Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera Samsung SCO 2080R opcja sync?

barzaw4 27 Jun 2012 21:22 1275 2
 • #1
  barzaw4
  Level 10  
  Witam zakupiłem ostatnio kilka kamerek Samsung SCO-2080R. W OSD tejże kamery mam opcję sync (mogę ustawić kamerkę w tryb Line Lock lub Internal) czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi do czego służą te opcje? Chciałbym również dodać iż ustawiając kamerkę w tryb internal moge ustawić jakiś współczynnik phase który jest skalą od 0 do 359. Kamerki zasilane są z 24V prądu przemiennego.
  Z góry dzięki za odpowiedź :)
 • #2
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  Funkcja ta miała pewne znaczenie w przypadku urządzeń analogowych (krosownica, przełącznik sekwencyjny).

  Funkcja Line-Lock jest dostępna na większości kamer i jest stosowana w celu zapobiegania "przewijania" ("rolowania", "mignięcia", ...) obrazu na monitorze podczas przełączania z jednej kamery na drugą. "Przewijanie" obrazu powodowało utratę ważnych informacji przy zapisie na magnetowidzie poklatkowym i było irytujące w przypadku wyświetlania - szczególnie w sekwencjach z szybkim czasem przełączania.

  Kamera generuje serię impulsów zwanych impulsami synchronizacji, które pozwalają na synchronizację obrazu na ekranie monitora. Impulsy synchronizacji pionowej "informują" monitor, kiedy plamka zaczyna kreślić nowy obraz. Takich obrazów, a w zasadzie półobrazów, generowanych jest 50 na sekundę. Zatem, jak łatwo obliczyć, czas kreślenia półobrazu wynosi 20 milisekund. W tym czasie plamka kreśli obraz przemieszczając się od góry do dołu ekranu kreśląc 287 i pół linii.
  Jeśli kamery nie były zsynchronizowane (tworzenie obrazu nie zaczynało się dokładnie w tym samym czasie), to przy przełączeniu obrazu z jednej kamery na drugą następowało "mignięcie" - pojawiała się na chwilę czerń. Było jej tym więcej, im dalej były oddalone od siebie w czasie impulsy synchronizacji pionowej. Maksymalnie mogło to trwać ok. 20ms: jeśli w momencie przełączenia w jednej kamerze plamka kreśląca obraz była np. w pierwszej linii lewego górnego rogu ekranu, a w drugiej tylko nieco dalej - monitor nie wyświetlił obrazu z drugiej kamery do momentu odebrania impulsu synchronizacji pionowej z drugiej kamery.
  Jeśli było wymagane, aby przy przełączaniu w urządzeniu analogowym nie występowało zjawisko "przewijania" (czyli tego "mignięcia" czerni) - należało zsynchronizować kamery ze sobą. Aby uprościć sprawę przyjęto, że tworzenie pojedynczego obrazu to jeden okres. Znasz zapewne ze szkoły, jak wygląda wykres koła lub wykres sinusoidy. Stąd właśnie w kamerze skala od 0 do 359 (w przypadku synchronizacji za pomocą wbudowanego w kamerę generatora).

  W przypadku synchronizacji siecią zasilającą AC (Line-Lock) sprawa była znacznie prostsza, ponieważ obraz jest tworzony właśnie w oparciu o sieć zasilającą (dlatego np. w Polsce prędkość wyświetlania obrazu wynosi 25 obr./s, a w USA - 30 obr./s) - wystarczyło, aby kamery były podłączone do jednej fazy zasilania. Jeśli wystąpiło "przewijanie" obrazu - wystarczyło zamienić miejscami przewody zasilające (nie było konieczności "doregulowywania miejsca", gdzie występowały impulsy synchronizacji).
 • #3
  Marek31415
  Level 31  
  Dodam jeszcze jedno zastosowanie. Kiepskie karty DVR, z jednym przetwornikiem obrazu, osiągają katalogowe ilości klatek/s tylko przy synchronizowanych kamerach.
  Przy braku synchronizacji z jednego źródła (sieć zasilająca lub generator zewnętrzny) występuje efekt pionowego przesunięcia obrazu, często nawet zamiana obrazu pomiędzy kanałami.