Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Samsung LE40A656A1F - czerwone smugi

27 Cze 2012 21:55 4562 4
  • Poziom 12  
    Dostałem od znajomego zepsuty telewizor - Samsung LE40A656A1F z matrycą LTF400HC01. Objawy to problem z włączeniem, tzn. jak odbiornik jest nie rozgrzany załącza się raz na 2-3 razy, przy czym przy nie udanych próbach widać przez chwile białe paski i dalej ciemny ekran (osobiście nie widziałem na własne oczy takich efektów).W serwisie otrzymał on informację, że winna jest matryca i jego naprawa jest nie opłacalna więc w zasadzie można go wyrzucić.
    Znajomy przedstawił mi problem i ja stwierdziłem, że jednak jest szansa, że to nie matryca i że w ramach utylizacji może mi go oddać - miałem nadzieje, że to może wina leży w zasilaczu. Niestety okazało się, że u mnie w domu problem nie wygląda tak jak opisałem powyżej (Czyżby efekt wizyty w serwisie? Raczej nie ale kto wie.). Teraz w zasadzie telewizor załącza się za każdym razem ale widać czerwone smugi. Smugi są pionowe i startują od czerwonych obiektów, które są w dolnej części ekranu (im większy obiekt tym wyraźniejsza smuga)
    ekranu i kończą sie w górnej ćwiartce (często nie zaczynają się ani nie kończą się na krawędziach). Moja hipoteza jest teraz taka, że to jednak matryca (pojawiły się jakieś połączenia między pikselami). Inna hipoteza, zdecydowanie mniej prawdopodobna to problem z driverami. Raczej odpada często opisywany na tym forum problem z łączeniami między t-con, a driverami, bo w takich wypadkach linię ciągnęły się przez całą wysokość ekranu. Czy ktoś jest w stanie zgodzić się lub niezgodzie się z powyższymi
    hipotezami, ocenić ich prawdopodobieństwo lub napisać co innego jeszcze może być przyczyną?
    Chciałbym jeszcze sprawdzić napięcia na T-con i lub na płytce, z której odchodzą taśmy z driverami. Czy ktoś ma jakiś schemat tego telewizora albo wie gdzie szukać?

Obrazek z programu paint. Widać na nim, że skrajnie lewy prostokąt daje wyraźną smugę w górę ekranu. Pozostały prostokąty wyświetlane są prawidłowo.

Smuga powstała na obrazie TV:

• Poziom 28  
    Uszkodzona matryca, jeżeli w środku LTF400HF01 możesz zapomnieć o naprawie. Popatrz co w środku i napisz. Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    To prawie ta matryca (dodałem symbol do treści pierwszej wiadomości) - róznica w literce: LTF400HC01. Dlaczego akurat przy tej matrycy naprawa jest niemożliwa?

• Poziom 28  
    Ta literka wiele zmienia. HF01 nie mają bocznych driverów gdzie można zrobić cross celem usunięcia uszkodzenia ścieżki we szkle natomiast HC01 mają i naprawa jest możliwa. Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Faktycznie ta matryca ma boczne drivery (z obu stron). Czy mógłbyś opisać bliżej na czym polega ta usterka i jak ją naprawić?
    Dzięki!