Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile W (Wat) potrzeba żeby zlutować płytkę pcb chodzi o wybór lutownicy

28 Cze 2012 11:45 2710 7
  • Poziom 9  
    Witam jak w temacie ilu watową kupić lutownicę żeby bez problemu topiła cynę na płytkach i żeby płytki nie spalić zbyt dużą mocą. Lutownica dla początkującego, chcę się nauczyć fachu.
  • PCBway
  • Poziom 28  
    Wszystko zależy jaki to laminat, ile warstw i miedzi w nim i jak duże elementy. 40W np na płytę główna jakiegoś lapka to za mało ale do lutowania jakiś płytek prototypowych to bez problemu.
  • PCBway

• Poziom 30  
    Nie ma tak, że coś się spali od zbyt dużej mocy. W lutownicy jest regulator temperatury, który czuwa, aby temperatura była właściwa. Od mocy zależy jak długo będzie się nagrzewał element i cyna. Teoretycznie nawet 1W wystarczy do wszystkiego, ale grzało by się bardzo długo. 50W wystarczy do większości zastosowań. Jeżeli chcesz lutować blachy, które szybko odprowadzają ciepło, to musisz mieć wtedy lutownicę np. 100W albo więcej.
  • Poziom 28  
    Z tym regulatorem temp, to trochę nie bardzo, w stacji lutowniczej a i owszem. Większość tanich lutownic jednak nic nie ma.
  • Poziom 21  
    kazik70 napisał:
    Z tym regulatorem temp, to trochę nie bardzo, w stacji lutowniczej a i owszem. Większość tanich lutownic jednak nic nie ma.

Hmm, tak myślisz ?
    Wiem, wiem, - tak na wszelki wypadek napisane "większość" ;-)

To poszukaj na alledrogo itp hasła: LUT0016
    Lutownica "zwykła" - 50 Wat z regulacją temp ;)
    Albo np. tutaj:
    http://sklep.avt.pl/p/pl/485611/lutownica+z+regulacja+temperatury+220-240v50w.html
  • Poziom 28  
    Tak, znam ten model, było o niej kilka tematów, pobieżnie je przejrzałem.
    Jak przejrzysz ofertę sklepów czy allegro to zobaczysz że to jedna z niewielu gdzie jest regulacja.

Nigdy nie miałem tej lutownicy, ale czy ona ma termoparę? Czy to tylko taka regulacja mocy?

Leonowi nawet nie chodziło o regulacje temperatury tylko o regulator.
    Gdzie jak napisał "czuwa, aby temperatura była właściwa".
    Czyli np wyłącza się kiedy temp jest za wysoka i grzeje mocno kiedy jest spadek temp. na grocie.

W tanich lutownicach a już zwłaszcza w tych o małej mocy, tego nie ma, przynajmniej te które widziałem nie miały.
    Grzeją sobie one tak poprostu tak jak zwykła transformatorowa.

Oczywiście nie widziałem wszystkiego może jest jakaś perełka, np. ta przezroczysta?
  • Poziom 21  
    Kolega napisał "Lutownica dla początkującego" i pewnie ma być tania.
    Więc chyba najlepiej jak spróbuje na takiej niedrogiej, później pozostaje skok na stacje lutownicze, które już nie są tanie.
    W razie czego przyda się jako coś "w teren", lub zapasowo.
    Będzie miał jakiś odnośnik.
    Najlepiej jakby u jakiegoś kolegi wypróbował coś i zobaczył czym się lepiej jemu pracuje.
    Poza tym przydały by się jakieś granice cenowe - ile kolega może wydać na taki sprzęt.
    Pomijam że kolega jakoś dalej się nie wypowiada w tym temacie.