Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana elektryki w mieszkaniu

27 Cze 2012 20:18 6329 15
  • Poziom 7  
    Witam , sprawa dotyczy całej wymiany elektryki , jest to mieszkanie w bloku (wspólnota mieszkaniowa,mieszkanie własnościowe) przewody alu .Licznik jest na klatce sch . A mianowicie mam problem od czego zacząć taką wymianę tzn.nie ma możliwości wymiany za jednym zamachem , koszty mają duże znaczenie ,ja mogę stopniowo odkuwać stare przewody i położyć nowe a połączy już elektryk . Mam małe dziecko i jeszcze rodzice i dużo gratów więc jedyne to mogę robić pomieszczenie po pomieszczeniu.Ale co najpierw ? Jakieś pozwolenia , plany , zacząć od pomieszczeń czy doprowadzenie od licznika do mieszkania ?Jeżeli ktoś doradzi a nie skrytykuje to będę wdzięczny . Nie każdy ma warunki i finanse a żyć trzeba . Z góry dziękuję za każdą odpowiedź .
  • Poziom 41  
    Najlepiej skontaktuj się z elektrykiem, który później będzie tą instalację podłączał. Moim zdaniem dobrze jest zacząć przewodem od licznika--- do przedpokoju.Tam zainstaluj skrzynkę na bezpieczniki. Jaka duża ?,to zależy na ile obwodów podzielisz całe mieszkanie.To, też lepiej dogadać z kimś, co później Ci to będzie podłączał.A w kolejnym etapie, widzę dopiero rozprowadzanie przewodów po mieszkaniu( może być każde pomieszczenie po kolei).
  • Poziom 18  
    Przeniesienie licznika do mieszkania może dokonać tylko elektryk z odpowiednimi uprawnieniami i oczywiście za zgodą dostawcy energii. Jedyne co można doradzić w tej sytuacji to przygotowanie nowej instalacji nie demontując starej (najlepiej prowadzić przewody równolegle ze starymi). Oczywiście prace typu: kucie, wiercenie itp. prowadzimy przy całkowitym odłączeniu zasilania w danym pomieszczeniu. Na koniec rada która wydaje mi się najrozsądniejsza. Konieczny będzie elektryk z uprawnieniami. Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Przy pisaniu swojego postu nie widziałem postu kol. stanislaw1954, dlatego niektóre sugestie się powtarzają.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi . Więc elektrycy to " koledzy " z pracy i jeden mówi że można zacząć od pokoi , oczywiście mają uprawnienia ale i czasu tyle co ja :( a nie mogę zlecić to obcemu bo nikt mi mebli nie poprzestawia a jak pisałem to koszty, chcę sam zrobić jak najwięcej fizycznej roboty tylko jeszcze jedno , czy oświetlenie trzeba ruszać ? A jednak łatwiej było by mi zrobić mieszkanie a potem uprawniony zrobi od licznika do mieszkania . Ale to tylko moja wizja a jak jest w praktyce to nie wiem . Dziękuję .
  • Poziom 18  
    Można "zrobić" mieszkanie A potem wszystko podłączyć. Ale powtarzam do znudzenia: przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Oświetlenie bym ruszał wtedy, gdyby było wykonane przewodami aluminiowymi.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przede wszystkim trzeba zacząć od... myślenia. Czy chcesz zachować dotychczasowy układ bezpieczników, czy lepiej je rozbudować.
    I zacząć przygotowania do remontu. Niestety wiązać się to będzie z kuciem ścian i sufitów. Przewody wymienić najlepiej wszystkie, by potem nie powtarzać roboty.
    Napisz, jakie masz odbiorniki energii w domu (piekarnik elektryczny, ogrzewacze przepływowe, pralka, inne?).
    Mój kolega podczas remontu, prócz wyprowadzenia osobnych bezpieczników na pralkę, komputer (stworzył specjalny obwód tylko do jego zasilania), osobnym obwodem zabezpieczył lodówkę. I teraz jak wyjeżdża z rodziną na dłużej, to wyłącza prąd w całym mieszkaniu prócz lodówki.
    I jeśli się już zdecydujesz na działania, to najlepiej niech ci elektryk wyrysuje, którędy będą biegły przewody, ty wykuj, a potem on lub wspólnie położycie nową instalację. Jeśli będziesz robić sam, to przed tynkowaniem niech ktoś sprawdzi poprawność połączeń.
  • Poziom 7  
    Sprawa wygląda następująco:wszysto jest w alu ośw też .Mam 3 pokoje+przedpokój+kuchnia i łazienka .Najgorsze jest to że podział obwodów jest taki:1obwód oświetlenie 10A ,2obwód dwa pokoje(dwa telewizory+żelazko+czasem odkurzacz)16A , 3 obwód łazienka(pralka),kuchnia(lodówka,mikrofala,czajnik,czasem robot lub toster)pokój (tv,komputer), przedpokój(odkurzacz,suszarka do włosów,maszynka do strzyżenia)16A , oczywiście wszysto na raz nie jest podłączone ale w tych pomieszczeniach takie sprzęty są używane. Myślałem żeby odłączyć ten pokój od obwodu kuchni i łazienki i dodać go jako 4 obwód . A co do oświetlenia to obawiam się kucia w sufitach .
  • Specjalista elektryk
    vales1 napisał:
    Sprawa wygląda następująco:wszysto jest w alu ośw też .Mam 3 pokoje+przedpokój+kuchnia i łazienka .Najgorsze jest to że podział obwodów jest taki:1obwód oświetlenie 10A ,2obwód dwa pokoje(dwa telewizory+żelazko+czasem odkurzacz)16A , 3 obwód łazienka(pralka),kuchnia(lodówka,mikrofala,czajnik,czasem robot lub toster)pokój (tv,komputer), przedpokój(odkurzacz,suszarka do włosów,maszynka do strzyżenia)16A , oczywiście wszysto na raz nie jest podłączone ale w tych pomieszczeniach takie sprzęty są używane. Myślałem żeby odłączyć ten pokój od obwodu kuchni i łazienki i dodać go jako 4 obwód . A co do oświetlenia to obawiam się kucia w sufitach .

W takim razie należy także wymienić przewody od oświetlenia - nie trzeba nawet zbytnio kuć, bo można po prostu wyrwać stare, i ułożyć na ich miejsce nowe. Poza tym istnieje szansa, że instalacja jest w rurkach, bo za komuny było to dość powszechne.
    Ale i tak najlepiej przed rozpoczęciem wezwać elektryka, który dokona podziału obwodów, wytrasuje, poradzi co kupić i udzieli innych wskazówek. Przez forum, bez wizji trudno cokolwiek poradzić, bo nawet ilość i układ pomieszczeń może mieć tu znaczenie.
  • Poziom 29  
    Najpierw proponuję porozmawiać na temat remontu na zebraniu wspólnoty. Dowiedzieć się jaki układ sieci jest w bloku, uzyskać zgodę najlepiej na piśmie na wymianę instalacji itp.
    Później zaproś elektryka i razem zastanówcie się jak to widzicie i ustalcie szczegóły, gdzie co i kto co robi. Jeśli nie wymieniasz od razu całej instalacji w mieszkaniu to rób to pomieszczeniami i sukcesywnie przesuwaj się w stronę zasilania mieszkania.
  • Specjalista elektryk
    Kolejność robót podana przez Kolegę stanislaw1954 ma cenną zaletę. Warto zacząć od wymiany zasilania od licznika (właściwie to od wlz) i zrobienia nowej tablicy mieszkaniowej. Można zabudować nową tablicę mieszkaniową obok starej (lub w innym wygodniejszym miejscu) a starą z niej tymczasowo zasilić. Dużo mniej problemów z rozprowadzaniem nowych obwodów i sukcesywnym likwidowaniu starych, szczególnie jak planujemy robotę etapami.
    Oczywiście rozplombowanie licznika trzeba zgłosić w ZE, także do zaplombowania po wymianie przewodów (tu musi się autor wątku dowiedzieć w swoim ZE czy zgłasza On czy elektryk).

Odnośnie uwagi Kolego remik_I o pisaniu pisma do Wspólnoty (czy Spółdzielni) o uzyskanie zgody na wymianę instalacji, to zależy od formy posiadania mieszkania. Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie jest własnością Spółdzielni i tu trzeba zgody. Mając mieszkanie własnościowe czy hipoteczne, Wspólnotę czy Spółdzielnię tylko zawiadamiamy że się instalację wymienia.
  • Poziom 29  
    Czy na wymianę przewodu zasilającego mieszkanie przebiegającego przez klatkę schodową, która jest własnością wspólnoty nie potrzeba ich zgody?
    Dodam, że często spotyka się obwód dzwonka do drzwi zasilany z obwodów administracyjnych.
  • Admin Elektroenergetyka
    remik_l napisał:
    Czy na wymianę przewodu zasilającego mieszkanie przebiegającego przez klatkę schodową, która jest własnością wspólnoty nie potrzeba ich zgody?
    Dodam, że często spotyka się obwód dzwonka do drzwi zasilany z obwodów administracyjnych.

Oczywiście, że potrzeba.
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    remik_l napisał:

Oczywiście, że potrzeba.

A Członek Wspólnoty mieszkający piętro wyżej lubi ciszę i uważa że to wszystko jest podejrzane. Zgody nie ma.

A propos dzwonka, sugerujecie Koledzy że kupno nowego dzwonka też trzeba zatwierdzić we Wspólnocie?
  • Admin Elektroenergetyka
    mar_cik napisał:

A Członek Wspólnoty mieszkający piętro wyżej lubi ciszę i uważa że to wszystko jest podejrzane. Zgody nie ma.

A propos dzwonka, sugerujecie Koledzy że kupno nowego dzwonka też trzeba zatwierdzić we Wspólnocie?

Kolego nie wiem do czego zmierzasz. Każda praca związana z naruszeniem części wspólnej wymaga pisemnej zgody oraz ewentualnych warunków. Wiadomo, że jeśli są rurki Bergmana to nikt nie będzie bawił się w zapytania i pozwolenia ale jeśli trzeba rozkuć klatkę?
    Z dzwonkiem to już przesada.
  • Specjalista elektryk
    remik_l napisał:
    Najpierw proponuję porozmawiać na temat remontu na zebraniu wspólnoty. Dowiedzieć się jaki układ sieci jest w bloku, uzyskać zgodę najlepiej na piśmie na wymianę instalacji itp.
    Później zaproś elektryka i razem zastanówcie się jak to widzicie i ustalcie szczegóły, gdzie co i kto co robi. Jeśli nie wymieniasz od razu całej instalacji w mieszkaniu to rób to pomieszczeniami i sukcesywnie przesuwaj się w stronę zasilania mieszkania.

Witajcie

Od tego co kolega napisał trzeba zacząć z jedną uwagą - zebranie wspólnoty nie konieczne, jednak zgłoszenie do zarządcy obowiązkowe (on reprezentuję członków wspólnoty).

Wydawać by się mogło, ze to absurd, ale w mojej wspólnocie, każda wprowadzka, wyprowadzka musi być także zgłoszona, wydelegowana jest wtedy osoba która sprawdzi stan klatki przed i po. Za wszelkie szkody, uszkodzenia ścian, sufitów itd. koszty ponosi właściciel tego mieszkania.
    Pzdr
  • Warunkowo odblokowany
    stanislaw1954 napisał:
    Moim zdaniem dobrze jest zacząć przewodem od licznika--- do przedpokoju.Tam zainstaluj skrzynkę na bezpieczniki.

Instalację najlepiej robić odwrotnie gdyż w zależności od obwodów planuję się rozdzielnię i zasilanie. Zawsze może się w czasie pracy coś nowego urodzić.
    vales1 napisał:
    Nie ma możliwości wymiany za jednym zamachem , koszty mają duże znaczenie ,ja mogę stopniowo odkuwać stare przewody i położyć nowe a połączy już elektryk.

O ile najlepiej wszelkie prace remontowe robić za jednym zamachem to w tym przypadku (na 95% instalacja z puszkami rozdzielczymi) da się to robić etapami.
    Pamiętaj - przy podłączaniu, przełączaniu, za każdym razem sprawdzaj obecność prądu choćbyś był na 200% pewien, że wyłączone.
    Zawsze można użyć na dzień lub 2 przedłużki.
    Jeśli robisz też podłogę, możesz kable umieścić w posadzce, to najlepsze dla nich miejsce.