Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie jakości głowicy Video

maciejwawa 15 Sty 2005 23:44 924 3
 • #1 15 Sty 2005 23:44
  maciejwawa
  Poziom 13  

  Jak można sprawdzić miernikiem (multimetrem) czy głowica jest dobra ( jaka powinna być wartośc chyba impedancji na cewkch wizyjnych czy jak to małe się nazywa).

  0 3
 • Katalog Megger
 • #2 16 Sty 2005 00:26
  Piotr Pajkert
  Poziom 32  

  Witam!
  Multimetrem można zmierzyć parametry uzwojenia głowicy (po odlutowaniu od transformatora obrotowego). Stan mechanicznego zużycia najlepiej sprawdzić obserwując odtwarzanie obrazu z taśmy nagranej na nowym video i porównać z obrazem nagranym na badanym magnetowidzie. Jest to metoda dostępna w warunkach amatorskich jednak wymaga pewnego doświadczenia.
  Cześć!

  0
 • Katalog Megger
 • #3 16 Sty 2005 10:24
  radiogaga
  Serwisant

  Istnieja mierniki do testowania jakosci glowic np firmy KONIG

  0
 • #4 16 Sty 2005 16:04
  oldboy
  VIP Zasłużony dla elektroda

  maciejwawa napisał:
  Jak można sprawdzić miernikiem (multimetrem) czy głowica jest dobra ( jaka powinna być wartośc chyba impedancji na cewkch wizyjnych czy jak to małe się nazywa).

  Do pomiaru skuteczności głowic wizyjnych stosuje się mierniki przy pomocy których można zmierzyć indukcyjność uzwojenia. Mogą one być wyskalowane w bezpośrednich wartościach indukcyjności (uH) , badź w % średniej wartości indukcyjności dla fabrycznie nowych głowic wizyjnych.
  Zwracam uwagę na często popełniany błąd - pod pojęciem głowica wizyjna należy rozumieć czytnik czyli "listek" ferrytowy wraz z uzwojeniem. Popularnie używany wśród serwisantów termin głowica (głowica wizyjna) odnosi się do dysku wizyjnego na którym są rozmieszczone głowice wizyjne (również foniczne itp.).
  Pomiar skuteczności głowice wizyjnej sprowadza się do pomiaru indukcyjności, przy czym w pierwszym przypadku wartość należy odnieść do fabrycznie nowej, natomiast w drugim jest to zaznaczone na skali miernika dopuszczalne pole akceptowanej skuteczności (najcześciej oznaczone kolorem zielonym).
  Wyjaśnienia wymaga fabryczna wartość indukcyjności głowic wizyjnych. Mieści się ona najczęściej w granicach od 2,5 - 3,5 uH w zależności od producenta chociaż z upływem lat są stosowane coraz lepsze materiały magnetyczne co powoduje, że już dzisiaj można spotkać się z wartościami przekraczającymi 4 uH.
  Ps. Pomiar wykonuje się przy odłączonych pierwotnych uzwojeniach transformatora wirującego.

  0