Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie UKF Meridian 236 (głowica na hybrydzie)

Jacck 27 Cze 2012 15:02 3246 3
  • #1 27 Cze 2012 15:02
    Jacck
    Poziom 26  

Witam,
    Na prośbę znajomego naprawiłem mu takie stare radio (ma do niego sentyment bo kupił je za dawnych czasów do słuchania Wolnej Europy). Uszkodzona była przetwornica napięcia strojenia (11V DC -> 30V DC). Na AM radio odbiera już dobrze, chciałem jednak przy okazji przestroić głowicę UKF na zakres 88-108MHz.
    Przeczytałem na pewnym forum że w tym celu należy 2 krotnie zwiększyć wartości pojemności C5 (10pF), C7 (150pF), C16 (15nF) i C17 (56pF) w głowicy UKF.
    Zrobiłem to ale była cisza. Po zmniejszeniu pojemności dołożonej równolegle do C17 (heterodyna) i ruszeniu trymerem C14 radio zaczęło odbierać stacje w górnym UKF ale bardzo cicho (kręcenie trymerami C1i C3 oraz cewkami L1 i L2 nie pomaga). Schemat głowicy:

Głowica zbudowana jest na układzie hybrydowym K237XA5. Schemat wewnętrzny i aplikacja producenta poniżej:

Stacje odbierane są cicho ale chwilami są jakieś przeskoki że jest głośniej. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z przestrajaniem UKF na hybrydzie K237XA5 to proszę o sugestie.

0 3
  • Pomocny post
    #2 27 Cze 2012 21:55
    ankowalik
    Poziom 24  

Witam.
    Zmniejsz liczbę zwojów o około 30%. Zwiększ kondensator heterodyny, o ile nie uzyskałeś całego zakresu.
    Następnie ustawiaj czułość na dole rdzeniami cewek na górze kond. zmiennymi.
    Ewentualnie (jak słaba czułość) zmieniaj kondensatory.
    salut
    andre

0
  • #3 28 Cze 2012 00:13
    jajacek120
    Poziom 14  

Dlaczego zmieniasz C16 bez sensu.Koniecznie zmniejsz C15 do 2-3pF.
    To jest ARCz będzie "przeciągało"

Dodano po 3 [minuty]:

Myślę że wszystkie pojemności które wymieniłeśZMNIEJSZYŁEŚ o połowę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodano po 33 [minuty]:

Zmniejsz liczbę zwojów o około 30%. Zwiększ kondensator heterodyny, o ile nie uzyskałeś całego zakresu
    Nidokładnie przeczytałeś co Kolega zrobił

0
  • #4 28 Cze 2012 07:34
    Jacck
    Poziom 26  

Wszystkie pojemności ZWIĘKSZYŁEM mniej więcej o połowę. Wzorowałem się na tym opisie:
    Link
    Udało mi się uzyskać odbiór kilku stacji ale nie mam jeszcze pełnego zakresu.

UKF już działa (nie róbcie tak jak piszą w linku powyżej). Najpierw przywróciłem kondensatory do stanu oryginalnego. Następnie zmniejszyłem o 3 zwoje cewki L1, L2 i L3 (zwarłem 3 górne zwoje kroplami cyny). C15 (ARCz) zmniejszyłem z 6,8 na 4,7pF i jest OK. Usunąłem C5 (10pF). Dostroiłem trymerami C14 - tak aby uzyskać odpowiedni zakres przestrajania a następnie C1 i C3 na najlepszy odbiór na częstotliwościach w okolicach 108MHz (co wystąpiło przy ustawieniu ich na min. pojemności). Dla częstotliwości ok.90MHz kręciłem mosiężnymi rdzeniami cewek L1 i L2. Uzyskałem bardzo dobry odbiór stacji w zakresie ok. 91-108MHz. Próbowałem rozszerzyć zakres zwiększając pojemność kondensatora skracającego C17. Zakres przestrajania nieco wzrósł ale kosztem czułości (prawdopodobnie rozjechała się współbieżność - trzeba by proporcjonalnie zwiększyć pojemność C7). Ostateczne więc zostawiłem z zakresem ok. 91-108MHz (akurat w mojej okolicy nic ciekawego nie nadaje poniżej). Zarówno czułość jak i selektywność jest znacznie lepsza niż w tanich radyjkach z marketów. Dziękuję za pomoc!

Zmieniłem rysunek ze schematem głowicy w pierwszym poście (dodałem opis przestrojenia który u mnie zadziałał).

0