Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania i wątpliwości związane z ubezpieczeniem samochodu

andrzej4864 27 Cze 2012 15:52 3622 12
  • #1 27 Cze 2012 15:52
    andrzej4864
    Poziom 12  

Witam nie wiem czy piszę temat w dobrym dziale ale nie znalazłem działu w którym moglbym zadać to pytanie więc tak kupiłem jakiś miesiąc temu samochód w tym tygodniu mija czas który miałem na przerejestrowanie samochodu na siebie, czy za nieprzerejestrowanie samochodu w ciągu tych 30 dni na siebie grozi jakaś kara? A druga sprawa to ubezpieczenie teoretycznie mogę jeździć przez miesiąc na ubezpieczeniu po poprzednim właścicielu nie wypowiadałem umowy ubezpieczenia poprzedniemu właścicielowi,miesiąc mija ubezpiecznie jest ważne do 2012-10-14 na tej stronie http://www.motofakty.pl/artykul/spozniona-rejestracja.html wyczytałem że od ponad roku kupując samochód kupuję go odrazu z ubezpieczeniem i jest ono ważne do końca daty zawartej umowy czyli mogę z tym ubezpieczniu jeździć?

0 12
  • #2 27 Cze 2012 16:29
    LA72
    Poziom 39  

Sprzedający po pozbyciu się pojazdu zazwyczaj kieruje swe drogi do ubezpieczyciela, w celu poinformowania go o zakończeniu obowiązywania umowy.
    Jak trafisz w okres, po którym ubezpieczalnia zakończyła umowę z poprzednim właścicielem to podczas jakiejkolwiek kolizji możesz mieć problem z funduszem gwarancyjnym.
    Koszty jazdy bez ważnego OC są znaczne.

1
  • #3 27 Cze 2012 17:01
    andrzej4864
    Poziom 12  

Tyle że poprzedni właściciel nie ma prawa wypowiedzenia umowy po sprzedaży samochodu tylko i wyłącznie po uprzednim wyrejestrowaniu samochodu o czym w tym przypadku nie ma mowy.

0
  • #4 27 Cze 2012 17:16
    Fredw
    Poziom 19  

Leszcz72 napisał:
    Sprzedający po pozbyciu się pojazdu zazwyczaj kieruje swe drogi do ubezpieczyciela, w celu poinformowania go o zakończeniu obowiązywania umowy.

Nie o zakończeniu tylko o zmianie stron umowy (zobowiązania przechodzą z poprzedniego na obecnego właściciela auta).
    Jeśli nic w przepisach się nie pozmieniało to obecny właściciel ma 30 dni na rezygnację z umowy, a jeśli nie chce tego robić lub nie wyrobi się w 30 dniach to umowa przechodzi z automatu na niego.

Trzeba się teraz skontaktować z ubezpieczycielem żeby dokonał przeliczenia składki i podpisać z nim kontynuowanie tej umowy lub zerwać i podpisać z inną firmą.
    Wybór należy już do nowego właściciela i jego portfela.

W Wydziale Komunikacji raczej nic nie zrobią jak przeciągniesz ten czas, chyba że trafisz na jakiegoś wyjątkowo upierdliwego urzędnika.

0
  • #5 27 Cze 2012 17:26
    andrzej4864
    Poziom 12  

Fredw podobno przepisy z ubezpieczeniami oc nieco się zmieniły w linku który podałem w pierwszym poście jest napisane : "Na zlekceważenie przepisów mogą sobie oczywiście pozwolić osoby, które kupiły auto z polisą OC ważną dłużej niż owe 30 dni. Od ponad roku jest bowiem tak, że ubezpieczenie OC „idzie” za samochodem. Jeśli sprzedamy auto z ubezpieczeniem OC ważnym jeszcze przez np. pół roku, to szansę na rzeczywisty zwrot składki mamy wówczas, gdy jego nabywca wykupi nowe ubezpie­czenie. Jeżeli nie ma na to ochoty, może na „naszym” OC jeździć do końca jego ważności. Jeśli natomiast sprzedamy komuś samochód z polisą OC ważną tylko kilka dni, to igranie z przepisami i opóźnianie przerejestrowania z pewnością się nabywcy nie opłaci. Za brak OC nawet przez jeden dzień Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada karę w wysokości 400 euro. Chcąc wykupić nowe ubezpieczenie, trzeba samochód przerejestrować. Aby rejestracja była możliwa, należy mieć ważną polisę poprzedniego właściciela." co o tym myślisz?

0
  • #6 27 Cze 2012 17:52
    Fredw
    Poziom 19  

andrzej4864 napisał:
    co o tym myślisz?

Żebyś nie kombinował i załatwił to tak jak powinno być..

0
  • #7 27 Cze 2012 21:41
    kamil907
    Poziom 28  

Zgłoś się po prostu do tej firmy ubezpieczeniowej, żeby przepisali aktualną polisę na ciebie i po problemie. Co do rejestracji to ja swoje ostatnie auto rejestrowałem po ponad 3 miesiącach d zakupu i nie było żadnego problemu. Brat już prawie 8 miesięcy jeździ bez przerejstrowywania, jedynie ubezpieczenie ma na siebie i wszystko jest OK.

0
  • #8 27 Cze 2012 23:10
    tzok
    Moderator Samochody

Za zwłokę w przerejestrowaniu nie przewidziano żadnych kar. Ubezpieczenie idzie z autem ale powinieneś spisać aneks do umowy. Jedna ważna rzecz - ubezpieczenie jest na rok, ale może być płatne w ratach i jeśli poprzedni właściciel rozłożył sobie na raty to będziesz je musiał zapłacić.

1
  • #9 29 Cze 2012 09:56
    krzysiekg7
    Poziom 15  

andrzej4864 napisał:
    Chcąc wykupić nowe ubezpieczenie, trzeba samochód przerejestrować.

Można ubezpieczyć auto nie przerejestrowane bez żadnych problemów.

0
  • #10 29 Cze 2012 14:45
    PCcepuk
    Poziom 19  

nie ma zadnej kary za nie przerejestrowanie auta do 30dni -mozesz wiec jezdzic,
    ubezpieczenie obecnie nalezy do pojazdu NIE do własciciela -skoro wiec masz wazne i opłacone do 2012-10-14 to jest wazne, ale...
    sprzedajacy pojazd powinien nie zwłocznie powiadomic swój zakład ubezpieczen o zbyciu pojazdu i przedstawic umowe kupna-sprzedazy, Ty mozesz odstąpic od obecnego ubezpieczyciela w ciagu 14dni i wybrac nowego lub jezdzic na tym samym ubezpieczeniu ale zakład ubezpieczen doliczy lub nie kwote do zapłaty jezeli nie masz znizek a sprzedajacy je miał lub miał wieksze...

tak wiec jezeli masz wazne bad.techniczne i ubezpieczenie to mozesz jezdzic...

0
  • #11 13 Sie 2012 11:31
    coin22
    Poziom 12  

Witam,

Chciałem się upewnić, że dobrze rozumiem.
    Kupiłem 8 sierpnia samochód używany, który ma umowę OC opłaconą do czerwca 2013. Z tego co się orientuję mam 30 dni na przepisanie tej umowy na siebie, albo na podpisanie nowej umowy ubezpieczenia.
    Kilka pytań.

1. Czy mogę z nowym towrzystwem ubezpieczenia zawrzeć umowę obowiązującą od np 3 września i do tego czasu funkcjonowało będzie stare ubezpieczenie?

2. Czy jeśli zawrę umowę z nowym towarzystwem to czy moim obowiązkiem jest jakoś pisemnie informować starego ubezpieczyciela o tym, że rezygnuję? I czy mogę już dziś wysłać im wiadomość, że rezygnuję z ubezpieczenia z dniem 3 września tak by zachować ciągłość ubezpieczenia ?

Dzięki za informacje.

0
  • #12 23 Sie 2012 14:24
    tzok
    Moderator Samochody

Masz 30 dni na ew. wypowiedzenie tej umowy. Dla własnego spokoju powinieneś spisać aneks do umowy. Możesz ale nie musisz przeliczać składki (tzn. ew. możesz dostać jakiś zwrot).

Przed zawarciem umowy z nowym TU (ale to moim zdaniem bez sensu) musisz pisemnie wypowiedzieć umowę z poprzednim TU (chyba, że skorzystasz z usług agenta).

0
  • #13 02 Wrz 2012 21:57
    Hans17
    Poziom 9  

Ja w czerwcu kupiłem samochód z OC ważnym teoretycznie do końca roku. Teoretycznie dlatego, że kiedy poszedłem do Warty (mniej więcej po 12 dniach od zakupu), bo tam było auto ubezpieczone to dowiedziałem się, że:
    1. Zapłacone są tylko 2 raty (o czym sprzedający nie raczył mi powiedzieć, więc od lipca jeździłbym bez OC)
    2. Jeżeli chcę wypowiedzieć, to muszę to zrobić w ciągu 2 dni (bo mam 14 dni żeby to zrobić), a jeżeli chcę kontynuować użytkowanie auta z tą polisą to muszę dopłacić...
    2.1. ...ale nie różnicę równą 2 ratom - czyli 310 zł, bo całość na rok była 620 - tylko przedstawiciele Warty najpierw przeliczą mi składkę i ja dopiero dopłacę; "przemiły" pan z TU trochę poklikał i mówi z uśmiechem na twarzy, że muszę dopłacić 1800 zł (fakt, zniżek nie mam, ale w PZU uwzględnili zniżki współwłaściciela i wyszło niecałe 800 zł); na pytanie czemu nie wziął pod uwagę zniżek drugiego właściciela odpowiedział, że to nie ma znaczenia, że oni zawsze liczą ubezpieczenie dla tego z właścicieli, który ma krócej prawo jazdy.
    Jak powiedziałem, że w takim razie dziękuję i wypowiadam, to nie mogłem tego zrobić od razu, tylko złożyć u nich odpowiednie pismo (wniosek?) z prośbą o wypowiedzenie umowy. Napisałem to odręcznie i zaniosłem tego samego dnia żeby dowiedzieć się, że to musi być odpowiedni druk pobrany z ich strony internetowej i że muszę to zrobić w poniedziałek (był piątek) bo "dzisiaj już tego nie przyjmiemy" - nie chciałem nawet pytać dlaczego...
    Ale czy wg Was, to nie jest zwyczajne utrudnianie człowiekowi życia? Bo nie wiem czy można to inaczej nazwać...

P.S.
    Facet twierdził jeszcze, że muszę im przynieść i pokazać dowód, że ubezpieczyłem auto gdzie indziej, bo on nie chce mieć potem problemów.
    Oczywiście tego nie zrobiłem, bo wiedziałem, że to bujda :D Następnego dnia udałem się do PZU, gdzie wszyscy zastanawiali się skąd się facet urwał i kupiłem OC i NNW za 840 zł (mój pierwszy samochód, prawo jazdy 2,5 roku, wiek - niespełna 21 lat)

P.S.
    A jakby ktoś chciał wiedzieć, to kupiłem Skodę Octavię z 2002 r. za 13 700 zł :D

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo