Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie dwóch routerów Pentagram Cerberus P 6351

28 Cze 2012 15:47 3911 5
  • Poziom 2  
    Dzień dobry, jestem początkującą użytkowniczką routerów Pentagramu i niestety nie potrafię skonfigurować obu routerów aby chodziły.

Internet jest z TP Neostrady. Jeden router jest podłączony do gniazdka i skonfigurowany według ustaleń z TP, oczywiście i tak nie działa jak powinien bo niestety co chwilę rozłącza się na komputerach Mac 10.6 i 10.7 za pośrednictwem wifi, na kablu działa ok. Drugi router został zakupiony w celu poszerzenia zasięgu wifi ale niestety przysporzył tylko więcej problemów. Drugi router jest podłączony do pierwszego jak zwykły komputer kablem. Nawet przez jakiś czas działał internet z obu routerów - zostały stworzone dwie sieci i można było łączyć się zarówno z pierwszym jak i drugim routerem.
    Do czasu aż pojawił się komunikat o konflikcie IP. W tej chwili sieć z drugiego routera nie jest widoczna na żadnym komputerze (w sieci są podłączone 4 komputery kablem, drukarka kablem, 6 komputerów za pośrednictwem wifi) Komputery Mac 10.6, 10.7, reszta windows 7.

Poniżej wrzucam kilka screenów z routera, który podpięty jest bezpośrednio do gniazdka internetu. Oczywiście mogę dorzucić więcej screenów tylko nie wiem jakie byłyby potrzebne.

Połączenie dwóch routerów Pentagram Cerberus P 6351 Połączenie dwóch routerów Pentagram Cerberus P 6351 Połączenie dwóch routerów Pentagram Cerberus P 6351 Połączenie dwóch routerów Pentagram Cerberus P 6351 Połączenie dwóch routerów Pentagram Cerberus P 6351

Oczywiście pomoc techniczna pentagramów nie odbiera telefonu od 3 dni i nie wiem co mam zrobić.

Czytałam we wcześniejszych tematach o zmianach IP, zmianach różnych portów i ustawień. Jednak wszystkie wcześniejsze wpisy dotyczyły połączenia dwóch różnych routerów co więcej drugim podłączanym routerem nigdy nie był pentagram. Stąd pytanie czy może mi ktoś w tym pomóc.

Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc ! :)
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Oba routery mają ten sam IP 192.168.1.100, to powoduje konflikt.
    Nic nie zmieniaj w routerze 1szym, tym głównnym który łączy z neostradą.

Podłącz TYLKO 2gki router do komputera i w konfiguracji 2giego routera:
    - wyłącz DHCP server
    - zmień LAN IP na 192.168.1.222 (to jest nowy IP do zarządzania routerem 2)
    - ustaw WIFI kanał na inny od 1szego
    reboot router 2 i podłącz kablem do 1szego
  • Poziom 39  
    1-szy PODŁĄCZONY DO INTERNETU
    1. Wyłącz chwilowo w kompie WiFi
    2. Łączysz się z kompa kablem (skrętką) do routera (wyłączając w kompie WiFi)
    3. W LAN zamień pierwszy adres IP na 192.168.1.1
    4. Wykasuj ustawienia drugiego IP, a później je odhacz (tzn. żeby nie był znaczka)
    5. Jeśli masz możliwość wstawienia zakresu IP to ustaw na 192.168.1.1-192.168.1.99
    Sprawdź czy łączysz się z tym routerem bezprzewodowo ze swojego kompa.
    Jeśli OK to...
    ...przejdź do 2-go.
    1. Łączysz z kompa się kablem do routera, wyłączając przedtem ponownie w kompie chwilowo WiFi.
    2. Wyłącz ustawienia WAN i ADSL
    3. Ustaw jego IP na 192.168.1.100
    4. Ustaw WiFi w 2gim routerze na innym kanale niż pierwotny router (ten podłączony bezpośrednio do netu) Może być ten sam SSID, z tym samym kodowaniem i hasłem.
    5. Jeśli masz możliwość wstawienia zakresu IP na drugim routerze to ustaw na 192.168.1.100-192.168.1.200

Zrestartuj na zimno obydwa routery (ale nie resetuj) i sprawdź
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedź :)

Niestety nie mam możliwości ustawiania IP od - do. Na pierwszym routerze zostawiłam to co było czyli 192.168.1.100 na drugim natomiast zmieniłam na 192.168.1.110. Kanały ustawiłam różne na pierwszym nr 2 a na drugim nr 7. Na obu routerach nie jest zaznaczone "drugi IP" - zgodnie z wskazówkami.

Zaczęło nawet działać. Ale niestety komputer łączący się, a raczej próbujący się połączyć znowu wyrzucił problem z "konflikt adresu IP", co więcej "przekreślił" to połączenie czerwonym X.

Komputery podłączone z drugim routerem kablem działają - więc jest lepiej, ale chyba w związku z "konfliktem" za pośrednictwem wifi nie da się połączyć.

Dodano po 3 [minuty]:

Przeoczyłam wyłączenie DHCP, może to to jeszcze powoduje konflikt? A gdzie mogę to wyłączyć?
  • Specjalista Sieci, Internet
    girappe napisał:

Przeoczyłam wyłączenie DHCP, może to to jeszcze powoduje konflikt? A gdzie mogę to wyłączyć?

Proszę otworzyć podręcznik routera i wyszukać DHCP, tam będzie jak to 'disable' zrobić.

Wszystkie komputery powinny dostawać IP automatycznie z routera, inaczej może być konflikt, zatem sprawdź ustawienia Ip kart sieciowych w komputerach.
  • Poziom 39  
    1. Wyłacz drugi router
    2. Spraqwdź czy wszystko działa tylko z pierwszym włączonym.
    jeśli tak to...
    3. Na drugim zamiast 192.168.1.110 zmień na 192.168.1.200