Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kolumny do pokoju 16m2 do 500zł?

paladyn 28 Cze 2012 15:17 5449 35
  • #1 28 Cze 2012 15:17
    paladyn
    Poziom 15  

Witam.

Chciał bym zmienić swoje stare kolumny prawdopodobnie kogoś DIY na Tonsilach: GDN 20/40 oraz o ile dobrze pamiętam GDWK 9/60/12,obudowa zamknięta. Gra to strasznie płasko, brak wysokich tonów, ale dynamika podoba mi się. Potrzebuje kolumn, które są w stanie przenieść całe pasmo z dobrą dynamiką. Pewnie w tym przedziale cenowym będzie trudno. :D Mój wzmacniacz to DIY na LM3875.

Przeglądałem kilka ofert i wybrałem takie kolumny:

Tonsil Mildton 80 (Cieżko trafić na oryginalne przetworniki,sprawne)
    TECHNICS SB-CS7
    STX F-130 (plus taki że nowe)

Wyczytałem w sieci, że powinienem unikać Altusów z racji tego, że zamiast grać robią tylko hałas.

Kuszą mnie STXy, ale mają mieszaną opinie. Jedni piszą, że grają najlepiej w swoim przedziale cenowym inny zaś narzekają na płaski dźwięk.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Edit:

Co do moich preferencji muzycznych to słucham głównie POP oraz metal. Choć nie ukrywam, że słucham czasami DiscoPolo ,Techno,Rapu czy cieżkiego metalu.

0 29
  • #2 28 Cze 2012 20:22
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

paladyn napisał:
    Chciał bym zmienić swoje stare kolumny prawdopodobnie kogoś DIY na Tonsilach: GDN 20/40 oraz o ile dobrze pamiętam GDWK 9/60/12,obudowa zamknięta.
    Na pewno DIY ? Nie jakieś ZgC ?
    paladyn napisał:
    Gra to strasznie płasko, brak wysokich tonów,
    Może GDWK są spalone ?
    paladyn napisał:

Kuszą mnie STXy, ale mają mieszaną opinie. Jedni piszą, że grają najlepiej w swoim przedziale cenowym inny zaś narzekają na płaski dźwięk.
    Seria F to chłam. Robili to jako podróby Tonsilu, na słabych głośnikach. Parametry wzięte z kosmosu. Do kina są ok, ale do muzyki się nie nadają.
    What napisał:

A do swoich tonsili dałeś zwrotnice? Jak nie to daj. Może to znacznie pomóc w przenoszeniu basów.
    Może Kolega wyjaśnić, co ma zwrotnica do przetwarzania niskich częstotliwości ?
    paladyn napisał:
    Tonsil Mildton 80 (Cieżko trafić na oryginalne przetworniki,sprawne)
    Ja bym brał Mildtony lub Altony.

0
  • #3 28 Cze 2012 21:00
    1684985
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 28 Cze 2012 21:12
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

What napisał:
    O nie zamęczaniu dodatkowo głośnika basowego wysokimi tonami.
    Głośnika niskotonowego, nie da się "zamęczyć" wysokimi tonami, gdyż ich nie przenosi.
    What napisał:
    Ja jak odepnę w swoich Sony zwrotnice, to jest masakra.
    To dowodzi tylko tego, że zwrotnice spełniają swoją funkcję. Konstrukcja o której wspomina autor, może zawierać tylko filtr górnoprzepustowy, pierwszego rzędu.
    Dodanie do układu zwrotnicy, nawet dobrze zaprojektowanej, nie zwiększy przenoszenia niskich częstotliwości.

0
  • #5 28 Cze 2012 21:12
    paladyn
    Poziom 15  

W kolumnach jest zwrotnica, jutro będę w domu to wstawię zdjęcia kolumny jak i jej środka. Może skojarzycie czyjej to produkcji bądź DIY. Natomiast osobiście szukałem czy te kolumny nie są produkcji polskiej, ale nic nie pasowało. Maskownica jest zamontowana na stałe, a tylnia ścianka jest odkręcana. W środku luzem stare płótno jak ze starego materaca :D

W sumie nie sprawdzałem czy GDWK są sprawne, muszę odlutować przewody i sprawdzić miernikiem rezystancje czy faktycznie mają 12Ω.

0
  • #6 28 Cze 2012 21:26
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Sprawdź symbole głośników wysoko-tonowych, bo takie jak podałeś, nie istnieją.

0
  • #7 28 Cze 2012 21:53
    paladyn
    Poziom 15  

telecaster1951 Orientujesz się może czy dało by się dodać jakiś dobry przetwornik wysoko-tonowy do tego GDN 20/40 żeby całość zagrała przyjemnie, czy te kolumny skazane są na niepamięć ?

Dokładne dane nt starych kolumn mogę podać dopiero jutro jak przyjadę do domu, ale tak na oko mają one 20L. Obudowa oczywiście zamknięta.

0
  • #8 28 Cze 2012 22:02
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

paladyn napisał:

telecaster1951 Orientujesz się może czy dało by się dodać jakiś dobry przetwornik wysoko-tonowy do tego GDN 20/40 żeby całość zagrała przyjemnie, czy te kolumny skazane są na niepamięć ?
    Oczywiście że się da. Jaka jest impedancja tego GDNa ?
    Możesz zrobić coś na wzór Zg30c. Niestety pierścieni nie dostaniesz, więc mogą być problemy ze zgraniem fazowym, lecz przy odrobinie chęci i to się naprawi.
    Kiedyś robiłem projekt takich kopii. Musiałbyś zrobić dość grubą przednią ściankę np. dwie warstwy płyty 22mm.
    GDN montujesz równo z jej powierzchnią, natomiast GDWK montujesz od wewnątrz, a przednią ściankę frezujesz na kształt stożka. Objętość kolumny to około 20l.
    Schemat zwrotnicy do znalezienia na forum.

0
  • #10 28 Cze 2012 22:44
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Poczytaj opinie o zestawie Zg30c115, to całkiem niezły zestaw.

paladyn napisał:
    Oraz jaki przetwornik wysoko-tonowy nadawał by się do tego GDNa ?
    Taki jak w Zg30c, czyli GDWK 9/80.

0
  • #11 28 Cze 2012 23:36
    paladyn
    Poziom 15  

Popatrzyłem jak to wygląda cenowo i za dwa GDWK 9/80 musiał bym dać koło 110zł z przesyłką oraz musiał bym zregenerować jednego GDN z racji tego, że charczy. Na allegro są gotowe zestawy do regeneracji częściowo sklejone, ale to oryginału nie przypominają.

Pytanie czy te modyfikacje są warte tej ceny? W skali od 1 do 10 ileś dał byś TONSIL MILDTON 80 ,a ile Zg30c115?

Może być tak, że lepiej dać te 350zł i mieć Mildtony niż wydawać ze 200zł i mieć niedosyt.

0
  • #12 28 Cze 2012 23:59
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

paladyn napisał:
    Na allegro są gotowe zestawy do regeneracji częściowo sklejone, ale to oryginału nie przypominają.
    To jest chłam.
    paladyn napisał:
    Pytanie czy te modyfikacje są warte tej ceny? W skali od 1 do 10 ileś dał byś TONSIL MILDTON 80 ,a ile Zg30c115?
    To zależy. Ja lubię kolumny takie jak Zg30c czy Zg25c. To są konstrukcje zamknięte, więc nie mają takiego zejścia jak Mildtony. Ale mają swój charakter.
    paladyn napisał:
    oraz musiał bym zregenerować jednego GDN z racji tego, że charczy.
    Regeneruje się głośniki z obu kolumn jednocześnie. Nawet jeśli drugi jest sprawny. Jeśli zregenerujesz tylko jeden, nie uzyskasz spójności brzmienia.
    Myślę że jeśli nie chce Ci się w to bawić, to kup Mildtony.

0
  • #13 29 Cze 2012 00:17
    paladyn
    Poziom 15  

Jeszcze mógł bym się w to bawić, ale muszę być pewny czy z połączenia GDN 20/40 i GDWK 9/80 idzie zrobić dobre brzmienie, oraz czy nie będę miał dziury w paśmie? Czy w firmie Umifon można zamówić zestaw naprawczy pod konkretny głośnik czy potrzebuje znać wymiary każdego elementu?

Na allegro znalazłem jeszcze New Mildton 80. Wiesz może czym się różni od starszego brata prócz zamkniętą obudową?

0
  • #15 29 Cze 2012 10:13
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Areek2 napisał:

Kolumny do 500 zł mówisz?
    http://allegro.pl/arcus-ts450-glosniki-vifa-i2448921245.html
    Zapewniam, że będziesz bardziej zadowolony niż z Tonsili. :)

Sprzedawca jest pewny, to moderator z DIYaudio.
    Myślisz że nie przekroczy 5 setek ? ;)
    Oczywiście że Arcusy są lepsze od Tonsili, ale zależy to od zastosowania. Jeśli ktoś chce słuchać głośno i liczy się dla niego bardziej dynamika i bas, to Arcusy nie będą najlepsze. One kojarzą mi się bardziej, ze spokojnym brzmieniem.
    paladyn napisał:
    Jeszcze mógł bym się w to bawić, ale muszę być pewny czy z połączenia GDN 20/40 i GDWK 9/80 idzie zrobić dobre brzmienie, oraz czy nie będę miał dziury w paśmie?
    Nie będzie dziury w paśmie. Jeszcze raz mówię. Popatrz na Zg30c115.
    paladyn napisał:
    Czy w firmie Umifon można zamówić zestaw naprawczy pod konkretny głośnik czy potrzebuje znać wymiary każdego elementu?
    Możesz podać im symbol głośnika, a oni wyślą odpowiednie części.
    paladyn napisał:
    Na allegro znalazłem jeszcze New Mildton 80. Wiesz może czym się różni od starszego brata prócz zamkniętą obudową?
    Konstrukcją. NM80 to w zasadzie trochę lepszy Space 86. Nic wartego uwagi.

0
  • #17 29 Cze 2012 13:54
    Areek2
    Poziom 21  

Arcusy wcześniej były do sprzedania za 499 i nikt nie kupił.
    Myślę, że aukcja zakończy się niżej :)
    A wooferek 20 cm swoje potrafi, nie wspominając o jakości reszty pasma.
    Na pewno warto.

Technicsa nie słyszałem, ale nie kupiłbym ich. Walcz o Arcusy. :D

0
  • #20 30 Cze 2012 12:26
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 30 Cze 2012 20:29
    Areek2
    Poziom 21  

gfunc napisał:
    Link
    Moze cos takiego?? Troche zabawy i szukania podzespołów na alledrogro itp. ale efekt super.

Żartujesz sobie? Robiąc takie kolumny można się zrazić do DIY. Chyba, że ma się problemy ze słuchem, bądź nigdy w życiu nie słyszało się porządnych kolumn...
    Aha, nie wiem, czy Kolega wie, ale zwrotnice projektuje się pod konkretne głośniki. Baa! Nawet kształt frontu i rozmieszczenie głośników ma znaczenie!
    Przede wszystkim nabierz trochę pokory, zacznij szanować osoby znające się na danym temacie lepiej niż Ty!

0
  • #22 30 Cze 2012 20:34
    paladyn
    Poziom 15  

Panowie jak dla mnie GDN 20/40 gra przyjemnie, bas jest wystarczający a dynamika bardzo dobra, tylko nie mam wysokich tonów.

Spoglądając na obudowę nie bardzo jest możliwość przerobienia przedniego frontu na dwie płyty 22mm- brak frezarki do zrobienia stożkowego otworu pod GDWK 9/80.

Chyba,że jest możliwość podmiany mojego GDW na inny przetwornik, który zgrał by się fazowo z GDN bez modyfikacji obudowy?

0
  • #23 30 Cze 2012 20:45
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 30 Cze 2012 20:50
    Areek2
    Poziom 21  

Powiem Ci, że średnio podobają mi się te kolumny. Im większy głośnik niskotonowy, tym gorsza jakość średnich tonów. Z zasady nie robi się kolumn 2 way z zastosowaniem midwoofera większego niż 18 cm (choć są pewne wyjątki, pomijając także nagłośnienie estradowe).
    No i ta zwrotnica... 1 rząd raczej z oszczędności niż zapędów audiofilskich.
    Zmieniając głośniki musiałbyś zaprojektować zwrotnice od nowa. Nie chcę Ciebie zniechęcać, ale jest to dosyć trudne, wymaga dużej wiedzy i nakładu finansowego. Dla jednej konstrukcji nieopłacalne.
    Piszesz, że masz na ten cel 500 zł. Zalecałbym Ci zmianę kolumn. Przyjrzyj się tym Arcusom, na pewno nie będziesz żałował. ;)

0
  • #25 30 Cze 2012 21:27
    paladyn
    Poziom 15  

Rozebrałem tą kolumnę w której charczy GDN. Po zdjęciu wieka obudowy widać rozsypane górne zawieszenie, ciekawo czy cewka nie uszkodzona skoro membrana "lata" gdzie chce.

GDW podłączony ze zwrotnicy w ogóle nie gra, natomiast podłączając bezpośrednio kabel ze wzmacniacza tak.Nie sprawdzałem jak głośno gra z racji obawy przed uszkodzeniem, chyba nawet nie są zalecane takie próby bez zwrotnicy. Jedno jest pewne zwrotnica jest uszkodzona, niestety nie posiadam miernika, którym mógł bym sprawdzić kondensator oraz cewkę więc będę próbował podmiany kondensatora.

0
  • #26 30 Cze 2012 21:46
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 30 Cze 2012 22:45
    paladyn
    Poziom 15  

Rozebrałem drugą kolumnę i ledwo otwarłem wieko urwał się bolec z terminala łączący cewkę.javascript:emoticon(:bad-words:) GDW spalony :| Jedyny plus jest taki, że zawieszenie GDN jest w dobrym stanie.

Wydaje mi się że szkoda kasy na naprawę tych kolumn bo koszta będą podobne co nowych.

dj-MatyAS Właśnie problem w tym, że jak je kupiłem to już czułem niedosyt wysokich tonów. Prawdopodobnie już wtedy te przetworniki były spalone.

Raczej wrócę do opcji zakupu nowych kolumn :D

Tonsil New Mildton 170 ZgB-100-8-793 to kolumny warte zainteresowania czy lepiej sobie odpuścić ?

Edit:

Jednak oba GDW są spalone

0
  • #28 05 Lip 2012 13:39
    paladyn
    Poziom 15  

Kupiłem Diora Polaris 180 z racji dostępności "części zamiennych" i oczywiście dałem się oszukać. Zastanawiam się czy w ogóle da się kupić coś sprawnego przez allegro.

Po odsłuchu przy większej mocy kolumny charczą, jakim cudem skoro mój wzmacniacz na LM3875 przy napięciu transformatora 2 x 24V nie ma więcej jak 50W przy 8 Ω? Wystarczy dać 2/3 mocy i słychać charczenie. Również membrana przy większym wysterowaniu lata jak szalona.

Mam rozumieć, że przetworniki są uszkodzone ?

Nigdy więcej nie będę już kupował używanych rzeczy z allegro. Teraz więcej tam oszustów niż rzetelnych kontrahentów.

0
  • #29 05 Lip 2012 18:54
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

paladyn napisał:
    Wystarczy dać 2/3 mocy i słychać charczenie. Również membrana przy większym wysterowaniu lata jak szalona.
    Wygląda na przesterowanie wzmacniacza.
    paladyn napisał:

Mam rozumieć, że przetworniki są uszkodzone ?
    Ja bym jednak skłaniał się ku wzmacniaczowi.
    Czy cewka dobija do dna szczeliny ? Czy ociera ? Membrany są oryginalne ?

0
  • #30 05 Lip 2012 20:10
    paladyn
    Poziom 15  

No właśnie przed chwilą pomyślałem sobie a jak by ścieżki prądowe do końcówki mocy były zbyt małej powierzchni.

Przetworniki są oryginalne i wyglądają na nie regenerowane. Tylko szkoda, że poprzednik jak wymieniał jednego GDN to zamontował arn 188-05(reszta zakryta nalepką ze sklepu) a ma być 188-03/4.

Jak sprawdzam ręką membrany to chodzą idealnie, także muszę sprawdzić ten wzmacniacz. Mam jeszcze dwa ;) Jeden na TDA7294 i drugi kupiony diora ws 442 z końcówkami mocy również lm3875. Tylko muszę poczekać, aż opróżni się domostwo.

Aczkolwiek kolumny grają bardzo przyjemnie i są strasznie ciężkie.

0