Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Space'86 nadgryzione zębem czasu - reaktywacja. Jak najtanie

nielda 16 Sty 2005 00:48 2468 24
  • #1 16 Sty 2005 00:48
    nielda
    Poziom 10  

Witam, jestem tu nowy i z góry przepraszam jeżeli napiszę coś nie tak.
    Mam następujący problem - wygrzebałem z garażu stare dobre Unitry Space'86, jedna z kolumn jest w stanie dobrym, tzn głośnik średniotonowy ma lekko sparciałe górne zawieszenie a w wysokotonowym odlutował się kabelek i nie sprawdziłem czy działa, co do drugiej kolumny to jesień średniowiecza, niskotonowy i średniotonowy do wymiany lub regeneracji. Chciałbym żeby kolumny te na nowo grały i teraz mam kilka możliwości, rozważam je dla obu kolumn naraz, czyli

1.) Kupuję zestaw nowych głośników tonsila odpowiednich do niej, nie będę się rozpisywał jakie to są ale każdy wie, rzecz w tym że jest to około 340zł za komplet głośników do obu kolumn

2.) Kupuję jakieś tanie zamienniki, chodzą takie po allegro (chociażby ten dla GDN20/xx: http://allegro.pl/show_item.php?item=38827874),, kumpel mi coś wspominał o jakiś popularnych czeskich głośnikach, nie wiem jakie to) - koszt: szacunkowo niecałe 200zł

3.) Regeneracja głośników u kumpla co ponoć jest w tym dobry - koszt około 100~120zł z tego co wspominał

Nie spotkałem się nigdy z regeneracją głośników i parę osób mi odradzało to rozwiązanie, ponieważ nigdy nie oferuje tak dobrego brzmienia jak nowe głośniki. Pytanie do was jest następujące: który wariant będzie najlepszy? Mają one współpracować z Toscą 303 i wspomagać komputerowe creativy 4400 w grach, filmach i słuchaniu mp3 (dodam że mam w komputerze SB Live! 7.1).

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

0 24
  • #2 16 Sty 2005 00:53
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

Oczywiście że regeneracja :) możesz ją wykonać sam! kupujesz resorki i wklejasz na miejsce sparciałych i wszystko gra :) parametry głośników zbytnio się nie zmienią jak zrobisz to dobrze więc do roboty! :)

0
  • #3 16 Sty 2005 00:58
    nielda
    Poziom 10  

Kilku znajomych co zna się na tym lepiej ode mnie mówiło mi że po pierwsze jak się nie sklei idealnie centrycznie to głośniki będą wydawać różne dziwne dźwięki a po drugie regenerację stosuje się raczej do zestawów estradowych gdzie ważniejsza jest głośność niż dobre brzmienie.

edit:

Banasiewicz02 napisał:
    kupujesz resorki i wklejasz na miejsce sparciałych
    W jednej z kolumn nie ma praktycznie membran a w niskotonowym nie ma nawet cewki, że o "kopułkach" nie wspomnę

0
  • #4 16 Sty 2005 01:02
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

Aha to musisz kupić kompletne układy drgające razem z cewkami i wszystko to ładnie skleić i będzie grało :)

0
  • #5 16 Sty 2005 01:05
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Witam
    To Ci powinno pomóc w regeneracji:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=826713#826713
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=512120#512120

I wiele inyych postów na forum.

0
  • #6 16 Sty 2005 01:16
    nielda
    Poziom 10  

Powiedzmy że kumpel jest w stanie wykonać dla mnie tą regenrację za symboliczne dwa piwa za robociznę plus koszt materiałów, także jak to zrobić mnie nie musi interesować, kumpel się tym od dawna zajmuje. Po prostu nie wiem komu wierzyć w kwestii tego czy takie zabiegi mają sens, wiadomo że on mi powie że mają bo sobie wypije te dwa piwka jak się skuszę. Z Waszych odpowiedzi wynika, że regeneracja jest sensownym rozwiązaniem i nie powinienem dużo stracić z jakości (o ile nie jest wątpliwa nawet w nowych kolumnach).

0
  • #7 16 Sty 2005 01:22
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Zapewniam, że dobrze wykonana, to głośnik nie straci swoich parametrów.
    Za 2 piwa - to się nie ma co namyślać, po 1 na głowe :D .

0
  • #8 16 Sty 2005 01:56
    nielda
    Poziom 10  

Po przeliczeniu funduszy, jestem pewien - zakup nowych tonsili odpada. Czyli uważacie że regeneracja da lepszy efekt niż nowe tanie głośniki?

edit:
    Aha w jednej kolumnie membrany są praktycznie okej, zawieszenia górne są sparciałe. Teraz pojawia się problem czy w obu wymieniać całość czy tylko w tej bardziej zniszczonej, z jednej strony - koszta, z drugiej strony te nowe membrany są trochę inne i jakoś dziwnie by taki zestaw mógł brzmieć.

0
  • #9 16 Sty 2005 01:58
    WidgetSW
    Poziom 18  

Cześć kolego nielda. Miałem identyczny problem, jak ty. Na początku kupiłem nieoryginalne głośniki super firmy 888 (hehehehe) i to był wielki błąd. Grało to plastykowo, nieczysto, ogólnie źle. Dlatego przestrzegam cię przed takimi wynalazkami jak też np. Alphardy itd.
    Żałuję, że spękałem i nie zregenerowałem starych. Jak doszedłem do wniosku, że te nowe 888 to złom, było już za późno (bo stare poszły na śmietnik). Kupiłem jednak komplet oryginalnych Tonsilów i niestety wydałem w przybliżeniu tyle, ile piszesz. Ale za to dźwięk mam teraz jak z nowych. Powodzenia.

P.S. Jak te kolumny długo stały w wilgoci itp. warunkach, to wymień też kondensatory w zwrotnicach. Mogły stracić swoje parametry, poza tym masz tam prawdopodobnie bipolarne. I jeszcze jedno - wpakuj do tych kolumn dużo materiału tłumiącego, najprościej gąbkę. Poprawi trochę bas.

0
  • #10 16 Sty 2005 02:03
    nielda
    Poziom 10  

WidgetSW napisał:
    Cześć kolego nielda. Miałem identyczny problem, jak ty. Na początku kupiłem nieoryginalne głośniki super firmy 888 (hehehehe) i to był wielki błąd. Grało to plastykowo, nieczysto, ogólnie źle. Dlatego przestrzegam cię przed takimi wynalazkami jak też np. Alphardy itd.
    Żałuję, że spękałem i nie zregenerowałem starych. Jak doszedłem do wniosku, że te nowe 888 to złom, było już za późno (bo stare poszły na śmietnik). Kupiłem jednak komplet oryginalnych Tonsilów i niestety wydałem w przybliżeniu tyle, ile piszesz. Ale za to dźwięk mam teraz jak z nowych. Powodzenia.
    Fajnie, że znalazł się ktoś kto już miał taki dylemat i dokonał wyboru.

WidgetSW napisał:
    P.S. Jak te kolumny długo stały w wilgoci itp. warunkach, to wymień też kondensatory w zwrotnicach. Mogły stracić swoje parametry, poza tym masz tam prawdopodobnie bipolarne. I jeszcze jedno - wpakuj do tych kolumn dużo materiału tłumiącego, najprościej gąbkę. Poprawi trochę bas.
    W garażu mogło być trochę wilgotno, przyjżę się zwrotnicom i jeszcze myślę o wymianie kabli, co do gąbki to słyszałem sprzeczne opinie na ten temat.

0
  • #11 16 Sty 2005 02:48
    Tremolo
    Poziom 43  

Gąbce pewnie sie nic nie stalo mam kolumny, które mają 30 lat i w środku jest jak by były wczoraj zrobione, gabka jest jak nowa, żółciutka. Nie wiem czy wilgoć coś mogłaby zrobić kondensatorom... Raczej zmiany temperatury.

Kolega wymieniał niedawno całe membrany tych głośników.

po za tym jesli się trzymac szczegółów nawet nowe głośniki posiadaja rozrzut parametrów, jest on niewielki ale zawsze brany pod uwage, często głosniki się paruje (w drozszych firmach. Co do tonsila moje ZG 10-c posiadały głośniki o dwóch rózych napędach (membrany były takie same) natomiast ronżiły się wykonaniem układu magnetycznego.. na obu pisało GDs 16/15. I to był jeden komplet na dwóch głośnikach (do Amatora Stereo).

0
  • #12 16 Sty 2005 23:41
    lukas_jg
    Poziom 19  

Oto moje zabytki (są zdjęcia jednego głośnika ale oba tk samo wyglądaja -tzn. tak samo są zniszczone):

Znalazłem gostka na allegro, który sprzedaje części do regeneracji i wysłałem do niego maila:
    "Witam
    Mam 2 stare kolumny Unitra model "space '86". W kolumnach są 3 głośniki:
    - niskotonowy - TONSIL GDN 20/40/14 40W 8?
    - średniotnowe - TONSIL GDM 10/60/4 60W 8?
    - wysokotonowe - TONSIL GDWK 7/50 50W 8?
    głośniki są uszkodzone. Ile kosztowała by naprawa przez pana tych głośników ?? Chciał bym wymienićwszystko poza podstawą.
    Pozdrawiam
    Łukasz"

To otrzymałem

"witam
    GDN 20 30 zl szt
    GDM 10 25 zl szt
    GDWK 10 zl"

Jak ktoś chce to niech napisze to dam namiary na gostka.

0
  • #14 17 Sty 2005 00:00
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

Tak jest w tych zwrotnicach od razu kondensatory elektrolityczne do wymiany na suche np MKT (dzwięk od razu lepszy) kopółeczki w średnich do wymiany,resorki w średnich i basowych do wymiany,układy drgające w wysokotonowych (o ile spalone) do wymiany.

0
  • #15 17 Sty 2005 00:21
    lukas_jg
    Poziom 19  

Ile by to kosztowało ?? I kto by siętego podjął ??
    Pozdrawiam

0
  • #16 17 Sty 2005 00:24
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

Wszystko możesz zrobić samemu (to nie gryzie :D) i jaka satysfakcja będzie że "sam zrobiłem :)" resorki możesz kupić na allegro lub na www.pabel.pl a układy drgające do wysokotonowych to na www.umifon.pl

0
  • #17 17 Sty 2005 00:40
    lukas_jg
    Poziom 19  

A czym to połączyć, zkleić ?

0
  • #18 17 Sty 2005 11:35
    bitels
    Poziom 10  

Witam

Ja polecam inne rozwiązanie. Spakowac to wszystko i wysłac do Tonsila do pana Krzysztofa R.
    Orientacyjny koszt to

GDN 20/40 - 25 zł za sztukę
    GDM 10/60 - 20 zł za sztukę
    GDWK 7/50 15 zł za sztukę

wymienia wszystko - stary zostaje kosz i magnes. Głośniki są jak nowe i z oryginalnych części Tonsila

Pozdrawiam

0
  • #19 17 Sty 2005 12:00
    toadi
    Spec od akustyki

Ja jednak preferuje wlasnorecznie wykonane regeneracje na poczatku troche sie obawialem ale jezeli mas sie troszke precyzji w palcach nie jest to trudne obecnie juz mam pewno z 40par zregenerowanych kolumn co da ponad 100 glosników koszt regeneracji we wlasym zakresie przy stosowaniu chinskich membran rzedko przkracza 12zł w tym klej i szczerze mowiac te chinskie membrany nie sa zle pod warunkiem ze niesa plastikowe u mnie w sklepie kosztuja od 3 do12zł/szt.
    Najczesciej ludzie urzywaja do klejenia resoru do kosza butapren a sklejanie membrany z cewka wikol i to chyba jest najlepsza i tania metoda.

1
  • #20 17 Sty 2005 13:52
    bezpiecznik
    Poziom 20  

tak nie ma to jak zrobic we własnym zakresie.Mój father zawsze mówi "Chcesz coś zrobić dobrze??,to zrób to sam".
    ja wklejam mambrane na karkas cewki za pomocą żywicy epoksydowej lub innych dwuskładnikowych kleji(Distal,Poxipol)
    Zapewnia to trwałe połączenie pomiędzy tymi elementami, jego struktura ma tą samą podatność.
    Resor wklejam za pomoca silikonu.zawsze umożliwia to korektę a przy butaprenie gorzej z tym...
    pozdrawiam!
    michał

0
  • #21 16 Gru 2010 10:47
    lukas_jg
    Poziom 19  

Kupiłem dzisiaj nowe głośniki:
    GDN 20/60/14 - 50zł
    GDM 10/60/4 - 25zł
    HDWK 7/50 - 20zł

Jakie kondensatory kupić do zwrotnicy ?

0
  • #24 20 Gru 2010 11:28
    lukas_jg
    Poziom 19  

karnak> Chciałem zrobić komuś prezent dlatego wybrałem te. A Ty jakie byś mi polecił ? Pod tę Unitre?

0
  • #25 20 Gru 2010 23:04
    lukas_jg
    Poziom 19  

Złożyłem dzisiaj całość. Niestety coś jest nie tak :( Jedna kolumna gra bardzo bardzo cicho (ledwo słyszalnie) a 2ga charczy. Może to być wina starych kondensatorów ? złych lutów ? zbyt cienkich kabli (zamieniłem z tego co było na drut miedziany ze skrętki komputerowej.

Dodano po 52 [minuty]:

W wszystko jasne. Kolumny działają - podłączyłem pod swoją mini wieże (impedancja się różniła ale głośniki grały bezbłędnie tyle że cicho). Wieża była w naprawie. Nie miałem jak sprawdzić jej i to był mój błąd. Dźwięk pływa, słychać jakieś trzaski i w dodatku gra na jednym kanale bardzo cicho...

0