Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna GIGABYTE GA - 8I915P DUO nie widzi napędu.

27 Cze 2012 21:31 2210 24
  • Poziom 10  
    Witam. Mam problem z płytą główną GIGABYTE GA - 8I915P. Otóż bios nie wykrywa napędu DVD. Gdy mam zamiar wykonać instalację windowsa i włożę płytę, ustawie bootowanie to płyta w napędzie w ogóle się nie wczytuje i wyskakuje "DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK PRESS ENTER" Napęd mam podpięty pod IDE 2 a dysk pod IDE 1. Proszę o pomoc. Z góry dziękuje.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    W BIOSie urządzenia ATA są ustawione na auto?
    Napęd jest na końcu taśmy, jest na niej sam i jest ustawiony zworką na MASTER?
  • Poziom 10  
    Tak ATA ustawione na auto.
    Napęd na końcu, jest sam, ustawione cable select.
    Ustaw na master i sprawdź, czy zobaczy. Ten napęd wcześniej działał z tą płytą?
  • Poziom 10  
    Ustawiłem na master i znowu to samo. Ten sam błąd. Ten dysk nie pracował nigdy z tą płytą.
    Odłącz na chwilę dysk i w jego miejsce podłącz ze zworką ustawioną dalej na master napęd. Zobacz czy wtedy się wykryje w BIOSie. Jeśli nie, to może sam napęd jest uszkodzony.
  • Poziom 10  
    Robiłem już tak wcześniej i dzięki temu napęd normalnie działał. Tyle że podłączony był wraz z dyskiem.
    Czyli:
    - albo jest uszkodzona taśma (podłącz taśmę z IDE1 pod IDE2 i zobacz, czy na niej wykryje się napęd na IDE2).
    - albo uszkodzony jest IDE2 (podłącz pod IDE2 dysk i zobacz, czy się wykryje)
    - albo źle ustawione są zworki, chociaż w przypadku samodzielnej egzystencji na taśmie każda kombinacja powinna działać (z zaleceniem ustawienia MASTER).
  • Poziom 10  
    Taśma jest sprawna.
    Podpinałem pod IDE3.
    Zworki dobrze ustawione.
    Według instrukcji napędy CD/DVD będą działać tylko na IDE1. IDE2/IDE3 to dodatkowy kontroler obsługujący tylko dyski twarde.
  • Poziom 10  
    Ale dysk nie chce pracować na ide 2 i 3. W sensie podczas instalacji go nie znajduje.
    Musisz zintegrować z instalatorem Windows (bądź jeśli posiadasz stację dyskietek 3.5" załadować z niej) sterownik kontrolera VIA, który obsługuje porty IDE2/3. Alternatywnie pozostaje podłączenie HDD i CD/DVD do jednej taśmy odpowiednio jako Master i Slave.
  • Poziom 10  
    A jeślibym wyłączył raid? A dlaczego dysk ma nie być na czerwonym złączu?
    RAID możesz wyłączyć (o ile nie wyłączy to całej funkcjonalności kontrolera). Warto spróbować.
    Dysk oczywiście może być w czerwonym złączu (nie wiem, jakie kolory mają złącza na tej płycie) o ile instalowany Windows dysponuje sterownikami do danego kontrolera. IDE1 jest domyślnie obsługiwane jak widać bez dodatkowych sterowników. IDE2 i IDE3 już nie. Wyłączenie RAID może pomóc, ale nie musi. Jeśli nie pomoże to dostarczenie instalatorowi odpowiedniego sterownika rozwiąże cały problem.
  • Poziom 10  
    To dlaczego nie da się podłączyć napędu DVD pod IDE 2 albo 3? IDE 1 to czerwone złącze a IDE 2 i 3 to zielone złącza.
    Bo złącza IDE2 i IDE3 są obsługiwane przez kontroler VIA, który obsługuje tylko dyski twarde i nie obsługuje napędów CD/DVD, co z resztą producent zaznaczył w instrukcji oraz na swojej stronie www przy opisie płyty.
  • Poziom 10  
    Czyli jak mam to podpiąć?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Dysk ustawić na MASTER.
    CD ustawić na SLAVE.
    Dysk na końcu taśmy, CD w środku taśmy.
    Taśma podpięta pod IDE1.
  • Poziom 10  
    A jeśli chciałbym skorzystać z ide 2 i 3 to muszę ściągnąć sterowniki?
  • Pomocny post
    Tak ze strony producenta:
    http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=1801#dl

dokładnie te: VIA VT6410 IDE RAID driver (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy)

Jeśli masz stację dyskietek to musisz nagrać sterownik na dyskietkę, podczas uruchamiania instalatora Windows wcisnąć F6 - wtedy instalator zapyta Cię o dodatkowe sterowniki, które będzie w stanie przeczytać jedynie z dyskietki (nie z pena, nie z dysku).

Jeśli nie masz stacji dyskietek - za pomocą programu nLite musisz zintegrować te sterowniki z instalatorem Windowsa. Opisów w sieci jest mnóstwo (słowa kluczowe "nlite sata" w google dają setki wyników).
  • Poziom 10  
    Czy jak zainstaluje na jednej taśmie to później po wgraniu sterowników VIA ide 2 i 3 będzie można używać? Dokładnie tych: VIA VT6410 IDE RAID driver
  • Pomocny post
    Po zainstalowaniu Windowsa dysk z systemem musi pozostać na tym kontrolerze, na którym był instalowany.
  • Poziom 10  
    A przy reinstalu?
  • Pomocny post
    j/w.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za pomoc.