Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki czujnik do licznika?

27 Cze 2012 22:06 2093 28
  • Poziom 17  
    Witam szanownych kolegów!

Posiadam urządzenie które zlicza ilość obrotów. Niestety czujnik który był podpięty do tego urządzenia uległ uszkodzeniu. Doradźcie proszę jaki czujnik muszę kupić aby urządzenie działało ponieważ kupiłem czujnik indukcyjny i nie działa (parametry nie działającego czujnika: U=5..35DCV; i=200mA normalnie otwarty). Niestety nie wiem jak urządzenie się nazywa więc napisze wszystko co o nim wiem. Wiec urządzenie wygląda tak jak na zdjęciach. Zasilane jest bateria 9V. W środku na płytce którą widać na zdjęciach jest napisane P876. Czujnik który widać również na zdjęciach zliczał gdy w jego pobliżu znalazł się magnes. Urządzenie również zlicza gdy podepnę miernik w miejsce czujnika. Po zwarciu przewodów czujnika również zlicza. Na starym czujniku brak jakichkolwiek oznaczeń.
    Za wszelkie rady z góry dzięki!

Jaki czujnik do licznika? Jaki czujnik do licznika?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Twój licznik obrotów został zbudowany chałupniczo na podbudowie zwykłego kalkulatora.
    Sprawdź czy przewód czujnika nie jest w którymś miejscu uszkodzony i czy przewody we wtyczce są prawidłowo przylutowane.
  • Poziom 17  
    Przewody i wszystkie połączenia sprawdziłem już wcześniej- są ok. Samo urządzenie działa bo jak pisałem wcześniej po zwarciu przewodów czy też podłączeniu miernika (tryb VDC) w miejsce czujnika urządzenie zlicza.
    Tak też myślałem że to zwykły kalkulator..bo żeby urządzenie zliczało muszę nacisnąć po kolei przyciski 1,2,3.
    Więc jaki czujnik zastosować? Jak można sprawdzić czy są sprawne czujniki które już mam?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Co wyzwalało ten czujnik? Ile przewodów ma ten czujnik?
    Standardowe czujniki zbliżeniowe działają w zakresie 10 - 40V.
  • Poziom 38  
    Zeby na to odpowiedzieć, trzeba by znać koncepcję twórcy urzadzenia, schemat..
    Ile przewodów biegnie do czujnika, może tam ma być zwykły kontaktron.
  • Poziom 17  
    Czujnik tak jak pisałem zliczał po przyłożeniu do niego magnesu. Wychodzą z niego dwa przewody.
    Nowy czujnik indukcyjny który kupiłem ma zakres pracy od 5V do 35V.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To tam był kontaktron.
    W kalkulatorze wykorzystano funkcję +1 i czujnik wyzwalał każdorazowo dodawanie.
  • Poziom 20  
    Ostatnie pytanie:podczas pomiaru czujnik przykładałeś do magnesu przodem(tak jak ołówek do kartki podczas rysowania) czy bokiem?
  • Poziom 38  
    Jeżeli wejście reaguje na zwarcie, to czujnik indukcyjny raczej nie ma tu co robić, jakikolwiek przetwornik powinien byc zasilany trzema przewodami, więc trzeba spróbować kontaktron, ale nie wiem, czy nie pojawią się błędy z "odbiciami" styków.

Jeżeli tak był projektowany układ, to prymitywnie.
    Układ czujnika powinien dostarczać formowanych impulsów, bez odbić drgającego zestyku..
  • Poziom 17  
    Tak czujnik przykładałem przodem do magnesu. Wiec wygląda na to że jest to kontaktron..
    Dziękować wszystkim!
  • Poziom 20  
    kwantor napisał:
    więc trzeba sprubować kontaktron, ale nie wiem, czy nie pojawią się błędy z "odbiciami" styków.

A w kalkulatorze to co? nie występują takie problemy?
    Jeśli przodem, to nie kontaktron. Może też być czujnik halla unipolarny. Ale wtedy szły by trzy przewody.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Tam jest guma, ale faktycznie może to działać, bo wejścia kalkulatora mają układ wejściowy na to przewidziany.
    Do autora: jak dziękować, to dziękować i zamykać.
  • Poziom 17  
    Nie kontaktron? Przecież urządzenie zlicza po zwarciu wejścia czujnika a kontaktron robi zwarcie w polu magnetycznym lub elektromagnetycznym wiec wszystko by się zgadzało. Czujnik przestał działać po silnym uderzeniu więc pewnie pękła rurka.
    To rozetnij i sprawdź. Przecież i tak już trup. Kontaktron to rurka i reaguje na przyłożenie pola magnetycznego do boku, czyli musiałbyś działać z boku, a nie od czoła. Chyba, ze to jakoś pokombinowane... Zrób sekcję, wstaw fotki.
  • Poziom 17  
    Sekcja zrobiona. Po rozcięciu miedzianej rurki w środku znalazłem termokurczek..bardzo sztywny. Niestety podczas jego sekcji wszystko się rozwaliło- był naprawdę mocny. W środku były dwie blaszki (patrz foto) i nic więcej. Do nich były przymocowane kable.

Jaki czujnik do licznika? Jaki czujnik do licznika?
  • Poziom 38  
    Kontaktron, powinno się wysypać jakieś szkło..
  • Poziom 17  
    Szkła brak! Tylko ten sztywny termokurczek..wygląda jakby było to szczelne..
    Kontaktron samoróbka?
  • Poziom 20  
    W handlu jest dostępne coś takiego jak "kontaktron czołowy", zastosowanie ciut inne ale...
  • Poziom 17  
    Ta tuleja miedziana dodatkowo była uszczelniona silikonem. W niej ten termokurczek bardzo sztywny a w nim te dwie blaszki do których były przymocowane przewody.

EDIT
    Tak sobie teraz myślę..bo to w sumie urządzenie mojego wujka który wykorzystuje je do zliczania obrotów maszyny która nawija folie na skoszona trawę (wujek jest rolnikiem)- robi tak zwane bele na sianokiszonkę czy jakoś tak :P. Zliczanie jest więc do 20 razy i zerowanie oczywiście ręcznie z pulpitu urządzenia :P. Może źle widział że jest on przodem do magnesu..
    To już wiemy, do czego to.
    Pracuje w maszynie, tak? Zasilanie jest 12V? Więc poszukaj jakiegoś licznika programowalnego, gdzie będzie można ustawić zadaną ilość impulsów i uzyskać jakiś sygnał lub nawet sterowanie maszyną i zrób czujnik na jakimś czujniku przemysłowym. Wujek na pewno będzie ci wdzięczny.
  • Poziom 17  
    Błażej myślisz że nie proponowałem..hehe wujek na to że on ma to od x lat i nie chce innego..a jak nie umiem naprawić to mam oddać i on sobie poradzi zakładając zwykły wyłącznik w którego będzie pukać klapka jak to nazwał :P
    Rezystora brak. Blaszki są całością z drutem taki jak np w rezystorach..dalej jest przylutowane do przewodów.
    Zresztą maszyna w której urządzenie jest zastosowane zasilana jest z traktora wałem czyli mechanicznie..a traktory napędzające maszynę się zmieniają więc dostęp do 12V utrudniony.
    To na siłę wstaw - z dużym wyświetlaczem i sygnalizatorem dźwiękowym. Jak jeszcze wujek będzie mógł ilość wpisać, to dopiero będzie oszołomiony :)
  • Poziom 17  
    Nie ma szans..z racji, jak napisałem wyżej, zmieniającego się źródła 12V.
    Temat chyba do zamknięcia. Poszukiwanym czujnikiem wydaje się być kontaktron. Jeśli nawet nie to wydaje mi się że można go zastosować. Sprawdziłem teraz i urządzenie również zlicza przez rezystor.
    P.S.
    Temat zamknę jak kupię kontaktron i zdam relacje czy działa.
  • Poziom 17  
    Kontaktron zakupiony..zwykły najprostszy w sklepie z elektroniką. Zmienione zostało mocowanie i wszystko działa jak należy. Dziękować wszystkim. Zamykam.