0,22oma napięcie jakie wchodzi na dzielnik( iloczyn).
    No i teraz dzielnik musi to napięcie tak podzielić by na R46 odłożyło się to wspomniane 1,4v,no 1,3V:D.

Czyli mamy 7*0,22=1,54 [v] na 470+R28, oraz 1,3V na szukanym R28, ponieważ prąd jest stały wiec proporcje porównujemy i obliczamy szukane R28.
    Wychodzi jakieś ok. 86,76 oma!!!!!!!

Tu sprostowanie co do podanej wcześniej wartości , tak by było bez R46;), co czasem jest stosowane przez tego producenta.

Pozostaje sprawdzenie obliczeń:
    1,54V/556,76= Uf/470, z tego wynika 1,54V x 470=556,76Uf, czyli Uf=1,3V.
  • Poziom 28  
    Myślę, że dam 82Ω i pewnie się bardzo z prawdą nie minę.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Oczywiście dla 82 omów Uf=1,31 v ;D .
    Ale jak zaznaczyłem należy sobie sprawdzić parametry tranzystorów Q102 i Q103 dopuszczalny prąd kolektora, jak również sprawdzić tą rezystancję obciążenia( trochę ona nie pasuje na oryginalne dwa Eminence?)
    Całkiem osobno można się pokusić o drugi taki dzielnik wraz z diodą czerwoną 2 mA ale obliczony na 85% mocy , czyli taki clip. :D:D:D Czasem ratuje ,to nas od "młócenia" bez zastanowienia na progu możliwości , dajmy na to w ciepły ,upalny dzień.
  • Poziom 28  
    Tranzystory Q102,103 są wewnątrz układu STK404, nie podaje nota dopuszczalnego prądu kolektora. Wiem, że rezystancja nie pasuje - nota STK mówi o 180W przy 6Ω i 10% THD, przy 3Ω hybryda raczej powinna się ugotować, zwłaszcza, że napięcie także dobrano powyżej zalecanego. Być może taka była przyczyna uszkodzenia piecyka, sprawdzę głośniki przed uruchomieniem.

---------------------

Głośniki Eminence - 2szt , napisane na każdym 8Ω a miernik mi mierzy po 5,2Ω na każdym. Brak oznak jakiegokolwiek uszkodzenia - myślę że ten typ tak ma.
    Wewnątrz kolumny jest mała zwrotnica, która łączy te głośniki równolegle.
    Miernik mam dobry - mierzyłem rezystor i pokazuje jak trzeba, na innym głośniku 4Ω pokazuje 3,8Ω.
    Nie wiem jak to jest zrobione ale widać skośnoocy założyli, że hybryda wytrzyma znacznie więcej niż nota podaje :/