Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie steampunkowej obudowy do pendriva z silniczkiem elektrycznym.

shady678 28 Cze 2012 15:40 4016 14
 • #1 28 Cze 2012 15:40
  shady678
  Poziom 7  

  Witam:)

  Chciałbym wykonać taką oto obudowę na pendriva jak na filmiku:

  http://www.youtube.com/watch?v=KTPDSMpz8pk&feature=related

  *W jaki sposób połączyć silniczek z pendrivem aby docierał do niego prąd
  po podłączeniu do komputera.(jak na filmiku)
  *Jak podłączyć silniczek z tłokiem tak aby pracował
  czyli się poruszał(jak na filmiku)
  *W jaki sposób wygiąć i dopasować blaszki miedziane do obudowy.
  *Jak przymocować ta obudowę tłoczka oraz w jaki sposób zamontować te
  wszystkie koła zębate.

  To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.
  Proszę o pomoc i dziękuje wszystkim którzy udzielą rad z góry:)

  0 14
 • #2 28 Cze 2012 16:11
  Christophorus
  Poziom 42  

  Miniaturowy silniczek zasilany jest jest z portu USB komputera. Wystarczy spojrzeć na rozkład pinów portu USB aby wiedzieć na których jego pinach występuje napięcie 5V. Silniczek musi mieć niewielki pobór mocy aby nie przeciążyć portu USB. Do tego mechanizm musi lekko "chodzić" aby miniaturowy silniczek był w stanie go uciągnąć. Podłączając silniczek do portu USB komputera trzeba pamiętać o diodzie zabezpieczającej dołączonej równolegle do silniczka, katodą do + zasilania portu USB komputera. Warto też dodać kondensator filtrujący zakłócenia powstające podczas pracy silniczka. W przeciwnym razie przepięcia występujące podczas pracy silniczka mogą uszkodzić nie tylko port USB komputera, ale i jego płytę główną.

  Kwestia wykonania obudowy i mechanizmu tego pendriva to odpowiednie umiejętności manualne i dostęp do podstawowych narzędzi i materiałów.

  0
 • #3 28 Cze 2012 16:20
  shady678
  Poziom 7  

  Christophorus napisał:
  Miniaturowy silniczek zasilany jest jest z portu USB komputera. Wystarczy spojrzeć na rozkład pinów portu USB aby wiedzieć na których jego pinach występuje napięcie 5V. Silniczek musi mieć niewielki pobór mocy aby nie przeciążyć portu USB. Do tego mechanizm musi lekko "chodzić" aby miniaturowy silniczek był w stanie go uciągnąć. Podłączając silniczek do portu USB komputera trzeba pamiętać o diodzie zabezpieczającej dołączonej równolegle do silniczka, katodą do + zasilania portu USB komputera. Warto też dodać kondensator filtrujący zakłócenia powstające podczas pracy silniczka. W przeciwnym razie przepięcia występujące podczas pracy silniczka mogą uszkodzić nie tylko port USB komputera, ale i jego płytę główną.  Dokładnie co z tą diodą, co to znaczy katodą do + zasilania portu usb komputera.
  A co to ten kondensator filtrujący i jak się go podłącza.
  A że silniczek o niskim poborze mocy czyli tam mniej niż 5V?

  A w jaki sposób zbudować przełożenie od silniczka aż do tego tłoczka.
  Używając kół zębatych, oraz skąd wziąść te wszystkie koła zębate itp.
  Wystarczy rozkręcić kilka zegarków sprężynowych czy trzeba kupować w sklepie?

  Tak wygląda pendrive,gdzie należy podpiąć kable?
  Wykonanie steampunkowej obudowy do pendriva z silniczkiem elektrycznym. Wykonanie steampunkowej obudowy do pendriva z silniczkiem elektrycznym.
  Wykonanie steampunkowej obudowy do pendriva z silniczkiem elektrycznym.

  0
 • #4 28 Cze 2012 18:55
  Christophorus
  Poziom 42  

  Poniżej przykład podłączenia silniczka wraz z diodą zabezpieczającą i kondensatorem. Powinny być to elementy miniaturowe, żeby się zmieściły w pendrivie. Tutaj można sprawdzić rozkład styków w porcie USB.

  Wykonanie steampunkowej obudowy do pendriva z silniczkiem elektrycznym.

  Co do silniczka to prąd (A) jaki będzie pobierał ze źródła zasilania nie powinien być zbyt duży, ponieważ obciążalność portów USB1 i USB2 wynosi 0,5A. Wydaje się to dość dużo, ale silniczek obciążony przekładnią która przy niedokładnym wykonaniu będzie stawiała większe opory będzie pobierał większy prąd. Także z tego samego portu będzie też zasilany pendrive. Silniczek powinien być dostosowany do napięcia zasilania około 5V. W przeciwnym razie może być potrzeba dostosowania (obniżenia) napięcia zasilającego.

  Co do przekładni to trudno podać gotowe wskazówki. Trzeba zdobyć koła zębate i dysponując nimi rozważyć projekt przekładni i napędu tłoczka. Takie mosiężne koła zębate można zdobyć ze starych mechanicznych budzików. Tego rodzaju rodzaju koła zębate być może będzie można otrzymać u zegarmistrza, żeby nie niszczyć działającego zegarka.

  Tu ku przestrodze temat o podłączaniu silniczków do portu USB komputera. Trzeba bradzo uważać jak się podłącza samodzielnie skonstruowane "urządzenia" elektryczne do portu USB.

  0
 • #5 29 Cze 2012 11:37
  shady678
  Poziom 7  

  Ok to co do kwestii silniczka wiem już co nieco ale przydała by się jakaś głębsza
  rada na temat wykonania tego miedzianego pudełka,przekładni od silniczka do tłoczka
  i samej budowy tłoczka.

  0
 • #6 29 Cze 2012 13:15
  Christophorus
  Poziom 42  

  Przy takim wykonaniu pendriva nie da się jednoznacznie podać gotowej receptury jak go wykonać. Trzeba zgromadzić potrzebne materiały, takie jak blacha miedziana lub mosiężna, miniaturowe nity, silniczek, miniaturowe koła zębate i montując całość na bieżąco rozwiązywać szczegóły konstrukcyjne.

  Na obudowę można wykorzystać blachę miedzianą o grubości około 1 mm. Cieńsza blacha może się uginać. Można też spróbować wykonać obudowę z laminatu dwustronnego takiego jak do wykonywania płytek drukowanych. Tylko będzie widać krawędzie laminatu w zależności od sposobu zmontowania ścianek obudowy.

  Pendriva pozostawił bym w oryginalnej obudowie, aby miedziana blach nie zrobiła zwarcia. Trzeba by tylko wyprowadzić z niego zasilanie do silniczka i diody LED pendriva.

  Jak wykonana przekładnia widać na filmie i na obrazku poniżej. Koło zębate na osi silnika jest umieszczone prostopadle do koła zębatego napędzającego tłoczek. Koło na osi silniczka jest mniejsze dzięki temu następuje redukcja obrotów silniczka.

  Wykonanie steampunkowej obudowy do pendriva z silniczkiem elektrycznym.

  Obserwując działanie mechanizmu zastanawiam się czy ten miniaturowy korbowód jest zakończony tłoczkiem, czy po prostu luźno porusza się w cylindrze. Może też być on podczepiony do miniaturowej sprężynki.

  Elementy ozdobne na obudowie pendriva najlepiej było by zakupić gotowe, bo ręczne ich wykonanie będzie mozolne. Ewentualnie dostęp do frezarki numerycznej pozwolił by na łatwe ich wykonanie. W przypadku obudowy z laminatu do płytek drukowanych ozdobne ornamenty można by wyfrezować na laminacie a potem wypełnić je np. czarną farbą.

  0
 • #7 30 Cze 2012 16:39
  shady678
  Poziom 7  

  Jednak nie podpinam kabli do pendriva lecz buduje osobny obwód z silniczkiem na przełącznik.
  Nie mam takiej wiedzy i doświadczenia więc boje się podłączać do pendriva silniczka.

  0
 • #8 30 Cze 2012 18:38
  Christophorus
  Poziom 42  

  Trochę dziwnie będzie to wyglądało pendriv podłączony do portu USB i do dodatkowego źródła zasilania. Do tego ten hałasujący na filmie mechanizm. Osobiście bym się ograniczył do wykonania samej obudowy z diodą LED bez żadnych mechanizmów.

  0
 • #9 30 Cze 2012 19:53
  polonez15
  Poziom 33  

  O Jezu... Co ja tu czytam... tuning pendrive-a? Komu po co to potrzebne...??

  Wykonanie steampunkowej obudowy do pendriva z silniczkiem elektrycznym.

  -1
 • #10 30 Cze 2012 23:26
  shady678
  Poziom 7  

  [quote="polonez15"]O Jezu... Co ja tu czytam... tuning pendrive-a? Komu po co to potrzebne...??

  To że Ci się nie podoba nie zanczy że musisz swoje żale wylewać..

  A propo to nie tuning tylko nowa obudowa.

  0
 • #11 30 Cze 2012 23:47
  Ture11
  Poziom 35  

  Po pierwsze - świetny dział!

  Po drugie - ktoś fajnie wymyślił - podoba mi się to - ale po mojemu, to powinno być inaczej - skoro jest tam coś na kształt tłoka i cylindra (w społeczeństwie przyjęło się, że jest to znak pracy mechanicznej) - to może warto by wyzwalać silnik informacją o komunikacji pendriva z komputerem - tłok pracowałby tylko przy przesyle danych - jeśli pen ma diodę statusu to zadanie jest bardzo proste (inwerter i tranzystor)!

  Kolejna sprawa - silniczek może generować zakłócenia wpływające na przesył danych, mimo diody zabezpieczającej.

  Pozdrawiam.

  0
 • #12 01 Lip 2012 10:13
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Zamiast silniczka wsadzić tłoczek z magnesem, a na końcach cylindra dwie cewki wyzwalane na zmianę przerzutnikiem jakim. Mniej hałasu będzie, nie trzeba silnika, ale układ będzie ciut bardziej skomplikowany. Ewentualnie jedna cewka nawinięta na cylindrze i magnes NiB jako tłok, i tylko odwracanie polaryzacji - też powinno działać. Jakby to sterować sinusem, to praca byłaby płynna...

  0
 • #13 29 Paź 2013 09:54
  fafikdog
  Poziom 12  

  Gdzie szukać takiego silniczka?
  Można zaadoptować nie wiem, z zabawki na przykład?

  0
 • #14 29 Paź 2013 10:08
  babks131212
  Poziom 14  

  Z telefonu komórkowego.

  0
 • #15 29 Paź 2013 10:09
  Karaczan
  Poziom 39  

  No np z zabawki, albo vibra z telefonu.
  Trochę inwencji kolego!

  0